binnenland. Rechtszaken. Qemengd Nieuws rakteristiek, dat de Fransche pers aan Baldwin verwijt, wel kritiek op de Roer-actie, maar geen afkeuring van het lijdelijk verzet der Duitschers te hebben uitgesproken. In de Britsche binnenlandsche politiek is de toestand niet bij zonder helder. Wij moeten onder stéllen, dat Baldwin's positie in eigen kring er niet sterker op geworden is. Men schrijft de re geering nog altijd den wil toe, Hink te blijven optreden en een ontwerpantwoord te zullenzenden dat al de essentieele punten der Britsche zienswijze belichaamt. Neemt men echter in aanmerking, welk verzet Baldwin in zijn plan om Mackenna tot kanselier der schatkist te maken, ontmoet en hoe kil de ontvangst door de conservatieven van zijn verklaring was, dan kan men aannemen dat een ontwerp-antwoord, waarin al de punten, welke de verklaring, betzij verzweeg hetzij slechts kort of vaag aanduidde, op posi tieve wijze behandeld worden, onder de die-hards een storm verwekken zal. De befaamde tdonkere wolken" pakken zich reeds samen. Natuurlijk houdt Baldwin ook in de eigen partij een llmken aanhang en zou het hem mogelijk vallen door dezen aanhang, samen met de oppositie, een meerderheid te houden. Maar het zcu toch te bezien staan, of hij bereid zou zijn, zoc onom wonden van de oppositie afhan kelijk te worden. Eerder zou hij wellicht heengaan en desnoods voor een meer pro-Fransch minis ter plaats maken. Evenwel, de gevolgen daarvan nioet juist hij hachelijk achten.en hij zal er daarom pas in laatste instantie toe overgaan. HET REGEER1NGSJUB1- LEUM VAN H. M. DE KONINGIN. De kerken en kerkgenoot schappen hebben van het minis terie van binnenlandsche zaken en landbouw den volgenden brief ontvangen „Het aanstaand jubileum van H. M. de Koningin stemt tot ootmoedige erkentelijkheid. De regeering zou het op bij- zondereu prijs stellen, indien op 5 September e.k. de kerkgenoot schappen aanleiding konden vin den deze heuglijke gebeurtenis plechtig kerkelijk te gedenken". ONTBINDING RECHTBAN KEN. De wet, houdende ontbinding der rechtbanken te Zierikzee en Heerenveen treedt met ingang van 1 September a.s. in werking. De Autodienst W.-Z. Vlaanderen. Zooals uit nevenstaande dienst regeling blijkt, wordt de dienst op Knocke 18 dezer officieel geopend, wat een zeer gemak kelijke verbinding geelt met de badplaatsen. Jl. Zondag werd een proefrit gereden met de nieuwe bus. We hebben hel reisje medegemaakt en kunnen constateeren, dat de wagen schit terend loopt. De zitplaatsen zijn allen veerend gemaakt, zoodat schokken uitgesloten is. De binnenbekleeJing is geheel van bruin leder. Ventilatie is erin overvloed, terwijl 's avonds de wagen goed verlicht is. We kunnen een ieder aan raden een rit naar de badplaats mede te maken. De prijzen zijn niet hoog en de verbinding is vlug. Breskena. Zen zekere J. de K. alhier heeft de gewoonte aan het strand en in de duinen de minnende paartjes te bespieden. Keeds meermalen is het voor gekomen dat dit tot onaange name ontmoeting leidde. Zoo ook Zaterdagavond, toen hij een ontmoeting had met een jeugdig persoon welke met z'n meisje daar vertoefde. Waar schijnlijk ontstond hierbij een woordenwisseling. Het gevolg was, dat genoemde de K. hel meisje met een mes te lijf wil de, doch de jongeling, die daar voor op kwam, een steek in de zijde en een tweetal sneden op de hand bekwam. Geneeskundige hulp moest direct ingeroepen worden. Ge lukkig was de steek niet levens gevaarlijk, en kon de gewonde na verbonden te zijn weder huis waarts gaan. De politie heeft de zaak in handen. Zondag was dit gevaarlijk heerschap w :der op zijn ronde in de duinen. Zaterdagmiddag werd al hier op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld het door visscher D. M. alhier opgevischte lijk van een zekere 74-jarige S. uit Westkappelle, dieeenigen tijd vermist werd. Men deelt ons mede, dat ook de Gemeente Axel zich be reid heeft verklaard in de even tueel op te richten Waterleiding Maatschappij deel te nemen met 91. Sint Kruis. Tot Veldwachter alhier is met ingang van 1 Augus tus a.s. benoemd. J. D. Herwegh, marechausée te Aardenburg. Biervliet. In de Maandag alhier gehouden raadsvergade ring werd met algemeene stem men besloten tot toetreding tot het Drinkwaterleidingsplan voor Zeeuwsch-Vlaander en. Tot Gemeente-opzichter werd benoemd de Heer J. van Baal te Oostburg, de Heer P. A. Golle te Neuzen verkreeg 2 stemmen. Ol dezen winter al of niet vervolg onderwijs zal worden gegeven zal in de eerstvolgende raadsvergadering beslist worden. Het personeel van de O. L. school A. had zich bereid ver klaard deze lessen te geven ad fl.per lesuur. Aan Ds. P. Krul werd wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag verleend als voorzitter der commissie van toezicht op het lager onderwijs. IJzendijke. Het tware ouwe- der, dat zich Zondagmiddag boven onze gemeente ontlastte, heeft nog al eenig onheil aan gebracht. Bij J. Vermeulen en anderen sloeg de bliksem op de tele foondraad. F. de Pauw, welke zich op straat bevond, werd aan hand en been gt troffen, terwijl in hotel Aerts de meter van het licht uit elkaar is gesprongen. Andere persoonlijke ongeluk ken of branden kwamen gelukkig niet voor. De Wethouder Haverbeke, bij de laatste verkiezing geko zen ais lid van den raad, heeft aan dezen te kennen gegeven dat hij in het nieuw college van den raad geen zitting zal nemen. Zuidzande. De heer J. Dikkenberg alhier, slaagde te Utrecht voor Semi-Arts. Oostburg. Zondag 15 Juli herdacht de heer D. Herman de Groot, den dag dat hij 25 jaar geleden zich als arts te Oost burg heeft gevestigd Onder voorzitterschap van den Heer P. de Hullu Hz. had zich een comité gevormd inet het doel den jubilaris een huldeblijk aan te bieden. Algemeen was de deelneming daaraan van de pa tiënten en vereerders. Bij monde van den voorzitter werd den ju bilaris met eenige hartelijke woorden aangeboden een prach tige ets van N. Witsen, voor stellende de Leidsche gracht te Amsterdam, in welke plaats de Heer Herman de Groot zijne studie heeft genoten, vergezeld van eene traaie oorkonde, ver vaardigd door den Heer A. Moojen, leeraar aan de Ambachts school te Oostburg. Den jubi laris mocht talrijke bewijzen van belangstelling ontvangen; van de gelegenheid om hem te com plimenteeren werd druk gebruik gemaakt. Oudjes en zieken in het Sint Antoniusgesticht te Oostburg alsmede de Ned. Herv. Diaconie werden door den Heer Herman de Groot goed bedacht. Schoondijke. In de heden morgen gehouden Raadsverga dering kwam in behandeling Deelneming door de gemeente in de op te richten Naamlooze Vennootschap Z.-Vl. Waterlei ding-Maatschappij. Na uiteenzetting door den Voorzitter werden de discussiën geopend. De Wethouder Luteijn ver klaarde zich er tegen, met het oog op de lïnanciëele lasten. De heer Quist staat wantrou wend tegenover de cijfers. In de meeste zaken wordt fiasco geleden, er worden tekorten geboekt van mlllioenen. Ook wat betreft de waarborg welke het Rijk in deze op zich neemt acht hij geen zekerheid. In verband hiermede noemt hij het geval met de antennen der draadlooze telefonie te Koot wijk, waar bleek dat het Rijk zich ook vergist had. Hij voelde er voor Schoon dijke heel weinig voor. Na een uiteenzetting van de heeren Huiainga en Carrière, welke tot het geven van inlich tingen ter vergadering waren, werd nog een lang dispuut ge voerd, het welk zoover ging, dat het scheen dat de leden het standpunt aannamen, dat de heeren Carrière en Huizinga hier aanwezig waren om hen maar alles netjes voor te spie gelen en wat op de mouw te spelden. De heer Carrière sprak dan ook zijn verontwaardiging uit, wat hun in deze raadszitting overkwam. Hij was hier om de oningewijde van voorlichting te dienen. En daar in dit geval enkel het financiëel bezwaar naar voren kan gebracht wor den, hetwelk door hem steeds op duidelijke wijze is uiteen gezet, had hij gemeend hier wel tegenstanders te vinden wat betreft de tinanciën, doch niet wat betreft het algemeen be lang van watervoorziening, en als nu de leden zoowel in hem als in de hooge autoriteiten zoo weinig vertrouwen stellen, dan houdt alles op, en wenscht hij de discussiën niet voort te zetten. De heer Quist staat na de uiteenzetting niet meer zoo pes simistisch tegenover de zaak. Hij meent dat bij een volgende vergadering de leden na een ingesteld onderzoek, optimis tischer zullen zijn, en stelt voor teneinde te voorkomen dat de zaak niet zal afgestemd worden de beslissing uit te stellen tot een volgende vergadering. Dit voorstel wordt aangenomen met vier tegen twee stemmen, zoodat in een volgende verga dering beslist zal worden of de gemeente Schoondijke al dan niet aansluit. Daar deze discussie ruim twee en een half uur geduurd had, was het onzen tijd om dit be knopt verslag nog opgenomen te krijgen, en konden wij de zitting niet verder bijwonen, waarvoor nog op de agenda stondnotulen, onderzoek ge loofsbrieven en aanbieding ge- meenterekening. School- en Kerknieuwe. SPORT. Biervliet. Bedankt voor het beroep naar de Ned. flerv. Gem. alhier door ds Visch te Gent (België.) Aardenburg, Vrijdag slaag de te 's Gravenhage voor het examen Bewaarschool-onderwijs Mej. N. van Dalen, alhier. Schoondijke, Mej. A. v. Mate alhier slaagde Vrijdag te 's Gravenhage voor het examen Bewaarschool-onderwijs. Hoogwatergetij Bresken». Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. Woensdag 18 Juli 4.54 5.18 Donderdag 19 5.41 6.05 Vrijdag 20 6.30 6.54 Eerste Kwartier Zaterdag 21 Juli vm. 1.51. Groede-Kruisdijk. De uitslag der voetbalwedstrijd, ge speeld alhier op 15 Juli, was: V. V. J. II S. S. S. II 1-0. V. V. j. I Combinatie H. O. V. 0—1. A. V. V. I weigerde op 15 Juli zonder reden uit te komen tegen H. O. V. I. Er zal getracht wor den zoo spoedig mogelijk H. O. V. 1 te doen uitkomen tegen een meer sportief elftal. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Juli. Veroordeeld wegens: DierenmishandelingA W., 20 j., landbouwersknecht te Mal- deghem (B.), 14 d. gev. straf. Kantongerecht te Oostburg. Zitting van 3 Juli. Politie-verord.: C v d W te Groede, f 1 boete of 1 d. h., D v C Biervliet, en S C Groede, ieder fö of 5 d., C D en I S Schoondijke, A J v G Bresken», H K K Goes, I v C Sluiskil, J J R en I R Groede, ieder f3 ol 3 d., S M W, E d D en M L v V Oo-tburg, ieder f 0.50 of 1 d., C L 11 Oostburg, f 1 of 1 d. Art. 451 K v W Caprijcke, f10 of 10 d. Art. 427: J d G Breskens, 10.50 of 1 d. Id. 426: J J K Groede, f 10 ol 10 d. ld. 458: D B en J B G te IJzendijke, ieder f5 of 5 d. Id. 424: J W v d A Sluis, f 5 of 5 d. Id. 453: H V v I- Breskens, f5 of 5 d-, C F O Caprijcke, f15 of 15 d. Jachtwet: J D Groede, f3 of 3 d. Vischwet: L L Aardenburg, 1 0.50 ol 1 d. Drankwet: C d B Aardenburg, f25 of 25 d. Keurwet: CAS Aardenburg, J E Schoondijke, G d T Eede, ieder f 1 of 1 d. Prov. regl.: G v P Biervliet, f 5 of 5 d. MotorwetB j H Caprijcke, f 10 ol 10 d.. E J H Water landkerkje, f 3 of 3 d., A A B Zevenaar, f0.50 of 1 d., J W Breskens, f 7 of 7 d., A K te Breskens, f 5 of 5 d G P en CAP Biervliet, 1 7 of 7 d., T J B Hulst, f 15 of 15 d.,SdC Groede, f5 of 5 d., M B en A W Middelburg, 1 P J Schoon dijke, P L d M IJzendijke, J B Groede, C P C IJzendijke, L V Oost-Souburg, J J V Breskens, J L Schoondijke, ieder f3 of 3 d. P M v L Breskens, G J H te Waterlandkerkje, M v d H en I J D Cadzand, ieder f 0.50 ol ld,EPG Sluis, f 1 of 1 d., V D Biervliet en P P B Sluis, ieder f 7 of 7 d., P v D Oost burg, f 100 of 2 weken. DOOD GEVALLEN. Te Westdorpe is een gehuwd man en vader, van Tatenhove geheeten, werkzaam bij den aanleg van het electrisch kabel net uit een paal gevallen en kort daarop aan de gevolgen overleden. SCHEEPSONGELUK. Door de stoomreddingboot is te Hoek van Holland binnenge bracht de Engelsche motorboot Flame", met ledige fleeschen naar Dordt bestemd. Het schip was met defecten motor nabij den Hinder tegen de banken geslagen. Een vrouwelijke kapi tein, een motordrijver en twee jongens bevonden zich aan boord. MOORDAANSLAG TE HILVERSUM. Zondagavond heeft een 23- jarige man te Hilversum een meisje van 20 jaar uit de Palm- staat aldaar, in de Kerkstraat met een slagersmes in den buik gestoken. De getroffene werd, na in den winkel van Jamin binnengedragen te zijn, naar de R. K. ziekenverpleging vervoerd. Haar toestand was dezen mor gen bevredigend. De dader meld de zichzelf bij een surveillee- renden agent van politie aan. De oorzaak schijnt minnenijd te zijn. LOUIS COUPERUS, f Met diep leedwezen vernemen wij uit De Steeg, dat Louis Couperus aldaar is overleden. VERDWENEN. Te Bennekom gal zekere v. d. G. aan het postkantoor een verzegelden, aangeteekenden brief af aan een adres in den Harz met een aangegeven waar de van f210. Bij aankomst ter plaatse opende de geadresseerde den brief in tegenwoordigheid van den Duitschen postambte naar, waarbij den inhoud bleek te bestaan uit een gedeelte van een krant. Brief en inhoud wer den naar W'ageningen terugge zonden. Dienaangaande onder vraagd, beweerde v. d. G. dat de inhoud had bestaan uit twee bankjes van f 100, één van f 10 en een memorandum. Proeven gaven tot resultaat, dat deze opgave onmogelijk juist kon zijn. De enveloppe is microscopisch onderzocht en volgens de des kundigen niet open geweest. Het gewicht was èn in Benne kom èn in Duitschland gelijk. Een en ander wrs voor den offi cier van justitie reden genoeg om de arrestatie van v. d. G. te bevelen, vooral omdat deze ook overigens niet goed bekend stond. In de marechaussee-ka zerne te Wageningen, waar hij vier dagen werd vastgehouden, heeft hij een volledige bekente nis afgelegd, doch is daar in het huis van bewaring te Arn hem op terug gekomen. OUTO-ONGELUK. Te 's-Giavenhage is bericht ont- vangen.datde NederlanderGraaf van Limburg Stirum, die met z'n echtgenoote mevouw van Limburg Stirum geb. van der Wvck in Frankrijk op een auto tocht was, een ongeluk gehad heeft, tengevolge waarvan me vrouw van Stirum gedood en de heer van Stirum zeer erntsig gekwetst is. De familie is per vliegtuig naar de plaats van het onheil vertrokken. VERBRAND. Te Terwolde is het 5-jarig dochtertje van den wegwerker L. Van T. op een kastje ge klommen, waarop een brandend petroleumstel was geplaatst. Het kastje kantelde, waardnor het kind de brandende petroleum over het lichaam kreeg. Met brandwonden overdekt werd het naar het St -Josephgesticht te Deventer vervoerd, waar het kort na aankomst overleed. BIJ HET ZEILEN VER- DRONKEN. Tijdens het onweer van gis teren zeilde met een kleine zeil boot de heer R. uit Dordrecht met zijn 24-jarige verloofde Anna H. van Gorinchem. Ter hoogte van Hardinxveld overviel hen een zware storm, en een rukwind sloeg het vaar tuigje omver. Hoewel beiden goede zwemmers waren, verdron ken zij. De lijken zijn nog niet opgehaald. ERNSTIG TRAMONGELUK. Een electrische tramwagen van de lijn Retournemer-Hohneck, die door onbekende oorzaak weder langs de berghelling naar omlaag reed, kwam in botsing met een anderen tramwagen, welks passagiers echter tijdig konden uitstappen. Van de reizi gers in den eersten wagen, die stampvol was, werden er vijf gedood en een vijftigtal gewond. De beide wagens vormen nog slechts een vormlooze massa. EEN KRANIGE REDDING. Vermoedelijk door het inslaan van de bliksem ontstond Zater dagmorgen vroeg brand in het gebouw van de ,Whitte Star" lijn te Liverpool. De concierge, die met vrouw en dochter op de achterste verdieping sliep, zag zich den weg door een vuurzes afgesneden. De hoogste ladder van de toegesnelde brandweer

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2