Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws De President van Amerika overleden. stand van schoonheid aftelezen op den waardemeter, die den verschillenden uitstallingen werd aangelegd. Evenmin zal dat ook het geval geweest zijn bij de beoordeeling der opgerichte eerepoorten, die alle wedijverden in sierlijkheid en die ondubbel- zinnig getuigden, over hoeveel smaak de diverse kroonsters en kroners beschikken, die met zoo eenvoudige hulpmiddelen, zulke mooie combinatie's wisten te bereiken en tegelijkertijd het bewijs leverden van de zeer vele moeiten en zorgen, die men voor het welslagen van 't muziek feest over heeft gehad. Een bijzondere attractie vormde wel het concert, dat de zang- vereeniging van Groede, onder de energieke leiding van haren Directeur, den heer Waelput, van 6 tot 7 uur gaf. Een zestal liederen werd op onberispelijke wijze ten gehoore gebracht. Onder instemming van de toehoorders, die inmiddels tot eenige honderden waren aangegroeid, bracht de Voor zitter der feestcommissie, de heer A. M. van Noppen, dan ook directeur en uitvoerenden harte lijk dank. Nadat het daarop volgende concert van „Ha. monie" geëindigd was, werd in het lokaal van den hear C. de Vuijst de uitspraak van de jury bekend gemaakt; iedere mededeeling van toegekende prijzen werd met luid gejuich ontvangen. De uitslag van den wedstrijd in het etaleeren luidde als volgt le prijs: Gebr. Hontelez, 2e A. Vergouwe, 3e Abr. le Grand, 4e K. Beldrok, 5e J. A. Schelling, 6e Wed. A. de Smet, 7e J. H. van Kampen. Zeer eervolle vermeldingen verwierven L. Verplanke, S. Schijve, Wed. A. de Smit, J. Smeets en H. J. Bonte-Mabe*- soone. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan H. de Hullu, lam. de Pauw, I. Risaeeuw-Maat, J. van Male en H. Hoekstra. Ten aanzien van de eere poorten was de uitslag als volgt: le prijs, die in de Nieuwstraat (door de zorgen van den heer van Poucke kan deze poort electrisch worden verlicht), 2e (gezamenlijk) aan beide poorten op de Zuidzandsche straat, 3e aan die in de Langestraat, 4e aan die in de Brouwerijstraat. Voor het versieren der straten komt zeker een woord van lof toe aan de bewoners der Violet- straat, voor hun ijver en lust om hun straat een feestelijk aan zien te geven en verdiende deze straat zeker aller aandacht. Het was inmiddels hall elf gewordende verlichting met vetkaarsen in de bekende glaas jes aan het Gemeentehuis en een winkel op de markt, was ont stoken, wat tegen het tamelijke duister, dat er heerschte een keurig effect gaf. De hoop, dat het weer goed zou mogen blijven en mooi, zooals Zaterdag, is vervuld en de verwachting, dat er Zondag veel menschen op de been zou den zijn, verre overtroffen. Het aantal bezoekers van het feest van Harmonie" heeft eenige duizenden bedragen. Toen om twaalf uur de optocht der diverse deelnemende muziek gezelschappen werd gelormeerd, waren reeds honderden gereed den stoet te volgen, terwijl de trammen en autobussen dit aan tal in den loop van den middag zeer vermeerderden. Het zal ongeveer half éen geweest zijn, toen het feest vierende gezelschap Harmonie" van Oostburg het strijdpeik betrad, om daar in edelen wed ijver in het rijk der tonen een prijs te zien verwerven half zes uur was het concours afgeloopen. Ook deze jury bestaande uit de heeren J. \lorks en J II. Caro, beiden uit Middelburg, benevens de heer L. de Morree, van het 6e Reg. Inf. uit Breda, zal bij de beoordeeling van hetgeen ten gehoore werd gebracht geen gemakkelijke taak hebben gehad, alle korpsen speelden met al- geheele toewijding en zetten hun beste beentje voor. Ieder kprps speelde een vrije marsch en het verplichte nummer. De verplich te nummers waren voor de eerste afdeeling Die beiden blinden", ouverture van E. H. Mehul voor de tweede afd. „Riva Bello", ouverture van F. J. Schweins- berg, voor de derde afdeeling: Ouverture „Pittoresque" van F. J. Schweinzberg en voor de vierde afdLucrezia Borgia", van G. Donizetti. Bij de mededeeling der be haalde prijzen deelde de heer Morks, Voorzitter der jury mede, dat hij zeggen kon, dat het gehalte der ten gehoore gebrach te muziek,, merkbaar beter was dan het vorige jaar te Cadzand; hij spoorde aan op den ingeslagen weg voort te gaan. In de eerste afdeeling ver wierf: de Koninklijke Muzieksocieteit Aardenburgsche Fanfaren" met algemeene stemmen een eersten prijs, benevens de medaille der Koningin „Geduld Overwint" van IJzen- dijke met 2 tegen 1 stem een eersten prijs met de medaille der Koningin-Moeder en „Oefening kweekt Kunst" van Schoondijke met algemeene stemmen een derden prijs. In de tweede afdeeling „Veronica" van Zuidzande een eersten prijs met algemeene stemmen en de medaille van den Prins „Harmonie" van Biervliet een 2e prijs met 2 tegen 1 stem met medaille van den Burgemeester van Oostburg „Eendracht maakt Macht" van Groede een 2e prijs met 2 tegen 1 stem met medaille van den Burgemeester van IJzendijke „Harmonie" van Oostburg met 2 tegen 1 stem een 2e prijs „Apollo" van Sluis een 3e prijs met algemeene stemmen. In de derde afdeeling „Uit het Volk - voor het Volk" van Breskens le prijs met alge meene stemmen met medaille van Z.Ex. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen BElk naar zijn krachten" van Sint Kruis een le prijs met 2 tegen 1 stem met medaille Commissaris der Koningin in Zeeland „Geduld Overwint" te Cad zand, 2e prijs, algemeene stem men met medaille van den Bur gemeester van Breskens. „Oefening baart Kunst" van Hoofdplaat een derde prijs met 2 tegen 1 stem In de vierde afdeeling „Ons Genoegen" te Retran- chement een derden prijs met algemeene stemmen en sNut en Genoegen" van Waterlandkerkje eveneens een derden prijs met 2 tegen 1 stem. Intu88chen was het half zes geworden en werd de terug tocht naar de Markt aanvaard. Bij het Beursgebouw verlieten de Besturen met hun vaandel de stoet, om zich aan de opge stelde tafels te scharen, teneinde getuige te zijn van de uitreiking der prijzen, na het aanbieden der eerewijn. Bij monde van den voorzitter van den Bond van muziekver- eenigingen in West Zeeuwsch- Vlaanderen den Heer I. A. de Brauwer, werden de medailles, benevens de geldprijzen uitge reikt. Voor deze uitreiking werd door den Burgemeester van Oostburg in een uitvoerige rede de geschiedenis van „Harmonie" gememoreerd. Van de oprichters is alleen de heer J. van Roo nog in leven en aanwezig. De heer de Brauwer werschte de feestvierende vereeniging geluk, terwijl de heer Brevet, namens „Harmonie" dank betuigde aan allen, die, op welke wijze ook, medegewerkt hadden aan het welslagen van het feest. De uit reiking der medailles werd op geluisterd door het zingen van eenige mooie liedeien door het meisjeskoor van Oostburg, onder de geestdriftige leiding van den heer C. Schijve, musicus alhier, met pianobegeleiding van den heer Heinrichs van Breskens. Aan de familie de Smit werd een medaille uitgereikt als dank voor het kosteloos afstaan van het feestterrein. Intusschen waren de Vereeni- gingen gereed om hun extra nummer op de estrade op het marktplein te laten hooren. Honderden belangstellenden genoten van de heerlijke tonen der muziek en tot laat bleef het een gezellige drukte. Maandag werd, wederom on der den opwekkenden invloed van het mooiste zomerweder, het laatste deel van het programma der feestelijkheden uitgevoerd. Hoewel niet zoo groot als den vorigen dag, was het aantal be zoekers uit omliggende gemeen ten, aanzienlijk, zoodat de deel neemsters en -nemers diverse volksspelen (w.o. hardloopen met hindernissen, ringrijderij met paarden, balwerpen voor dames enz voor een publiek van eenige honderden hun behendigheid en vlugheid konden toonen. Een, in hooge mate op prijs gestelde, bijzonderheid vormde de uitvoe ring van de niet lang geleden opgerichte dames-gymnastiek- vereeniging „Olympia", die hare oefeningen houdt onder de be kwame leiding van de sergeant majoor Molhoek alhier. Behalve het feestvierend mu ziekkorps gaven „Veronica" uit Zuidzande en „Eendracht maakt Macht" van Groede op de estrade op de markt concerten. Na alloop der wedstrijden vereenigden alle deelnemers zich in het Beurs gebouw, waar de uitreiking van de prijzen plaats vond, na een toepasselijk, kernachtig woord van den voorzitter der feest commissie, den heer A. M. van Noppen. Hardloopen. le prijs; Lampo, inktstel; 2e Versprille, boekenkastje; 3e Droeshout, portefeuille 4e de Roo, sjaal Balwerpen voor dames, le prijs: A. Babijn, klokje; 2e B. Risseeuw, werkzakje 3e M. van Dixhoorn, llleschje odeur 4e K. Versprille, taartmes; 5e J. Rookus, werkzak 6e M. van de Sande, fietsmandje; 7e J. de Hullu, fleschje odeur; 8e S. de Ridder, broche 9e M. Maat, armband 10e E. le Grand, armband; lie H. de Wolff, collier; 12e M. de Koning, fietsbel; Voor bekroonde fietsen, pop penwagens enz., werden de vol gende geldprijzen uitgereiktM. van de Sande f 10,D. de Ridder f 6,L. de Koene f4.- F. Brevet f 3,J, Riemens f 2, H.Steijaertf 10Korthals f 6, Boidin 14,Wage f3,en J. Baas f 2, Ringrijderij. le prijs: I. de Meij, barometer; 2e A. de Badts, fietslantaarn 3e A. de Bue, wekker 4e Z. G. Brakman, zilveren hor loge ketting 5e I. Wage idem 6e A. Riemens, boekenrek 7e Cijsouw, 8igarenstel 8e A. Boidin, fietspomp 9e E. Maenhout, scheergarnituur; 10e Dhaenens, sigaren lie C. Roets, zakmes; 12e B. Zonnevijlle, sigarenpijp- etui 13e Thijs, sigaren 14e Fr. Welvaart, pijp; 15e J. Brevet, sjaal 16e Risseeuw, fietsbel; Poedelprijs, C. van de Plas, lepel met koek. Aan Joh. Risseeuw werd de eereprijs (een klokje, uitgeloofd door den heer A. M. van Nop pen) toegekend en de bronzen medaille, beschikbaar gesteld door den heer A. de Rijke aan den heer F. van den Bos. Zoo is dan dit driedaagsche muziekfeest, dat in een werke lijke feeststemming is gevierd, weder voorbij. Met genoegen en trots kan de commissie, aan welke een woord van lof niet onthouden kan worden voor de j wijze waarop zij alles zoo kra- I nig heeft georganiseerd en voor het feit, dat zij geen moeiten en zorgen zwaar heeft geacht om het welslagen van het feest te verzekeien, op het 60-jarig jubilé terugzien. Maai dagavond werd door onze Muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" een muzikale rondwandelinggemaakt door ons dorp, ter eere van de hooge onderscheiding de Ver eeniging te b^ui t gevallen op het j 1. Zondag gehouden Muziek concours, waar zij de groote Zilveren Medaille van Z. Ex. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als extra-prijs mocht verwerven. Onze Vereeniging heeft de vierde plaats ingenomen van de rij der Muziekvereenigingen, die hun nummer het edelst hebben uitgevoerd. IJzendijke. Zondagavond bij aankomst der extra-tram al hier stond een motorrijwiel op de stoep van het café van W. Aerts. De tram welke daar passeert, kwam in aanraking met het motorrijwiel, met het gevolg dat het werd medegesleept en deerlijk gehavend. Een waarschuwing om goed toe te zien, dat men z'n rijwiel zoo wegzet, dat het niet met de tram in aanraking kan komen. Oostburg, De sergeant majoor der Infanterie M. Molhoek alhier wordt met ingang van 1 September alhier op wachtgeld gesteld. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. vm: nam Woensdag 8 Aug. 11.04 11.28 Donderdag 9 B 12.12.24 Vrijdag 10 B 12.47 1.11 Nieuwe Maan Zondag 12 Aug. vm. 12.36. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 8 Aug. nm. 9.10 Donderdag 9 B 9.08 Vrijdag 10 B B 9.06 Wisselkoersen, Dollars f 2.54 f 0.00 Ponden f 11.61-f 00.00, Mark 10.00.14 f0.00.00, Belg. Francs f 11.70- f 11.72, Fraii8che Francs f 14.70 f 14.72, Kronen (afgest.)f 0 00.33- f 0.00.36. Breskens, In de Donderdag gehouden Vergadering van het Kerkelijk Bestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier is besloten, behoudens nadere goedkeuring, over te gaan tot het bouwen van een geheel nieuwe kerk met toren. schoondijke. Huw.-Voltr. 5 Juli. Cornelia Jannis Boeije, 29 en Janna Alewijnse, 23 jjd. Geboorten. 12 Juli. lzaak Jannis, z. van M. Verherbrugge en A. M.Simpelaar. 14, Evert Adriaan, z. van G. J. Huisman en S. E. de Die. Overlijden. 2 Juli. Maria Mazure, J8 j., tved. van S. Versprille. 19, Janneke, 1 jaar, d. van Adr. B^erens en D. J. Machielsen (overl. te Oostburg). 21, Maria Janna, 9 j., d. van J. P. Porreij en J. M. de Die. 25, Adriana Engelbertu Vroolijk, 85 j., wed. van J. J. Fraser. W ATERLAN DK ERK.J E. Geboorten. 3 Juli. Janneke Suzanna, d. van W. Meesen en M. P. Jansen. 6, Jan Hermanus, z. van N. de Regt en C. D. de de Kraker. 21, Anna Ebrina, d. van J. Koster en T. J. Pieters. Overlijden. 18 Juli. Hendrik Beerens, 87 j., wedn. van L. S. van der Maat. GROEDE. Huw.-Voltr. 19 Juli. J. G. Boekhout, 28 j., jm. en M. C. van Acker, 20 j., jd. Geboorten. 3 Juli. Neeltje, d. van F. I. van de Vijver en N. Frelier. 16, Edile Eduard Eu- genius, z. van C. E. van den Hemel en L. M. Dusarduijn. 25, Johanna Suzanna, d. van 1. C. Butler en J. A. Cornelia. Overlijden. 21 Juli. J. Ph. Salomé,-5 mnd. z. van P. A. Salomé en J. Lucieer. SPORT. VOETBALLEN. In de Zondag te Vlissingen gehouden wedstrijd, was de uit slag alt volgt Vlissingen II H. O. V. Bres kens 90. DF. SCHELDE OVERGEZWOMMEN. Donderdag heeft de heer H. K. de Graaf uit Middelburg de Westerschelde van Breskens naar Vlissingen overgezwommen in 2 uur 10 minuten. ROEKELOOS RIJDEN. Tpgen 7 uur Vrijdagavond arriveerden voor een firma te Dordrecht, een zevental chassis van Ford-u agens aan het veer te Moerdijk. Reeds op den weg naar het veer moeten, naar ooggetuigen het vertelden, de zeven chauffeurs, onverantwoor delijk snel gereden hebben. Zij trachtten elkander te passeeren om het eerst aan de pont te komen. Bij de pont passeerde weder een der chauffeurs, doch zag niet dat de heer J. van Rooyen op zijn rijwiel de pont afreed; de man werd gegrepen en door de auto overreden. Na enkele minuten reeds is de on gelukkige gestorven. De mare chaussee te Moerdijk heeft pro ces-verbaal opgemaakt. De ver moedelijke dader is met de be treffende auto gisterenavond nog naar Breda vervoerd, waar een voorloopig onderzoek zal wor den ingesteld. DAG KONINGIN Toen Vrijdagmiddag de Ko ninklijke Familie een autotochtje maakte, waarbij ook aan jhi. Röel te '8 Gravelaud een bezoek werd gebracht kreeg de Koninkl. auto in de buurt van de uitspan- ning BDe Roskam" o derSoest- dijk een panne. Onmiddellijk werd een andere auto ontboden. Intusschen kon de tocht niet worden vervolgd. En wat zag men Een joggie, een ventje op klompen en met vuile handjes, trad op den auto van de Ko ningin toe, nam zijn petje af en zei: ,Dag Koningin, dag Prin sesje"! en reikten beiden de hand, tot groot vermaak van de Vorstelijke Personen en Hun gevolg en de enkele toeschou wers, die van dit tafereeltje getuige waren. Vad. EERLIJK MEISJE. Hoewel de politie meestal daarvan weinig bemerkt, zijn tr ook nog stipt eerlijke menschen. Het eergisteren iii de tram „ver geten" handkoffertje met f1800, is daar gevonden door de 12- jarige Anna De Visser, wonende Warmoezierstraat 22, te 's Gra- venhage. Na liet lezen van het krantenbericht kwam dit eerlijke meisje aan het bureau van po litie te Delft, waardoor de eige naar B. zijn geld terugkreeg. AUTO TE WATER. Aan den Bergerweg te Ber gen geraakte Maandagmiddag een motorbus van de Eerste Bergensche Autobus-onderne- ming, geheel gevuld met leden van de Deutsche Turnverein uit Amsterdam, die een bezoek wenschten te brengen aan den vacantiekolonie van de Deutsche Verein te Bergen aan Zee, te water Alle inzittenden geraak ten vol modder en bekwamen verwondingen en kneuzingen. Een drietal doktoren was spoe dig ter plaatse om de schamp schotten te behandelen. Een drie tal meisjes, die door het gebeur de zeer overstuur waren geraakt werden per auto naar het St. Elizabethgesticht te Alkmaar vervoerd. Het gebeurde is in hoofdzaak te wijten aan het roekeloos rijden van den chauffeur, tegen wien de politie proces-verbaal heeft opgemaakt, aangezien hij in strijd met de voorschriften, 3 passagiers in plaats van twee naast zich vervoerde. President Harding is Donder dagavond terwijl mevrouw Har ding hem voorlas, plotseling over leden. Een lichte schok voer door het lichaam en de aanwe zigen merkten terstond dat de president gestorven was. Binnen enkele minuten waren alle leden van Harding's offi cieel gezelschap aanwezig. De vice-precident Calvin Coo- lidge, die nu president is ge worden, werd onmiddellijk inge-

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2