Plattl Nieuws. Zeeuwscli-Vlaamsclie Waterleiding. Qemengd Nieuws natuurlijk dadelijk op. Toen de lente kwam werden wij allen ziek, sommigen van ons kregen de schurft en weer anderen de typhus. Toen hoorden wij dat menschen uit het buitenland naar ons toe zouden komen. Wij geloofden 't natuurlijk eerst niet. Maar het was toch waar. De vrien den uit het buitenland zijn gekomen en hebben ons ge holpen. Nu maken wij het goed en zijn zoo gelukkig. Nog duizendmaal dank voor uwe groote goedheid". De leerlingen van de 3e klasse. Laat dit kinderbriefje tot uw hart spreken en zendt ons nog heden een kaartje met de mede- deeling dat wij twaalf maanden lang minstens over fl.mogen disponeeren. Tot hen die dit niet kunnen doen, richten wij het verzoek Bestelt onmiddellijk 10 loten der Kunstaardewerk-verloting voor de Russische weeskinderen a 50 cent per lot. Zendt ons bij de bestelling de f 5, en verkoopt de loten onder uwe kennissen. Helaas konden wij de verloting in Juni wegens te weinig ver koop niet houden. In de week van 30 Juli4 Aug. vindt de trekking nu plaats. Wij hopen van harte niet te vergeefs voor de laatste maal te appelleeren. 1000 per maand hebben wij noodig. Zouden er in Nederland geen duizend kindervrienden te vin den zijn die nog een jaar lang fl.— per maand willen offeren? Wij gelooven nog altijd van wel en hopen niet teleurgesteld te worden. Het Algemeen Comité tot Steun aan de Hongerenden in Rusland. Prins Hendrikkade 140, Amster dam. Postrekening 47570. Dankbaar mogen w ij zijn, dat de vele moeite van den inge nieur Carriere van het Rijks bureau voor Drinkwatervoor ziening, otn gemeenteraadsleden in diverse gemeenten voor zoo ver noodig de zaak der water leiding duidelijk te maken, met zulke gunetige resultaten is be kroond. Immers na de reeds genoemde gemeenten, kan mee gedeeld, dat ook Hontenisse zeker zal toetreden, gelijk het ook van Ossenisse wordt ver wacht en reeda besloten is in Sluis. Alzoo kan tot heden reeds aansluiting verwacht worden in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van Koewacht, Graauw, Clinge, Hengstdijk, Boschkapelle, Hulst, Hontenisse, Ossenisse, Philippine, en Axel. Hier moeten dus nog volgen Stoppeldijk, Overslag, St. Jan steen, Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Terneuzen, Zaam- slag en Iloek. In westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren traden reeds toe Oostburg, IJzendijke, Water landkerkje, Biervliet en Sluis, terwijl nog moeten beslissen de andere gemeenten aldaar en Eede en St. Kruis op een ongun stige beslissing, nadat zij beter zullen zijn ingelicht, zeker gun stig zullen beslissen. Er moet door het comité wel wat voortgewerkt worden, om dat nu eind ;lijk deze zaak voort gang dient te hebbm, anders duurt het nog jaren en voordat de gelden bijeen zijn, de risico- garantiewet er is en de maat schappij gesticht en koninklijk goedgekeurd toch nog heel wat maanden noodig zullen zijn en eerst daarna kan met de ver dere werkzaamheden begonnen worden. Dat wordt dus wanneer de gemeenten nu voortaan met spoedig gunstig te beslissen toch reeds diep in het voorjaar en wanneer er weigeren of ver tragen, dadelijk veel later. Zoo gauw is een jaar verloren. Het Schadevergoedings- vraagstuk. Irt een bericht van den Brit- ichen draadloozen dienst wordt er op gewezen, dat omtrent den inhoud van het ontwerp antwoord op de Duitsche nota en de ont vangst er aan ten deel gevallen bij de betrokken mogendheden, naar verwacht wordt niet dade lijk mededeelingen zullen worden gedaan, zoodat voorbarige mee- dedeelingen te dien aanzien met voorbehoud dienen te worden behandeld. I ïet wordt waarschijn lijk geacht dat de antwoorden, bevattende de opmerkingen der geallieerden over het ontwerp, tegen het eind der week in Londen kunnen worden ver wacht. De Engelsche bladen houden zich bezig met het vraagstuk van het herstel en met de te verwachten antwoorden op het Britsche voorstel. De 8Manchester Guardian" zegt, dat het doel van de Brit sche vragenlijst juist was de onhoudbaarheid aan te toonen van den wensch van Frankrijk, groote betalingen te ontvangen van een uitgemergeld Duitsch- land. De f Daily Telegraph" wijst er in een telegram uit New-York op, dat de lage graanprijzen, die nog niet eens de kosten van productie dekken, een belangrijke factor zijn om te maken, dat de Vereenigde Staten bijna even veel belang hebben bij het her stel van Europa als dit wereld deel zelf De diplomatieke medewerker van de „Fi-Herald" zegt, dat de rede van Poincaré voor Engelsch gebruik bestemd was en vooral voor de Engelsche variatie van Poincaré's opvat tingen n.l. de .Daily Mail". Het thema zou veel belangrijker zijn, als er geen onderhandelingen achter de schermen plaats had den tusschen de indusb ieelen in Duitschland en de Fransche kapitalisten die achter Poincaré staan. De diplomatieke medewerker van de „Financial Times" be spreekt het onderwerp naar aan leiding der opmerkingen door Poincaré gemaakt over de onde mocratische overheer8ching, die groote industrieelen in Duitsch land uitoefenen. De medewerker zegt, dat deze toestand in hoofd zaak in het leven is geroepen door de bezetting van het Ruhr- gebied, die het gezag der re geering in Berlijn voortdurend ineer en meer ondermijnt en de magnaten op financieel en indu strieel gebied tot heer en mees ter in het land maakt. Juist het herstel van de Duitsche indu strie is een argument voor de politiek van Baldwin om de Duitsche hulpbronnen nauwkeu rig te onderzoeken. Poincaré staat opnieuw voor het oude dilemma, dat Duitschland niet kan betalen als het industrieel zich niet kan ontwikkelen. De Landbouwongevallen en de hitte. Volgens de courantenberichten zijn tengevolge van de hitte verschillende arbeiders, waaron der ook landaibeiders, overleden. Aangezien met ingang van 1 Mei 1923de landbouwongevallen- wet in werking is getreden en alle landarbeiders onder de be palingen dezer wet vallen, is het niet ondienstig te vermelden, dat, indien 't overlijden plaats heeft gehad gedurende den arbeid, bij 't gaan naar huis of naar 't werk, het met onwaarschijnlijk is, dat dit overlijden a's een ongevalsgebeurtenis zal worden beschouwd, waardoor o.m. recht op weduwen- en weezenrente kan ontstaan. Het verdient aanbeveling van elk geval aangifte te doen door de landbouwers, aangesloten bij een bedrijfsvereeniging, bij die bedrijfsvereniging; door de landbouwers, aangesloten bij de Rijksverzekeringsbank, ten kan tore der Posterijen van hunne woonplaats. Hetzelfde geldt ten aanzien van arbeiders, die vallen onder de industrieele ongevallenwet. IJzendijke. bedanken van Wegens bet den heer Ch. Haverbeke als Raadslid is in diens plaats benoemd de heer Triph. de Milliano. Overgang»- en toelatingsexamen der R, H. B. S. te Oostburg, Toegelaten tot de le klasse: Antonetta de Wolf, Oostburg; F. Cornelis, Biervliet; E. J. Por rey, H. Odink, E. de Bruijne, J. I. D'hondt en A. J. B. Ris seeuw, allen Schoondijke A. v. Uxem, G. H. Beuning en A. B. Verhage, allen GroedeH. de Pauw, A. I. F. Overtveld en P. Rosseel, allen IJzendijke; I. J. van Houte, RetranchementJ. P. de Zwat, ZuidzandeJ. A. F. Boaschaart en W. Kesteloo, Breskens Cath. Blok, Cadzand. Algewezen geen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse A. Brevet Az., A. Jansen van Rozendaal, A. Brevet Jz.. Jo. üaansen, H. Kiviet, allen Oost burg J. B. Becu, Groedede Bruyne, 1. Clarisse, J. Tournois, A. le Grand, Dhondt en Elis. Stolk, allen Schoondijke Aug. van Damme, E. de Martelnere, Hermans, AnnaMartijn en Blae- ke, allen Sluis; de Jaeger, Wa terlandkerkje; F. Klaaijsen, F. van Putten, A. de Voogt, I. Klaaijsen en J. Salomé, allen Breskeus; Koster en A. J. van Bortel, allen IJzendijke; de Rijke, W. J. de B. uyn en S. Henry, allen AardenburgScheele, HoofdplaatBijl, Retranche ment en de Ligny, Zuidzande. Niet bevorderd één. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse Marie Bleiker, J. P. van Bortel, Bosschaart, Bruynooge, Quaak, T. Scholte, Clarisse en Annie Odink, allen Schoondijke; Blok, Porrey en van de Vijver, allen CadzandBril en J. Luteijn, Zuidzande Cruson, Jacobs, van den Broecke, Buyze, Suz. Crince, C. van de Sande en J. van de Sande, allen Breskens Dellaert en van Tiggelen te IJzendijke van Dare, Frelier, I, Becu, Pietje Brakman en P. J. Leenhouts, allen Groede M. C. Leenhouts en P. L. van de Sande, beiden Biervliet; M. P. Leenhouts en de Putter, beiden Retranche ment A. Maat, M. Beun, Maatje Maat, Marie de Ridder, Bertha Risseeuw en Anna de Zeeuw, allen Oostburg Schijve, Nieuw- vlietJ. Serlé, Waterlandkerkje; de Smit, Tilleman en Wage, Sluis; Wijffels, Sint Kruis. Niet bevorderd twee. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse Almekinders, F. Beukenhorst, Beun en du Fossé, allen Sluis; Bollaert, Irma Bonte, de Hulster, Adr. Goossen, W. van der Hooft, Jo. de Hullu en J. L. de Jonge, allen OostburgP. van Bortel, F. Scholte en C. van Bortel, allen SchoondijkeJ. M. de Bruijn, J. le Grand, P. Hol, J. Trapman, allen Aarderburg M. de Hondt, Leenhouts en J. A. Luteijn, allen GroedeI. de Jonge, Batselaere, Schippers en de Smet, allen IJzendijke Pias- schaart, Hoofdplaat; H. J. le Grand, Nieuwvliet; J. J. Risseeuw, P. Dikkenberg, A. de Klerck en A. Luteijn, allen ZuidzandeP. M. Leenhouts, Retranchement C. Neeteson, Cadzand van de Putte, Sint Anna ter Muiden Rijckborst, Sint Kruis; en Ver- planke, Biervliet; Niet bevor derd één. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse Boogaard en Catsman, beiden ZuidzandeW. J. F. Bbogaart, Sluis; Bruynooge, Porrey, P. Risseeuw, Sara Risseeuw en A. van Rosevelt, allen Schoon dijke J. Contant en J. de Klerck, beiden OostburgCijsouw, Groe de Christ, van der Hooft, Aar- denbnrg en Jo Luteijn, Breskens. Wisselkoersen. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. Dollars f2.54—f 2.543/4; Ponden fll./0-f 11.70s, Mark (0.00.06- f0.00.00, Belg. Francs f12.55— f 12 60, Fransche Francs f 15.20- f 15 25, Kronen (afgest.) f 0.00.35- fO.OO 36. Woensdag 25 Juli 11.54 12.18 Donderdag26 12.53 1.17 Vrijdag 27 1.20 1.44 Voile Maan Vrijdag 27 Juli ntn 10 53. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 25 Juli nm. 9.33 Donderdag 26 9.32 Vrijdag 27 9.31 AUTO-ONGELUK. Zondagmiddag is onder de gemeente Satsenheini een ernstig auto ongeluk gebeurd. De heer 1'. J. Spuyman, wonende te Oestgeest was met zijn auto uit Noordwijk komende, juist het tolhek gepasseerd en wilde rechtsom de Postbrug oprijden, toen, waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting, de auto, waarin behalve de heer S zijn echtenoote, zijn 18-jarige dochter en haar verloofde zaten, achteruit reed. De heer S. en zijn aanstaande schoonzoon spron gen uit den auto en trachtten dezen tegen te houden. Dit mocht niet gelukken en de auto reed met de beide overige inzittenden achteruit de Haarlemmervaart in. De tolgaarder Bouwmeester en zijn zoon stelden dadelijk al het mogelijke in het werk om me vrouw S. en haar dochter te redden. Na veel moeite is het gelukt mevrouw S. behouden aan wal te brengen de dochter was echter vermoedelijk doordat de auto gekantelt was in de diepte verdwenen. Eerst poogde de zoon van Bouwmeester door zich met een lijn om zijn lendenen, in het water te begeven, de drenkelinge uit het diepe water op te dui ken. Toen dit niet gelukte, heeft men zijn toevlucht genomen tot het bezigen van stokken met haken. Na ongeveer een twintig minuten aldus doende te zijn geweest heeft men het meisje opgehaald. De levensgeesten wa ren toenreedsgeweken. Ofschoon spoedig daarna de heer Zaalbreg die inmiddels was gewaarschuwd, ter plaatse'was met een zuur stofapparaat, heeft de aanwen ding hiervan niet mogen baten. Het lijk iB per brik van den tolgaarder naar de ouderlijke woning te Oestgeest overge bracht. WEER EEN MOORD IN ZUID-LIMBURG. Te Hoensbroek is Vrijdag nacht de 70-jarige weduwe Haartmans in haar woning ver moord. Een bedrag van circa zeshonderd gulden werd door de nog onbekende moordenaars ont vreemd. Het bureau V. D. meldt hier over het volgende Ongeveer 3 uur hedennacht zijn twee tot dusver nog onbe kende mannen door verbreking van een raam aan de achterzij de het huisje, bewoond door de ongeveer 80-;arige vrouw K. Haartman en haar ongeveer 40-jarige dochter Bertje, binnen gedrongen. De onverlaten heb ben het oude mensch in bed ge worgd en de dochter gebonden en een prop in de mond gestopt, zoodat zij, die niet geheel nor maal was, niets kon uitrichten. De indringers maakten zich daar na meester van een bedrag van ongeveer f800. Hedenmorgen werd de moord ontdekt door voorbijgangers, die de voordeur van het huisje, dat niet afgelegen ligt, zagen open- i staan. De politie werd onmiddel lijk gewaarschuwd en zij stelde met behulp van politiehonden onmiddellijk een onderzoek in. Het schijnt vast te staan, dat meer personen dan de beide in dringers medeplichtig zijn aan dezen brutalen overval. Vermoedelijk hebben twee per sonen huiten op wacht gestaan. Het was niet onbekend, dat de oude vrouw geld in huis had. Hoewel men niet weet, of de aanranders Duitschers zijn,vreest men toch dat zij over de grens zijn ontkomen, daar het huisje dicht nabij de grens is gelegen. VANDALISME. Een inzender X schrijft onder bovenstaande titel in het Hdbl. het volgende In een Open Brief aan de Hoofden van Scholen beklaagt zich de Haagsche burgemeester over de verregaande vernielzucht der schooljeugd. Het becijfert maar eventjes, dat in zijn gemeente jaarlijks aan openbaar goed door haar wordt kapot gemaakt voor een bedrag van 67.750, plus wat niet onder cijfers te brengen valt, plus wat aan particulier eigendom vernield wordt. Hij doet een beroep op het opvoedend beleid der onderwij zers, om dit kwaad te breidelen. Het is wel Jamtner, dat zoo iets gebeurt. Gaat men echter dieper op het vraagstuk der vernielzucht in, dan moeten wij als groote menschen toch eigen lijk berouwvol de hand in eigen boezem steken, met de beken tenis op de lippen, die jongen heeft een aai dje naar z'n vaartje. Niemand op rijperen leeftijd zal dat willen beamen, maar daarover gaat het feitelijk niet. De grondoorzaak van die wild- doenerij zit eenvoudig in liet geslacht ,hoino sapiens" oftewel den mensch. Die psyche der kapotmakerij hebben wij met alle natuurgenooten gmeen. Hoe lief en met hoeveel strijkages we ons in den vorm ook weten voor te doen, als de natuurdrif ten aankloppen, doen we dade lijk open, kom maar binnen. We zijn allen afkeerig van oorlog, we krijgen er het schaam rood van, gezeten in een mak kelijken stoel. Maar als 't er op aankomt, doen professoren en landarbeider dominé's en pas toors en met geboefte net zoo hard mee. Zij gaan zij aan zij het veld in en maken even grif kapot als de knaap zijn Neurenberger speeldoos ver- ruïneerd. En bij den knaap blijft het nog maar bij leven- looze stof. Gaan wij groote menschen, aan het vernielen, dan komt er een ander poepje te kijken. Dan gaan er aan mil- liarden om zeep en blazen we levenslichtjes uit, zoo ontelbaar als ooit de heele Haagsche school jeugd bij elkaar het zou kunnen volbrengen aan gas- en electri- sche lichtjes te verdonkeremanen. We deden in de jaren 1914 1918 heusch niet mee aan de verniélzucht, maar de epidemie was ons toch te machtig. De mooiste notenboomen moesten het kunnen, ze werden tot spaan ders gehakt, we pasten er ijzeren pijpjes in en klaar was Kees, kom maar op als je durf;, 't Kwam er niet van, maar anders... Men denkt er gewoonlijk niet dieper over na. En de vader die zijn jongen voor de broek komt, omdat de bengel buur- mans ruit kapot smeet, filosofeert meer over de breuk in zijn por- temonnaie dan wel over de ver nielzucht van den jeugdigen homo sapiens, met wiens eigen schappen hij erfelijk belast is. David {rooide Goliath dood met een steentje en als ik de Christelijke schooljeugd, evenals de andere, met steentjes zie gooien, denk ik altijd, die jongen wil koning worden. Velen achten zich geroepen, weinigen zijn uitverkoren. Wie kan provisioneel bepalen, of die jongen de knoon zal dragen of eerlang bestemd is om als Goliath tegen de vlakte te worden gesmeten? STAKING. Maandag is onder de bouw vakarbeiders te Zutphen een staking uitgebroken omvattende ongeveer 180 timmerlieden, met selaars en opperlieden. De bouw werken in de stad liggen stil. De patroons, die zich losge maakt hadden van de patroons organisatie, hebben in Januari een loonregeling ingevoerd, die een loonsverlaging bracht en bepaalde dat voor Christelijke feestdagen niet betaald zou wor den. De werklieden zijn in sta* king gegaan om te trachten de oude regeling hersteld te krij- gtn.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2