ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De Eerste Kamer-Verkiezing. Harten Yrouw. Provinciale Staten van Zeeland. Vlootkosten en Vloot waarde. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p regel. Drukker-Uitgever E. BOOM-BLIEK tno'°2t breskens p°78$;° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 1 Augustus 1923 Nummer 2847 Omtrent de uitslag der ver- verkiezingen ontleenen wij aan het Alg. Handelsbl. het volgende: De verkiezingen voor de Eer ste Kamer kan uit den aard der zaak nooit die verrassingen brengen, welke de stembus voor andere vertegenwoordigende col leges oplevert. Immers hier zijn alle kiezers, en hun partij, voor af bekend. De uitslag is dus nauwkeurig te berekenen. Toch heeft ook ditmaal hoewel alle gegevens bekend waren de berekening gefaald. De samenstelling der Provin ciale Staten en de ingediende candidatenlüsten, daarbij de split sing der R. K.-lijsten en de ver binding van S. D. A. P. en V. D.-Bond in groep I, tot grond- slag genomen, had de uitslag moeten luiden als in den vol genden vergelijkenden staat is aangegeven berekende werkelijke uitslag uitslag Roomsch Kath. 18 16 Antirevol 8 8 Christ. Hist. 7 7 S. D. A. P. 9 11 Vrijz. Dem' 2 3 Vrijheidsbond 5 5 Plattelanders 1 0 De kans voor de Plattelander was intusschen twijfelachtig. Aangenomen werd bij de bere kening, dat de Groningsche on afhankelijke op hem zou over gaan wat inderdaad schijnt te zijn geschied, althans in Gro ningen kreeg die partij een stem meer dan het aantal zetels, waarover zij beschikt en niet onmogelijk werd het geacht, dat de Plattelander een stem van een Vrijzinnig Democraat zou krijgen in Drente. De V. D. Bond had n.l. in die provin cie twee stemmen .over", welke op zich zelf toch niet voldoende waren voor een eigen tweeden zetel. Was het zoo geloopen, dan had de Plattelander 766 stemmen (volgens stemwaarde verkregen) DOOR HELLMUTH MIELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 7. „O, antwoordde de kleine met een chalkschen zijwaartschen blik op Alsen, wij hebben nu immers een beschermer, een dapperen ridder". Dat was een openlijke uit- noodiging, en Alsen haastte zich de beide dames te verzekeren, dat het hem een groot genoegen zou zijn, indien zij zich onder zijn hoede wilden stellen. #Dat zijn nu Berlijnsche toe standen", zeide de grootste", zelfs niet op een klaarlichten Zondagmiddag kan men onge stoord alleen wandelen. Tine, we doen veel beter om maar naar huis tè gaan". ,Maar je hoort toch, Tilli, dat deze heer onze ridder wil zijn. Ik vind, dat hij er zeer netjes en fatsoenlijk uitziet. En nu ik eenmaal naar Berlijn gekomen ben, wil ik ook de „Hasenheide" leeren kennen. Bij ons in de en zou gekozen zijn in plaats van den derden sociaal-demo craat, die slechts een berekend overschot had van 46. Maar inderdaad had de Plat telander slecht 644 stemmen, daar een lid der eigen partij in Drente niet ol ongeldig heeft gestemd en de Vrijzinnig De mocraten daar een stem aan de S. D. A. P. schijnen te hebben gegeven. Bovendien had de S. D. A. P. in Gelderland 11 stem men bij 10 zetels (de elfde van den Christ, sociaal?). De S. D. A. P. kreeg" daarvoor een over schot van 927 en daarmee een derden zetel in groep II. De tweede zetel, welken de S. D. A. P. verwierf boven de rekening komt uit Utrecht. De R. K. Staatspartij had, na kansberekening, de lijsten in groep I niet alle verbonden. Verbonden waren slechts Zee land en Noord Brabant. Daar entegen bleven Limburg en Utrecht afzonderlijk. Zij hoop ten door deze splitsing een extra zetel te verwerven. Volgens be rekening zouden de R. K. in Utrecht een overschot krijgen van 946 stemmen. De sociaal democraten volgden met een overschot van 833. Nu heeft zich evenwel het geval voorge daan, dat in die p-ovincie een R.K. absent was en één blijk baar ongeldig heeft gestemd. De R. K. hadden daardoor slechts een overschot van 774 en hun candidate, mevr. Steen- berghe, viel uit, ten bate van den heer Moltmaker, der S. D. A. P. Was die eene stem niet ongeldig geweest, dan zou, on danks de afwezigheid van een R. K. lid, toch mevr. Steenberghe zijn gekozen. De heer Moltmaker heeft dus waarschijnlijk zijn verkiezing aan een vergissing te danken. De derde verrassing is de verkiezing van den Vrijzinnig- Democraat, in Zuid-Holland, gevolg van de afwezigheid van een R. K. lid en van de over heveling van twee S. D. A. P. stemmen op de Vrijz. Demo- c aten. Was het R. K. lid aan- wezig geweest, dan zou de provincie is toch ook de kermis het grootste vermaak dat onze middelen ons veroorloven". „Ik dank u voor het compli ment. juffrouw Tine, zei Alsen vroolijk, en ik verpand u mijn woord, dat uw vert»ouwen niet teleurgesteld zal worden. Ik beloof u, u beiden veilig door het gewoel der .Hasenheide" te brengen. Sta mij daarom toe, dat ik mij eerst aan de dames bekend maak; mijn naam is Alsen". De beide meisjes keken elkaar aan. Zij gevoelden een zekere verlegenheid. Toen zei de kleine opgewekt: .Mijn naam is Tine en dat is mijn nicht Tilli". ,Tine en Tilli wat klinkt dat aardig 1 Maar uw geachte familienaam M'n hemel, wat bent u nieuws gierig riep Tine, ,u wilt dade lijk alles weten. Zullen" we maar meteen onze doopceel lichten „Ik heb al berouw over mijn nieuwsgierigheid en ik vraag dan ook excuus", antwoordde Alsen vroolijk over de gebaren, die de kleine maakte ,en waarlijk, juffrouw Tine en juf frouw Tilli, dat heb ik ook veel liever dan juffrouw Muller en juffrouw Meier", Vrijz. Dem. toch zijn gekozen, maar dan had dé R. K. lijst een gelijk overschot gehad als de anti rev. lijst, zoodat de R. K.. en de A. R. om een zetel zouden hebben moeten loten. Nu viel de zetel dadelijk aan de anti-revolutionairen toe. Wij hebben er reeds vroeger op gewezen, dat stembustrucs, als verbinding en splitsing van lijsten, teneinde meer zetels te bemachtigen, dan waarop men volgens zuivere evenredigheid recht heeft, in strijd is, zooal niet met de letter, dam toch met de geest der kieswet. Dit kwaad, hetwelk alleen kan sla gen door zorgvuldig geheim gehouden afspraken, het uitbren gen van de stem op een candi- daat der tegenpartij en meer dergelijke onoirbare practijken, dezen keer nog niet grootere afmetingen beeft aangenomen, is niet te danken aan de sociaal democraten, de vrijzinnig-demo craten en de roomschen, die de beiden eersten met, de laatsten zonder succes, hun heil in derge lijke trucs hebben gezocht, doch in het politieke fatsoen der an dere partijen. Het spreekt immers vanzelf, dat ook deze wel ver nuftige constructies hadden kun nen vinden en toepassen, teneinde den toeleg der anderen te doen mislukken of elders zeiven zetels op hen te winnen. Een hartverheffend beeld van de politieke zeden der groote partijen heeft deze verkiezing door de houding der sociaal-de mocraten, vrijzinnig-democraten en roomschen niet gegeven. In de zitting van Vrijdag werd de rekening over 1921 vastge steld in ontvang op f 2.406.202 en uitgaaf f 2.794.509, alzoo met een kwaad slot van 1 388.307. Eveneens werden aangenomen de voorstellen tot wijziging der begrootingen voor 1922 en 1923. Bij de algemeene beschouwin- De kleine lachte luidkeels ,ziet u well" en zij knipoogde tegen haar nicht, die haar een bestralfenden blik toewierp. Langzamerhand was het drie tal in een opgewekt gesprek geraaktAlsen bemerkte spoe dig, dat het no^h Tilli noch Tine aan fijne beschaving ont brak en hij trok daaruit de conclusie, dat zij in de zaak, waar zij in betrekking waren, met zeer voorname bezoekers moesten omgaan. Vooral Tilli bleek van dezen omgang veel geleerd te hebben zij was daarbij geheel vrij van aanstel lerij, en eenvoudig als een werkelijk voornaam meisje, ter wijl Tine volgens bakviichjes- recept nog van die krachtige termen hield en alles uitsprak wat haar voor de mond kwam, waarvoor haar nicht zich op merkwaardige tactvolle wijze in acht nam. Uit de zaal van een restaurant klonken de tonen van een piano; daarbinnen werd vlot gedanst, ondanks de hitte. Vanaf den weg kon men de dansende paren door de ramen zien. „Dat moet ik zien I" riep Tine vergenoegd en toen Tilli een afwerende beweging maakte Ik gen over de begrooting 1924 stelde de heer Brandsma (A.R.) de volgende motie voor „De I'rov. Staten geven Ged Staten in overweging den dienst met de openbare vervoermid delen, welke door de provincie worden gesubsidieerd of geëx ploiteerd, op de Zondagen tot het allernoodzakelijkste te be perken." De heer Welleman (V.-D.), wees er op, dat bij de samen stelling van Ged. Staten geen rekening is gehouden door de „overzijde" met de evenredige vertegenwoordiging, doordat men de V.-D. en S. D. A. P. ge heel heeft genegeerd. De heer Vienings (R.-K.) achtte de motie-Brandsma het open- trappen van een open deur. De R.-K. willen ook wel eenige ont spanning geven. De heer Van Niftrik (V.-D.) meent, dat de heer Brandsma een slechten dienst bewijst aan de zaak, die hij dienen wil. De heer Wallien is voor de motie-Brandsma, doch wil den dienst op Zondag niet meer be perken dan thans het geval is. De motie-Brandsma wordt verworpen met 21 tegen 20 stemmen. Bij de artikelsgewijze behan deling komt de heer Fruijtier, gesteund door den heer Kake- beeke, op tegen de hooge eischen die de minister van de Provincie stelt voor het verbe teren van den Rijksweg door Zuid-Beveland, terwijl de heer van Niftrik hulde brengt aan het rijk voor de goede verbeteringen. De heer K.akebeeke gaf toe dat getracht zal worden de we gen te verbeteren. Dat is drin gend noodzakelijk. De heer Hendrikse drong aan op verbetering van den weg [JzendijkeBelgische grens. Een voorstel Wallien om den post van t 100 te handhaven voor de vereeniging Nehalennia wordt verworpen men 23 tegen 18 stemmen. De heer Wallien stelde voor het adres van den arts Engel- bregt in handen te stellen van Ged. Staten ter afdoening. Hij wil toch weten, hoe jullie hier in Berlijn danst". „Laten wij uw nicht ditmaal het genoegen doen", zei Alsen glimlachend tot Tilli. U bent zeker gelogeerd hier in Berlijn, jufftouw Tine Tine bloosde eenigszins en keek Tilli van terzijde aan. „Jawel, ik ben een meisje uit de provincie. Kan men dat dan zoo goed aan mij zien „In 't geheel niet, juffrouw Tine, zei Alsen beleefd. U bent zelfs niet van de Berlijnsche meisjes te onderscheiden. Overi gens ben ik ook maar een arme provinciaal. Jufirouw Tilli, van wie ik aanneem dat zij een Berlijnsche is, kan dus met ge ringschatting op ons beiden neer zien". „Dat laat ik me in 't geheel niet aanleunen", verklaarde Tine met een zekere vastberadenheid, „zelfs niet door oom. O jél" Zij sloeg zich met de hand voor de mond, alsof ze zich op een onbedachtzaam woord had be trapt. „Uw oom moet wel heel streng zijn waagde Alsen te vragen. „De Berlijners lijken mij zoo stijf, zoo ontzettend stijf', ant woordde Tine, terwijl zij een wees op de noodzakelijkheid Westkapelle te helpen. Met 31 tegen 10 stemmen werd een voorstel-W'tllien aan genomen om de post van f500 voor subsidie geneeskundige hulp te handhaven. De begrooting werd ten slotte z. h. s. aangenomen in ontvang en uitgaafsluitend met f 1.832.769 en een post onvoorzien ad 178 394 Hierna werd de zitting gesloten. In het Fransche dagblad „Le Matin" vonden wij een merk waardige beschouwing van den heer Henri Lémey, Senator, over de Fransche Marine begrooting. De schrijver komt daarbij tot de ontstellende slotsom, dat Frankrijk per jaar uitgeeft 1200 millioen francs voor het onder houd van een vloot, die nog geen 500 millioen francs waard is. Wij laten hieronder de hoofd zaak van het artikel volgen Een degelijk industrieel of koopman maakt ieder jaar zijn balans op. Zou hij zich daarbij tevreden stellen met te zeggen ik heb ongeveer zooveel waren in voorraad, zonder de juiste waarde te berekenen, dan zou hij spoedig bankroet gaan. Voor al wanneer zijn voorraad be staat uit goederen, die aan be derf of aan sterke waardever mindering onderhevig zijn, moet de balans nauwkeurig opgemaakt worden. De staat bekommert zich als grand signeur niet veel met der gelijke regelingen Er is in Frank rijk een oorlogsvloot en het is vrij gemakkelijk op te sommen uit welke eenheden zij bestaat. Maar welk kapitaal vertegen woordigen de schepen, die er nu zijn en wat is hun militaire waarde Internationaal wordt vrijwel algemeen aangenomen, dat de groote ooi logschepen in ten hoogste 20 jaar hun waarde verloren hebben. Voor de klei nere schepen is die termijn zelfs rechtstreeksch antwoord vermeed Zulk een uitlating uit haar mond was stellig verrassend, maar Alsen had vooreerst geen gelegenheid naar de reden daar van te vragen, want zij waren ondertusschen d£*zaal binnen gegaan. Het was een laag vertrek, de lucht temidden van die dansende paren dubbel heet en benauwd. Een lang, teringachtig persoon zat voor een aan dezelfde kwaal lijdende piano en trommelde een polka. Tusschen de dansende paartjes bewoog zich een op gewonden balletmeester met een kellnersgezicht ongedurig heen en weer, om eventueele „gratis dansers" weg te jagen. Men hoorde van tijd tot tijd zijn schelle, doordringende stem „in de rij blijven I U daar weg daar Zie ik u daar nog eens, dan zult u eens kijken, wat ik doe 1 Opgelet, mijne hee- ren, opgelet in de rij blijven!" Tine amuseerde zich kostelijk, over den pianist, den ballet- meester en het meest over de verhitte en toch vroolijke en lachende paartjes. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1