ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Omzicht, Tien dagen Fietstocht. BRESKENSCHE COUR... VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo,02°|n BRESKENS P{>7'$4ro i Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 7 Juli 1923 Nummer 2840 Wij moeten en wij zullen, al len ten spijt, ermee (met de dwangmaatregelen aan de Roer) doorgaan. Het zegevierende Frankrijk, denkt er niet aan zijn overwinning op te geven en zal zijn wil laten gevoelen aan den overwonnene, die weigert zijn nederlaag te erkennen." Het was in antwoord op den brief aan den Paus, die ervoor gepleit had het schade vergoedingsvraag- stuk in den geest der christe lijkheid te onderzoeken, zoodat de eischen der gerechtigheid niet gescheiden raakten van die der menschlievendheid, dat Poin- caré deze woorden sprak. En de uitspraak van den Senaat heeft dit antwoord uitdrukkelijk als dat van Frankrijk bekrach- tigd. De Paus kan het zich voor gezegd houden. Maar de Paus niet alleen. En er zijn aanwij zingen genoeg, die doen ver moeden, dat ook de Engelschen het begrepen hebben. Want fei telijk is het Engelsche plan tot reorganisatie en versterking van de luchtvloot een antwoord op dit Fransche antwoord, al is het dan ook voor dit antwoord ont worpen en uitgesproken. „Het zegevierende Frankrijk denkt er niet aan zijn overwinning prijs te geven en zal zijn wil op- leggen aan den overwonnene." De Engelschen zijn ervan ge schrokken, niet van deze woor den zoozeer maar van den geest die eruit spreekt en die ze al lang voor het uitspreken be grepen hadden. Want niet alleen in de Roerkwestie komt hij tot uiting. Wanneer de conferentie van Eausanne mislukt, dan komt dat, omdat de Franschen in te genstelling met de Engelschen en de Italianen niet willen toe geven, maar aan hun eisch in zake de goudbetaling onwrikbaar vasthouden, ook al dreigt de vrede in het nabije Oosten er dook j. w. b. 31 Juli. 10 Augustus. 35) (Slot.) Denkelijk waien ze allemaal op de vlucht geslagen voor een zware donderbui die in razende vaart, vergezeld van een reeks extra-harde windstooten, langs het zwerk kwam aangedreven. Bliksemsnel naderde een grijs, van den hemel schuin op de aarde nederdalend regen-gor dijn, dat alles achter zich ver borg en gelijk een hemelhooge muur op ons af kwam. Zoo vlug we konden trokken we onze regenjassen weer aan en nog waren we er niet geheel mee klaar, toen de bui in al haar hevigheid los kwam. Geen boom, geen huis, geen niets was er te vinden zoo ver we keken, om ook maar eenigszin* te kunnen dienen als beschutting tegen de watermassa die als bij emmers naar omlaag werd geslingerd. Schouder aan schouder, dicht tegen elkaar, voorovergebogen, met de hoofden onder onze jassen, en de ïugzakken tegen de bor.-.t geperst, stonden we ernstig door in gevaar te ge raken. „Het zegevierende Frankrijk denkt er niet aan zijn overwin- ning prijs te geven, maar zal zijn wil opleggen." Het is deze houding, die de wereld veront rust en haar zich verbijsterd doet afvragen of ze daarvoor haar menschen en bloed geof ferd heeft, ten einde Frankrijk aan zijn overwinning te heipen. De Amerikanen hebben het zich al lang afgevraagd. De Engel schen doen het nu ook. En in gevaarlijker positie dan hun neven aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan, voorzich tiger misschien ook en meerge- gëinteresseerd bij den toestand in andere deelen der wereld, bouwen ze een luchtvloot, nu Frankrijk dat de heerschappij te land heeft, zich ook die in de lucht verzekerd heeft, ten einde „zijn wil te kunnen doen voelen". Het is het oude liedje. Duitsch- land's macht, die Groot-Britan- je's wereldpositie bedreigde, is vernietigd, zooalsin 1814 en'15 de Fransche van Napoleon ver nietigd werd. Maar uit de asch dezer vernietiging is de eertijds vernietigde, wier dood in 1815 voor goed bezegeld scheen, als een andere phoenix tot nieuw leven verrezen. En als ruim een eeuw geleden staat het Britsche wereldrijk opnieuw voor het feit dat Frankrijk zijn wil wil op leggen. Alleen de verhoudingen zijn anders. Amerika heeft zich tot een wereldmacht ontwikkeld waartegen ten slotte alle Fran sche machtswellust zich te plet ter moet Ioopen. Maar naast dit voordeel staat een nadeel. Scheen in 1815 het verdeelde Duitschland nog geen ernstig concurrent van het Britsche rijk, nu dreigt het gevaar, dat een nieuwe vernietiging van de Fransche hegomonie het Duitsche gevaar opnieuw levend maakt. En dit nadeel, vergeleken bij den toestand van 1815, be- heerscht meer dan het voordeel daar met onze ruggen naar de wind gekeerd in den, met stralen als boomstammen, stroomenden, regen. Onze broekspijpen hin gen weldra spiegelblinkend tegen onze beenen geplakt, en onze schoenen, die het van de regen jassen afstroomenie water had den opgevangen, stonden vol tot aan den rand Eindelijk, na een minuut of tien luwde de bui een beetje en ging over in het reeds meer geciteerde .zachte regentje", waar wij gebruik van maakten om zoo hard we konden door te rijden naar het station Woens- drecht, dat door de regenstralen, in de verte, boven op den spoor dijk, als een redding brengende vase ons toelachte. Nat als een kip en ten slotte nog geheel be spat door het harde rijden, sto ven we buiten adem het kleine, propere, met zand bestrooide wachtlokaaltje binnen, alwaar we op ons gemak ons eens flink afdroogden en zoo goed en zoo kwaad als het ging de modder van en het water uit onze broek, schoenen en sokken verwijderden. Wanneer een groote, met menschen tot den nok stampvol gevulde zaal, plotseling wordt opengezet om allen naar buiten te laten gaan, dan zullen, nadat e haastige, wringende, stom ende en duwende stroom zich der Amerikaansche machtsont wikkeling Engeland's positie. Het verklaart ook, waarom En geland slechts noode de Fransch- Engelsche vriendschap ziet slin ken en het aan het behoud der Entente als aan het eerste be ginsel zijner buitenlandsche po litiek vasthoud, zelfs nu het zich ter verdediging tegen een Fran sche bedreiging gereed maakt. De Franschen weten het en spe- culeeren er op. En Poincaré, zeker van de macht van het Fransche leger eo anderer be- trekkelijken zwakheid, glimlacht. .Allen ten spijt." Nog anderen dan de Paus en Engeland kunnen het zich voor gezegd houden. Het was den laatsten tijd méér dan duidelijk geworden, dat ook in België het gezond verstand weer zijn woord begon mee te spreken. En de ministeriëele crisis beeft getoond, dat het tot de bezinning begon terug te keeren, die het eind .an het F'ransch-Belgisch bond genootschap aan de Roer moest beteekenen. Er is geen twijfef meer aan, of het nieuwe kabinet Theunis staat anders tegenover de Roer- en de schadevergoe dingskwestie dan het oude, al is het daaraan dan ook sprekend gelijk. De strijd om de ver- vlaamsching der Gentsche uni versiteit en op den duur van den diensttijd was niet de eenige oorzaak der crisis. Het verzet tegen de Fransche politiek en de Fransche onverzettelijkheid werd al sterker in België, zelfs in heftig Fransch gezinde krin gen. En het lijkt niet onwaar schijnlijk, dat Theunis daarom met de Vlaamsche katholieken in zake het hoogeschoolvraagstuk waaromtrent hij een voorstel heeft ingediend, dat van Vlaamsch standpunt moeilijk ook maar eenigermate bevredigend geacht kan worden, zoo gemakkelijk spel heeft gehad, omdat hij in zake de Roer water in de wijn der Belgische politiek heeft ge daan. Zal, wanneer zoo ook België naar buiten heeft gewerkt, de meer bezadigden en de laat komers en zij die nog enkele werkzaamheden hadden te ver richten, langzaam achternakomen en bij groepjes of afzonderlijk de zaal verlaten, zoodat het toch eigenlijk nog een heelen tijd duurt voor de laatste mensch vertrokken is. Zoo was het mutatis mutandis ook met de regeneerst had het gegoten, daarna was het wat geminderd, maar, hoewel de lucht geleidelijk opklaarde en de zon al eens door een wolken spleetje heen gluurde, toch bleef het regenennu wat meer, dan wat minder en zoo zaten we al ruim drie kwartier te wachten en nog was het niet droog. Met dat al ging de tijd voorbij, en het zou al gauw moeten op klaren wilden we met deze harde wind nog kans zien om Middel burg voor den donker te bereiken. Eindelijk, het wachten moede besloten we Anton en ik voor, Marcus tegen door te rijden. De laatste begon notabene al over een trein te praten, maar dat leek me al te gek i zoo'n groote fietstocht maken en dan met de trein thuis komen, nee, dan trotseerde ik nog liever een heele serie gietbuien om die schande niet op me te laden. De zwaarste duw van heel de om zijn eigenbelangen te redden, van F'rankrijk loslaat, Poincaré zijn wel fier klinkend woord „allen te spijt*' handhaven De isolatie van Frankrijk, dat vooral in het Oosten in scherpe tegen stelling met Italië komt, zou er vrijwel volkomen door worden, wanneer het nog alleen Polen en de kleine Entente tot zwakken steun had. En het trotsche ant woord op den brief aan den Paus kan slechts dienen om het ook van de sympathie der wereld steeds verder te isoleeren. Als de schuldenaar een bewijs van goeden wil heeft gegeven, door het oordeel van een onpar tijdig orgaan over zijn betaal- kracht bij voorhaat te aanvaar den en de schuldeischers de noodige waarborgen krijgen, dan schijnan zoowel rechtvaardigheid als menschlievendheid te eischen, dat men niet van hem vordert wat hij niet kan geven. Met deze woorden heelt de Paus ongetwijfeld de publieke opinie der wereld tot uitdrukking ge bracht. K.an Frankrijk antwoor den, dat het hem niet om recht vaardigheid en menschlievend heid maar om heek wat anders te doen is Het vragenlijstje van Sir Baldwin ligt nog altijd onbe antwoord. Maar het Engelsche luchtvlootplan ligt er ook en is voor uitbreiding vatbaar. Wan neer het zegevierende Frankrijk zijn overwining niet wil laten voelen, dan wordt het ook voor de volken, die het aan die over winning hielpen, tijd op hunne hoedde te zijn. Centraal Comité tot ondersteuning van behoeftige predikants gezinnen in Duitschland. Men verzoekt ons opname van het volgende Ons Comité 6 Februari 1923 opgericht, ontving tot op heden f 2U340.80 terwijl aan vaste maan- delijksche bijdragen weid ont vangen f 022.80. Bovendien wer- tocht kregen we nu onbeplante wegen door kale polders die aan de wind, welke ongetemd van over de Bchelde-vlakte aankwam blazen, geen enkele hinderpaal in den weg legden en we dus, dubbelgevouwen op onze fietsen, soms nog bijna meer achteruit dan vooruit gingen. Aan alles komt een eind en dus ook aan deze krachtproef. Eenmaal in Zuid-Beveland met zijn beboomde dijken en be plante wegen, ging het al viel het ook nog lang niet mee toch heel wat beter. Vooral toen, eenmaal voorbij Goes, de wind medelijden met ons kreeg en zoo vriendelijk was wat noord waarts te loopen, zoodat we hem nu in plaats van tegen op zij, ja zelfs af en toe achter ons hadden. De Bergensche ham was zout, schandalig zout, en de gevolgen kwamen al spoedig aan het licht. Anton vooral was onverzadig baar en geen hofstede of spoor weg-wachthuisje konden we voorbijrijden of even moest hij een paar flinke bekers water gaan halen. Ten slotte werd het zoo erg dat, toen hij weer een hofstede op liep om zijn onleschbare dorst voor enkele oogenblikken te stillen, Marcus en ik besloten door te tuffen naar de eerst volgende hoeve den ingezameld ongeveer 13000 kleedingstukken en plm. 30000 pond levensmiddelen. Onze steunacte komt momen teel ten goedeBerlijn, Bran denburg, Pommeren, Türingen, Silezië, Brunswijk, Hamburg, Bremen, Hannover, Saksen Rhem- land en Westphalen. Naar uitbrijding van dit ge bied wordt gestreefd. Trots deze schitterende resul taten, moeten wij opnieuw een bede om hulp tot Neerlands Christenheid doen uitgaan. De mark heeft thans nog min der waarde dan de kroon Dat beteekent ,voor heel het Duitsche volk" een toeneming der ellende. De posttarieven werden 1 Juli met 100 pCt. verhoogd. De prijs der levensmiddelen en levens behoeften is in enkele maanden met 50, 75 of 100 pCt geste gen. Daarom moeten de loonen omhoog, Ambtenaren en arbei ders eischen en ontvangen méér loon, met het gevolg dat de prijzen met nog grooter spron gen omhoog gaan. Dat beteekent ,voor de Duit sche predikanten" een toekomst, waarvan het vooruitzicht alleen het hart schier stil doet staan, de doodskleur op het gelaat jaagt, alle hoop op betere toe standen vernietigt, en de ver schrikkingen van den naderen den winter, die voor talloozen een stik-donkere nacht zal zijn doet opdoemen 1 De socialistische regeering heeft voor bepaalde deelen van Duitschland zonder meer de sa larissen der predikanten ge schrapt. In andere deelen wordt op papier nog wel uitbetaald, maar de praktijk is anders. En deze salarissen bedioegen in April 1913, toen de omstandig heden, vergeleken bij thans, nog veel Deter waren, het 700-, 800- of 900-voudige van vóór den oorlog, terwijl de levensbehoef ten in prijs ongeveer 4000 pCt. waren gestegen. Wie kan zeggen, wat thans zal gebeuren r om te vragen of ze daar al vast een paar emmers water wilden gereed zetten, want dat er zoo dadelijk een zou komen drinken. Op het laatste nippertje af had Antonius in de gaten wat er gebeuren ging geloofik, want zijn drinkbeker ledigend, terwijl hij weer goed en wel op de fiets ons achterna spurtte, kwam hij nog net op tijd om ons tegen te kunnen houden en te verzekeren dat hij nu voor- loopig ,Satt" was. Voor de negende keer na den middag lieten de klokken van de Lange Jan het Geuzenlied over de stad klingelen, toe wij na in 't gehee. 7°-* van aheen in dagen afge-ct t. dc strd in; ut r.og —.a- alwuf.- de fistsciub A. (Altijd met ons rijwiet, voor- loopig voor onbepaaiden tijd werd ontbonden, na een kort stondig bestaan van 10 simpele dagen. Nog nooit hebben de aard- appe en met boontjes zoo lekker gesmaakt als dien avond. EINDE.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1