ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Productieve werken en woningbouw. Harten Vrouw. Donkere wolken. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo,(2in BRESKENS PJ7704° Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 18 Juli 1923 Nummer 2843 Toen Dr. van der Waerden in de Tweede Kamer de ten uitvoerlegging der Zuiderzee werken ondanks onzen slechten finantiëelen toestand verdedigde, heeft hij zich ook beroepen op het advies van Mr. Vissering, den president der Nederland- sche Bank en als zoodanig on getwijfeld een deskundige in tinantieele aangelegenheden, dat een volk ook in tijden van de pressie productieve werken moet uitvoeren. Ofschoon de juistheid van dit advies wel door niemand betwist zal worden, waar immers het achterwege laten van der gelijke werken een volk ook in de toekomst achteropbrengt en de uitvoerlegging ondanks haar oogenblikkelijke kosten niette min door de produciiviteit der werken voordeelig is, is het toch ten volle begrijpelijk, dat men met een slecht gevulde beurs niet gemakkelijk tot de uitga ven besluit, die deze ten uit voerlegging vereischt. Men ziet wel de uitgaven en de wanver houding tusschen deze uitgaven en de middelen, waarover men linantiëel beschikt, maar niet de productie, de voordeelen, die van deze uitgaven in de toe komst het gevolg kunnen zijn. En waar men den druk der las ten, die bij den slechten finan- tiëelen toestand onvermijdelijk zijn, zelf iederen dag voelt en weet, dat van de voordeelen der uitgaven hoofdzakelijk het volgend geslacht profiteeren zal, hoort er al heel wat opofierings- zin en helder inzicht toe om niettemin tot de uitgaven te be sluiten en de nieuwe onvermij delijke lasten op zich te nemen. En dit wordt te moeilijker al naarmate de productiviteit der werken minder duidelijk zich uitspreekt, minder rechtstreeks in cijfers is uit te drukken en de te verwachten voordeelen in een verder afgelegen toekomst zullen toevallen. Wanneer men de voordeelen als 't ware in de DO»R HELLMUTH MIELKE. UIT HET DUITSCH VERTAALD. (Nadruk verboden). 3. ,lk dank je zeer voor je goede bedoeling, Villessen", zei Aal- sen niet zonder eenige bitter heid. Maar zooals over zooveel dingen op deze wereld, zijn ook de meeningen omtrent mijn per soon zeer verdeeld". „Daar is nu eenmaal niets aan te doen, beste vrind. Dus met den handelsagent vanavond is het niets gedaan. Misschien kom ik dan nog even in de Unie", maar niet lang, want ten slotte moet een mensch toch ook eens uitslapen". ,Hij stak Alsen zijn hand toe. Deze nam haar aan en hield ze een oogenblik in de zijne, terwiji hij haar hartelijk drukte. „Vaarwel, beste Villessen!" „Voor den duivel, zoo plech tig 1 Ben je plotseling zoo sen timenteel geworden Denk nog maar eens aan ons oude parool van den besten koning Jérome, onzen doorluchtigen bescherm- hand heeft, wanneer een een voudige rekensom bewijst, dat men over niet te langen tijd voor iedere honderd gulden er twee honderd terugkrijgt, dan gaat het nog wel. Maar zoo een voudig van structuur is het oeco- nomisch raderwerk niet, dat dergelijke conclusiesin de mees te gevallen voor het oprapen liggen. Aan vrijwel iedere on derneming is althans eenig risico verbonden. En ook wanneer dit niet het geval is, is de winst maar zelden vooruit in vaste ge tallen te bepalen. Zij laat ook vaak een tijd op zich wachten en hangt iij meerdere ol min dere mate van andere bijko mende omstandigheden en ge beurtenissen af. Maar bovendien is er veel winst in 't geheel niet in cijfers uit te drukken, ofschoon ze niet duidelijk nawijsbaar is. Dat is de indirecte winst, het indirecte voordeel, dat zich open baart in een vermeerdering van inkomsten, die niet rechtstreeks uit het verrichte werk voort vloeien. En voor zulk werk, waarvan men dus de voordeelen niet voor zich uitgeteekend ziet, is men in tijden van depressie wel het minst geneigd geld uit te geven, omdat men zijn pro ductiviteit niet altijd begrijpt ot de mate der productiviteit on juist schat. Bij de behandeling der Arbeids- begrooting in de Eerste Kamer is door enkele heeren op het onvermindert voortduren van den woningnood gewezen en dienovereenkomstig voor de voortzetting van den woning bouw van regeeringswege een lans gebroken. Maar op de uit spraak van Mr. Vissering is daar bij geen beroep gedaan. En toch kan ook woningbouw gerekend worden tot de tenuitvoerlegging van productieve werken en zeker in de eerste plaats lot die, welke een volk ook in tijden van de pressie niet moet nalaten. Het is wel onweersprekelijk, dat volksgezondheid volkskracht is en dat gezonde volkskracht een van de eerste voorwaarden is voor de goede ontwikkeling heer. Dus, niet waar morgen weer vroolijk 1" Zij schudden elkaar voor het laatst de hand. Daarna stierf de klank van den militairen pas van den jongen officier langzaam weg, die zich haastte, teneinde in eenige uuitjes slaap nieuwe krach ten te verzamelen. Alsen bleef bij de huisdeur staan als in diep gepeins ver zonken, totdat hij het geluid dezer voetstappen niet meer hoorde. Toen haalde hij wtrk- tuigelijk zijn huissleutel te voor schijn, en stak hem in het slot, dat in de nachtelijke stilte akelig knarste en piepte. Op hetzelfde oogenblik ging er een verwarde stroom van smartelijke beelden en gedachten door Alsen's brein en ten slotte het doffe ge voel van wanhoop„Deze deur open je voor de laatste maal 1" Langzaam en zachtjes ging hij de trap op. Zijn woning lag op de eerste verdieping zij bestond uit twee kamers, die hij van een weduwe had gehuurd en die hij zelf gemeubileerd had. De dagen, dat hij nog een villa bezat, waren helaas voorbij. In zijn salon was het donker, daar de luiken gesloten waren. en den bloei van het volksleven in al zijn geledingen, ook van het oeconomisch leven. De voor deelen die de volksgezondheid oplevert zijn niet rechtstreeks te becijferen, omdat ze zich over indirect openbaren, zoowel in den bloeienden staat van het gansche leven rechtstreeks in vloed oefenen en aldus een hoo- gere opbrengst ook der bedrij ven garandeeren. Wanneer het dus vaststaat, dat de toestand der woningen op de volksge zondheid een werkelijk emstigen invloed oefent, dat deze toestand verbetering behoelt, en dat die verbetering in voldoende mate alleen door regeeringsbouw te verkrijgen is, dan is daarmee bewezen, dat woningbouw uit voering is van werken, die in de hoogste mate productief zijn en niet alleen op onze oecono- mische productie inaar op ge heel ons nationaal leven een machtigen invloed oefenen. Omtrent den invloed die de woningtoestanden op de volks gezondheid uitoefenen behoeft feitelijk weinig meer gezegd te worden. Wanneer men alleen maar denkt aan het verband tusschen den woningtoestand en de tuberculose, dan is men reeds overtuigd. Want het is hoofd zakelijk langs den weg van on gezonde woningen en onvoldoen de woningruimte, dat deze ge vaarlijkste aller vijanden een volk besluipt. Het advies, dat de Staatscommissie tot voorlichting omtrent wettelijke maatregelen tot bestrijding der tuberculose indertijd heeft uitgebracht, spreekt duidelijk genoeg. Hel verlangt als eerste noodzake lijkheid krachtige en onafge broken bevordering van den woningbouw met handhaving van een behoorlijk woningpeil, het vaststellen van hygiënische minimum-eischen waaraan een woning heeft te voldoen, het weren van vertrekken en slaap plaatsen, waarin niet rechtstreeks voldoende lucht en licht kan toetreden, het opruimen van krotwoningen enz. Het is nu niet de vraag, of Een der luiken opende hij half, zoodat de grauwe morgen-sche mering van buiten af een somber licht wierp op de wanordelijke, overvolle inrichting van zijn jonggezellen thuis. In plaats van zijn slaapkamer op te zoeken, liet hij zich in een gemakkelijken stoel vallen. Op de tafel stond nog een open zilveren koker met cigaretten hij nam er een uit en stak ze aan. Rooken en droomen dat mocht hij zich nog veroorloven voor dat laatste, dat uiterste. Zijn heele leven kwam hem weer voor den geest. Hij vond dat het eigenlijk van den be ginne af naar dit einde geleid had. Van kind af aan had hij ge leerd geld uit te geven, er nooit aan gedacht, geld te verdienen. De toestanden in het ouderlijk huis stellig, die waren er ook deels schuld aan. Zijn vader, een rijke fabrikant, die zijn ver maak buitenshuis zocht en vond, toegevend ten opzichte van zich zelf, zich bijna niet bemoeiend met den eenigen zoon, die hem toch maar tegensprak, zijn moe der ziekelijk, zenuwachtig en haar Paul met een overdreven teere liefde verafgodend de regeering in de tegenwoordi ge omstandigheden dit advies ten volle kan opvolgen. Men moet nu eenmaal roeien met de riemen, die men heeft. Maar het advies bewijst het nauwe verband, dat de Staatcommissie tusschen tuberculosebestrijding en woningtoestanden legt en dat dus ook tusschen volksge zondheid en woningtoestanden bestaat. Het spreekt tevens de noodzakelijkheid van verbetering der woningtoestanden uit. Trou wens de woningtoestanden in onze groote steden, maar ook vaak ten platten lande zijn be kend genoeg om allen twijfel daaromtrent te niet te doen. En waar die mocht blijven bestaan, kunnen statist eken omtrent één- en tweekamerwoningen in de steden, omtrent het inwonen bij anderen (van de 3056 in 1022 te Amsterdam getrouwde paren betrokken slechts 1548 een eigen woning) enz. dien voldoende opheffen. Zoodat slechts de vraag blijft, of die noodzakelijke ver betering alleen met regeerings- hulp te bereiken is. Het boven aangehaald advies in zake volks huisvesting neemt dit als bewe zen aan. En de ervaring sinds lange jaren, het voortduren der slechte woningtoestanden, de verbetering, die van regeerings- bemoeiïng steeds het gevolg is geweest, schijnen dat te beves tigen. Maar ook zoo dat niet het geval was, moest regserings- hulp in elk geval tot verbetering krachtig meewerken. En reeds daardoor wordt dan woningbouw door de regeering ten uitvoer- legging van productieve werken, waarvoor men ook in dezen tijd niet terug mag schrikken. Juist zijn verband met de volksgezond heid en de invloed, die het na laten op die volksgezondheid moet uitoefenen, toonen welk een belang deze uitvoering in het bizonder niet alleen voor de toekomstige productie, maar voor de geheele toekomst van ons volk heeft. In deze omgeving groeide hij op, de zoon van den rijkdom, in zijn jongensjaren een eigenwijze bengel, die ondanks al zijn bekwaamheden toch niets leerde, als jongeling een medelid der zoogenaamde „jeunesse dorée" van de oude handelsstad, die jeugd, die uit vaders zak de champagne in stroomen betalen kan, zonder de lust in zich te voelen opkomen, om ook maar iets door eigen arbeid te ver dienen. Jawel, zijn vader had hem ook bij zich op kantoor genomen. De beste onderwijzers hadden hem onderricht gegeven, maar gedaan had hij nooit iets. Hij voelde zich te veel meester, om nog voor leerling te willen spelen. Zijn moeder versterkte hem in zijn ideeën ja, zijn moeder, welk een schuid had zij niet op zich geladen? En toch... als zij nog leefde, zoo ver als thans dat voelde hij zou het dan niet zijn gekomen, Toen kwam zijn militaire diensttijd een lustig jaartje bij de dragonders. Hem werd de dienst als militair niet moeilijk gemaakt. Toen stierf zijn vader wat moest er nu met de fabriek gebeuren? Zijn moeder verkocht haar aan een naam- Ingezonden Mededeeling. DE HITTEGOLF veroorzaakt slapeloosheid en al lerlei nerveuse verschijnselen. Een paar Mijnhardt'sZenuwtabletten hellen het benauwde en druk kende gevoel, dat U overmees tert, spoedig op en bezorgen U een rustigen en verkwikkenden slaap. Per koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Een telegram uit Londen aan de N. R. Crt. meldt, dat bij na dere beschouwing van Baldwin's verklaring men te Parijs tot het inzicht komt, dat Frankrijk en Engeland zoo ver van elkaar verwijderd zijn als ooit. Met het oog op het ontwerpantwoord laat men zich liever niet defi nitief uitmaar het is duidelijk dat de kans op een vergelijk als gering beschouwd wordt. Aangezien het optimisme de laatste dagen voor de verkla ring onmiskenbaar was, moet men zich te Parijs dus toch eenigermate in de interpretatie der Engelsche houding vergist hebben. De Lobby-correspon dent van de Daily Express geeft de drie Fransche voorwaarden voor samenwerking. Het ant woord aan Duitschland moet zich tegen het lijdelijk verzet en tegen sabotage verklaren het voorgestelde onderzoek der betaalcapaciteit van Duitschland moet enkel door geallieerde des kundigen uitgevoerd worden. De commissie moet door de com missie voor de schadeloosstelling benoemd worden. Geven deze voorwaarden ongeveer weer, wat de Franschen zich voorstel len, dat wil zeggeneen aan vaarding van een commissie tot vaststelling van Duitschland's betaal-capaciteitonder voorwaar den die voor de onpartijdigheid dier commissie een garantie bie den, dan lijkt een oplossing van het geschil welhaast onmogelijk. Het is oveiigens weder hoog ka- looze vennootschap. En nu kon hij eerst goed van het leven profiteeren. Hij maakte reizen naar het Zuiden en het Noorden van Europa ook naar Monte Carlo. Toen begon het dat ver vloekte spelen 1 Het eerste goud stuk, dat hij toen verloor, sneed hem door de ziel. De duivel verlokte hem, het verlorene terug te winnen, en duizenden volgden het eerste goudstuk. Hij deed een poging als koopman en verbond zich met een Hinken zakenman. Na een jaar ging men als goede vrienden weer uiteen en hij ging opnieuw aan het reizen naar Monte Carlo. En de afgrond werd grooter, zoodat hem zelfs een duizeling beving door de diepte, die onder hem gaapte. Op zekeren dag werd zijn moeder begraven. Zij liet nog eenig vermogen na, maar hij had veel schulden en speelde verder. Thans thuis, met de officieren van het garnizoen, de grondbezitters uit de omgeving, de zoons van rijke kooplieden en fabrikanten, met een ieder die maar wilde spelen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1