Binnenland. W HlBUWS. Rechtszaken. Gemengd Nieuws mogelijk is, is eveneens op aan vrage verkrijgbaar. Inlichtingen kunnen ook verstrekt worden door de ambtenaren en contro leurs van den Plantenziekten- kundigen Dienst. Voor den invoer van vruchten of planten van tomaat of eier- plant moet de zending verge zeld zijn van een certificaat o.a. verklarende, dat de zending af komstig is uit een streek vrij van besmetting van de Colora dokever. Deze certificaten waar van de tekst is voorgeschreven, kunnen afgegeven worden door de burgemeesters van de ge meenten waar de planten ge groeid zijn. Aangezien de Colo radokever in ons land niet voor komt, kunnen alle burgemeesters deze certificaten afgeven. De tekst van het certificaat kan aangevraagd worden bij ons bureau, en bij onze ambtenaren en controleurs. Het plaatsvervangend Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst. T. Schoevers. De Uitvaart van president Harding. Dinsdagmiddag is de trein met het stoffelijk overschot van pre sident Harding, na een reis van vier volle dagen uit San Fran cisco in Washington aangeko men. Langs den geheelen weg, in elke stad en in elk dorp, speelden zich treilende tooneelen af. De bevolkingen brachten de doode haar hulde, de landbou wers in de velden staakten den arbeid, en bij elke halte waren menschen samengestroomd om den president8trein te zien. Over al werden kransen aan den lijk wagen gehecht en werden gebe den gezegd. Toen de trein over de honderden viaducten door Chicago reed luidden alle kerk klokken. Een merkwaardige gebeurtens heeft zich in Marion, Harding's geboorteplaats, afgespeeld. Te middernacht vereenigden zich 160 gemaskerde leden van de Ku Klux KI an, in witte gewa den met rouwband om den arm. De leider sprak een gébed uit en de mannen zongen ,Nearer my God to Thee", waarna zij zich weer verspreidden. Op verzoek van inevr. Harding zal de begrafenisplechtigheid te Marion een zeer eenvoudig karakter dragen, zonder militair vertoon. Twee treinen zullen van Washington naar Marion loopen. De trein, die het lijk van den president naar Washington heeft gebracht, zal intact blijven en het geheele gezelschap, met in begrip der journalisten, zal er mede naar Marion reizen. Twee oud-presidenten zullen de begrafenisplechtigheid bijwo nen Taft en Wilson. De laatste had eerst verklaard dat zijn ge zondheidstoestand hetniet toeliet, doch hij zal thans waarschijnlijk te Washington den stoet in zijn auto volgen. President Coclidge heeft Senator Lodge verzocht als ceremoniemeester voor het civiele gedeelte der plechtigheid op te treden. De Fransche regeering heeft generaal Couraud, die op h^t oogenblik in de Ver Staten.toeft, opgedragen haar bij de begra fenis te vertegenwoordigen. Heden Vrijdag, op het uur der begrafenis, zal over het ge heele land het werk een oogen blik stilliggen. Gedurende vijf minuten zal er een absolute stilte zijn en zullen zelfs de Amerikaansche schepen op zee de vaart staken. Waar moet het naar toe De markkoers heeft op de Berlijnsche beurs zijn dolle dui keling voortgezet, zoodat de dol lar bijna vier millioen mark no teerde en de gulden anderhalf millioen, terwijl de al zoolang gerringgeschatte üostenrijksche kroon nog 60 mark waard bleek. Als onvermijdelijk gevolg van deze financieeie debacle is ge komen de volslagen ontreddering van het economische leven. De menschen koopen, wat ze koopen kunnen, want niemand weet, wat hij den volgenden dag nog voor voor zijn marken kan 1 00 de winkelstand zelf is zoo mo gelijk, nog radeloozer. In de winkels worden voor dezelfde goederen de uiteenloopendste prijzen gevraagd de winkeliers hebben besloten de volgende week geen goederen meer te etaleeren, daar het onmogelijk is de prijzen der goederen aan te geven, daar deze op een en denzelfden dag meer dan eens veranderd moeten worden. Morgen zullen bij wijze van demostratie alle winkels gesloten blijven. Boter behoort reeds tot de levensmiddelen, die niet meer in de winkels te bekomen zijn. Ter sluiks kunnen de ingewijden ze bekomen voor meer dan een millioen mark pond, vleesch kost te gisteren tegen de 400.000 mark, aardappelen 16.000 mark per pondeen brood buiten de distributie 90.000 mark. De uit een en ander ontstane geweldige vraag naar bankbiljet ten was oorzaak, dat de Rijks bank te Berlijn gisteren haar loketten moest sluiten, daar zij geen biljetten meer voorradig had om aan de betalingen te voldoen. Vandaag hoopte men beter in de papieren te zitten. Onruststokers van linksradicale zijde poogden door het versprei den van onrustbarende tijdingen als de val van het kabinet en de uitroeping van de radenrepubliek de paniekstemming der bevol king nog te vergrooten en on lusten uit te lokken. De politie greep echter in en stelde het publiek gerust. DE CRISIS AAN FINANCIËN. Naar thans kan worden mede gedeeld, kan eerlang de benoe ming van den oud Minister, den heer H. Colijn, lid der Tweede Kamer tot Minister van Finan ciën worden tegemoet gezien. EINDE ZOMERTIJD. Naar het Haagsche Corres pondentiebureau bij geruchte ver nam, moet het in de bedoeling liggen den zomertijd in Neder land te eindigen tegelijk met het einde dier periode in eenige vreemde landen, waarschijnlijk 7 October. Breskens. Donderdag is het vreemdelingenbezoek groo- ter geweest als ooit te voren. Niet alleen was 't aantal buiten landers bijzonder groot, ook van uit verschillende plaatsen uit Z. Vlaanderen waren de menschen gekomen om getuige te zijn van de groote drukte, en aankomst der jachtjes, die aangekondigd waren een bezoek aan onze havenplaats te brengen. Twee extra-trams, drie extra-booten en ruim honderd auto's waren noodig om de menschenstroom te vervoeren. Omstreeks vier uur waren velen samengestroomd aau de haven om de jachtjes van de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging „de Maas" uit Rotterdam, te zien binnenkomen. Om zes uur 's avonds lagen achttien dezer jachtjes, de een al mooier dan de ander, aan de groote steiger gemeerd. Des avonds vereenigde het gezelschap, bestaande uit plm. 80 personen, zich op het plein bij hotel de Vuijst, alwaar het plaatselijk Muziekgezelschap op uitnoodiging eenige nummers ten beste gaf. Er heerschte een gezellige drukte. Als slot werd Bengaalsch vuurwerk ontstoken en ging de muziek, na nogmaals een wandeling tot de jachtjes te hebben gemaakt, al spelende door het dorp naar hun lokaal terug. De Vereeniging werd door het gezelschap financiëel bedacht. Ook lag het in de bedoeling van het gezelschap om de schoolkinderen des anderen daags te tracteeren. Daar het venwel vac an tie is, weten wij niet, of dit tot later uitgesteld zal worden. Vrijdagmorgengii g het gezelschap per extra-tram naar Knocke, terwijl de jachten nog door velen werden bezich tigd. Zaterdagmorgen hoopt men uit te varen. Bij de heden gehouden aanbesteding van het verbouwen der Openbare Lagere School in de kom der gemeente alhier, werd ingeschreven door L. Boone, Vlissingen 15423 Looijsen „15148 L. Lijk, alhier 10500 L. Maas, alhier 9449 J F. de Winde, Schoon dijke 9433 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. In onze gemeente heerscht bij de varkens de vlekziekte Reeds zijn drie varkens aan de gevreesde ziekte gestorven. Vooral aan de Nieuwesluis heerscht de ziekte het hevigst. Nieuwvliet. In de Woens dag alhier gehouden Gemeente raadsvergadering werd met alg. stemmen besloten niet deel te nemen aan de risico-garantie voor de op te richten Water leiding. Cadzand. In onze ongeveer 1000 zielen tellende gemeente, werd Maandagavond onder Voorzitterschap van den Bur gemeester een volksreferendum gehouden over aansluiting der gemeente bij de Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maat schappij en bij de door de ge meenten in Zeeuwsch-Vlaande ren te vormen Maatschappij eener Waterleiding. Ongeveer 75 ge zinshoofden waren aanwezig. Bij de gehouden stemming bleek er een te zijn \óór aan sluiting bij de Waterleiding en 74 bij de P. Z. E. M. Aardenburg, Naar aanlei ding van de Je prijs met als hoogste onderscheiding de me daille van H. M. de Koningin, die de Koninklijke Muziekso- ciëteit Aardenburgsche Fanfare j.l. Zondag wist te behalen in de le Afdeeling op het concours te Oostburg, werd Woensdag avond eene muzikale wandeling door de gemeente gemaakt, waarna een concert werd ge geven in de verlichte muziek tent op de markt, waarbij meer belangstelling was dan men al hier gewoon is. Na het spelen van het verplichte concours- nummer werd aan den Directeur den lieer Ad. Dobbe!aere bij monde van den oud-muzikant M. A. Aalbregtse een fraaie bloemtuil aangeboden namens het bestuur en de Aardenburg sche ingezetenen. Waterlandkerkje, Het ge beurde een dezer dagen, dat in een openbare veiling werd verkocht een partij lucern, ter? wijl het onderhandsch verkocht werd door den eigenaar. De onderhand8che koopers verkoch ten het direct aan een landbou wer, die het nog denzelfden dag deed afdoen, zoodat de kooper in openbare veiling wel groote oogen zal hebben opge zet, doch wel zijn recht zal weten te zoeken. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk.. Zondag 12 Aug. 1923. Breskens v 91/8 u ds Bremer. H. Avondmaal. n 1.30 u Zondagschool. 11 51/2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijsen. Doopbediening. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. van Zwolle. Nieuwvl. v 10 u ds v. Griethuijsen Doopbediening. Waterlandk. n 2.30 u ds Bremer. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. vm. nam Zaterdag 11 Aug. 1.15 1.39 Zondag 12 1.52 2.16 Maandag 13 2.34 2.58 Dinsdag 14 3.15 2.39 Nieuwe Maan Zondag 12 Aug. vm. 12i36. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 11 Aug. 9.05 nm. Zondag 12 9.03 Maandag 13 9.01 Dinsdag 14 8.59 f Wisselkoersen. Dollars f 2.53—-f 2.545; Ponden f 11.57-f 11.61, Mark 10.0115 f 0.0116, Belg. Francs f 11.10- f 11.40, Fransche Francs f14.50 f 14.75, Kronen (afgest.)f 0 00.36- f 0.00.41. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 8 Aug. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5.00f 8.15 idem (klein) f 0.00f 0.00 extra zw. 1* 0.00 1' 0.00 Eendeieren t 5.85 f 7.35 Aangevoerd 225000 stuks. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van Dinsdag werd behandeld de zaak tegen J. Q. uit Breskens, beklaagd van diefstal van zak ken. De eisch luidde drie maan den gev. straf. Mr Ter Brauke bepleitte vrijspraak. Tegen C. M. uit Schoondijke, die een marechaussee beleedigde werd drie weken gevangenisstraf gevorderd. Tegen Th. de C. en A. M. V. uit Aardenburg, werd wegens het stelen van klavers respectie velijk 5 d. gev. straf en 3 of 3 dagen gevorderd. ALLEEN ER VANDOOR. Op onverklaarbare wijze is op het stations emplacement te Doe- tinchem een locomotief in be^ weging geraakt en zonder be manning in volle vaart de lijn op gegaan in de richting Arn hem. Gelukkig stond even buiten het station een goederenwagen op de baan, waarop de machine met groote kracht botste. De wagen werd uit de rails gewor pen en nog steeds door de ma chine over de dwarsliggers voort geduwd. Juist voor de spoorbrug over de ljsel kwam de wagon dwars over de rails te staan, en kwam ook de machine tot staan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. VERDUISTERING. Bij de politie te 's-Hertogen- bosch is door een Amsterdam- sche Naaml. Venn, aangifte gedaan van verduistering van f2000 ten nadeele dier vennoot schap door iemand, te 's-Her- togenbosch wonende. AUTOBUS OMGESLAGEN. Woensdagavond is de autobus KatwijkLeiden op den Rijks- burgerweg door het breken van een as omgeslagen. Een inzit tend heer werd ernstig gewond naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Vijf andere inzittenden kregen minder ern stige kwetsuren. EEN MENSCHEN RED DER. Van het schip 9 Labor uit Antwerpen, op stroom liggende te Rotterdam, viel Dinsdag de vrouw van den schipper over boord. Zij werd door haar man Desire De Weert nagesprongen en met behulp van een juist aan boord zijnd familielid, mej. L. Hanjoul, gered. Dit is reeds de 3e keer, dat de vrouw door haar man uit het water is ge haald, terwijl de onvermoeide schipper nu reeds in totaal 39 keer iemand van een wissen dood gered heeft. MOND- EN KLAUWZEER. Bij den veehouder H. Nigten te Kudelstaart is onder diens vee mond- en klauwzeer geconsta teerd. JONGEN VERMIST. Te Leiden wordt een 13-ja- rige knaap sedert Dinsdagmid dag vermist. Hij was met andere kinderen uit spelen gegaan, doch keerde niet weder huiswaarts. Vermoed wordt dat hij op zijn eentje op reis is gegaan, omdat hij nog al veel lust tot reizen had en van avonturen hield. Hij had slechts weinig geld bij zich. ONGEDIERTE BIJ KUIKENS. Een kippenliefhebber te Bus sum, begreep maar niet, door welke oorzaak zijn kuikens bij tientallen begonnen te kwijnen en na enkele dagen stierven. Toevallig zette zich op een avond een kloek met kuikens op een stukje wollen deken en wat bleek nu den volgenden morgen Dat het dekentje wemelde van bloedluizen en lange zwarte vlooien. De diertjes werden dus uitgezogen. Nu slapen 's nachts alle kloe ken op zulk een dekentje en 'smorgens worden deze in kokend zeepwater gereinigd. Het kwaad is nu zoo goed als voorbij. HET GEVAARLIJKE KRABBEN. Te Lochem is een 20-jarige jcngeling aan bloedvergiftiging overieden. De infectie ontstond dooi een puistje aan den neus. RUSSISCH GRAAN. Een schip met 1500 ton graan is op weg van Odessa naar Rotterdam. ERNSTIGE VERGISSING. Twee heeren zoo ver halen de Fransche bladen tra den 'n café in de Avenue Ver sailles, te Parijs binnen, en be stelden een glas poit. Spoedig bracht de kellner het bestelde. Een hunner proefde den drank, doch stortte den inhoud van het glas dadelijk over den grond uit; de ander evenwel dronk het glas in één teug leeg. Eenige oogenblikken later wentel ie deze zich in doodsstrijd over den grond. Hij werd in bedenkelijken toestand in het ziekenhuis opge nomen. Bij onderzoek bleek, dat de kellner een fiesch, waarin een vergiftige verfoplossing zat en die door schilders was achterge laten, abusievelijk voor een port- tle8chhad aangezien en de beiden heeren daaruit had geschonken. MISDAAD. In Millstatt in Oostenrijk is door het vinden van een brief tusschen een boek, een vermoe delijke misdaad aan het licht gekomen. Onlangs kwam een zekere mevrouw Hynek bij een boottocht op het Milstatter meer in de golven om. Vermoedens dat haar dood opzettelijk was veroorzaakt, rezen tegen haar echtgenoot en zijn neef, Hein- rich Marek, dank zij bijzonder heden, in genoemden brief voor komende. Hynek was onlangs met zijn vrouw van Weenen naar Millstatt gekomen. Na een paar dagen keerde hij naar de Oostenrijksche hoofdstad terug. Daarna kwam zijn neef te Mill statt aan en ging met een licht bootje op het Millstlitter meer met zijn tante varen. Marek keerde van dit tochtje terug, met de mededeeling, dat het bootje omgeslagen was en dat zijn tante was verdronken. Hij zelf had zich echter weten te redden. Het lijk der vrouw spoelde aan land en de echtgenoote der overledene kwam eerst uit Wee nen aan, nadat zijn vrouw reeds begraven was. Hij achtte het niet eens de moeite waard,haar graf te bezoeken. Een en ander had reeds ernstige verdenking tegen Hynek en Marek gewekt. Intusschen vond een dame, aan wie mevr. Hynek een boek had geleend, daarin den bewusten brief liggen, handelend over een huwelijksannonce. Deze brief leverde aan de politie voldoende aanwijzigingen om op te achterhalen, dat Hynek eerst een paar weken tevoren was gehuwd, dat hij van tevoren werkloos was geweest, dat hij 'n levensverzekering ten name van zijn vrouw had gesloten en dat deze een groote soms gelds

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2