fiattliii lm. Overzicht Rechtszaken. Gemengd Nieuws De teleurstellingen zijn nu eenmaal onvermijdelijk aan het leven verbonden. Zij zijn het natuurlijk gevolg van onze ver wachtingen. En die verwachtin gen zijn noodzakelijk, omdat ze als 't ware de motorische kracht zijn van alle leven. Omdat we hopen, verlangen, verwachten werken we en geven we ons moeite, eendeels om door onze inspanning het verlangde te be reiken, maar ook omdat de verwachting ons leven zonniger en blijder maakt en onze levens lust en daarmee onze energie verhoogt. We voelen dat laatste juist in de lente en den begin- nenden zomer zoo sterk. tVlaar als we dan de onvermijdelijkheid, de noodzakelijkheid der ver wachtingen beseffen, dan moesten we toch ook weten, dat de te leurstellingen daaraan onafschei delijk verbonden zijn. Want niet alleen kan het leven niet altijd worden, zooals ieder van ons het voor zich zelf gehoopt en ver wacht had, maar het is ook juist de uitbundigheid, het bovenma tige van onze verwachtingen, dat ons het leven als iets bizonder begeerenswaardig voortoovert en onze energie tot fellere inspan ning prikkelt. We weten dat ook wel. We erkennen, dat het leven vol telleurstelling is. En als we een oogenblik nadenken, dan begrijpen we ook wel de nood zakelijkheid ervan. Maar wan neer het ons persoonlijk anders gaat, dan we verwacht hadden, dan rijst er in ons een verzet, dat ons bitter maakt en hard. O, met kleinigheden gaat dat nog wel. Over een voorjaar, als we nu beleetden, kunnen we een oogenblik bitter zijn, zoodra de zon lacht, is het leed weer ver geten. Maar wanneer het werke lijk heel anders wordt, dan we meenden te'mogen hopen, wan neer teluerstellingen ons treilen, die ons leven zelf anders maken dan we het gewild hadden of in dat leven dingen, en menschen ook, stuk breken, die niet meer te herstellen zijn, wanneer ons vertrouwen, en onze liefde zelf breken en we arm en hulpeloos staan in de wintersche kou der verlatenheid, wanneer stierven, die we lief hadden of, erger nog, ze voor ons stierven, terwijl ze leven bleven, door dat ons geloof in hen in gruizels viel, wanneer onze iedealen gebroken jn onze handen liggen en we alleen nog scherven schijnen over te houden, dan, wanneer de telleurstelling ons leven voor ons uitleggen als een verwoeste landstreek, dan heft in ons een hardnekkig verzet het hoofd en vaak wel de gebalde vuisten op dat we ons zeiven de handen openscheuren aan de scherpe, maar onveranderlijke feiten. En het zijn deze wonden, die in onze teleurstellingen bloeden. Als we maar berusten konden, ons neergeven, dan zouden de teleurstellingen, dan zou het leven ons niet zoo telkens en zoo tot bloedens toe pijnigen maar vooral ook dan zouden we niet telkens onze energie en on ze lust als gebroken voelen onder den zwaren druk. Het moet er immers toch van komen. Vroeg of laat moeten we toch de be rusting leeren, die alleen het le ven mogelijk maakt. En wij pijnigen ten slotte alleen ons zeiven door ons vruchtelooze verzet. Straks, later kennen we dat ook, wanneer het leven ons ondanks ons zeiven vaak, nieuwe verwachtingen in de handen heeft geduwd en we ons zeiven voor bereiden voornieuwe te leurstellingen. Dat gaat niet al tijd gemakkelijk. En het schijnt wel soms, of het heelemaal niet meer gaan zal. Er zijn teleur stellingen zoo diep en ingrijpend dat het leven verder zijn waarde schijnt verloren te hebben. Maar laten we ons niet bedriegen. Iets moois is er altijd nog wel en iets waardevols zullen toch altijd nog aan het leven erkennen kunnen, wanneer we maar eerst het verzet verleerd en de berus ting gewonnen hebben. En is het dan maar luttel en klein, ouder wordende hebben juist de telleur- stellingen ons de waardeering van dat kleine geleerd. Regeeringsjubileum H M. de Koningin. Het Provinciaal Comité moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat het H. M. onmogelijk is, aan het verlangen van het Zeeuwsche volk te voldoen, de huldebetui ging te Middelburg in ontvangst te nemen. Evenwel zal 11. M. zeer ge voelig zijn, zoo onze Zeeuwen deelnemen aan de grootsche Huldebetooging te Amsterdam, welke op 0 September op den Dam vóór het Koninklijk Paleis, '8 namiddags te 2 ure, zal plaats hebben. Dit moge voor alle Oranje gezinde vereenigingen een aan sporing zijn op te i rekken naar Neerland's hoofdstad. Ook Zeeland, en zij niet het minst, zal op 6 Sept. blijk geven van haar trouw en gehechtheid aan het Oranjehuis, door per soonlijk voor H.M. te verschijnen. De betooging is zoodanig gesteld, dat men op denzellden dag heen en weer naar Amster dam kan gaan. De reis per extra trein zal voor de deelnemers der betooging op 2 komen, mits er niet min der dan 500 in getal zijn. Opgaaf van deelname worde gaarne vóór 10 Juli a.s. inge wacht bij den districts-secretaris. Districts-Secretaris voor Middelburg J Worell, Wagenaarsstraat, 85. Vlissingen: C. Dommisse T.Gz. Emmastraat, 28. Platteland Walcheren Jhr W. Z. van Teylingen, Burgemeester, Boschkapelle. Zuid-Beveland J. de Kruijter, Kleine Kade, Goes. Noord-Bev.: H. M. Markusse, Notaris te Cortgene. Schouwen en Duiveland Mevr. Mr Van Poltvliet, Zierkzee. Tholen en St. PhilipslandJ. S. Diepenhorst, Burgemeester te Tholen. West.-Z.-Vlaanderen A. Mijs, Notaris te Oostburg. Oost. Z.-VlaanderenW. A. den Biggende. van het aantal loopende invaliditeitsouderdoms-, ■weduiven- en wezenrenten, genoten op grond van de bepalingen der invaliditeitswet. (Kostelooze ouderdomsrenten vóór 3 Dec. 1919 en ouderdoms renten tengevolge van een vrij willige verzekering zijn niet in de opgave begrepen). Jaarl. renteb. Ouderdomsr. 28237 f4.214.184, Invaliditeitsrenten (worden pa3 sedert 9 Octob. 1922 toe- toegekend; 2512 f 411.658,26 Weduwenr. 2144 f 356.914,48 Wezenrenten 4246 f 706.443,92 Afkoopsommen aan weduwen in totaal f 2.921,33 Afkoopsommen aan wezen in totaal f 65,90 Uitkeering aan ge zinsleden waarvan de kostwinner voor rekening Raad van Arbeid verpleegd wordt. f 1.487,90 In totaal werden reeds of worden nog verpleegd 7^76 patiënten. De kosten van de geneeskundige hulp en verpleeging krachtens de inva- validiteitswet be droegen alleen over het jaar 1922 f 2.048.854,62 Breskens, Donderdag 5 Juli a.s. wordt alhier op de weide van den heer A. Manneke het 25ate Zomerfeest gehouden van wege de Chr. Jongel. Vereeni gingen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Aanvang 's morgens half elf. Te Middelburg slaagde voor het examen Nederl. Han dels correspondentie vanwege de Koninklijke Vereeniging ,Het Nederlandsche Handelsinstituut" te Amsterdam, onze plaats genoot Simon A. C. de Smit. Donderdagnamiddag zes uur kwam de Kaad onzer ge meente in voltallige zitting bijeen. Aan de orde was aankoop stukje grond van het Kerk bestuur. Besloten werd hierover nader te onderhandelen. Van Ged. Staten was inge komen goedkeuring regeling jaarwedde Gemeente-Ontvan gers, waarbij wordt vastgesteld dat de jaarwedde voor den Gemeente-Ontvanger in onze gemeente zal bedragen 1200. Ingekomen was het verslag van de Gezondheidscommissie. Proces-verbaal van Kasopname, waarbij bleek dat 20 cent te weinig in kas was, hetgeen be reids was aangevuld. Een schrijven van de Inspec tie Volksgezondheid om voor het gebruik van het lokaal van de Huidenclub te Sluis bij nood- slachting 5 gulden per keer te betalen. De Voorzitter meende dat dit voordeeliger is als het vestigen van een gebouw voor noodslach- ting. De raad kon zich hiermede vereenigen. Van het Bestuur der muziek- vereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" was een verzoekschrift ingekomen om de jaarlijksche subsidie van f 50 te verhoogen tot f 150. Dit met het oog op de steeds grooter wordende kosten van muziek en instru menten, tengevolge van de groei der vereeniging. B. en W. stellen voor een subsidie toe te kennen van f 100. De heer Cappon is er voor dat de Vereeniging gesteund wordt, maar ook andere vereeni gingen kunnen komen om steun; zij moeten tevreden zijn met f 50 en het ontbrekende maar bij de donateurs halen. De Voorzitter merkt op dat er donateurs zijn, welke de Vereeniging steunen en deze toch niet alles kunnen doen. Verder blijkt uit de aange gane rentelooze leening, dat de burgerij reeds steunt en B, en W. meenen dat, daar de ver eeniging zich ontwikkelt, even als in andere gemeenten dient gesteunt te worden, mitsdien zij voorstellen een subsidie van f 100 toe te staan. De heer de Hullu deelt mede, dat de bijdragen van donateurs iets is gebeterd buiten vroeger, maar er zijn er nog velen, die lid kunnen worden, doch er niets voor gevoelen. De rentelooze leening is geplaatst bij de dona teurs, men kan nu toch niet alles vergen van hen, en acht daarom een subsidie van 100 zeer goed vereenigbaar. De heer Cappon wil de sub sidie laten zooals zij is, en het tekort laten betalen door hen, die er iets voor voelen. Het voorstel van B. en W. 100 subsidie toe te kennen in stemming gebracht, wordt aan genomen met 5 tegen 2 St., die van de heeren Cappon en Luteijn. Hierna wordt overgegaan tot onderzoek Geloofsbrieven van de nieuw gekozen Raadsleden. Nadat deze in orde waren bevonden, werdt tot toelating besloten. Daar geen der leden bij den rondvraag iets in het midden had te brengen, werd de ver gadering gesloten. Oostburg. Op de gisteren alhier gehouden broodwedstrijd, uitgeschreven door de N.V. Meelfabrieken der Nederland sche Bakkerij werden de prij zen behaald voor rond brood le prijs door H. de Hullu Oost burg, 2e J.J. Almekinders Sluis, 3e J. Luteijn Az. Schoondijke, 4e A. Luteijn Schoondijke, 5e Wed. H. Brakman Breskens, 6e J. Brevet Cadzand, 7e J. Leen- hiuts Schoondijke, 8e C. Con- stens-i Biervliet, 9e J. Risseeuw Schoondijke, 10e C. de Vriendt IJzendijke. Voor het vierkant brood le prijs J.L. Basting Retranchement, 2e C. van Vooren Sluis, 3e A. van der Linde Aardenburg, 4e M. Moggré Biervliet, 5e W. Lucieer Aardenburg, 6e Wed. H. Brakman Breskens, 7e A. Wijffels de Jonge IJzendijke, 8e J. Sturm IJzendijke, 9e C. de Vriendt IJzendijke, 10e P. van Staveren IJzendijke, 11e Iz. Ver sprille Oostburg. Dat het voor de Jury geen gemakkelijke taak was om uit de 60 inzenders de prijzen toe te kennen bewijst de langen tijd dien zij noodig hadden voor het keuren van het brood. Het brood is daarna ter be schikking gesteld van de Bur gemeester van Oostburg. Schoondijke. Donderdag middag werd alhier in de zaal van den heer Van Rosevelt een Algemeene Vergadering gehou den van de Algemeene Onder linge Paardenverzekering Maat schappij. Aanwezig waren 196 leden. De voorzitter, de heer P. de Hullu, herdacht in zijn openings woord de te vroeg afgestorven Secretaris-Boekhouder, J. van den Bossche, tevens dank bren gend aan diens zoon, voor de door hem voortgezette werk zaamheden, de Maatschappij be treffende. Punt 1 der agende was de benoemingeener Secretaris-Boek houder. Er hadden zich tien sol licitanten aangemeld. Alvorens tot stemming werd overgegaan vroeg de heer J. Quist hoe ver het strekt met de toevoeging en Familie, achter de candidaat G. van den Bossche. De Voor zitter deelt mede, dat deze be- teekenis is te zoeken in de hulp van de zuster van G. van den Bossche, welke de administra tieve werkzaamheden steeds heeft verricht. De heer Quist vondt het beter dat de naam G. van den Bossche enkel werd genoemd, bij eventueele benoe ming kan hij zelf uitmaken of hij de hulp van zijn zuster daarbij wil. Het Bestuur kon zich hier mede vereenigen. Tot stemming overgaande, bleek, dat er 196 geldige stem men waren uitgebracht, waar van de heer G. van den Bossche er 175 op zich zag vereenigd; de heer Iz. Risseeuw te Groede verkreeg 14 stemmen, terwijl de heeren Dellaert 2, de Wolff 2, van Hijfte 2 en Dieleman 1 stem verkregen. Na een desbetreffende vraag van den Voorzitter deelt de heer G. van den Bossche mede, dat hij de functie wil aanvaar den, de leden dank brengend voor het in hem gestelde ver trouwen en de hoop uitsprak dat hij nog tal van jaren ge noeglijk en tot volle tevreden heid van en met de leden mag samenwerken. Als ingekomen stukken werd voorlezing gedaan van een drie tal brieven van Advocaat Mr. Dieleman, als verdediger op tredend voor den landbouwer Jac. Scheele, omtrent een geldelijke kwestie tusschen hem en wijlen den overleden Secretaris. Volgens schrijven van Mr. Dieleman had genoemde Scheele f 112,50 te weinig ontvangen van den Secretaris bij een uitbeta ling van een gestorven paard. Een tweede schrijven bevatte de mededeeling, dat, zoo dit bedrag niet werd terugbetaald, de Maatschappij in rechten zou vervolgt worden, terwijl bij een derde schrijven de mededeeling kwam dat Scheele zich vergist had en wel het ontbre kende geld had ontvangen. Het Bestuur laakte deze handelwijze van een lid tegenover onze Maat schappij. Een voorstel van het Bestuur om het percentage van uitkee ring 2e halfjaar op 60 pCt. te bepalen werd in stemming ge bracht en aangenomen met 96 tegen 87 stemmen. School- en Kerknieuws. Biervliet. Toezegging van beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier is uitgebracht op ds J. J. H. Visch te Gent (België.) Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk. Zondag 1 Juli 1923. Biervliet v 10 u ds Krul herdenking dood van H. Voes en J. van Esschen. n 3 u ds Krul, H. Doop. Breskens v 91/, u ds Bremer. Doopbediening. n 1.30 u Zondagschool. n ö'/j u ds Bremer. n 7-15 Werkmansbond. Groede n 2 u ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Doopbediening. Nieuwvl. v 10 u ds v Griethuijsen Waterlandk. n 2 u ds Castelein IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. Bergman. SPORT. Duiven vereeniging .Bonte Doffer", Groede. Prijswedvlucht Moscrouh. le prijs Dusardijn, 2e en 6e Blaakman, 3e Lauret, 4e en 7e de Witte, 5e van den Bossche. Eerste overduif de Witte. Wisselkoersen. Dollars f 2.54sf 2.556;Ponden f 11.73-f 11.75, Mark 10.00.15- f 0.00.20, Belg. Francs f 13.25— f 13.45, Fransche Francs f 15.60- f 15.85, Kronen (afgest.) f0.00.36 f 0.00.37 DAGEN. Zaterdag 30 Juni 3.06 3.30 Zondag 1 Juli 3.54 4.18 Maandag 2 4.41 5.15 Dinsdag 3 5.24 5.48 Laatste Kwartier Vrijdag 6 Juli vm. 2.16. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 Juni. Veroordeeld wegens: Bedreiging P. P. M., 32 j landbouwersknecht te Lapschue- re (B.j, 1 week gev. straf. OplichtingM. A. v. B., 28 j., arbeider, Westcapelle (B.) 1 mnd. gev. straf. Mishandeling: R. A. d.B.,25 j., handelaar te Maldeghem, 10 of 10 d h, A. M. G., 32 j., huisvr. van F. J. S., Oost burg, f 3 of 3 d. h. Vernieling: J. Q., 24 j., werk man, Breskens, ƒ20 of 20 d h. HONGAARSCHE KINDEREN Uit Boedapest is Dinsdag een trein met 510 Hongaarsche kin deren naar Nederland vertrok ken. De heer Fledderus, onze consul-generaal te Boedapest, was bij het vertrek tegenwoordig. MET DEN NIEUWEN TIJD. In de Raadsvergadering te Dirksland werd mededeeling ge daan, dat naar de betrekking van hoofd der bewaarschool een dame gesolliciteerd heeft, die opgaf 52 jaar te zijn en die na onderzoek niet jonger bleek dan 76 jaar. VERDRONKEN. Dinsdagavond is te Amsterdam een acht-jarig jongetje in het water van den Amstel tusschen den wallekant en een schuit, die daar lag, terecht gekomen. De polifie, die met het geval op de hoogte was gebracht, arriveerde spoedig met een politiehond. De hond, die te water sprong, had al gauw den drenkeling te pak ken. Het was echter reeds te laatde levensgeesten bleken geweken te zijn. Het lijkje is naar een der gasthuizen vervoerd. MOND. EN KLAUWZEER, Onder Zoeterwoude bij Leiden neemt het mond- en klauwzeer onder het vee op onrustbare wijze toe. MOTOR-ONGELUK. De bakker Knippenburg te Zevenaar, die voor enkele dagen een ongeluk kreeg met zijn mo torrijwiel, is heden aan de ver wondingen bezweken. Hij was gehuwd en vader.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2