ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. Tien dagen Fietstocht. Nederland in 25 jaren, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALEE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 16 Juni 1923 Nummer 2834 Om vruchtbaar te kunnen sa menwerken moet men althans beginnen met hetzelfde doel te hebben. De velen, die, vooral obk in Engeland, maar feitelijk overal in de wereld, de samen werking tus8chen Engeland en Frankrijk voor den vrede en het herstel der wereld noodza kelijk achten, verliezen dit wel een beetje uit het oog. Bonar Law's definitie van Frankrijk's doel houdt nog altijd haar volle kracht en demonstreert ook nu weer in Frankrijk's houding te genover het nieuwe. Duitsche aanbod haar juistheid. Wanneer het Frankrijk werkelijk om scha devergoeding te doen was, dan moest het niet beginnen met aan Duitschland den onmoge- lijken eisch te stellen, dat het het lijdelijk verzet aan de Roer zou doen staken voor er van onder handelingen sprake kan zijn. Eerstens is de Duitsche regee ring daartoe niet bij machte. De Engelsche pers erkent thans zelf, dat het tastbaar onjuist is, het verzet aan de Roer aan ophitsing door de Berlijn9che regeering toe te schrijven en dat men het onmogelijke vraagt, wanneer men eischt, dat de Roer-bevolking met gelijke ani mo onder Duitsche leiding zal werken als onder de controle van Fransche, die in haar streek een waar schrikbewind voeren. Maar ook als dat niet zoo was en de Duitsche regeering de teu gels aan de Roer volkomen in handen hield, dan kon men na de ondervinding, die Duitsch land in 1818 opdeed, toen het op de beloften der geallieerden de wapens streek en overgaf, moeilijk verlangen, dat het thans, nu de toekomst door de opper macht van het Fransche impe rialisme veel nadeeliger is, zich opnieuw aan een dergelijken proef waagt. De Fransche re geering begrijpt dat natuurlijk ten volle. Zij weet ook wel, dat bij het tot stand komen eener regeling, die, zoo men werke- DOOR J. W. B. 31 Juli. 10 Augustus. 29) Het eenige nummer op ons fietsrepertoire was dien dag een tocht naar Vaals te maken, waarheen we dan ook, toen we fix und fertig waren, auf der Stelle vertrokken. Door het geweldig mooie land schap, dat ik maar niet genoeg kon bewonderen, voerde onze weg over Meersen-Valkenburg, Schin op Geul en Wittem naar het einddoel. Hadden we op onze tochten, gedurende de dagen die we al in Limburg hadden doorgebracht, kennis gemaakt met hellingen die lang niet voor de poes waren, nu kregen we bepaald het neusje van de zalm op dat gebied. Tjonge, wat een reuzen waren daar bij, of er geen eind aan kwam en nog was de eene niet achter den rug of een nieuwe grijnsde voor ons. Wij jongens, in jeugdigen over moed, wilden natuurlijk al deze hellingen nemen" en voor geen geld ter wereld afstappen en lijk schadevergoeding wil, im mers toch moet volgen, het lij delijk verzet vanzelf ophoudt en de eisch dus overbodig zou zijn wanneer zij op het verkrij gen van schadevergoeding aan stuurde. Maar Frankrijk bedoelt iets anders. Met die schadever goeding heeft het zoo'n haast niet, wanneer het maar het Roergebied in handen kin hou den en Duitschland machteloos kan houden. Daarom wil het ook van geen moratorium weten hoewel het aanvankelijk juist met het oog op dit moratorium zeide de productieve panden te nemen, waarvan de Roer er een is, noch van een internationale commissie, die Duitschland's be talingsvermogen zou vaststellen. Het blijft onwrikbaar opeischen die het als onvervulbaar kent, omdat het die vervulling niet begeert. En daarom zal het ver trouwen en de goede wil van Baldwin ook niet helpen. De Engelschen /.ien dat alles ongetwijfeld nog niet erg dui delijk in, maar beginnen toch zoo langzamerhand te begrijpen, waar de schoen wringt. ,Als Engeland en Italië mochten be sluiten, een financiêele commis sie te benoemen en daarbij de medewerking van Amerikaan- sche deskundigenen van experts uit andere Europeesche landen konden verkrijgen, zou de com missie zoo goed zijn, dat de niet-medewerking van Frankrijk niet al te zeer zou worden ge- voe'd", schrijft de Daily News. De absolute noodzakelijkheid der samenwerking wordt dus al losgelaten, nu men bij het ont breken van een gemeenschap pelijk doel de noodzakelijkheid der onvruchtbaarheid begrijpt. Voor deze samenwerking moet dan blijkbaar die met Italië en Amerika in de plaats komen. Mussolini heeft onlangs zijn meening niet over het Duit sche aanbod, maar over het schadevergoeding8vraagstuk in het algemeen uitgesproken. En deze uitspraak, ofschoon ze ook Frankrijk ten deele tegemoet komt door de onafscheidelijkheid te proclameeren van het vraag- ons vernederen, laten kennen voor zoo'n helling. We hebben dien Zondag het dan ook tot het eind toe volgehouden, maar den volgenden dag, toen we naar Simpelveld en Heerlen fietsten en we weer zulke knapen tegen kwamen, was er geen een van ons drieën die er nog over dacht, naar boven te trappen, onze knietjes lieten wel gevoelen dat ze daar niet meer van gediend waren. Vaals, gebouwd tegen hoo- ge heuvelhellingen is een geheel verduitscht plaatsjenamen, winkelopschriften, alles Duitach en toen we een sigarenwinkel binnenstapten om prentbrief kaarten te koopen kon de win kel-juffrouw ons in't Hollandsch niet te woord staan, ze kende alleen een vreeselijk dialect, waar we geen syllabe van ver stonden, zoodat ze toen haar toevlucht nam tot zuiver Duitsch waar we gelukkig alle diie ge noeg in thuis waren om dat te verstaan. Van het Limburgsche dialect gesproken, dat is me een taaltje I Dikwijls kwam het voor dat we er absoluut niets van maken konden, vooral als de menschen met elkaar redeneer den maar ook wanneer ze met stuk der vergoedingen en dat der onderlinge schulden van de Europeesche bondgenooten, schijnt wel een samenwerking met Engeland mogelijk te ma ken. Het betalen door Duitsch land"van een bedrag, dat verre blijft beneden de honderden miljarden, waarvan men bij den wapenstilstand heeft gesproken, en het weren van iedere hege monie op politiek-, oeconomisch- en militair gebied op het vaste land, zijn twee eischen, die ook op het Engelsche program staan. Beiden willen een regeling, die eindelijk aan den chaotischen toestand, waarin Europa blijft verkeeren, een eind zal maken. En wanneer omtrent de aan te wenden middelen al een begin van overeenstemming bi-staat, dan is dus vruchtbare samen werking mogelijk. Alleen de eisch van het verhouden blijven der vraagstukken van vergoeding en onderlinge schulden moeten nog moeilijkheden opleveren. Want Engeland wil dat alleen, als ook Amerika de Engelsche schulden annuleert, omdat anders de va8telandsmogendheden van Engeland's geld mooi weer gaan spelen. De sleutel v^n het pro bleem ligt dus niet alleen, als de Engelschen zeggen, te Parijs, ook te Washington. Want wan neer Frankrijk zich van al zijn uit den oorlog voortgekomen schulden ontheven wist, dan zou er wellicht, althans over het vergoedingsvraagstuk, nog wel mee te praten zijn. Het Duitsche aanbod dat jaarlijksche betalin gen gedurende 34 jaar van af 1927, van ten minste l'/2 milliard voorstelt en waarborgen biedt aan spoorwegen, monopolies en garanties van het Duitsche be drijfsleven, komt al heel dicht aan het gegarandeerd bedrag, dat Frankrijk eischt. En mis- schitn dat Frankrijk ten slotte ook op Belgisch aandringenden eisch van een vooraf opgeven van het lijdelijk verzet aan de Roer, zoo al niet zou willen opge ven dan toch formuleeren op een wijze, die een overeenkomst daaromtrent mogelijk maakte. Maar het staat te vreezen, dat, ons spraken ging het soms erg bezwaarlijk, vooral met de vrou wen, de mannen daarentegen konden we meestal beter ver- Btaan. De fietsen lieten we achter in Vaals en gingen toen op stap, den berg op, naar Neerland's hoogste tophet voormalige Vieilandenpunt. Voormalig zeg ik, want sinds de Belgen, mir nichts, dir nichts, het onzijdig gebied hebben ingepalmd, is het nu een drie- en geen Vierlanden- punt meer. Menige zweetdroppel hebben we op weg daarheen gelaten, want het was weer een echt zomerschen dag, drukkend- broeiïg en bladstil. Na een loome wandeling ston den we op een hoogte van 322,5 M. boven A. P. bij de drie grenspalen, waar natuurlijk niets bijzonders aan te zien was, maar waar men heen gaat voor de eigenaardigheid. Dat we even een wandelingetje door Duitsch land en idem door België moes ten ondernemen spreekt vanzelt, terwijl Mark, zich kronkelend en wringend tusschen de lands palen pogingen in het werk stelde om in alle drie de landen tegelijk aanwezig te zijn, met het tastbaar resultaat dat hij op zoo op dergelijke wijze, wanneer dus aan voorwaarden voldaan was, die noch Amerika noch Engeland voorhands willen aan vaarden, een regeling van het schadevergoedingsvraagstuk tot stand kwam, de moeilijkheid zich naar het vraagstuk der veiligheid veiplaatsen zou, om dat Frankrijk toch altijd het doel in het oog houdt, dat Bo nar Law definiëerde en Duitsch land geen oplossing kan aan vaarden die het politiek en oeco- nomioch blijvend machteloos houd en afhankelijk van den goeden wil zijner buren. Kan eenige staat dat wel Het is de moeilijkheid, die het ont- wapeningsvraagstuk, waarover men opnieuw in den Volken bond delibereert beheerscht. Ontwapening is tot nu toe alleen mogelijk gebleven van een over wonnen volk. Men heeft het Duitschland gedaan, dat juist dezer dagen weer aanzegging gekregen heeft over de hervat ting der werkzaamheden der geallieerde controle-commissie en Oostenrijk en Hongarije en Bulgarije. Maar zelfs is men er nog niet aan toegekomen. Het helpt trouwens alleen, zoolang die overwonnene volkomen machte loos blijft. Het Turksche voor beeld heeft het bewezen. Zullen ook de Bulgaren het gaan be wijzen De andere regeering is er gevangen genomen en re serve-officieren hebben blijkbaar de leiding van den staatsgreep, die ongetwijfeld in de al te onderdanige houding jegens de Entente haar oorzaak heeft. Maar wat kunnen Bulgaren, zelfs de Bulgaarsche reserve-officieren tegen de vereenigde machten, van Entente, kleine Entente, Griekeland, Turkije misschien uitrichten? Het wee den over wonnenen heeft in Europa nog een lugubere beteekenis. En zoolang dat zoo blijtt, zal feite lijk alle samenwerking onmoge lijk blijven, omdat de nationale bedoelingen van overheersching en wraak de gemeenschappelijk heid der doeleinden uitsluit. de terugweg 't genoegen smaakte Duitsche modder van zijn eene, Belgische slik van zijn andere hand en Hollandsche klei van zijn broek te kunnen boenen. Het was natuurlijk een con ditio sine qua non dat we hier ook een uitzichttoren zouden vinden, waarvan we ook, ditmaal alle drie „gekijkerd", weer een langen tijd genoten van de over weldigend mooie streek die zich aan onze voeten ontrolde. Nog niet lang hadden we de terugweg aanvaard die we, om niet denzelfden weg te moeten fietsen, nu over Gulpen, Mar graten en Maastricht wilden nemen, toen in de buurt van Wittem gekomen, zware onweers wolken zich rijkelijk begonnen te ontlasten. Daar de lucht erg dreigend bleef, besloten we om, toen na een kwartiertje de bui, die we onder een afdak hadden afgewacht, over was, nu maar langs den kortsten weg naar ons tijdelijk thuis te rijden, want wie wist wat God Pluvius voor den verderen dag nog in zijn mars had. Met een tamelijk gangetje ging het huiswaarts, achterna gekeken door de bevolking, die na de verfrisschende bui een luchtje 1898 - 1923. VII. Heelt het bank- en geldwezen in den loop dezer kwarteeuw belangrijke veranderingen on dergaan, niet minder is dat het geval met de financiën van den Ataat. üm met een enkel cijfer deze veranderingen te illustreeren, kan erop worden gewezen, dat het budget hetwelk in 1911 nog een eindcijfer had van ruim f 207 millioen, in de laatste jaren den afstand, die dit bedrag van het milliard scheidt, reeds bedenke lijk. dicht is gaan naderen zelfs maar dat was in de oorlogs jaren dit heeft oveischreden; thans bijna900 millioen bedraagt. De veranderingen in de Staats financiën komen dan ook in ha re groote beteekenis vooral op de oorlogsjaren neer. Tot op dat oogenbiik heeft men het als eene eerste taak van opeenvol gende Ministers van Financiën, hoe verschillende huil inzicht ook mocht zijn, beschouwd om het budget sluitend te maken in en na den oorlog is dat niet altijd het geval geweest en niet kunnen zijn voor 1922 zelfs met een 280 millioen 1 In den loop van den oorlog zijn het vooral de kosten rechtstieeks aan de handhaving onzer neu- taliteit door het militair gezag verbonden, eenerzijds anderzijd» die betreffende de distributie geweest, welke geleid hebben tot groote, boven onze krachten liggende uitgaven. Evenals voor Inclië is voor Nedeilacd menige leening geslotenonze Staats schuld vertoont hetzelfde beeld van die van andere, ook in den oorlog neutraal gebleven landen en is heel sterk toegenomen, van 1148 millioen in 1914 tot 2745 millioen in 1923 met alle blijvende kosten van rente en allossing, drukken op ons bugdel. Daarenboven hebben zoowel in als na den oorlog so ciale zorgen van verschillenden hapte „Pandfienders", „Touris- ten", „Duutsers", .Twee witte en een zwarte", ,'i'wee met een borstrok en een zonder borstrok", ziedaar de diverse betitelingen die ons door de jeugd werden achterna geslingerd. Wat moesten we nu in 's hemels naam eens aanvangen Nog maar 7 uur en reeds gegeten en al, terwijl het mooiste van de grap was, dat het weertje zich reusachtig hield en er in Maastricht en omgeving geen druppeltje gevallen was. We haaden dus best onze voor genomen route kunnen volgen maar ja, dat weet je ook niet van te voren. Door de stille Zondagavond lucht drongen de harmonieuse tonen van een concert zachtkens tot ons door. Waar was dat? Daar moesten we heen dus wij, in gestrekten draf in de concert richting. In een groote uitspan ning aan de oevers van de Geul, verscholen in een prieel-rijken tuin, vol intieme paadjes en stille plekjes, gaf 't Meersensche fanfare-corps een avond-concert. (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1