ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Qverzicht. Harten Vrouw. AMPA-ZALF BIIESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 1 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02°r BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag t uur 32e Jaargang Zaterdag 11 Augustus 1923 Nummer 2850 De eerste klap is het dubbele waard. Het is een waarheid zoo wel in den oorlog als in iedere jongensvechtpartij. T usschen Frankrijk en Engeland is het nog geen oorlog. Integendeel, beide putten zich uit in weder- zijdsche betuigingen en blijvende vriendschap en bondgenootschap. Maar niettemin vechten ze hard nekkig, ook om de publieke opinie der wereld. Engeland is daarbij ongetwijfeld aan de win nende hand De wereld is sinds al beu van den oorlogshaat en de Fransche onverzoenlijkheid. Maar niettemin geeft Poicaré de strijd niet op. En gedach tig aan de betrouwbaar gebleken vechtregel, heeft hij, evenals zijn Belgische bondgenoot, de verklaringen en nota's gepubli ceerd, die in antwoord op de Engelsche vragen en voorstellen gegeven zijn, nu Baldwin op de openbaarmaking der onderhan delingen aandrong, voor nog Engeland er toe kon overgaan. Het zijn ellenlange vertogen, die hij de wereld voorzet. Maar het is niet waarschijnlijk, dat hij er Frankrijk's positie mee versterkt heeft. We weten nu langzamer hand allemaal wei, wat Frank rijk wil en wat het niet wil en waarom het zoo wil. Daarvoor hebben we den Franschen woor denstroom niet meer noodig. Maar uit den stroom steekt een enkele zin het hoofd op, die ons meer zegt dan dit alleen. „Wij kunnen 18/0 niet vergeten." In deze woorden geeft Poincaré niet enkel weer de verklaring van Frankrijk's onverzoenlijk heid, hij teekent er Frankrijk's houding mee, en de reden van die houding sinds 1914 en mis schien van lang voor dien. De Holland8cb-Amerikaan8che schrijver Dr. van Loon heeft Poincare onlangs in een zijner Amerikaansche brieven de per sonificatie van de Fransche re vanche-idee genoemd. De Fran sche minister-president zelf heeft DOOR HELLMUTH MIELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 10. 111. Ilij had een klein kamertje gehuurd, eigen-i in de drukte der voorstad. Het nieuwe leven, de strijd om het bestaan zou beginnen. Zijn middelen waren gering, zij konden hoogstens slechts voor eenige weken voldoende zijn, maar hij moest dan toch gedu rende dien tijd uiterst zuinig leven. Goede diners en de daarbij behoorende wijn behoor den nu voorgoed tot het verle den al ging hij niet dadelijk naar een volkskeuken, hij moest zich nu toch met een klein, bescheiden restaurant in de voor stad tevreden stellen. Alsen verwonderde er zich zelfs over, hoe goed zijn maag zich aan deze nieuwe omstan digheden aanpaste. Weliswaar had hij in de eerste dagen nog wel eens naar vroeger tijden terugverlangdhij herinnerde destijds in zijn te Jeulien gehou den redevoering deze karakte riseering voor eigen rekening genomen, toen hij verklaarde, altijd opgekomente zijn tegen het streven van die Eranschen, die vóór den grooten oorlog toenadering tot Duitschland zoch ten op gevaar af, dat zulks zou leiden tot een oflicieele beves tiging van het vredesverdrag van Frankfort, dat in 1871 aan den Fransch-Duitsche oor log een einde maakte. Maar het blijkt meer en meer dat hij in deze personificatie tevens Frankrijk vertegenwoordigde. We kunnen 1870 niet vergeten. Lloyd George weet het wel en heeft het waarschijnlijk altijd wel geweten, al heeft hij een tijd lang gedaan of hij het niet wist. Maar weet Baldwin het ook niet Toen Lloyd George op de verklaring antwoordde die de eerste minister naar aan leiding van het Fransche ant woord op de Engelsche voor stellen in het Lagerhuis aflegde heeft hij de fictie veroordeeld, waarom Engeland door dik en dun bleef vasthouden en die van de voorstellen de nieuwe demon stratie waren. Maar het is de vraag, of Baldwin die officieele fictie in zijn gemoed al niet lang heeft losgelaten en of we juist daaraan niet de huidige Engel sche politiek danken. Frankrijk's politiek is duidelijk genoeg, zei Lloyd George, het wenscht aan de Koer te blijven. „Totje dienst", had Baldwin kunnen antwoorden, .maar ik wou het dit zelf laten verklaren". Hij zei het niet zoo; althans niet in die woorden. Maar wat hij in andere woorden zei, toonde wel, dat zijn opvat tingen van die van Lloyd George niet zoo heel veel verschilden. Bonar Law heeft hetzelfde ook al eens gezegd in nog andere woorden. Maar de verklaringen zijn voor Frankrijk duidelijk genoeg. Fan tweeën één: óf men wenscht de schadevergoe ding, maar dan moet men ook een Duitschland willen dat in staat is, die te betalen, óf men wil een geruïneerd Duitschland. zich hoe in die dagen de biefstuk veel malscher was geweest, toen hij eens gedurende een kort verblijf in Berlijn in een prachtig hotel had doorgebracht. Maar over 't algemeende nieuwe spijzen smaakten hem toch wel, al waren ze soms wat ongewoon voor hem. Dat was ook in 't geheel geen wonder, want ook bij hem werd thans het spreekwoord bewaar heid, dat honger de beste saus is. Wanneer hij zich den geheelen dag moe had geloopen of de uitgestrekte voorstad per tram in alle richtingen doorkruiste, dan moest hij wel hongerig worden. De jacht was thans voor hem be gonnen, die vreeselijke, lichaam en geest afmattende jacht naar brood, naar een betrekkiug. 's Morgens en 's avonds zat hij in de couranten te snuffelen, en tot laat in den nacht werden brieven geschreven, waarin hij zijn kennis en bekwaamheden ophemelde, zooals een kwakzal ver zijn wonderzalfjes over dag bezorgde hij zijn tallooze brieven op de verschillende couranten-bureau's en stelde zich voor in enkele zaken, die op zijn sollicitatie waren ingegaan. Ja, het waren maar heel weinig antwoorden, die hij op zijn tal Een tu8schenweg is er niet. En Baldwin heeft het alternatief duidelijk genoeg gevoeld. Maar dan heeft ook Lloyd George gelijk en hoeft hij niet langer te wach ten. Want Frankrijke' autwoorJ is duidelijk genoeg. Het heeft het Britsche ontwerp-antwoord, waarin toch aan Duitschland den raad gegeven weid het lijdelijk verzet te staken en de hoop uit gesproken dat daartegenover Frankrijk en België de bezetting zouden wijzigen, niet eens in zijn lange verklaringen aan Engeland der vermelding waard gekeurd. En we hebben de Fransche en Engelsche antwoorden niet zin voor zin na te gaan om te weten, wat Frankrijk's en ook Beigie's keuze is. Zal Engeland nu werkelijk de conclusie durven trekken en daarnaar handelen Men kan de publicatie der onderhandelingen als een eerste stap zien op den eigen weg. Maar omtrent het juiste verloop van dien weg schijnt de Engel sche regeering zelve zich nog geen duidelijke voorstelling te hebben gemaakt. Tegenover Frankrijk, welks nieuwe verordening in het bezet te gebied, waai bij feitelijk de kolenmijnen geannexeerd wor den, nu de kolen- en cokes- voorraad is uitgeput en Duitsche mijnwerkers hem niet blijken te willen aanvullen, zijn houding teekent, tegenover deze resoluut heid staat Engeland nog min of meer aarzelend. En 't is wel waar schijnlijk dat de plotselinge dood van president Harding die hou ding nog onzekerder zal maken. Sinds Amerika zich in den oorlog tot een eerste wereldmacht ontwikkelde, zoekt Engeland naarstiger nog dan voor dien de Amerikaansche vriendschap. In de regeling van het schadever- goedings-vraag8tuk hoopte het, ondanks Amerika's teruggetrok ken houding na den vrede van Versailles, op de medewerking van den Amerikaanschen neef. Harding, die sterk Engelsch- geziud was, scheen daartoe wel geneigd. Maar hoe zal zijn opvolger daar tegenover staan? rijke brieven ontving en ook bij die enkele zaken bleef zijn solli citatie na een persoonlijk bezoek steeds zonder resultaat. Hij maakte als persoon den meest gunstigen indruk, maar zoodra hij op de vraag naar zijn getuig schriften moest antwoorden, dat hij er geen bezat, trok de des- betrotfende chef telkens de schouders op ,Het spijt mij zeer zonder getuigschriften en nadere informaties - onmogelijk". En daarmee was het atgeloo- pen en kon hij de deur aan den buitenkant dicht doen. Het ging nu eenmaal wonder lijk toe in de wereld. Bezield met een heilig willen tot werken, vond hij toch gfeen gelegenheid zijn krachten pioductief aan te wenden, want hem ontbrak dat eene, het beste de verklaring zwart op wit, dat hij werkelijk zoo flink was, zooals hij zich voorgenomen had te willen wor den, en zonder zulk een bewijs bleef hij in de oogen van een koopman slechts een avonturier, zoo niet zelfs een speler of schelm. Soms kwam de gedachte bij hem op, of hij toch niet beter had gedaan aan de overzijde van den oceaan zijn geluk te beproeven. Daargings in New- Zijn positie als vervanger van den gestorven president, waar door hij slechts tot Maart 1925 de presidentiëele waardigheid vervult, maakt het hem niet gemakkelijker een actieve poli tiek in te leiden. In elk geval zal Engeland willen afwachten, hoe hij zich tegenover de Euro- peesche vraagstukken plaatst, voordat het beslissende maat regelen neemt. En zoo gaat opnieuw internationale tijd ver loren, die juist op het oogenblik zoo kostbaar is. Want in Duitsch land dringen de omstandigheden naar een oplossing. En ook elders in Europa de nieuwe revolutio naire beweging in Hongarije is er een bewijs van duurt de onrust voort. Wie spoedig helpt, helpt dubbel, heet het. Maar op die dubbele hulp behoeft Europa al niet meer te rekenen. Ingezonden Mededeeling. P Invoer van aardappelen, tomaten en eierplanten in België. De bepalingen betrelfende den invoer in Be gië van aardappel knollen en planten daarvan, zoo mede den invoer van vruchten of planten van tomaat-, of eier- plant treden vanaf 15 Augustus in werking. Voor den invoer van aardap pelknollen en planten in Bel- gie gelden de volgende bepa lingen le. De invoer van aardappelen gegroeid binnen een afstand van 5 K. M. van een door wratziekte besmet perceel is verboden. 2e. De invoer van aardappelen gegroeid tusschen 5 en 2(3 K.M. afstand van een door wratziekte besmet perceel kan slechts plaats vinden, indien de aardappelen York of Chicago hechtte men misschien minder waarde aan een stuk beschreven papier en daardoor meer aan den persoon zelf; men vroeg slechts of iemand iets presteerde en niet of hij al een zak vol aanbevelingen mee bracht. Het gebeurde wel eens, dat hij den blik op de harten- vrouw-kaart, die hij in zijn kamer aan den wand had vast gespijkerd, richtte met de stille, spottende vraag: ,Wat denkt u ervan waarde dame, zullen wij naar Amerika varen Maar hij ging niet naar Ame rika. Juist die kaart hield hem aan Duitsch grondgebied vast, of liever niet de kaart, maar wat deze thans in zijn oogen beteekende. Hij had het knappe meisje van de jaarmarktdrukte op de „Hasenheide" niet vergeten. Ondanks de teleurstellingen en ontgoochelingen die hem iedere dag weer bracht, zweefde haar beeld toch hoopvol voor zijn oogen. Een soort romantische prikkel was daardoor in zijnleven gekomen, een innerlijke kracht, die hem op de been hield en hem moed gaf. Het kwam hem zelf verwonderlijk voor, dit ge voel, alsof hij niet alleen streed voor zijn eigen bestaan, maar voor UITSLAG, JEUK, WON OEN en alle aandoeningen der HUID. Geneest zelfs DAUWWORM. Vraagt Uw Drogist. door een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst zijn onderzocht en vrij bevonden van wratziekte en een certifi caat, waarin verklaard wordt, dat het onderzoek heeft plaats gevonden, de zending vergezeld. 3e. De invoer van aardappelen gegroeid op meer dan 20 K.M. afstand van een door wratziekte besmet perceel is vrij, daar deze aardappelen worden beschouwd aL vrij te zijn van wratziekte. De aardappelen behoeven daar om niet onderzocht worden. Het is voldoende, dat de zen ding vergezeld wordt van een ceitificaat waarin o.a. verklaard wordt, dat de aardappelen ge groeid zijn opmeer dan 20 K.M. afstand van een besmettingshaard In verband met deze bepa lingen moeten de aardappelen vallende onder de 2e categorie aan een ambtenaar van den plan tenziektenkundigen Dienst ter inspectie worden aangeboden, waarna bij goedkeuring door dien ambtenaar certificaat wordt uitgereikt. Indien de aardappelen ge. groeid zijn in een nader be paald deel der provincies Gro ningen en Drente moet bij aan bieding ter inspectie een bewijs van oorsprong, afgeven door den burgemeester van de gemeente waar de aardappelen gegroeid zijn overgelegd worden. Voor aardappelen vallende onder de 5e categorie, kan het certificaat dat de zending ir.oet vergezellen aangevraagd worden bij den burgemeester van de gemeente waar de aardappelen gegroeid zijn. Op aanvrage bij het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst kunnen belanghebbenden opgave verkrijgen zoowel van de gemeenten waaruit in het geheel geen export van aardap pelen naar Belgie mogelijk is na inspectie en goekeuring der aardappelen. Een model van het certificaat hetwelk afge geven kan worden door de bur gemeesters van de gemeenten waaruit export naar Belgie zon der onderzoek der aardappelen alsof zijn strijd ook nog een ander doel had, dat weliswaar, zooals hij zich dan weer moest bekennen, achter blauwe wolken scheen schuil te gaan. Zij had hem beloofd ten minste zoo had hij haar hoofd knik opgevat hem bericht te zenden. Dagelijks ging hij naar het postkantoor, maar de tweede teleurstelling nooit was er een brief voor hem. Zou zij werkelijk haar belofte niet willen houden, of waren andere omstandigheden oorzaak van haar stilzwijgen Hij droomde de beide meisjes den een of anderen dag op straat te ontmoeten. Maar nooit zag hij Tilli's hooge, slanke figuur met de fijne gelaatstrekken, noch Tine's kort wijsneusje en haar kleine, schalksche oogen. Hijging den volgenden Zondag weer op zoek naar de Hasenheide' doorzocht alle lokalen doch tevergeefs, van beiden vond hij geen spoor. Het kunststuk hen onder de duizenden deser wereldstad te ontdekken, was ook niet gemak kelijk. Éénmaal moest het stellig gebeuren, dat hij haar terugzag. Het toeval of nog beter harten vrouw moest hem helpen. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1