UI. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws jarig is kan geen testament ma ken. Evenmin neemt men aan dat een krankzinnige, die onder curatele staat, dit kan doen. Een verkwister zal het echter wel kunnen. Bijstand hebben gehuwde vrouwen, verkwisters (die onder curatele staan) en minderjarigen (boven 18 jaar dus) niet noodig. Na deze korte uiteenzetting van het vervaardigen eener uiter ste wil (die voor zoover het olograaf, geheim testament of codicil betreft niet direct op zegel behoeft te worden ge steld, doch na het overlijden kan worden gezegeld) nog eeni- ge beschouwingen over de wen- schelijkheid van vernieuwing met met het oog op de nieuwe wets bepalingen. Heeft de maker van testament zijne echtgenoote daaibij be noemd tot erfgename dan rijst de vraag of hij daarmede heeft bedoeld aan die echtgenoote haar erfgenaamschap bij ver sterf te ontnemen. Immers de echtgenoot heeft geen wettelijk erfdeel of legitieme portie, het versterfs- aandeel kan dus ont nomen worden bij testament. Erft de echtgenoot de geheele nalatenschap dan is de zaak van weinig belang, dan verkrijgt hij of zij toch alles. In dat geval behoeft dus geen nieuw testa ment gemaakt te worden. Heeft men den echtgenoot echter niet alles gemaakt, dan rijst na half Augustus de vraag hoe dat tes tament uit te leggen. Bijv. A maakt aan zijne echtgenoote B het vruchtgebruik zijner nalaten schap. Krijgt zij nu bij versterf óók nog een kindsdeel der na latenschap bovendien Men zal goed doen vóór zijn overlijden dergelijke beschikkingen te her roepen en opnieuw en duidelijker te bepalen. De notarissen zullen goed doen hunne cliënten daar op te wijzen. Want anders zijn er eerstdaags onophoudelijk raadselen op te lossen en moet men zich steeds afvragen, wat bedoelde erflater. Heeft hij n.l. gedacht aan de nieuzoe erfrecht- bepalingen en daarom zijn tes tament zoo gelaten Of heeft hij daaraan niet ge dacht en dus wellicht bedoeld alleen het vruchtgebruik of het aandeel bij testament toe te kennen, dus vergeten opnieuw te beschikken op duidelijker wijze Het beschikbare deel is, wan neer er een echtgenoot mede- I erft, grooter dan wanneer dat niet het geval is. Aan de(n) echtgenoot(e) kan meer gemaakt worden ten nadeele der legiti marissen dan aan derden. Dit is misschien voor sommigen ook een reden om hun uiterste wil te herzien. Juist hiermede in verband, n.l. wanneer aan de(n) echtgenoot(e) èn aan derden iets is ge maakt en daardoor de legitieme portie der kinderen is benadeeld, rijzen de moeilijke oplossingen en puzzles waarover in voor gaand artikel werd gesproken. Het openbaar of mondeling testament en dat is het meest voorkomende kan alleen door een notaris gemaakt worden. Dat is voor onze rechtszekerheid een veilig gevoel. Andere per sonen moeten zich er buiten houden. En vooral door deze ingewikkelde erfrecht-bepalin- gen is dat nóg meer noodzake lijk geworden. Wat zal iemand, die nooit iets anders deed dan acten overschrijvenof andere minder intellectueele bezigheden beginnen met die nieuwe bepa lingen De vakinenschen zullen al hun scherpzinnigheid reeds noodig hebben om niet op de vele klippen te stranden, dus dan zullen anderen dit liever niet beproeven en hunne cliënten niet er aan wagen. Den aanstaande erflaters zij dus in overweging gegevens hunne testamenten nog eens door te lezen en zich af te vragen of wijziging noodig is. Zoo ja, dan neme men een notaris in den arm (figuurlijk natuurlijk) en make een duidelijk en on dubbelzinnig uiterste wil. Een volgende maal hoop ik de beginselen van ons hypo theekrecht te bespreken. X. De Waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Axelsche Courant wijdde aan het onlangs verschenen .Beknopt Rapport betreffende een Centrale Drinkwatervoor ziening voor Zeeuwsch-Vlaan deren" een uitvoerige bespreking in de nummers van 25 Mei, 29 Mei en 5 Juni j.l. Niet genoeg kan deze belang stelling van de pers worden toe gejuicht het gaat hier om een algemeen volksbelang bij uitne mendheid en binnenkort zullen de Gemeenteraden hierover een beslissing hebben te nemen, een beslissing die niet alleen voor 't heden maar ook voor de verre toekomst geldt. Immers, wanneer de waterleiding er komt voor een aantal gunstig gelegen ge meenten terwijl andere zich van deelneming onthouden, kan op de laatste bij den aanleg van het buizennet niet gerekend worden omdat dit de kosten voor de deelnemende gemeenten tezeer zou verhoogen. Latere aansluiting van de overblijvende gemernten (de ervaring leert dat deze vroeg of laat daar toch om vragen) zal dan niet meer mogelijk zijn er zouden daartoe extia leidin gen moeten worden gelegd, die de watertarieven te hoog zouden maken. Voor deze belangrijke beslis sing is dus volledige voorlich- ting gewenscht. En daarom dient op een on juistheid in de opmerking aan het slot der artikelenstreeks in de Axelsche Courant te worden gewezen. Men spreekt daar van een tarief van f 42,per jaar voor een .doorsnee-burger" n.l. voor huizen met 6 kamers. Onder kamers worden echter alleen woonruimten boven 6 M2 oppervlakte verstaan dus niet keukens, zolders, kelder, bergruimten e.a. Het is duidelijk, dat onder een z.g. zes-kamer woning dan ook een betrekke lijk groot huis wordt verstaan, véél grooter dan dat van den „doorsnee-burger". Uit het rap port blijkt dat volgens een ge houden telling per 1000 wonin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen gemiddeld voorkomen: 81 woningen met 1 kamer. 314 2 kamers. 226 3 179 4 93 5 32 6 23 7 32 8 Voor den doorsnee-burger zal dus het tarief hoogstens onge veer f 25.33 per jaar bedragen. Vergelijkt men dit met de tarieven in andere groepswater- leidingen, in de steden, dan blijkt dat, dank zij de in te voeren algemeene aansluiting, in Zeeuwsch-Vlaanderen het water tegen betrekkelijk lagen prijs zal worden gedistribueerd. Er is dus geen reden óm steun van het Rijk te ontvangen op dat, volgens den wensch der Axelsche Courant, de tarieven worden gehalveerd zoodat men in Zeeuwsch-Vlaanderen het water tegen minder dan de helft van den prijs in andere deelen des lands zou verkrijgen Het Rijk heeft gesteund door een belangrijke bijdrage in de kosten voor het opmaken der plannen en is ook bereid ge bleken, het grootste deel van het risico op zich te nemen, wanneer de waterleiding tot stand komt. Wat wil men nog meer Daarbij bedenke men dat bijv, in Zuid-Beveland de verbruiker de kosten voor de aansluiting (plus minus f 1.40) zelf moet betalen; in Zeeuwsch-Vlaanderen geschiedt deze aansluiting gratis. Voor nieuwe woningen zijn dus geen regenbakken, geen putten meer noodigbestaande wonin gen hebben geen kosten meer voor reparatie en schoonhouden van dakgoten, regenbakken en putten. Zeker, het hemelwater heeft men voor niets zoolang het er is. Het ware kortzichtig om onder den indruk van het .te veel" aan regenwater thans een beslissing te nemen, die geen rekening houdt met het „te weinig" waarvan men in de laat ste jaren maar al te veel de nadeelen heeft ondervonden. Het Zeeuwsch-.Vlaam8che Drinkwaterleiding Comité. Terneuzen Middelburg Jum 1923 Aan het jaarverslag over 1922 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wij het navolgende De in 1921 naar voren getre den crisisverschijnselen, waarvan de plotselinge groote prijsdalin gen zonder twijfel de meeste slachtoffers maakten, herhaalden zich gelukkig niet in het afge- loopen jaar. Zij losten zich op in een voortdurende malaise, die op haar beurt haar stempel drukte op ons bedrijf. Dientengevolge bleef onze be drijfswinst niet onaanzienlijk ten achter bij de over 1921 behaalde resultaten. Gezien de in crisis-jaren op gedane ervaring, oordeelen wij het wenschelijk telkenjare de speciale reserve tegen debiteuren te versterken. Thans stellen wij voor daaraan een bedrag van 500,000 toe te voegen. Een toevoeging van ƒ100,000 aan de statutaire reserve en een afschrijving van f 150,000 op gebouwen achten wij dan vol doende. Wij stellen voor daarna het dividend te bepalen op 4 pCt. Het winstcijfer der rente rekening bedraagt f 3,010,377»85 (v. j. f 3,769,271,7b1 2), dat der provisie-rekening f 2,453,346,88 (v. j. f 2,895,983,44;, zoodat de totale brutowinst, het saldo van het vorige boekjaar inbegrepen f 5,599,752,78 (v. j. f 6,682,577,225 bedraagt. De onkosten-rekening wijst aan, gesplitst over det.vee hoofden: honoraria f 3,092,580,88 (v. j. f 3,521,937,72), bedrijfson- kosten f 1,055,870,16 (v. jaar f 1,145,012,9872) He nettobe drijfswinst bedraagt t 1,451,30174 (v. j. f 2,015,626,52). De Landbouw Onderlinge. Uit het jaarverslag 1922 van de Centrale Landbouw Onder linge blijkt, dat de premie per 100 jaarloon over 1922 be droeg voor Groninger Landb. Onderl. f0.73 Friesche ,1-18 Drentsche 0.98 Overijselsche 1.27 Geldersche ,1.24 Utrechtsche 1.77 N.-Hollandsche 1 50 Z.-Hollandsche 1.20 Zeeuwsche 1 06 N.-Brabantsche „1.16 Zij die zich met 1 Juli op de BRES- KENSCHECOURANTwen schort te abonneeren en zich nu opgeven, ont vangen de tot dien da tum verschijnende num mers GRATIS, REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN. De Koningin gaf aan den voorzitter van de redactie-com missie van het Gedenkboek 18911923 den heer W. G. de Bas, te kennen, dat zij de opdracht gaarne aanvaardt, en op den dag vin het jubileum, den Óen September de commis sie voor de aanbieding van het gedenkboek ten paleize te Am sterdam verwacht. DE HANZEBANK. De Hanzebank te 's-Herto- genbosch heeft surseance van betaling aangevraagd. Omtrent de moeilijkheden bij de Hanzebank wordt medege deeld, dat dezer dagen door de regeering zal worden inge diend een wetsvoorstel, ten doel hebbende steun te verleenen aan het Katholieke Middenstandscre- diet in een nog nader vast te stellen vorm. Deze maatregel zal genomen worden om aan eventueele moei lijkheden tegemoet te komen. Schoondijke. Naar we vernemen is tot wijkverpleegster alhier benoemd zuster Mengel berg te Rotterdam. Sint Kruis. Men weet ons mede te deelen, dat zich voor de betrekking van Gemeente- Veldwachter alhier ruim zestig sollicitanten hebben aangemeld. Draaibrug. Indertijd werd ons bericht, dat de zoogenaamde hoogte nabij den molen alhier zou worden verwijderd. Thans zijn die werkzaamheden reeds een heel eind gevorderd, waar door de weg ongeveer 90 cM. lager komt te liggen, doch waardoor ook de geheele kei- bestrating moest worden uitge broken, die nu moest worden gelegd op een veel minder harde ondergronddit is de oorzaak dat de keien kantelen en de weg dus moeilijk berijdbaar is geworden; dientengevolge nemen vele auto's en wagens de grint wegen via Zuidzande van Sluis naar Breskens. Zuidzande. Zaterdag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. Voor kennisgeving werd aan genomen Het schrijven van den Minister van Arbeid betrelfende tapverbod bij viering van het jubileum der Koningin, en het schrijven van Wymbritse- radeel om te komen tot een wettelijk vloekverbod. In verband met de van Oost burg en Groede ontvangen no ta's (respectievelijk 149.45 en f 67 22), voor het bezoeken door Zuidzandsche kinderen van bijz. scholen in die gemeenten, en naar aanleiding van een opgave van den Minister van Onderwijs, dat voor de R. H. B. school een som van ƒ549.24 moet bij gedragen worden, werd de be grooting voor 1922 gewijzigd. Het sluitingsuur voor vergun- ningslocaliteiten werd bepaald op 11 uur. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. vm. nam Woensdag 20 Juni 6.02 6.26 Donderdag21 6.55 7-19 Vrijdag 22 7-56 8.20 Eerste Kwartier Donderdag 21 Juni nam. 10.05. Licht op voor RijMrielen enz. Woensdag 20 Juni nm. 9.53 Donderdag 21 9.54 Vrijdag 22 9.54 Wisselkoersen. Dollars f2.54,/2-f 2.551/,; Ponden fll.76-fll.785, Mark fO.00.171/, f0.00.20 Belg. Francs f 13.50- f 13.60, Fran8che Francs f 15.85- f 15.95, Kronen (afgest.) f0.00.35 f 0.0040. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Juni. Heden werden de volgende zaken behandeld P. P. M., 32 j., landbouwers knecht te Lapschuere (B.) werd ten laste gelegd dat hij op 4 Mei pi. te Sluis dreigend een geladen geweer met overge- haalden haan en met den vinger aan den trekker heeft geiicht op M. B., hem daarbij dreigende wooiden toevoegende. Eisch 1 week gev. str., voorw. proeftijd 3 jaar. M. A. v. B., 28 j., arbeider te We8tcappelle (B.) werd be. klaagd dat hij op 16 April j.l. te Sluis met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoor- deelen J. B. Dh. door listige kunstgrepen en onwaarheden heeft bewogen om hem 280 Bel gische franken en 15 gulden af te geven. Eisch 1 maand gev. straf. A. M. G., 32 j., huisvr. van F. J. S. te Oostburg, werd ten laste gelegd dat zij op 13 Mei j 1. P. F. M. op zijn rug heeft geslagen. Eisch f10 of 10 d. h. J. Q., 24 j., te Breskens, werd beklaagd dat hij op 13 Mei j.l. te Breskens opzettelijk een spiegelruit in het calé Centraal, toebehoorende aan J. d. V., heeft stuk geschopt. Eisch f20 of 20 d. h. GROOTE BRAND. Te Zaandam is Maandagmor gen 7 uur de vrachtauto van de firma Albert Heyn, welke in de gat age van den stalhouder, den heer Jan Hooft, geborgen was, toen de chauffeur den motor wou aanslaan, in brand geraakt. Gevoed door de 80 L. benzine in het reservoir, verspreidde het vuur zich zeer snel, zoodat cok de garage werd aangetast. Met groote moeite kon bet grootste deel van de voertuigen worden geredbehalve de vrachtauto van de firma Albert Heijn gin gen verloren een vrachtauto van den heer Hooft een verhuiswagen 2 platte wagens, 4 arresleden, en 2 togen, benevens 2000 K. G. stroo. Verder is het woonhuis van den heer Jan Hooft Jr. geheel in de asch gelegd, met de daarin aanwezigen inboedel. De tweede garage, aan de eerste grenzende, kwam er goed af. Alleen aan de bovenwoning, bewoond door den heer Helder, werd eenige schade toegebracht, en de inboedel van den heer H. had te lijden van hetblusch- water. Verzekering dekt de schade. DOOR EEN AUTO VERPLETTERD. Zaterdag stond de I6-jarige Dirk ten Ham naast zijn rijwiel op de Zaterdagavondmarkt te Zeist te luisteren naar een troep Duitsche muziekanten toen uit de Montaubanstraat een Ford auto kwam aanrijden die eerst den Hoogweg opzwenkte doch plotseling naar het marktp'eintje draaide om in haar vaart te worden gestuit door een hard- steenen paal die bij den grond afknapte. Ten Ham wilde zich nog in veiligheid stellen doch werd door de auto neergesmakt. De ongelukkige was onmiddelijk dood. Het gezin var. den post bode Ten Ham is nu reeds voor de derde maal zoo hard getroffen; een 19-jarige zoon sloeg indertijd in een speeltuin van een schom mel af en werd dood thuis ge bracht, voor vier jaren verdronk een 21-jarige dochter bij het schaatsrijden in de slotgracht en nu weer dit verlies. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Zaterdag heeft op den Til- burgschen weg tusschen Gilze- Rijen en Breda een ernstig motor-ongeluk plaats gehad. De heer J., schoenfabrikant te Gilze, reed tegen een voor hem rijdenden vrachtwagen aan, met het gevolg, dat hij over den weg geslingerd en op slag ge dood werd. UIT DEN MAST GEVALLEN. Te Vlissingen is de schilders knecht W uit Souburg, uit den mast van een mailboot gevallen. Hij was onmiddellijk dood. HET STAPHORSTER BOERTJE. De Rechtbank te Assen heeft L. Stegerr.an, te Staphorst, zoon van het bekende Staphorster boertje, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, tot f40 boete of 20 dagen hech tenis veroordeeld. MOND- EN KLAUWZEER. Onder het vee van enkele veehouders te Beemster is mond en klauwzeer uitgebroken. Het gemeentebestuur heeft strenge maatregelen genomen. BRUTAAL. Een dezer nachten is te Kalk' wijk, gem. Hoogezand, in een bewoonde streek een koe in de

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2