ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Tien dagen Fietstocht, Yereeniging „Sanatorium Zeeland". BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1—5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'°20in BRESKENS p,°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 4 Juli 1923 Nummer 2839 Het volgende verzoek is aan de Prov. Staten van Zeeland gezonden Het Bestuur der vereeniging .Sanatorium Zeeland" meent, naar aanleiding van de behan deling van zijn request d.d. 1 Juni 1922 om borgstelling \oor rei te en aflossing van het be- noodigde oprichtingskapitaal en mede op grond van de sedert de voorbereiding en indiening van dit request zeer gewijzigde oeconomische omstandigheden, nogmaals zich tot Uw college te moeten wenden. De in meer genoemd adres met bijlagen vermelde overwe gingen van medischen en finan- cieele aard zijn door ons nog eens ernstig gewogen en getoetst aan de sedert de indiening gewij zigde toestanden, rekening hou dende met een bereikbaar nood zakelijk doch bevredigend mi nimum. De medische basis was een sanatorium van 100 bedden, waar bij van de overweging werd uitgegaan, dat dit aantal alge meen geoordeeld werd de re latief goedkoopste exploitatie te waarborgen en voor onze pro vincie noodzakelijk zou blijken te zijn. Ook thans nog wordt een aantal van 100 bedden als het meest gewenscht beschouwd. Evenwel werd besloten, dat de allereerste opzet gericht zou zijn op een bereikbaar minimum van 50 bedden en wel zoodanig, dat uitbreiding door paviljoens een toekomstige vergrooting zeer eenvoudig kan tot stand brengen. De praktijk zal dan verder de grootte bepalen, die zonder twij fel onze eerste opzet zal be reiken. Deze nieuwe orienteering heeft de mogelijkheid van oprichting zeer binnen het bereik van de vereeniging gebracht. Was toch in eerste instantie voor een sa natorium van 100 bedden een jaar- DOOR J. W. B. 31 Juli. 10 Augustus. 34) Dit scheen evenwel tamelijk bezwaarlijk te gaan, want het duurde een heele poos eer de lucht een beetje opklaarde en we het er op durfden wagen, door te rijden. Halverwege Dongen was het weer heelemaal mis en daar de regen niet zoo buitengewoon overvloedig viel het was wat men ,een zacht regentje" pleegt te noemen en de lucht geen hoop gaf, dat het de eerste uren zou verbeteren, fietsten we over de verschrikkelijk slechte kei weg, flink mopperend, in geen al te vroolijke stemming, naar 's Gravenmoer. Tegen den avond veegde een harde bries uit het westen de lucht schoon en hoewel we daar heel blij mee waren, stond de halve storm ors niet erg aan stel je voor, ons plan was den volgenden dag in een trap door Middelburg te halen, en dan Zoo'n wind tegen, daar was haast geen beginnen aan 1 lijksche annuiteit van f42980. noodig, thans zal dit bedrag, af gezien nog van zeer verlaagde bouwkosten, reeds tot ongeveer de helft worden gereduceerd. En mocht onze meening door de praktijk gevestigd worden en derhalve uitbreiding tot 100 bedden noodzakelijk blijken, dan zal de provincie naar onze vaste overtuiging evenals het Rijk medewerken om de uitbreiding tot stand te doen komen en al dus in de gebleken behoefte te voorzien. Dan toch zal bewezen zijn, dat de provincie bij dezen eersten opzet geen risico heeft geloopen. Wat de medische zijde van het vraagstuk betreft het vol gende. Sinds ons laatste adres is ver zonden zijn stellig nog enkele gegevens voor eene goede be oordeeling van het al of niet noodig zijn van een nieuw sa natorium aan den dag gebracht. De Verzekeringsraden hebben thans zeer scherp de scheiding getrokken tusschen werkelijke sanatoria en inrichtingen, die geen sanatoria zijn, maar een tijd beschouwd werden als ge lijkwaardige inrichtingen, wat ze inderdaad niet zijn. Daar door is ook duidelijk geworden, dat er ondanks onbezette plaat sen in enkele groote inrichtingen toch gebrek aan plaats voor die patiënten was, die op een be paald sanatorium waren aangewe zen. Verscheidene sanatoria wer den sedert dien uitgeschakeld. De meest recente cijfers zijn de volgende die bekend zijn gemaakt door de Ned. Centr. Vereeniging: op 15 Februari 1923 waren er van de beschik bare 1379 bedden 89 onbezet er stonden 153 patiënten op de wachtlijsten. In het onlangs uitgekomen jaarverslag van het sanatorium te Hellendoorn staat op blz 23. Aan het einde van dit verslag moge met een enkel woord een zaak worden besproken, die in het afgeloopen jaar meer dan eenmaal ter sprake kwamde Uitstekend werden we door de aan-dochteren-rijke papa ontvangen en als kinderen-in- huis behandeld. Toen we des avonds tegen wil en dank moes ten deelnemen aan den avond maaltijd, kregen we voor het eerst sinds 9 dagen weer een hap naar binnen, en ik verzeker u dat het bord pap en de schep braai" gestoofde aardap pelen ons zoo heerlijk smaak ten, dat we bijna onze tong mee naar binnen slikten. o Bons bons bons Heeee padvinders bons als jullie vandaag nog in Middelburg wilt komen, wordt het tijd dat je opstaat" klonk de vuist en de stem van onzen gastheer respectievelijk op en achter de slaapkamerdeur. Den vorigen avond toen we naar de schuur wilden gaan, ging de vriendelijke oude heer ons voor met een lantaarn. ,Maar eh". merkte Marcus op, die zich nog zoo iets van vroeger herinnerde, hierlangs komen we toch niet in de schuur? ,Kom maar mee 1" Een deur werd voor ons ge opend en een ruime slaap kamer met twee-persoons bed en daarnaast een kermisbed op den grond, was de aangewezen plaats vraag n.l. of er in Nederland nog wel behoefte aan meer sa natoriumruimte bestaat. Deze vraag moet naar mijne meenirg met de meeste stelligheid be vestigend beantwoord worden. Er zijn in de laatste jaren op verschillende plaatsen kleinere in richtingen geopend, slechts toe gerust met vaak onvoldoende geneeskundige verzorging. Daardoor en doordat door bij zondere omstandigheden er in enkele grootere sanatoria nu en dan plaatsen onbezet waren, mag de indruk zijn gevestigd, dat er overvloed van plaatsruimte is. Inderdaad is dit niet het ge val. Tal van lijders, voor wie plaats is gevraagd in een van de grootere inrichtingen, moeten maanden wachten voor zij kun nen worden opgenomen. Ge- heele groepen van onze bevol king en geheele landstreken wachten nog op sanatoria. Uit het feit, dat tot dusverre de opening van geen enkel sana torium het plaatsgebrek in de andere inrichtingen heeft weg genomen, mag worden opge maakt, dat het beschikbare aan tal plaatsen nog niet voldoende is." En de Directeur-geneesheer van het sanatorium Hilversum, Dr. Wessel, zegt in zijn onlangs verschenen jaarverslag; ,De wachtlijst was wel eens van dien aard, dat wij nu en dan al over uitbreidingsplannen gingen pie keren." Dergelijke uitlatingen zouden gemakkelijk met meerdere van dien aard zijn aan te vullen. Wij kunnen dus nogmaals con- slateeren, dat de deskundigen het er over eens zijn, dat er plaatsgebrek is, dat dus alge meen gesproken, een nieuw sa natorium in een behoefte zal voorzien. Op de behoefte speci aal voor Zeeland, de zoo geiso- leerde provincie, met hare slech te reisgelegenheden en ook met het oog op den tegenzin van de Zeeuwen om ver van huis te gaan, behoeft hier o.i. niet verder te worden ingegaan. waar we, voor de laatste maal op onze tournee, nieuwe krach ten moesten verzamelen. Heftig protesteerden we, maar een stevige vuist duwde ons de kamer binnen en voor we goed en wel wisten wat er gebeurde, sloeg de deur achter ons dicht. .Welterusten jongens" klonk 't nog en weer dreunde den zwa- ren stap van den zwaar gebouw den landbouwer. Was het wonder dat, als we niet geroepen waren, een gat in den dag zouden hebben gesla pen Want er gaat toch niets van af: een lekker bed, met frissche lakens, ligt toch heel wat aangenamer dan een hoop kietelende, prikkende, stoffige hooi- en stroohalmen. Dat beloofde een zwaren dag te zullen worden125 K..M. waren we nog ongeveer van Zeeland's hoofdstad verwijderd en de wind, die den vorigen avond zoo dapper uit het Wes ten had geblazen, was eerder nog toegenomen als verminderd. Om half acht begon de laatste ronde, jas-, broek- en rugzak ken overvol met appels en peren, die evenwel spoedig allemaal de welbekende richting uitgingen. Via Oosterhout kwamen we te Breda weer op de rijksweg, en daar we op de heenroute daar Ten slotte de bouwkosten, die in ons verzoek van 1 Juni 1923 werden geraamd op f7500. per bed. Deze cijfers werden verzameld einde 1921 en begin 1922, terwijl sedert dien een zeer sterke daling der bouw materialen heeft plaats gehad en ook de loonen aanmerkelijk zijn gedaald. Om aan Uw col lege een nauwkeurige raming van kosten voor een inrichting van 50 bedden over te leggen, zou een ontwerp met begrooting aan een architect moeten wor den opgedragen, waarvan de aanzienlijke kosten door de ver eeniging niet kunnen worden ge dragen. In Friesland is evenwel in 1922 een sanatorium voor 100 bedden opgericht te Appelscha. De bouwkosten zonder aankoop van grond hebben bedragen f 325000. w.o. de onkosten voor aanleg van een weg ad f 15000. Waar blijkens de finantieele toe lichting op ons vorig request de bouwkosten per bed op f 7500, werden gesteld en ir de Graaf, adviseur van den Minister van Arbeid, de gespecificeerde be rekening niet te laag achtte, rekening houdende tevens, dat de aankoop van grond niet in het bedrag van Appelscha is begrepen en dit sanatorium semi permanent is, zouden we thans met veile gerustheid het gedrag per bed willen fixeeren op f 6000, zoodat voor den opzet van thans een kapitaal noodig wordt geoor deeld van 300000. Alhoewel niet uitgesloten is dat bij onderhandeling thans een voordeeliger rente-type kan worden verkregen dan in ons vorige request bij de berekening aangenomen, zoo zouden we aan den zekeren kant willen blijven en voor de annuïteiten een rente van 51/2 pCt. willen genomen zien over een tijd van 60 jaar. De jaarlijksche garantie, die daarbij dan van de provincie door ons wordt verzocht, zou beloopen een som van f 17200. De verpleegprijs van een en kel sanatorium is sedert ons vorig schrijven verlaagd o.a. alles nauwkeurig hadden beke ken, konden we nu, gebogen over ons stuur, kampend met de wind, stevig doorrijden. Aanhoudend optornen tegen een stevige bries valt lang niet mee en is verbazend moeilijk werk. Af en toe moesten we dan ook eens eventjes uitblazen, om vervolgens weer met nieuwen moed verder te fietsen. Een ware verademing was het, als we tusschen de huizen van een dorp of in de straten van een stad eens een oogenblikje van die altijd maar tegenwerkende wind verlost waren. Rammelend van den honger peddelden we juist op den mid dag Bergen op-Zoom binnen, en daar al ons eten finaal op was alleen Marcus had nog een klont boter, genoeg voor alle drie besloten we om hier eens duchtig ons galgenfiets- tochtmaal te houden en de tournee op een waardige manier uit te eten. Direct gingen we inkoopen doen elk vijf cadetjes, een ons ham en twee room broodjes als toetje, daar dach ten we wel mee te kunnen volstaan en terwijl een klein onweerswolkje, aan alle zijden door de zon met een zilveren rand omstraald, het niet kon nalaten uit pure speelschheid voor Herwonnen Levenskracht. De te hooge prijs van f 6 per dag gaf Uw college de over tuiging, dat verlaging hiervan het plaatsgebrek in sanatoria zou doen eindigen. De praktijk heeft blijkens de ontvangen in lichtingen U niet in het gelijk gesteld. De verpleegprijs per dag is in de meeste inrichtingen onver anderd gebleven, zoodat de berekening van ontvangsten geen verandering behoeft te onder gaan. Evenwel zal verlaging gelijken tred houden met den werkelijken kostprijs en verla ging derhalve de winstmarge intact laten. Het aantal t. b. c. lijders heeft begrijpelijkerwijze geen verandering ondergaan, die van invloed mag worden geacht op onze berekeningen en opzet. Daarentegen is het consultatie bureau voor Zeeland in April j.l. in werking getreden en zal thans voor onze provincie de drang naar sanatoriumruimte een stij gende lijn vertoonen. Ten slotte zij het ons ver gund U erop te wijzen, dat deze provincie bij het verleenen van hulp aan inrichtingen reeds de weg van garantieverleening is opgegaan en o.a. de Zeeuwsche stichting Vrederust krachtdadig haar doel hi :lp bereiken. Wij vleien ons dan ook met de ge dachte, dat de Staten van Zee land het bereikbare mogelijke op dit ons gebied voor zijn gewest zal willen helpen tot stand brengen. Wellicht ten overvloede mer ken wij nog op, dat de geeste lijke verzorging der verpleegden naar onze vaste overtuiging in den meest ruimen zin verzekerdis. Niettemin zijn wij gaarne bereid, indien zulks door U noodig wordt geoordeeld, de waarborgen door wijziging der statuten overeenkomstig Uw wensch vast te leggen. Bovendien is het bestuur gaarne bereid aan de Algemeerie Ver gadering voor te stellen de sta tuten in dien zin aan te vullen, Bergen's straten eens lekker nat te maken, zaten wij elk met een flink glas melk voor ons, duchtig te bikken, net zoo lang tot er geen kruimel en de bui over was. Met een flinke bos bloeiende hei op onze fietsen, die we tus schen Rozendaal en Wouw had den geplukt, ging het toen met een vaartje de Woensdrechtsche heuvels af, voor de laatste maal tu-schen de sparreboschjes door, Brabant uit. ,Heb-de-gij n'en wegkoart Pas op, ze houen oe an 1" schreeuwde in 't voorbij rijden een fietser ons toe. Daar wij als toeristen daar het eerst voor in aanmerking kwamen, stapten we als de weerga af en oogenblikkelijk werden de kaarten, waar we nog niets aan gedaan hadden nadat we de richtige data had den uitgevischt, behoorlijk in gevuld. Evenwel, het was loos alarm geweest; maar niettegen staande dat, was het toch aar dig van dien voorbijfietser om ons even te waarschuwen. Geen één marechaussee of hoe die booze geesten verder mogen heeten, Tiet zich zien. (Slot volgt.) i

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1