ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN TOBFH.ï.BYeH. Harten Vrouw. De Belgische franc. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'°2in B R E S K E -i S Abonnements-Advertenties zeer billjjk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag t uur i 32e Jaargang Woensdag 15 Augustus 1923 Nummer 2851 Adres inzake vermindering van de Staatsuitgaven. De Centrale Commissie voor Bezuiniging te Haarlem heeft aan den Tijdelijk Voorzitter van den Raad van Ministers te 's Gravenhage het volgende schrij ven gezonden De Centrale Commissie voor Bezuiniging, ingesteld door de de Nedeilandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem veroorloofde zich ten vorige jare in een breedvoerig gemotiveerd adres, onder dag- teekening van 7 April 1922 aan Uwe Exellentie verzonden, bij Uwen Raad ten sterkste aan te dringen op het onverwijld tref fen van maatregelen, ten einde het totaal der uitgaven op de toen nog samen te stellen Staats begrooting voor het dienstjaar 1923 met ten minste hon derd millioengulden te verlagen. De commissie achtte een der gelijke vermindering van de Staatsuitgaven volstrekt nood zakelijk als eerste stap om weer tot sluitende begrootingen en tot herstel van het financieele evenwicht in de Staatshuishou ding te geraken. Van enkele zijden is na dit adres betoogd, dat het bedrag der verlangde besparing te hoog was aangeslagen, terwijl ook het bezwaar werd vernomen, dat een dergelijke ingrijpende verminde ir.g van uitgaven on mogelijk in zoo korten lijd kon worden bereikt. Hoe dit zij, bij de indiening der Staatsbegrooting voor het jaar 1923 bleek, dat, niettegen staande de nadrukkelijk van re- geeringszijde uitgetproken over tuiging, dat „een sluitend bud get der gewone uitgaven en ontvangsten (thans)onafwijsbaar eisch is en ten koste ook van zeer groote offers bereikt moet worden", de raming der gewone uitgaven voor 1923 slechts een vermindering van 25 millioen tegenover het vorige diénstjaar vertoonde. Er bleef dan ook DOOR HELLMUTH MIELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 11. Voorloopig waren en bleven beide meisjes van het tooneel verdwenen en lieten niets van zich liooren of zien. Het liep tegen het einde der tweede week, sinds hij in Berlijn was aangekomen. Zijn stemming was allesbehalve vroolijk. Nog steeds geen betrekking en nog steeds geen brie! van haar De gedachte, dat zij hem per post zou schrijven, had hij reeds op gegeven, maar daar hij toch op het postkantoor moest zijn, be sloot hij toch maar weer eens aan het loket te informeeren. Hij was blij verrast, toen de beambte uit een grooten hoop correspondentie een klein briefje te voorschijn haalde en het hem toeschoof. Zij hield dus toch woord Doch indien het slechts een af scheidsgroet bevatte dan wilde hij zijn koffer voor New- York pakken en deze snoode een tekort van plus minus 47'/s millioen, waarvan 10 millioen zou worden gedekt uit de post van het leeningfonds, tel wijl voor de rest de Minister van Finan ciën verschillende besparingen in perspectief stelde. Van die laatste besparing is tot dusver nog weinig verwezenlijkt. De Commissie bleef echter ook na de verzending van haar adres ervan overtuigd, dat het verlangde bedrag van honderd- millioen gulden aan besparingen het uiterste minimum was waar mede genoegen kon worden ge nomen, wilde van terugkeer van normale toestanden op financi eel gtbied sprake kunnen zijn. Die overtuiging heeft thans volle bevestiging gevonden in de beschouwingen, die de bij Koninklijk Besluit van 21 No vember 1922 no 51, ingestelde Vlootwet-Commissie in haar rapport aan den financieelen toestand van Nederland en Indië heeft gewijd. Uit die beschou wingen toch blijkt dat de Vloot wet-Commissie een onmiddellijke verlaging van het totaal der Staatsuitgaven niet met honderd, doch met 120 millioen gulden volstrekt noodzakelijk acht. Bij een dergelijke vermindering zou den dus, rekening houdende met het feit, dat enkele onderdeelen der Staatsbegrooting als bijv. de posten voor rente en aflos sing der nationale schuld geen vermindering toelaten, over de geheele lijn de Staatsuitgaven met 1lt verminderd dienen te worden. Hoe zeer de moeilijk heid erkennend van een derge lijk ingrijpende beperking der Staatsuitgaven en daarmee samenhangende inkrimping van de overheidsbemoeiingen, meen de de Vlootwet-Commissie toch dat een zoodanige vermindering niet alleen mogelijk is, maar ook volstrekt noodzakelijk om de ontwrichte publieke finan ciën weer op gezonde basis te rug te brengen. Onze commissie acht het over bodig aan het uitstekende finan cieele betoog, in het rapport der Vlootwet-Commissie vervat oude wereld vaarwel zeggen. Snel had hij het couvert los- gescheurd en de vrees, die hij in zich had voelen opkomen, scheen maar al te zeer bewaar heid, toen hij in plaats van een brief een stukje papier met en kele, vluchtig met potlood op geschreven woorden ontdekte. .Levensverz.-Maatschappij ,Si- rius" vraagt een correspondent". Dit was alles wat hij las één regel, kort en bondig als een adve.tentie, die door een zuinige firma geplaatst wordt. Geen onderteekening, geen en kele aanduiding ook maar, van wie deze simpele mededeeling afkomstig was. Hij bekeek het briefje rog eens aan den voor- en aan den achterkant, zonder verder iets te kunnen ontdekken. De zaak was toch werkelijk heel eigen aardig 1 Hij had gerekend op een rendez-vouz en men stuurde hem een onnoozele mededeeling, dat er een betrekking vacant was. Maar het volgende oogenblik flitste een plotselinge gedachte door zijn brein. Hij had immers over zijn omstandigheden met de beide meisjes gesproken, zij wisten, dat hij hier in Berlijn moeite deed voor een aanstel- nog ietstoe te voegen. Zij onder schrijft volkomen de conclusie, waattoe deze Commissie komt, dat het thans meer dan ooit geboden is om doof krachtige samenwerking van regeering en volksvertegenwoordiging een einde te maken aan den hoogst onbevredigenden en gevaarlijken toestand op financieel gebied, die een zwaren druk oefent op ons staatkundig en economisch leven. Slaagt de regeering er niet in de uitgaven op aanmer kelijk lager peil terug te bren gen, dan staat de economische toekomst van Nederland op het spel. Hoe groot gevaar bestendi ging van den bestaanden toe stand op financieel gebied en voortgaan met toenemende te korten op de begrootingen met zich brengt, behoeft onze Com missie ook tegenover Uwen Raad wel niet meer te betoogen. Wordt het financieele evenwicht niet hersteld, dan is inflatie vrij wel onvermijdelijk en tot welke gevolgen dit op den duur leidt, blijkt afdoende uit de buiten- landsche voorbeelden. Gewezen moge hier ook nog worden op het juist in den laatsten tijd tot uiting komen van inflatie in Denemarken. Afgescheiden van de vraag, of al dan niet zonder deze om standigheden met de vaststelling der vlootplannen moet worden doorgegaan, meent onze Com missie ten volle den eisch te moeten ondersteunen van de Vlootwet-Commissie, dat nl. van wege de Regeering wordt over gelegd een gespecificeerd en duidelijk toegelicht programma van de maatregelen, die zij denkt te nemen om het budget van Nederland weer op gezonde grondslagen te vestigen. Na de verschijning van het rapport der Vlootwet Commissie, hetwelk op 30 Maart jt. is uit gebracht, is omtrent de finan cieele plannen der regeering niet verder gebleken. Onze Commis sie vertrouwt, dat ook Uw Raad de vaststelling noodzakelijk acht van een financieel programma ling, en zij zonden hein een mededeeling, die waardevol voor hem kon zijn. Ongetwijfeld was het een vrouwenhand, die deze woorden geschreven had en het was nauwelijks aan te nemen, dat zij haar mededeeling uit de advertentieiubriek van een cou rant had overgenomen. Maar waarom schreven zij niet meer Waarom ondertee kenden zij den brief niet en voegden zij er geen groet bij, die hem immers opgevroolijkt zou hebben En wat hadden beiden in 's hemels naam met die levensverzekeringmaatschap pij „Sirius" uit te staan Dat waren allemaal vragen, die bij hem opkwamen en waar- op hij geen antwoord kon geven. Doch hoe het ook zij, de bood schap kwam van haar daar van was hij onmiddellijk over tuigd en zij vervulde hem met een jubelend gevoel. Het lot wenkte met de hand hij wilde niet verzuimen deze hand te grijpen, De avond was nog niet gevallen; hij had nog tijd om in het ge bouw van de Sirius" inlichtin gen in te winnen. Ten spoedigste pakte hij de eerste de beste paardentram, maar toen hij bij de kantoren der Maatschappij voor eenige jaren, zooals door onze Commissie o.a. ook is gevraagd in haar tot de Tweede Kamer der Staten Generaal ge richt adres Caveant Consules (30 Oct. 1922). Dit programma zal zich over eenige jaren moeten uitstrekken. Voorts vertrouwt onze Com missie, dat maatregelen zijn getroffen om bij de thans in bewerking zijnde begrootings- vooratellen voor 1924 de uitga ven zoo sterk te verlagen, dat het evenwicht tusschen ontvang sten en uitgaven terstond hersteld wordt voor verdere bezuinigin gen in de naaste toekomst. Ook onze Commissie komt 't voor, dat het bedrag van 120 millioen gulden, door de Vloot wet-Commissie genoemd, een minimum is, waarmede de uit gaven in ieder geval verlaagd moeten worden. Op den duur zal dit bedrag grooter moeten worden, omdat van een herstel van het oeconomisch leven hier te lande eerst sprake kan zijn, wanneer tot aanmerkelijke ver- laging van den belastingdruk wordt overgegaan, hetgeen dan natuurlijk tot verdere verminde ring der inkomsten leidt. De Centrale Commissie spreekt ten slotte het vertrouwen uit, dat door Uwen Raad ten spoedigste de maatregelen zullen worden getroffen, die noodig zijn om een dergelijke besparing te bereiken en dringt er nog eens met kracht op aan, dat de regee ring zoo spoedig mogelijk een programma van financieele her vormingen voor de eerstkomende jaren publiceert. Ingezonden Mededeeling. DE OVERMATIGE ZOMERHITTE veroorzaakt dikwijls hevige hoofdpijn een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. Prijs per koker 60 ct». Bij apothekers en Dro gisten. aankwam, werd hem medege deeld, dat de bureau's reeds gesloten waren. Onverrichterzake keerde hij naar huis terug en bracht een onrustigen, koortsachtigen nacht door. Hij had het gevoel, dat er een ommekeer in zijn leven zou plaats grijpen en allerlei verwarde beelden zweefden hem voor den geest in zijn opgewon den droomen. Den volgenden morgen welis waar maakte deze opgewekte stemming weer plaats voor bange vrees, toen hij in de tram zat. Het zou hem immers bij „Sirius" evenzoo gaan, zooala het hem nu al steeds bij alle andere zaken was gegaan. De eerste vraag zou zijn Waar zijn uwe getuig schriften en referenties r" Die konden hem noch Tilli noch Tine verschaffen. Dan was alles voorbij. In het plechtstatige gebouw van de .Sirius" aangekomen, wenschte hij den directeur te spreken. Men vroeg hem voor welke aangelegenheid hij kwam, en toen hij openhartig had ge antwoord, dat hij wegens een sollicitatie was gekomen, luidde hetwachten. Directeur Dehn. hardt was momenteel in gesprek. Hij had bij zichzelf overlegd, Zooals de telegraphische be richten van. de laatste dagen hebben doen zien, is de Belgische minister van Financiën Theunis, er nu toch toe overgegaan om maatregelen aan te kondigen tot steun van de Belgische valuta. De keuze van de middelen, waartoe hij zijn toevlucht blijkt te nemen, doet duidelijk uitko men dat men te Brussel meent, de zwakke positie van den Belgischen franc te moeten toe schrijven aan het optreden van speculanten, althans de oorzaak te zoeken buiten de normale factoren, die den stand van den franc beheerschen, schrijft de N. R. Grt. Het is mogelijk dat de houding van den minister door politieke motieven wordt ingegeven. Bezwaarlijk althars valt aan te nemen dat Belgische oecono- men niet beter weten, reap, niet ten dienste der regeering staan om haar met juist advies te dienen. Immers, hoe zou een speculatieve beweging anders dan tijdelijk invloed kunnen oefenen en, zoo deze invloed a la baisse is, een hausse in den weg staan. Het tegendeel is waar. Indien hetzij uit wirst- bejag dan wel zooals mede werd beweerd met vijandige bedoelingen een daling der Bel gische valuta werd geforceerd, zullen deze transactits op de totale handelsbalans juist een invloed hebben, die ten gunste van den franc moet wei ken. Het is waar, dat bij geforceerd aanbod zij, die te verkoopen hebben, mede tot afgifte worden geïnspireerd en omgekeerd de genen, die binnenkort francs noodig hebben, allicht zich van aankoop onthouden en afwach ten. Doch beide ge\ allen leiden tot vermeerderde vraag of min dere afgifte in de toekomst en moeten dus onvermijdelijk eer lang een correctief opleveren. Op te merken valt in dit ver band, dat de daling van den Franschen franc onvermijdelijk wat hij den directeur al zoo zou vertellen. Eindelijk na een kwartier gewacht te hebben, werd hij in de directeurskamer binnengelaten. Alsen bevond zich tegenover een oudachtig heer met een intelligent gelaat, licht grijzend haar en grijzende baard, die hem van achter zijn gouden bril eenigszins wantrouwend scheen op te nemen. Zonder zich te bewegen, in kaarsrechte, waar dige houding, hoorde hij Alsens verklaring aan, dat hij vernomen had, dat de maatschappij een correspondent vroeg, voor welke betrekking hij zoo vrij was zich thans aan te melden. ,Van wien weet u dan, dat wij iemand zoeken vroeg hij toen uitvor8chend, daar Alsen zweeg. ,Er is nog niet eens een advertentie voor opgegeven". „Ik heb het door een toeval vernomen, mijnheer", antwoord de Alsen, die niets anders dan deze weinig zeggende woorden wist te bedenken. „Door een toeval? Wat be- teekent dat Ik hoop werkelijk niet, dat een onzer beambten zich aan een te vroegtijdige onbeschaamdheid heeft schuldig gemaakt". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1