Mi! Mn te houden en als instrument te worden gebruikt. Zoolang er deurwaarders worden gevonden, die hun eer en waardigheid over hebben om zich als werktuig te laten gebruiken zullen die prac- tijken van zaakwaarnemer enz. blijven bestaan. Zij werken daardoor de con currentie in de hand. Is er dan zooveel kwaad gelegen in dat optreden van zaakwaarnemers enz Oppervlakkig geoordeeld niet. Zi] dwingen door hun op treden de notarissen en deur waarders tot activiteit uit vrees voor concurrentie en dat is niet zoo kwaad. Doch wat de rechts zekerheid aangaat deze is heel vaak minder gebaat door het optreden van die tusschenper- sonen. De ambtenaar (notaris of deurwaarder) heeft zijn be roep en zijn naam te verliezen, zal daardoor zorg dragen zijn boekje niet te buiten te gaan. De zaakwaarnemer is vaak min der concentieus, en laat zich aan de belangen van het publiek minder gelegen liggen. Een spre kend voorbeeld daarvan vinden wij juist bij de publieke ver- koopingen van roerend goed. ieder goed notaris weigert tegenwoordig op crediet te ver- koopen. Waarom? Omdat hij voor ziet dat als later de koopsommen geïnd moeten worden er vele non-valeurs zullen zijn d.w.z. dat er veel aan te kort zal komen. Immers veel inenschen koopen maar raak op crediet en denken niet aan betalen. Komt het één maal zoover dan hebben dj geen geld, zijn failliet of naar het buitenland verdwenen en de ver- kooper vischt achter het net, krijgt geen cent. Daarvoor is het in het belang van den ver- kooper om a contant te veilen. De zaakwaarnemer heeft echter maling aan het belang van den verkooper en blijft op crediet verkoopen. Het gevolg daarvan is dat de couranten vol staan van ver- koopingen op crediet door zaak waarnemers en dat er geen en kele door een notaris wordt aangekondigd. Over eenigen tijd zou er dan in die zelfde cou rant kunnen staan dat de ver kooper failliet is gegaan en dat de zaakwaarnemer er niet veel beter aan toe zal zijn. Helaas er zijn nog steeds menschen, die niet begrijpen willen. Zij blijven even stom (de uitdrukking is wel kras, maar nooit sterk genoeg) en verkoo pen liever op crediet met een mooie opbrengst dan een min dere in klinkenden munt. Hier geldt het omgekeerde van het bekende spreekwoord omtrent de vogels, want zij denken „Beter tien vogels in de lucht dan een in de hand" Over eenigen tijd zullen wij de treurige gevolgen van die opvatting kunnen aanschouwen. Daarom zou het in het belang van het publiek zijn de bevoegd heid tot veilen alleen toe te kennen aan notarissen. De termijn van vierentwintig uur voor de aangifte moet de aanvang der verkooping vooraf gaan. Waarmede begint de veiling dan Met de advertentie Is dat dus de eerste handeling NeenVolgens een beslissing van den Hoogen Raad der Nederlanden is het adverteeren geen handeling der publieke verkoop. De verkooping vangt dus eerst daarna aan. Wan neer dan Zoodra een handeling geschiedt, die in zich sluit een deel van publieke verkooping. In het algemeen kan daarvan geen omschrijving worden ge geven. Elk geval zal zijn eigen karakter hebben. Bij een pu blieke verkooping bij inschrij ving zal de aangifte 24 uur moeten geschieden voor het tijd stip, waarop de billetten moeten zijn ingeleverd. Het adverteeren brengt dus geen verplichting tot aangeven mede, nóch voor den uitgever of drukker der courant, nóch voor den ad verteerder. Alleen voor roerende goederen geldende voorschriften, niet voor onroerende. De onroerende goe deren kunnen door iedereen en op alle manieren verkocht wor den. Daarvoor geldt geen mono polie van notarissen en deur waarders. Misschien wel jammer, voor de rechtszekerheid zeker Aangifte voor onroerend goed is dus niet noodig. Wordt echter een huis of schuur voor ajbraak verkocht in het openbaar dan ia dat verkoop van toekomstig roerend goed en moet dus aan gifte geschieden. Voor bepaalde veilingen van vruchten, visch, eieren, boter enz. zijn speciale regelingen ge troffen, vooral ook door de wets wijziging van 1923, doch van algemeen belang zijn die niet zoozeer. Wanneer men een verkoop bij inschrijving houdt dan moeten de inschrijving8billetten op zegel van minstens f0.50 worden ge steld. Wanneer kan men zeggen, dat er een publieke verkooping is Steeds wanneer ieder in de gelegenheid is te bieden en te koopen. De wet brengt er echter ook toe de verkooping aan per sonen die vóóraf werden uit- genoodigd of met de veiling in kennis gesteld. Er moet dus in het algemeen zijn vrije mede dinging. Ook de boeken-ver- koopingen van leesgezelschappen onder de leden ol op sociëteiten vallen onder de bepalingen der wet. En wat geldt dan als te zijn verkocht Al hetgeen is toegewezen, daaronder ook be grepen hetgeen nog binnen een maand onderhands wordt ver kocht door of vanwege den zelfden verkooper en behoorende tot de aangeboden zaken. Zoowel lichamelijke als on lichamelijke zaken, als schuld vorderingen en effecten. Als een publieke verkooping van roerend goed wordt ook beschouwd de verpachting of afstand van het genot van landerijen en bos- schen, indien behalve het recht om het gewas te oogsten ofhet hout te vellen, het genot van den grond voor niet langer dan vier maanden wordt afgestaan. Deze bepaling dient om ont duiking te voorkomen. Anders ging men den grond voor korten tijd verhuren in plaats van de vruchten te verkoopen en ont dook men het registratierecht over de vruchten. Ik geloof hiermede het voor naamste te hebben vermeld betrelfende de openbare verkoo- pingen van roerend goed. Mocht iemand hiervan of van een Oer vroeger behandelde onderwerpen iets meer of iets duidelijker willen weten, dan ben ik gaarne bereid hem of haar in deze courant naar mijn besfe weten te antwoorden. Moge uit deze twaalf artikelen zijn duidelijk geworden dat men ai het mogelijke dient te doen om de zekerheid van zijn bezit te waarborgen, dan is mijn doel bereikt. Nog eens weer weest op uw hoede voor allerlei deskundigen en zaakwaarnemers (wel eens spottend Stf^waarnemers ge noemd) en eischt voor alles „Rechtszekerheid". X. Den heer Redacteur dezer Courant mijn dank voor de welwillende plaatsing en den lezers voor hunne aandacht Wellicht dat na de tropische hitte van heden er weer een gelegenheid zal zijn enkele onderwerpen te bespreken en hoop ik tegen dien tijd Uwe medewerking weer te mogen inroepen. X. Ingezonden. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Er is een aanvang gemaakt. De eerste gemeenten van de 35 hebben het hooge belang al in gezien. en begrepen dat bij den voorgeslelden opzet inderdaad de gemeentelijke finantien buiten het gedrang blijven. Trouwens men kan zich toch ook spiege len aan de ervaring in andere deelen des lands opgedaan. Graauwen Langendam, Clinge, Koewacht, Philippine namen reeds gunstige besluiten tot toe treding tot de vennootschap onder de bekende voorwaarden. In andere gemeenten moet for meel het besluit nog genomen, maar zit toch dezelfde bedoeling voor. Het oude land van Hulst gaat dus voor met het wakkere Philippine. Moge geheel Oostelijk Z. Vlaanderen spoedig volgen. Ook het land van Axel. Daar is het niet minder noodig. Terneuzen buiten allen twijfel heeft het broodnoodig, maar het midden in de klei liggend mooie Zaam- slag hetwelk toch ook gaarne aan de spits der vooruitgang wenscht te staan, ook, al be denkt men eerst goed wat men doet. Ook het nijvere, vooruit strevende Axel en het lartdbouw- rijke Iloek. Wij twijfelen niet aan deze en de andere gemeen ten van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Zelfs niet aan West- dorpe, Zuiddorpe, en Overslag. Zeker niet natuurlijk aan het indu8trieele Sas van Gent. Maar Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Dat mag niet afgesloten blij ven. De eerste stoot tot oprich ting der waterleidingmaatschap pij ging van daar uit. Wenscht men nog nadere toe lichting, men vrage ze. Indien er een gemeente achter biijlt, dan kan het alleen daaraan lig gen dat de raadsleden een of ander nog niet goed begrepen hebben. Daarom is het comité bereid tot alle inlichtingen. Het is immers niet denkbaar dat Z.-Vlaanderen zou willen achterstaan bij andere deelen van Zeeland, waar men juist in Z.-Vlaanderen op menig gebied getoond heeft een ruim inzicht te hebben in de behatriging van de algemeene welvaartsbelangen en conservatisme daar het spoe digst overwonnen werd ten bate van het land. Ook al zag men niet een onmiddellijk voor deel en al moest er moeite voor gedaan worden. Deze coöpera tie van gemeenten is de schoonste die men zich kan denken. En als straks de Z.-Vlaamsche Waterleiding Maatschappij in haar bestuur uit elke gemeente de afgevaardigden bijeen heelt zal ei een ongemeene kracht tot welvaart, alle achterafstaan- ders ten spijt, voor het schoone land uitgaan en zal Zeeuwsch- Vlaanderen aan de spits, van Zeeland staan. Veel geduld moet er nog geoefend, want het werk is groot maar bij volhar denden ijver zal het gelukken. Moge de pogingen van het waterleidingcomité in hooge mate gezegend worden en wel slagen. Het Secretariaat van het Z. VI. Waterleiding-Comité, P. DIELEMAN, Middelburg, Juli 1923. (Uit de Raadsverslagen van de gemeenten Oostburg en Ijien- dijke kan men lezen, dat beide gemeenten tot toetreding be sloten. Red. Br. Crt Breskens. Naar men ons mededeeld, zal met ingang van 15 Juli a.s. een auto-omnibus- dienst geopend worden van hier op Knocke. De wagen, die 28 vaste zit plaatsen heeft, is reeds gearri veerd en ziet er schitterend uit. De dienstregeling alsmede het tarief zal in de courant van a.s. Vrijdag bij advertentie bekend gemaakt worden. Wij juichen het van harte toe dan ook ein delijk eens een vervoermiddel te hebben dat rechtstreeksche verbinding met België zal geven. Als Consul van den A. N. W. B. voor kring 16 Zeeland is aangesteld de heer E. Boom, alhier. Deze kring omvat de gemeenten Breskens, Schoon- dijke, IJzendijke, Biervliet en Hoofdplaat. Breskens. De kermis alhier kenmerkte zich, ondanks het prachtige zomerweer door ge ringer bezoek als vorige jaren. In tegenstelling evenwel, met het vorige jaar is alles rustig verloopen en hebben gten vecht partijen plaats gehad. Biervliet. Zondag viel tijdens de kermis door het breken van een bakje een 22-jarig meisje uit de zweefmolen. Inwendig ge kneusd werd zij opgenomen. Ooetburg. In de Raadsver gadering van Maandag, die, tengevolge van de afwezigheid van den Burgemeester, te wijten aan familieomstandigheden, ge leid werd door den Wethouder de Heer van Peenen, was ook aanwezig de Heer Ir. Carrière, van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, om zoo noo dig van advies te dienen bij de behandeling van het punt: Drink watervoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen. Na een zeer uitgebreid be toog, aansluitende aan hetgeen in vroegere besprekingen in deze gemeente was behandeld en veel van het toen aange voerde herhalend, werd met 4 tegen 3 stemmen besloten aan te sluiten bij de door de ge meenten van Zeeuwsch-Vlaan- deren te vormen Vennootschap voor de tot standkoming eener waterleiding. Het adres van Smilde, inzake de Rijksinkomstenbelasting over het gemiddelde van drie jaren werd met algemeene, en dat van den Raad van Wymbritse- radeel (Vloekverbod in de Rijks wet) met 4 tegen 3 stemmen voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van ingezetenen om electriciteit voor kracht be schikbaar te stellen werd geren- voyeerd naar Burgemeester en Wethouders. In verband met eenige beta lingen voortvloeiende uit de artt. 86, 104 en 205 der Lager Onderwijswet 1920 werd de begrooting 1923 gewijzigd. Na onderzoek der geloofs brieven werd tot toelating van de nieuwgekozen Raadsleden besloten. Met algemeene stemmen werd eene subsidie van ƒ250 toe gekend voor het begin Aug. te houden Muziekconcours. Op een vraag van een der leden of het dagelijksch bestuur kon onderzoeken of het onder wijs op de Openbare School ook kon aansluiten aan de eerste klasse H. B. S., om te voorko men dat nog particuliere lessen worden genomen, zegde de Voorzitter een onderzoek toe. (Medegedeeld kan worden, dat deze zaak reeds is geregeld). Sint Kruis. Onder Voor zitterschap van den Burgemees ter kwam de Raad der gemeente Sint Kruis Zaterdag j.l. in vol tallige zitting bijeen. Na enkele onbelangrijke stuk ken voor kennisgeving te heb ben aangenomen, besloot de Raad niet mede te doen aan de risicogarantie voor de drink- watervoorziening. Met het oog op de technische herziening der Wet op het Lager Onderwijs, waaruit o.m. voort vloeit, dat het Rijk geen ver goeding meer geeft voor het vervolgonderwijs, werd besloten dit onderwijs niet meer te doen geven. De gewijzigde ligger van wegen en voetpaden werd voor- loopig vastgesteld, terwijl met ingang van 1 Januari 1924 de jaarlijksche bijdrage ad. f 25, aan de Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken wordt ingetrokken. Cadzand. Gewoonlijk geeft het plaatselijk muziekgezelschap gedurende het zomerseizoen één of meer concerten aan het bad huis. Zondag was het dan ook bij uitstek een geschikte dag daarvoor, maar de muziek was een eindje opgeschoven, door de opening van het nieuwe café aan de Haven, hetgeen toch nog al volk daarheen had gelokt en derhalve daar een gezellige drukte veroorzaakte. IJzendijke. In de heden morgen gehouden Raadsverga dering was de Wethouder de Jaeger wegens ziekte afwezig. Als punt 1 op de agenda stond de bespreking al of niet deel nemen der gemeente in de te stichten N. V. Zeeuwsch-Vl. Waterleiding Mij. Mede waren aanwezig de heer Ir. Carrière, van het Rijkswaterbureau voor Drink watervoorziening en de heer Huijzinga, van het Comité. De Voorzitter bespreekt de financieele risico en de voor- deelen aan de Waterleiding verbonden, waarna hij de dis- cussiën opent. Wethouder Haverbeke meent, dat alles mooi wordt voorge spiegeld maar voorziet later weer een strop. Hij is nu tien jaren raadslid. Toen, bij zijn intrede, wees de H. Omslag (4800, terwijl deze de laatste jaren 150.000 is. Dit is veel te veel voor onze gemeente. Hij is er beslist tegen. De heer Therie is er in be ginsel voor, maar wenscht zich van deelneming aan de N. V. te onthouden. De heer van der Weijde zag gaarne vaste voorwaarden, b.v. een vast bedrag, opdat we er later niet inloopen. Nadat de besprekingen en bezwaren door de heeren Huij zinga en Carrière waren uiteen gezet en op duidelijke wijze aangetoond, dat er voor de gemeente geen linancieele be zwaren bestaan, werd, na een woord van den Voorzitter, dat de ongeloovigen nu wel bekeerd zouden zijn tot voorstemmen, overgegaan tot stemming of men al of niet zou aansluiten. Voor stemden de heeren van d. Weijde, Schijve, de Bruijckere en Haverbeke; tegen de heeren Theri en Bron, zoodat met 6 tegen 2 stemmen besloten werd deel te nemen in de stichting. Ingekomen was een request van de feestcommissie inzake feestviering ter gelegenheid van het jubileum van H. M. de Ko ningin, op 8 en 9 September. Dit feest zou grootsch opge zet worden, o.a. zou men uit komen met een historische op tocht. Gevraagd werd aan de gemeente een bedrag van f1200 Besloten werd het comité me de te deelen, dat de raad van meening was het feest op be scheidener schaal in te richten, zoodat met een bedrag van f 500 kan worden volstaan. Later zal hierop worden te ruggekomen. Tot gemeente-opzichter werd benoemd met algemeene stem men de heer J. A. van Baal te Oostburg. Besloten wordt de prijs voor krachtstroom te bepalen op 25 cent per kilowat, evenwel niet langer dan tot de lichten worden ontstoken, dan wordt de kracht stroom uitgeschakeld. Mededeeling wordt gedaan van een schrijven van het Ministerie van Oorlog, dat aan de Gemeente f 9000 meer is uitbetaald dan afgeschreven. Deze f 9000 heeft de Gemeente- Ontvanger ontvangen en niet uitgekeerd. Nu werden op de hoeken der straten al praatjes verteld, alszou de Secretarie samen met den Ontvanger deze f 9000 hebben behouden. De Voorzitter meent, daar de Secretaris hier geheel buiten staat, aan dergelijke praatjes een einde moet komen. Hij heeft den Ontvanger gelast vóór 1 Augustus rekening en verant woording te doen, en zoo niet, dat de zaak dan in handen van Ged. Staten zal worden gegeven. Verder een mededeeling van het distributiebureau om nog f 1284 te betalen, voor een zen ding vet, aan de gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat alle gemeenten een dergelijk douceurtje krijgen. Hij heeft een onderzoek ingesteld. Uit de boeken bleek, dat het bedrag» betaald was. Maar het slot zaf zijn betalen. Een tegemoetkoming van 10.70 zal worden toege kend aan de Lijzer in de tram- kosteu voor het bezoeken van zijn kind van de Neutrale school. In de kosten voor Michielsen en Jansen zaï aan het Diaconie- Armbestuur de helft worden bijgedragen. Op een verzoek van G. W. Bruijnzeel tot aankoop van een gedeelte klinkerpad wordt goed gunstig beslist. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op 637 50 met 117 aanslagen le klasse en 68 aanslagen 2e klasse. Hierna wordt de vergadering gesloten. Plaatsgebrek noopt ons het verslag te bekorten. (Red.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2