ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Rschtszsksrhsid* Weiland in 25 jaien Tien dagen Fietstocht. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'°20in BRESKENS W° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 32e Jaargang Woensdag 20 Juni 1923 Nummer 2835 1898 - 1923. VIII. Het spoorweg- en scheep vaartverkeer hebben in deze 25 jaren ook aanmerkelijke uitbrei ding ondergaan. De snelheid onzer spoorwegen is heel wat grooter geworden, in den oorlog helaas verminderd en nog niet weer overal op peil gebracht. Verschillende nieuwe lijnen wer den aangelegd. Opgekomen in deze 25 jaren is tenslotte geheel het vliegver keer eerst in 1910 waren de proeven met vliegtuigen tot dus danige hoogte gekomen, dat dit verkeer min of meer veilig kon worden geacht. De oorlog, die zooveel kwaad op zijn debet heeft, heeft op zijn crediet in elk geval de ontwikkeling van het vliegtuigwezen, de geweldige toeneming van de techniek. De Elta te Amsterdam in 1919 gaf daarvan een staaltjede kracht die tengevolge daarvan ten on zent de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij ontwikkelt met hare lijnen naar verschillende landen, toont ook hier, dat voor Nederland in dit verkeer eene toekomst zit. Misschien zal die toekomst niet zoo spoedig ko men als sommigen wel denken maar in elk geval zal de vol gende kwarteeuw daarvan kun nen gewagen. Reeds nu in elk geval heeft men zich gereed ge maakt om voorschriften voor de lucht uit te vaardigen, gelijk men in deze kwarteeuw ook voorschriften van internationalen aard uitvaardigde voor de steeds meer voorkomende tentoonstel lingen. Met het luchtvaartver- keer zal men dan gereed staan hetgeen met het gewone ver keer niet het geval was. De Motor- en Rijwielwet ten on zent toch heeft zich aan dat verkeer moeten aanpassende noodzakelijke wijziging daarvan gaat steeds meer in die richting, dat men gevoelt hoezeer het nalaten van regeling van het DOOR J. W. B. 31 Juli. 10 Augustus. 30) Al ras ontdekte ik te midden van het talrijk publiek de doch ter en zoons van onzen gastheer, ondergedompeld in een zee van vrienden en vriendinnen en spoedig zaten ook wij geabsor beerd in een ranjafuif, te midden van een massa nieuwe kennissen te genieten van de mooie muziek. Al pratend, kwam het gesprek ook op de tamelijk hooge toe gangsprijs. Toen we dat hoorden keken we elkaar eens aan, terwijl Anton, al wrijvend in zijn han den grinnikte: ,dat is nog een bonheurtje op den laten avond". Wat was het gevalwij waren al pratend door den ingang van het paviljon gestapt, zonder op te merken dat we entree moes ten betalen, terwijl het vijftal heeren dat daar aan een tafeltje zat zeker tengevolge onzer Indrukwekkende verschijning geen woord hadden gezegd. We hadden evenwel niet lang pret van ons bonheurtje, want verkeer, ook op denweo buiten een gevaar kan worden. Hoe sterk het verkeer is, hoe geheel ander beeld onze wegen vertoonen zonder dat verkeer wij hebben het ondervonden in den bangen oorlogstijd, toen benzine ontbrak en auto's en motorrijwielen als weggevaagd schenen. Viel er in deze 25 jaien al gemeen opgewekt leven te con- stateeren, onderbroken voor een deel, vernietigd zelfs door den oorlog en nog geenszins overal hersteld, al doet men er pogin gen, toe niet minder is dat op geestelijk, op wetenschappelijk en op artistiek terrein het geval. En daar kan men zelts nu reeds getuigen, dat de kracht van voor den oorlog is teruggewon nen, beter gezegd nog, dat die kracht door den ocrlog geheel niet werd vernietigd. Komen wij op het wetenschap pelijk terrein, dan valt in het bijzonder in deze kwarteeuw van veel goeds te gewagen. Immers, onze dusgenaamde technische wetenschappen hebben zich ont wikkeld en erkenning van hare verdiensten gevonden. Het aan tal winnaars toch van de Nobel prijzen voor natuurkunde be draagt alleen wat de scheikunde aangaat vier, terwijl daarnevens ook aan natuurkundigen Nobel prijzen zijn toegekend. Maar vooral is in deze jaren steeds weer gebleken, dat Ne derland over uitnemende inge nieurs beschikt. Dat staat wel vast in alle deelen der wereld, waarheen zij geroepen worden, in Zuid-Amerika, waar Kraus havens aanlegde. Maar ook in eigen land zijn groote wer ken op verschillend gebied tot stand gebracht. In deze kwart eeuw kwam de Technische Hoo- geschool als Universiteit naar voren,sedertdien zijn, het viel ook moeilijk anders te verwach ten, de technische wetenschappen opnieuw opgebloeid. Mijn- en waterbouwkunde, werktuigkunde, scheepsbouwkunde,maar bovenal electrotechniek staan in hooge eere. Wat is er op het gebied toen de kring het in de gaten kreeg was een driedubbel ranja rondje het gevolg en daar die met zoo'n geweldig groote troep warrn, geef ik op een briefje dat wanneer we nog een paar van zulke bonheurtjes hadden gehad, we spoedig op zwart zaad zouden hebben gezeten. Veel te gauw was het einde daar maar daar kwam, toen de muzikanten en de andere be zoekers waren vertrokken een piano uit een hoekje van het terras te voorschijn en spoedig ging het: de beenen van de vloer; waarbij Marcus en ik Anton kan niet dansen na tuurlijk van de partij waren en geen dansje lieten voorbijgaan. Nu moet ge weten dat het dansen daar verboden was wan neer B. en W. niet uitdrukkelijk toestemming hadden verleend, zoodat de directie op goed geluk af ons maar liet door draaien, tot plotseling de velwachter kwam met een [booze snuit En eensklaps was het met [dansen uit. o Niet langer durfden we ge bruik maken van de gulle gast- van rivierenverbetering en dijk versterking in deze kwarteeuw niet verricht, hoe is Nederland er moge hier ook aan herin nerd worden te dien aanzien niet bezocht door rampen als de ovei8troomingen in Zeeland in 1906 en die in Noord-Holland in 1916, bij welke beide de Ko ningin blijken van groote per soonlijke deelneming gaf. Hoe zeer zijn de havens te Amster dam en Rotterdam met hare groote toegangswegen naar zee niet verbeter en op peil gehou den hoe is niet de binnenscheep vaart toegenomen tengevolge van de verbeteringen juist inde riviervaart. Wat al niet kunst werken zijn er in deze kwart eeuw tot stand gekomen, wat is er niet veel en fraai gebouwd, hoe kan niet geheel een omme keer in de bouwkunst, zoowel in de steden als op het platteland, worden geconstateerd. De naam van Berlage staat hier waar schijnlijk wel bovenaan. Maar dat Nedeiland nog iets in zich heelt van de oude energie van zijne voorouders, het blijkt vooral uit de plannen tot drooglegging van de Zuiderzee. Het is zeker eene voldoening geweest voor Minister Lely, dat hij, ten derde male als bewindsman opgetreden, erin mocht slagen de plannen tot drooglegging, door hem als jong-ingenieur reeds verdedigd tot een begin van uitvoering te zien komen. Wel hoort men nog tal van malen stemmen opgaanom in den benarden flnancieelen toe stand, waarin Nederland verkeert deze werken voorloopig stop te zetten het is niet waarschijn lijk, dat men tot iets anders dan tot eene verlangza ming van het tempo zal komen. Over enkele tientallen jaren zal Nederland ongetwijfeld zijne twaalfde, naar het heet niet minst vruchtbare prcvincie bezitten. (Wordt vervolgd.) vrijheid, ons geboden en dus besloten we om des morgens niet te laat op te staan, al onze bagage weer op te laden en zonder einddoel voor oogen, de wereld in te trekken. Aanvankelijk volgden we weer dezelfde route van den vorigen dag, tot we bij Wittem linksaf over Eys en Simpelveld naar Heerlen reden. We kregen dus ook, evenals Zondag, weer ge weldige hellingen te verwerken en vooral in de richting Sim pelveld werden ze bepaald schandalig; dwars over de hoog ste heuveltoppen moesten we heen en als je dan eindelijk na veel zwoegen boven geraakt was van fietsen was hier in't geheel geen sprake en je al verlustigde bij de gedachte eens lijn naar beneden te kunnen tuffen, stond er weer zoo'n akelig bord metgevaarlijke bocht of iets van dien aard, zoodat je als je niet uit alle macht remde, de Dood zoo in zijn zeis reed een nauwe spoorwegtunnel of een rechthoekigen bocht ver galde steeds het genoegen van eens heerlijk te kunnen uitrijden. Voor ik het vergeet moet ik nog even vertellen dat toen we al een eind voorbij Meersen IX. Testamenten. In verband met het in het vo rig nummer beëindigd artikel over de Erfopvolging is het wenschelijk een en ander te laten weten over testamenten en de noodzakelijkheid onder het oog te zien om de reeds ge maakte testamenten te herzien. Immers nu half Augustus de nieuwe bepalingen van het Erf recht in werking treden en dit van toepassing zal zijn op alle nalatenschappen, die sindsdien openvallen, zal het mogelijk zijn, dat vele testamenten onduidelijk blijken te zijn en blijken te zijn gemaakt voor anderen toestan den dan die in de toekomst lig gen. Ieder zal daarom goed doen, na lezing van deze regelen, te overwegen of de gemaakte tes tamenten veranderd dienen te worden of wel dat er nu een testament gemaakt dient te wor den. Vóóraf echter een paar woorden over testamenten in het algemeen. Volgens de wet is een testament of uiterste wil een verklaring van hetgeen men wil dat na zijn dood zal geschieden. Niet alleen beschikkingen over goederen dus, doch ook andere bepalingen, als aanstelling van executeur benoeming van voog den, bewindvoerders enz, kun nen het onderwerp uitmaken van een testament. Testamen taire bepalingen kunnen gemaakt worden bij een openbaar testa ment, dat door een notaris wordt opgemaakt. Dit is het meest ge bruikelijke testament. Daarnaast kent onze wet het olografisch en het geheim testament, welke beide uiterste willen door den erflater zelf vervaardigd kunnen worden en daarna aan een no taris in bewaring moeten worden gegeven. Alleen het openbaar testament is een antenthieke acte, de oiographische en geheime tes tamenten zijn onderhandsche acten. In een huwelijks contract kun- waren, Anton ontdekte dat zijn rugzak nog in de schuur lag 1 Het vervolg laat zich denken. Wanneer ik op school hoorde van Heerlen dan dacht ik altijd aan een tamelijk groot dorp vol van naar-de-kolenmijnen-ziende mijnwerkers, met kolenpakhui- zen, de een naast den ander dus kortgezegd ik had er zoo het idee van als van een groot kolenhok. Hoe groot was dan ook mijn verrassing hier te vinden een flinke stad met prach tige winkelstraten, een grootsch station, breede verkeerswegen en uitgebreide nieuwe wijken die wezen op den snellen groei en dus op den bloei van deze plaats. Aan de buitenste rand der stad schoot een schroef van mijn bagagedrager los en daar ik juist bij een rijwielhersteller was, ontzag ik de moeite om daar, midden op dien drukken weg, aan mijn flets te gaan staan prutsen, zoodat ik even de werk plaats binnen liep en vroeg of hij dat schroefje even wilde vastzetten, welk werkje zoo op zijn elf en dertigst geschiedde, dat ik van ongeduld en ergernis zoo half en half mijn lippen tot gehakt kauwde. Toen eindelijk het zware werk verricht was nen de echtgenooten ten be hoeve van elkaar of een van hen ten behoeve van den ander ook testamentaire bevoordeelingen maken d. w. z. beschikkingen treilen over hnnne nalatenschap pen. Deze makingen bij huwe lijksvoorwaarden zijn zelfs on herroepelijk, terwijl het testa ment herroepelijk is. Ten slotte kent ons wetboek het codicil, een onderhandsch stuk, waarbij slechts enkele beschikkingen kun nen worden getroflen. N.l. aan stelling van executeuren, geen bewindoverders) bestelling van begrafenis en makingen van kleederen en lijfstoebehooren,van bepaalde sieraden en bijzondere meubelen (dus niet alle sieraden of alle meubelen in eens). Het openbaar testament, het olographisch en het geheime tes tament staan op één lijn daarin kunnen alle rechtsgeldige be schikkingen worden opgenomen. Alle drie hebben dezelfde rechts kracht en een voorkeur heeft de wet niet, al noemt ze die testamenten in een willekeurige volgorde. Nochtans is het meest gebruikelijke het openbare of mondelinge testament. De in houd wordt hierbij echter be kend aan notaris en getuigen. Wil men ook daarvoor de be palingen geheim houden dan neme men een olographisch of wel een geheim testament. Het eerste moet geheel geschreven worden door den maker zelf, het geheime kan door een ander worden geschreven. Het aantal getuigen dat bij de aanbieding aan den notaris tegenwoordig moet zijn is bij den olograaf twee% bij het geheime vier. Ie mand die stom is kan geen mon deling of openbaar testament maken, daar hij zelf aan den notaris zijn wil moet verklaren. Een doove kan dat dus wel. De stomme zal dus óf een olograaf óf een geheim testament moeten maken, wanneer hij schrijven en onderteekenen kan. Kan hij dat laatste niet, dan kan hij geen testament maken. Iemand die nog geen achttien jaar oud en nog niet meerder- ik had in dien tijd wel 100 schroeven kunnen aandraaien durfde die lummel nog met een uitgestreken gezicht, op mijn vraag hoe veel ik hem schuldig was antwooiden BEen kwartje als je blieft". De vreemdelingen-uitzuigerij, het van de gelegenheid profl- teeren, schijnt bij vele winkeliers, hoteliers, reparateurs enz. enz. een ingekanderde kwaal te zijn in ons land, want het was niet alleen in Z.-Limburg, maar over al dat we deze slechte praktijken ontmoet hebben. Hoe stom is het toch eigenlijk, begrijpen zulke menschen dan niet dat ze op den duur hun eigen glazen inslaan We zaten midden in het steen- kolengebied even voor Heerlen hadden we rechts van ons, van de mijnen Carl en Wilhelmina de hooge schachttorens en schoor- steenen zien uitsteken boven de talrijke gebouwen die daar rond- oin liggen, met daarnaast toren- hooge hopen steenkool. Na Heerlen volgden ze elkaar snel opde eene na de andere pas seerden, soms vlak bij, soms op verren afstand. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1