Misslijk Nieuws. Binnenland. Gemengd Nieuws Buitenland. de hoogte van zijn Icunnen is gebleven. Naast hem dienen ge noemd een Cyriel Buijsse, een Dr. J. H. Boeken, een Top Naeff en tal van anderen, die het ge bied der letteren hebben ver rijkt. Op tooneelgebied speelde Her man Hyermans zeker de aller- over-heerschende rolenkele anderen'dienen naast hem ge noemd, van wie Herman Roel- vink iets beloofde, en Mr van Rossem tot de geestigste be hoort. Marcellus Emants, reeds onder de ouderen te rekenen, bleet op het tooneel een figuur van beteekenis, terwijl vooral Mevr. Simons—Mees met hare psychologisch goedgeslaagde tooneelstukken dient genoemd. Op het gebied der literatuur, gelijk op veel ander kunstge bied, vele stroomingen, veel strij den en worstelen en veel be- bereiken. (laait, wij thans over tot het tooneel. In 1898 bestapden feite lijk drie gezelschappenhet Nederland8ch Tooneel te Amster dam, de Tooneelvereeniging daarnevens ende Rotterdammers. Hoe is dit aantal gezelschap pen niet toegenomen, in de eerste plaats toen Bouwmeester uit het Nederlandsch Tooneel trad en een eigen gezelschap stichtte later toen Brondgeest na zijne succesvolle tournee in Indië bij voorkeur directeur bleef; nog later toen Royaards ,Het Tooneel" oprichtte. In het al gemeen kan gezegd worden, dat Royaards en Ve kade in deze kwarteeuw de belangrijkste rol hebben gespeeld. Royaards heeft groote verdiensten voor het tooneel gehad, heeft met belang rijke büitenlandsche werken ons in aanraking gebracht. Maar de oude en nieuwe dichters van eigen bodem niet vergeten, zijn doctoraat honoris causa strekt hem en de Universiteit, die het hem verleende, tot eere. Eduard Verkade bracht met de Haghespelers het voor ons land geheel nieuw e salonstuk tot groote hoogteEnny Vreede was hem daarbij een grooten steun. Vk'n dè acteuis en actrices van Nederland's bodem dient in de eerste plaats Louis Bouw meester te worden genoemd men zal Nederland niet kunnen verwijten, dat het dezen grooten acteur niet voldoende eert, gelijk trouwens het buitenland voorgaat het hem te doen. Naast hem zijne zuster, evenals hij, de last der jaren niet voelend 1 Voorts denken wij onder de generatie van deze kwarteeuw aan een Henri Brondgeest, aan een Pool man, aan een Hubert Laroche, aan een Rika Hopper, een Elsa Mauhs, aan eene zoo geheele reeks van anderen, die, al be hoorden zij niet tot de heel grooten, vee! kunst ons hebben geschonken. Ondanks de klach ten van het tegendeel kan wor den gezegd, dat in deze kwart eeuw het spelen van oorspron kelijke Nederlandsche stukken er niet op achteruit ging. Inte gendeel de vraag mag wel eens worden gesteld, of somwijlen niet Nederlandsche stukken zon der inhoud en zonder beteeke nis zijn gespeeld, alleen omdat zij van Nederlandschen bodem waren I Ue belangstelling van het publiek in het tooneel nam zeker niet af; verschillende be wijzen zijn ervoor aanwezig. Wel is de bioscoop, in de latere jaren tQt groote hoogte gekomen eenernstig concurrent gebleken, maar het zijn vooral factoren van de malaise, die thans het tooneel tot een heel moeilijk plan terugdringen. En daarbij komt ongetwijfeld het gebrek aan eenheid, het bestaan van een te groot aantal gezelschap pen voor een klein land als het onze. Op muziekgebied handhaafde Nederland zijn oude reputatie van uitvoerende kunstenaars. Het Concertgebouworkest te Amster dam, in 1896 onder leiding van Willem Mengelberg gebracht, is door dezen tot eene onge kende hoogte opgevoerd; staat aan de spits der orkesten. Men gelberg zelf staat aan de spits der dirigenten. Niet zonder moei te is men erin geslaagd hem voor Nederland te behouden, ondanks schitterende aanbiedingen uit andere landen, gelijk zijn tijde lijk dirigeeren te Frankfort, zijn periodiek terugkeeren naar New- York bewijzen. (Slot volgt.) DE WIJZIGING VAN DE LEERPLICHTWET. Naar wij vernemen, vindt het uitstel der behandeling van het wetsvoorstel tot wijziging van de Leerplichtwet (tijdelijke opschor ting der verplichting van het zevende leerjaar niet enkel zijn grond in den wensch om de vacantie dei Kamer niet uit te stellen, maar tevens in een ver schil van meening in de Kamer, vooral zich openbarend in de Roomsch-Katholieke Staatspartij Terwijl de heer Van Wijnbergen e. a. zich met het door den Minister voorgestelde uitstel wel konden vereenigen, rees bij den heer Nolens bezwaar op grond der overeenkomsten van Was hington, die arbeid van beneden veertienjarigen uitsluiten. Hij vreesde dat een verkoiting van den schooltijd tct een verlaging van den leeftijd van toelating tot fabrieken en werkplaatsen zou kunnen leiden, en had daar om ernstig bezwaar tegen een verkorting van den schoolplich- tigen leeftijd. Aangezien in dezen geen overeenstemming kon wor den verkregen, heeft men in uitstel voor het oogenblik een uitweg gezocht. In parlementaire kringen acht men het voor ze ker, dat het ontwerp niet in de Kamer zal terugkeeren. Hbl. Breskens De Zangvcreeni- ging Scheldekoor" alhier, hoopt Zondag 1 Juli a.s. per auto een uitstapje te maken naar Ostende. Te Middelburg werd Woensdag door den Rijkswater staat aanbesteed het verbeteren van de keibestrating met bij komende weiken op gedeelten van den Rijksweg door Westelijk 7.penwsch-Vlaandern. Raming ƒ24UU. Ingeschreven werd door de heeren Th. Cambier, alhier, 2278 C. A. v. Strien, 's Heer-Arendskerke ,2147 P. J. v. d. Sande, alhier ,2147 M. Wandel, Oostburg 2134 Schoondijke, De heer L. J. Kotvis is benoemd tot machi nist aan de Provinciale Electri- citeit te Sas van Gent. De benoeming van Mej. Mengelberg te Rotterdam als wijkzuster, gemeld in ons vorig blad berust op een misverstand. Bovendien heeft bedoelde zuster voor een benoeming bedankt. In de deze week gehouden vergadering der Volksbibliotheek waarbij buiten het bestuur nie mand der leden tegenwoordig was, bleek een toenemend ge bruik der boeken. Aan leesgelden (2 cent per week en per deel) werd ruim 70 ontvangen. Uit het overschot zal een deel wor den afgezonderd om nieuwe lectuur aan te schallen. Aardenburg, Voor het exa men van kommies bij de Rijks Directe belastingen is geslaagd de heer M. van Strien alhier. De viering van het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in deze gemeente begint hoe langer hoe meer een vasten vorm te krijgen. Het feestcomité werd gevormd uit de bestuursleden van de alhier bestaande vereenigingen, met aanvulling van enkele ingeze tenen. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren I. A. de Brauwer, voorzitter, G. A. J. Vorsterman van Oyen, secretaris en C. de Backere, penningm Uit elke vereeniging hebben éen of twee bestuursleden zitting in het feestcomité. De mede werking der ingezetenen is groot, zoodat aan de kans van slagen niet meer valt te twijfelen, daar nu reeds voor ƒ650 is ingetee- kend. Naar we verder vernemen zal voor de kinderen van het personeel van den tram op de Draaibrug aldaar een apart feestje worden gehouden. Het gaat met een gemeente en eenon- derhoorig gehucht ook al precies als met groote en kleine staten. Eede, A.s. Zondag wordt in onze onmiddelijke nabijheid een feest gehouden op het z.g. Fort meer bekend onder den naam van Stroobrugge. Op dien dag wordt aldaar de tweede brug over het kanaal geopend, zoo dat we dan kunnen zeggen dat het verkeer met België en dit gedeelte van ons vaderland is hersteld. O.a. wordt medewer king verleend door het muziek gezelschap van Maldegem en de aldaar bestaande turnvereeni- ging, terwijl bovendien een ve- lokoers wordt gehouden. Oostburg. Door de ingeze tenen in de gemeente Oostburg is ruim f 700,bijeengebracht voor de a s. feestelijkheden ter gelegenheid van het alhier te houden muziekconcours. Het feest zal dan Zaterdag beginnen met muziek, zang en etalage wedstrijd, den Zondag concours en concerten met illuminatie, den Maandag concerten, bloemencor so, ringrijderij en volksspelen. Cadzand» Onze dorpsgenoot Jac. Fremouw isgeslaagd voor het examen van kommies met IJzen- dijke als standplaats, een en an der met ingang van 2 Juli a.s. Zij die zioh mei 1 Juli op de BRES- KENSGHECOURANTwen sohen te abonneeren en zich nu opgeven, ont vangen de tot dien da tum verschijnende num mers GRATIS. Predikbeurten. Ned. Hbrv. Kerk. Zondag 24 Juni 1923. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n öt/j u ds Bremer. irroeue v u u» Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u Geen dienst. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Waterlandk. -v 10 u ds Scholte. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. G«m. Groede. vm. 9.30 u ds J. Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd va af 1 Juni. DAGEN. vm. nam Zaterdag 23 Jni 9.02 9.26 Zondag 24 10.11 10.35 Maandag 25 11.16 11.40 Dinsdag 26 12.14 12.38 Volle Maan Donderdag 28 Juni nam. 2 24. Licit op voor Rljuelen enz. Zaterdag 23 Jui 9.52 nm. Zondag 24 9.52 Maandag 25 9.53 Dinsdag 26 9.53 MARKTBRICHTEN. Rotterda, 19 Juni. Op de hede in ons Veilings lokaal, Delftschtraat 43, gehou den veiling, wden de volgende prijzen besteer Kipeieren f 4.25—f 6.85 idem (kle| f 0.00f 0.00 extra zw. f 0.00—f 0.00 Eendeieren 1 5.40f 6.05 Aangevoerd5I000 stuks. Oostbu, 20 Juni. Tarwe f 151—f 16.50. Gerst f 10.2 Rogge f 10- Haver f 11. Bruine boon f00. Kroonerwti 20.50-f 00.00, Wisseoersen, Dollars f2.—f2.55; Ponden f 11.77-f 11.7^ark 10.00.19— f 0.00.21 Bel; Francs f13.521/,- f 13.626, Frarse Francs f 15.82s f 15.92, Kron(afgest.) f0.00.35 f 0.0040. SCHIETWEDSTRIJD. Op 26, 27 en 28 Juni a.s. zal op de militaire schietbanen, ge legen in de gemeente Oost- en West-Souburg, een Provinciale Schietwedstrijd worden gehou den door de Vereeniging Volks weerbaarheid en van't Verbond Zeeland van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. De wedstrijd is opengesteld voor alle Schietvereenigingen, Burgerwacht en Vrijwilligen Landstorm in Zeeland. De wedstrijd bestaat uit voor scherp Korps, vrije baan, personeele baan en eerebaan op 100 en 200 M. Voor Marga Korps vrije baan en eerebaan 15 M. MINNENIJD. Een 17-jarige kappersbedien de heeft Dinsdagavond te Woer den op straat, na een korte woordenwisseling over een meisje in een daarop volgend hand gemeen den 19-jarigen werkman Van Maren met een dolkmes gestoken, waardoor een slagader werd getroffen. De dood trad onmiddellijk in. De dader is in handen der politie. NIET BEKWAAM. Een 15-jarige rijwielhersteller te Rotterdam was buiten mede weten van zijn patroon met een auto gaan rijden, hoewel hij van het besturen weinig verstand had. Al spoedig gebeurde een onge luk. In de Prins Alexanderstraat overreed hij een 13 jarigen jo - gen. Beide beenen van den jon gen werden ernstig gekneusd. Daarna botste de auto tegen een wagen, om ten slotte het trottoir en een muur op te rijden, waar door de wagen tot stilstand kwam. De auto was slechts wei nig beschadigd. ONDER EEN VRACHT-AUTO. Het 5-jarig dochtertje van C. Klaassen te Eindhoven, is al .t.-1-nSa Ren vrachtauto geraakt. De chauffeur remde uit alle macht doch kon niet verhin deren, dat het kind door een der wielen werd overreden, zoodat het hoofd werd verbrijzeld en de dood onmiddellijk in trad. OVERLEDEN. Te Heerlen is gisteren ook de mijnwerkersjongen Crolla, die dezer dagen bij het vermel de bedrijfsongeval op de mijn Oranje-Nassau, zwaar werd ge wond, aan de gevolgen van het bekomen letsel bezweken. ONGEVAL BIJ SCHIJF SCHIETEN. Op Heumen's Oord onder Nij megen is gistermiddag bij het schijf schieten een 24-jarig on gehuwd sergeant, van het Ude regiment infanterie, door een kogel even boven het hart ge- trollen en in bedenkelijken toe stand naar het militair hospitaal getransporteerd. Gisteravond was de toestand bevredigend. ONDER DE WIELEN. Een remmer bij het zandver- voer te Arnhem, die op den Rosendaalschenweg op een vrachtauto van Van Gend en Loos wilde springen, is daarbij gevallen en onder den wagen terecht gekomen. Een der wie len ging hem over de borst. In het gemeenteziekenhuis overleed hij spoedig. NOG VEE OP STAL. In de gemeente Schoterland hebben boeren, met een flink beslag vee, hun melkkoeien nog op stal, wat op den langsten dag nog nooit eerder gebeurde. Eerst werd het vee op stal gehouden door den regen en de koude, later om de drassige weiden niet te laten stuk trappen. VEEL ANIMO Voor de betrekking van werk man bij de stadsreiniging te Leerdam, tegen een salaris van f 29,75 per week, hebben zich maar eventjes 180 sollicitanten aangemeld, waaronder ook 2 Gemeenteraadsleden. AANVARING OP DE SCHELDE. Dinsdagmorgen is op de Schelde tengevolge van een plotseling invallenden mist een binnenschip in aanvaring gekomen met een stoomboot. De Engelsche vrachtboot „Su- lima" was op weg naar Antwer pen, toen bij te Pijp Tabak plot seling een mist opkwam, die alle uitzicht belette; bevelen tot anke ren werden gegeven, en terwijl men hiermede bezig was, kwam het schip in aanvaring met het Nederlandsche stoomschip „Am bulante", van Leeuwarden, dat met cement geladen van Haeren kwam en naar Nederland ging. De .Ambulante" kreeg een zwaar lek en werd op het droge gesleept. Nadat de .Suüma" voor anker lag, kwam de boot in botsing met het Zweedsche stoomschip „Mercia". De „Mercia" werd erg beschadigd, doch kon tot Antwerpen doorvaren. Terwijl de .Mercia" ter hoog te van het oude dok was, kwam juist het loggerschip de „Wa tergeus" uit het dok en liep met den voorsteven in de stuurboord zij van de .Mercia" die weer een gat in de romp bekwam. De voorsteven van de .Water geus" werd ook ernstig bescha digd. TRAGISCH ONGEVAL! Te Papendrecht is een droe vig ongeluk gebeurd. Een boerenwagen geladen met hooi, werd door een jong paard tegen de Schoorsteeg opgereden. De 20-jarige T. Kraai, die boven op het hooi lag, viel bij den schok er af en kwam voor het paard terecht. Hij kreeg zulk een trap van het dier, dat hij bijna direct daarna overleed. K. v. d. Adel, die eveneens van den wagen viel, gingen bei de wielen over de beenen, waar door deze zwaar werden ge kneusd Beiden zijn per brancard naar hun woningen vervoerd. De verslagenheid te Papendrecht is groot. DE BELGISCHE BAD- PLAATSEN. Naar de Brusselsche corres pondent van de „N. R. Crt." meldt, klagen de hotelhouders en restaurateurs van de Belgische Noordzeekust steen en been over het aanhoudend slechte weder en het wegblijven van de anders, op hetzelfde tijdstip, reeds tal rijk aanwezige badgasten. Te Oostende, Blankenberge, De Panne, enz. is het allertreurigst gesteld. In de meeste hotels en restaurants doolt het personeel in de ledige zalen rond. Intus- schen blijven de gages loopen en verliezen sommige exploitan ten van groote hotels tot circa 2000 fres. per dag. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. Uit Rome wordt door het V. D. Bureau gemeldt, dat de lava nog steeds blijft stroomen uit den[berg Etna. Men berekent, dat er reeds 100 millioen Ms brandende stoffen te voorschijn zijn gekomen. De hoogte der breede lava-massa, welke thans 15 K.M. in het vruchtbare dal tusschen de ste- den Lingua Glossa en Castiglione is doorgedrongen, is tot meter toegenomen. Aardschokken zijn waargenomen,terwijl aanhoudend een fijne, verblindende asch werd uitgeworpen met een straal van 6 a 7 mijlen. Deskundigen verzekeren, dat Lingua Glossa zal gered worden, De komst van den koning had een buitengewone uitwerking op de bevolking van deze stad, wier moed daardoor werd opgebeurd. De bevolking bestaat uit 15.000 personen, bijna allen landlieden, die een zeer groot vertrouwen stellen in den koning en den aartsbisschop, die zich eveneens hier bevindt. Zij smeek ten hunne hulp af van den koning. De verzekering daarvan ontvan gen hebbende, zoomede van den aartbisschop juichten zij hen toe

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2