misiliii ftiis, Provinciale Staten van Zeeland. Binnenland. Kechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. In de zitting van Woensdag kwam o. m. in behandeling het voorstel om bij wijze van risico- garantie voor de op te richten N.V. ten doel hebbende de stich ting en exploitatie van een Drinkwaterleiding in Zeeuw sch- Vlaanderen een renteloos voorschot te ver- leenen van ten hoogste 1 200,000. Het vondt in de afdeelingen wel eenige bespreking, doch geen bepaalde bestrijding. L)e heer de Pauw meent, dat niemand tegen het voorstel zal zijn en ook is spr. niet tegen verplichte aansluiting, als het geen last wordt voor de arbei dersbevolking. Men maakt te weinig propaganda onder de be volking, mede omdat de loonen in dalende lijn gaan. De heer Wallien meent, dat er juist meer dan genoeg pro paganda wordt gemaaktmen praat geheele gemeenteraden om van tegen- in voorstander». De heer Dieleman zegt, dat de raadsleden worden voorge licht omdat men den toestand niet voldoende begrijpt. Maar toch moet er verdere propa ganda voor aansluiting worden gemaakt, zoo mogelijk zonder dwang. De prijs van het water is billijk berekend en niet te zwaar voor de bevolking. De prijs is 8 gld. voor een éénkamerwoning. De heer de Pauw meent dat men meer moet letten op de 2 en 3 kamerwoningen, die duurder zijn dan op Zuid-Bevelaud. ter wijl de propaganda 't tegenover gestelde zegt. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Ofschoon in een der afdee lingen het voorstel tot goedkeu ring, dat de Zeeuwsch-Vlaam- sch tramwegmaatschappij ook door een leening de gelden bij een brengt voor een '1 ratnlijn HoofdplaatBreskens »n tot verlenging der termijnen van het beschikbaar zijn der gelden en het in exploitatie brengen van den lijn, wel eenige bedenking ondervond, handha ven Ged. Staten hun desbetref fend voorstel. De heer Lindeijer vroeg of het nu zeker is dat de werken binnen den bepaalden tijd zullen aanvangen. Hi] wil daaromtrent meerdere zekerheid hebben. De heer Dieleman gelooft niet dat binnen een jaar aan de voor waarden voldaan zal kunnen wor den. De plann,en moeten ook nog herzien-worden. De Zeeuwsch- Vlaamsche tram zal de werken met kracht voortzetten, zoodra zij daartoe in de gelegenheid is. De heer Lindeijer zeide dat blijkt dat het nog wel eenige jaren zal duren eer de tram rijdt. Het voorstel werd daarna aan genomen. ONTSLAGAANVRAGE MINISTER VAN FINANCIËN. De Ministerraad heeft besloten in het aanstaand najaar op on verwijlde behandeling der Vloot wet aan te dringen, met de be doeling haar op l januari 1924 in wei hing te doen treden. Daar de minister van financiën Jhr. mr. D. de Geer, zich niet met dit besluit kon vereenigen heeft hij bij de Koningin zijn ontslagaanvrage ingediend. H. M. de Koningin heeft deze ontslagaanvrage in handen ge steld van den Ministerraad. De Christelijk-Historische Statenclub in Zeeland heeft tot haar voorzitter gekozen den heer mr. R. L. van Dusseldorp, lid der Ged. Staten en tot haar secretaris den heer F. L. Hensel te Vlissingen. Breskens» Dinsdagavond werd alhier een Vergadering gehouden van de Vereeniging Breskens Vooruit4'. Buiten het Bestuur waren aan wezig een 10-tal leden. Na een langdurige discussie werd besloten het aanwezige kasgeld, na aftrek der nog te betalen kosten, te restitueeren aan de koopers der huizen, staande op Vogelenzang, vanwege de Ver eeniging gebouwd. De aannemer zal mede een gedeelte van het terug te betalen bedrag worden toegekend. Daar er verschil van meening was of deze terugbetaling kon plaats hebben zonder of na Statutenwijziging, zal hierna een onderzoek worden ingesteld. Moet Statutenwijziging plaats hebben, dan zal dit geschieden in een eerstdaagsch te houden Algemeene Vergadering. Donderdag was het vreem delingen-verkeer van de Belgi sche badplaatsen naar Middelburg weer druk. Niet minder dan twee extra-trams en vijfen-zeven- tig auto's stonden in onze ge meente, welke het groot aantal personen had aangevoerd. Een extra-boot was natuurlijk in- gelegd. Heden maakten de kinderen van de Openbare «chool in de kom der gemeente en die van Nieuwe bluis een reisje naar Knocke, onder leiding van het onderwijzend personeel. Vanuit Knocke werd een bezoek ge bracht aan .Moeder Siska". Dat de kinderen genoten, laat zich begrijpen, aangezien het weer, dat zich bij het vertrek don ker liet aanzien, zich herstelde. Hoofdplaat, In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van den Calamiteusen Hoofdplaat- en Thomaespolder, werd met 17 van de 21 st. benoemd tot water bouwkundig ambtenaar, de heer G. Nelissen, technisch ambte naar bij den Rijkswaterstaat te Schoorl. Niet minder dan bi sollici tanten hadden zich voor deze betrekking aangemeld, waarvan als no. 1 op de voordracht kwam de heer G. Nelissen. Sluis. In de voltallige Raads vergadering dezer gemeente werd mededeeling gedaan van de goedkeuring van Ged. Staten betreffende de verkoop der open bare lagere school te Sint Anna ter Muiden, en van het besluit van Ged. Stalen, dat de jaar wedde van den ontvanger is vastgesteld op f 1400, Met 5 tegen twee stemmen werd besloten deel te nemen in te op te richten maatschappij voor drinkwatervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk Deel. Rekening van het al gemeen Armbestuur van Heille werd goedgekeurd met een goed slot van f 1000,04. Besloten werd tot onderhandsche aanbesteding van het onderhoud der alge meene begraafplaats voorf 100, en van het ophalen van het straatvuil voor f250,terwijl verder na onderzoek der ge loofsbrieven besloten werd tot toelating der nieuw gekozen raadsleden. Oostburg. Als consul van den A. N. W. B. is aangesteld voor kring 15 de heer I. J. Versluijs alhier. Deze kring omvat de gemeenten Oostburg, Groede, Nieuwvjiet, Zuidzande en Waterlandkerkje. Schoondijke. Bij de voort gezette vergadering van den Raad Dinsdag j.l. werd tot toe lating van alle gekozen leden besloten, w.o. Mej. M. Bruijn- ooge-Rofack, die dus de eerBte vrouw is, welke in den Raad zitting neemt. De Gemeente-rekening werd den Raad aangeboden met cij fers voor ontvang en uitgaaf ad ƒ63428.54 en ƒ54410.28. Bij de rondvraag werd ge- informeerd hoe het komt, dat de meterhuur voor krachtverbruik zoo hoog is, in verhouding tot lichtverbruik. De Raad bracht eenige reductie aan. Hierna werd de vergadering gesloten. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 22 Juli 1923. Biervliet n 3 u ds Krul. Afscheid, Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5'/j u ds Bremer. Groede v lOuds v Griethuijsen. Bediening H. Avondmaal. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke n 2 u ds Scholte. Nieuwvl. n 2.30 ds Krauwel, van Zuidzande. Waterlandk. v 10 u ds Scholte. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Bremer. Ger. Kerk Oostburg. v 10 u ds Moene. n 2.30 u Lezen eener Predikatie Aardenburg v 10 u Leeskerk. n 3 u ds Moene. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. Zaterdag 21 Juli 7-23 7-47 Zondag 22 8.27 9.01 Maandag 23 9.41 10.05 Dinsdag 24 10.48 11.12 Eerste Kwartier Zaterdag 21 Juli vm. 1.51. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 21 juli 9.38 nm. Zondag 22 9.37 Maandag 23 9.35 Dinsdag 24 9.34 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 17 Juli. Op de heden in ons Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.05f 7.25 iuem (klein) f 0.00f 0.00 extra zw. f 0.00f 0.00 Eendeieren 1 5.35f 6. Aangevoerd 211000 stuks. Oostburg, 18 Juli. Tarwe f 13.00—f 14.00. Gerst f 10.— Rogge f 9.00- Haver f 11.f 11.25 Middelburg, 19 Juli. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Boter f 1.02' a I 1.12s per 5 ons Eieren f6.00 a t'7.00 per lOOst. Wisselkoersen» Dollars 12.54f 2.54'/a; Ponden "f 11.72-f 11.75, Mark 10.00.08- f 0.00.12, Belg. Francs f 12.35 f 12.60, Fransche Francs f 14.95- f 15.25, Kronen (afgest.) f 0.00 36- f 0.00.41. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Juli. Heden werden de volgende zaak behandeld J. A. B., 35 j., smidsknecht, G. A. B., 28 j., ambtenaar ter Secretarie, A. v. d. M., 30 j., Adjudant-onderofficier-vlieger O 1. Leger, I. Ie R., 21 j., timmer mansknecht, allen te Sluis, wer den beklaagd dat zij in den nacht van 9 op 10 Juni j.l. te Sluis, toen C. B. G. en G. W., marechaussees, J. W. v. d. A., die klom in een lantaarnpaal, beetpakten en voorgeleidden voor den Brigade-commandant dér Marechaussee, zich tegen die ambtenaren hebben verzet, door aan J. W. v. d. A. te ruk ken en te trekken. Eisch ieder 3 weken gev. str. GEARRESTEERD. Ongeveer vijf maanden gele den hebben de justitie en de politie een inval gedaan ten huize van mevrouw K., in de Sarpha- tistraat te Amsterdam, die alge meen bekend stond als aborteuse. Verschillende voorwerpen wer den in beslag genomen, maar de hoofdpersoon wist de vlucht te nemen. Vijl maanden lang werd naar haar gezocht en of schoon haar aanhouding in het algemeen Politieblad verzocht werd, kon men geen spoor van haar ontdekken. Onlangs is zij in Arnhem gesignaleerd. Bij het onderzoek, dat Amsterdamsche rechercheurs in samenwerking met de Arnhemsche politie in stelden, bleek, dat zij onder een val8chen naam in een pension verblijf hield. Haar arrestatie was spoedig een feit en zij werd gevankelijk naar de hoofdstad overgebracht. Zij is ter beschik king van de justitie gesteld. DE HITTE EN DE V1SCH. Tengevolge van de hitte van de laatste dagen en het vuile water in de l.emmerhaven zijn bij verschillende visschers bot, (de vorige week zelfs meer dan 2000 pond) die zij in de beun van hun vaartuigen hadden, ge stikt waardoor deze thans zoo waardevolle visch geheel bedor ven en waardeloos bleek. HOTEL AFGEBRAND. Woensdagmorgen is Hotel Mandelaar, gelegen in de Ila- verstraat te Enschede, geheel door brand vernield. De brand brak door onbekende oorzaak omstreeks 11 uur uit en greep snel om zich heen. Toen even vóór half twaalf de brandweer arriveerde, stond het gebouw reeds in licht .-laaie en kon de brandweer er zich slecbts toe bepalen, er voor te zorgen dat de brand niet oversloeg naar de belendende perceelen, hetwelk haar dan ook gelukte. Het hotel brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. NOODLOTTIGE WAAG HALZERIJ. Zekere C. R. uit de Wiegel- straat te Amsterdam wandelde Maandagavond omstreeks 8 uur met eenige vrienden in eenigszins beschonken toestand langs den Amsteldijk aldaar en wilde zijn vrienden laten zien, dat hij den Amstel kon over zwemmen. Geheel gekleed sprong hij te water maar, ongeveer in het midden van den Amstel, bega ven den waaghals de krachten en de vele toeschouwers, die samengestroomd waren, zagen hem plotseling in de diepte ver- verdwijnen. Aan de Weesperzijde sprongen verschillende personen te water, terwijl van een voorbijvarende boot werd gedregd. Korten tijd later werd de man, die geen teekenen van leven meer gaf opgehaald. Langen tijd was men bezig te trachten de levensgeesten op te wekken, wel ke pogingen faalden. GARAGE IN BRAND. Een felle brand heeft Woens dagavond binnen een half uur de groote garage van den heer van Z. aan den Kampweg te Docrn, met smelterij, winkel en woonhuis in asch gelegd. 13 automobielen gingen in de vlam men op, benevens een groote voorraad rijwielen, motorrijwie len, benzine en banden. De brand ontstond terwijl twee knechts be tig waren benzine af te tap pen. OVERVLOED. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere school te Rijsoord hebben zich niet minder dan 71 sollicitanten aangemeld. VREESELIJK ONGELUK. Naar het O. L. Vrouwen- Gasthuis te Amsterdam is ge transporteerd een werkman uit Weetp, die op de fabriek van de Vereenigde Carton- en Pa pierfabrieken aldaar met zijn beide armen onder een snijma chine was geraakt en aan die iichaam8deelen zoo ernstig was verwond dat bij waarschijnlijk beide zal moeten verliezen. DROEVIG ONGELUK. Donderdagmorgen waren te Middelburg op het dak van de Provinciale gebouwen aan de zijde van het Koorkerkhof lood gietersknechts bezig aan her stellingen. Onder hen bevond zich de 29-jarige Jo Schot, de bekende internationale voetbal speler. Het was tegen half tien teen een zijner kameraads Schot een touw toewierp. Grijpende naar het touw wilde Schot steun zoeken aan een ladder, maar greep een losstaanden in plaats vaneenvaststaandenladder, waar door hij zijn evenwicht verloor en van bijna den nok van 't dak op de straat viel De ongeluk kige bleef daar bewusteloos en met een bloedende wonde in de rechterzijde liggen. Binnenge- di agen in het gebouw der grillie werd door een drietal doktoren de eerste hulp verleend en een voorloopig verband gelegd, waar na de ongelukkige in zeer zorg- wekkenden toestand per brancard naar het gasthuis werd overge bracht, alwaar hij is ovei leden. M. Crt. BRUTAAL. De kantoorbediende B. Stoor vogel te Wageningen, werd, terwijl hij den Wageningschen Berg af kwam fietsen, met een zwart lederen portefeuille onder den arm, waarin f73 aan papier, benevens eenige quitanties, nabij den Hollen weg voorbijgereden door een onbekenden man, even eens op een fiets. In het voor bijgaan rukte deze S de porte feuille onder den arm weg en daalde onmiddellijk den sterk hellenden Hollen Weg af. Toen S. omkeeren kon en den dief wou volgen, had deze reeds een zoo grooten voorsprong gekregen, dat hij uit het gezicht verdwenen was. Den volgenden dag werd de portefeuille in een kreupel- bosch teruggevonden. De quitanties enz. waren er nog in, het geld was er uit. DOOR BIJEN VERDREVEN. De heer Talbot, een manufac- turier, te Stone, Stalls, is met zijn gezin uit zijn huis verdreven door een zwerm bijen. De bees tjes zijn door een spleet in een muur zijn slaapkamer binnen gedrongen, hebben er zich ge nesteld en lieten zich niet meer verdrijven. De heer Talbot sloot de kamer af, in de hoop, dat de bijen zouden verdwijnen, doch in plaats daarvan hebben zij zich door het heele huis ver spreid, kamer na kamer is in beslag genomen en zoo ten slotte het heele gezin verdreven. Een poging Om de beestjes met gas te verdrijven is mislukt. Zij sche nen voor dit middel ongevoelig. De heer Talbot zint nu op iets beters. DE ONTVLUCHTING VAN EHRHARDT. Het staat thans onomstootelijk vast, dat Ehrhardt naar Beieren de vlucht heeft genomen. De politie heeft reeds de auto waar in hij gevlucht is te München in beslag genomen. Ook is vast gesteld, aan wien de auto toe behoort. DE MOORDAANSLAG OP MAX HARDEN. Uit Weenen wordt gemeldt, dat aldaar de eerste-luitenant Ankermann, die omstreeks een jaar geleden in het Grunewald een moordaanslag op Max Har den heeft gepleegd en tot dus ver niet kon wordenjopgespoord, gearresteerd. De Duitsche autoriteiten heb ben zijn uitlevering gevraagd en aan dit verzoek zal vermoede lijk wel worden voldaan. Het O. M. bij het Landgericht Berlijn heeft tegen Ankermann opnieuw een onderzoek wegen» poging tot moord gelast. De Duitsche autoriteiten heb ben Harden met de arrestatie van Ankermann in kennis ge steld.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2