Mil Mils. Provinciale Staten. Rechtszaken. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws Buitenland. millioen. Bij de Nederlandsche Handelmaatschappij waren deze cijfers resp. 145 en f 101 bij de Rütterdaiii8che Bankver- eeniging f 15 en f 139',3, bij de Twentache Bank f22 en f 521 2 millioen; het totaal van de groo- te banken steeg van f 10772 in 1911 tot f393 millioen in 1920. Schokken heeft in deze 25- jarige periode de Nederlandsche eilecteninarkt, die in Amster dam een zeer belangrijke beurs heeft, meer dan eens doorstaan; wij herinneren slechts aan de Amerikaansche debacle van 1907; wij herinneren aan den scho«t bij het uitbreken van den nor- log, toen de beurs gedurende maanden gesloten bleef en eene nieuwe Beurswet werd uitge vaardigd. Wij herinneren aan de gewel dige schommeling in koersen, zelfs in de meest betrouwbare aandeelen te constateeren. Eene belangrijke uitbreiding heeft de scheepvaart in deze 25 jaren verkregen. Het bleek wel hieruit dat terwijl in 1897 de totaal tonnenmaat van de voornaamste Nederlandsche ree- derijen 236.9Ó0 bedroeg, deze in 1917 reeds tot 1.528,025 was toegenomen; in 1922 tot 2.353.520 Zoowel de Holland-Amerika Lijn als de „Nederland" en de Rot- terdamsche Lloyd breidden haar bedrijf uit, zulks met steeds grootere schepen, aan steeds grooter eischen voldoende. De Koninkl. Nederlandsche Stoom boot Maatschappij nam de West- Indische Mail in zich op maat schappijen als Van Nieuvelt Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij., de Gebr. Van Uden, de Stoomvaait Mij. Oostzee, de Hollandsche Stoomboot Mij., de Ned.-Zuid-Afrikaansche Stoom- vaait-Mij., de Mij. Oceaan en de Mij. Zeevaart ontwikkelden zich zeer voorspoedig. De Kon. Holl. Lloyd werd opgericht ten einde eene eigen scheepvaart verbinding te krijgen met Zuid- Amerika. De resultaten door deze maatschappij bereikt in den oorlog, stelden haar in staat, hare subsidies terug te betalen. Helaas is in het bijzonder door deze maatschappij gedurende den oorlog de voorzichtige po litiek, die andere maatschappijen voerden uit het oog verloren. Het verlies van schepen nood zaakte haar tot het aanmaken van groote schepen als de „Limburgia" en de „Brabantia", inmiddels aan Duitschland ver kocht. de behaalde winsten deden haar een 'gebouw zetten, dat ook boven hare krachten ging. De Kon. Paketvaart Mij. opgericht en door de Regeering gesteund teneinde het verband tu8schen Java en de Buitenbe zittingen te bewaren en te ver sterken, heeft zich krachtig ont wikkeld de lengte van haar lijnen in veelvoudige mate zien toenemen, evenais hare tonnen maat en het afgelegde aantal zeemijlen. Deze maatschappij trad met de Rotterdamsche Lloyd en de Nederland in de „Scheepvaart Unie" de bekende stichting ter unificatie van het scheepvaartverkeer op de kolo niën. De Java-ühina-Japan-lijn ontwikkelde zich uit eene der gelijke combinatie. Gedurende den oorlog was dit het geval met speciale lijnen op San Fran cisco, op Bengalen en op Kaap de Goede Hoop. De Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaart maatschappijen, in 1920 opge richt met een kapitaal van f 200 millioen, die de groote scheepvaartmaatschappijen on der elkander plaatsten, is eene laatste, maar niet de minste uiting van energie onzer scheep vaartmaatschappijen, die zich daardoor de gelegenheid open den om tal van lijnen op gebie den in Oost-Azië, in Zuid-Ame- rika en elders te verschaffen gebieden gedeeltelijk braak lig gend tengevolge van het ontbre ken van eene Duitsche koop vaardijvloot. De positie onzer scheepvaartmaatschappijen mag in het algemeen, ondanks de debacle die zich bij de Kon. Holl. Lloyd heeft afgespeeld, safe worden genoemdzulks voor een niet gering gedeelte tengevolge van het in den oorlog gevoerde voorzichtig beleid, dat niet toegaf aan een drang naar hoogere dividenden, en groote reserves bewaarde. (Wordt vervolgd Bij de voorstellen door Ged. Staten aan de Provinciale Staten gedaan, bevindt zich o.a. Tram HoofdplaatBres kens. Door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij is een wijziging verzocht in het Staten besluit van December 1919, waar bij een renteloos voorschot is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg van Hoofdplaat naar Breskens. In de eerste plaats vraagt de maatschappij of aan de voorwaarde dat het benoo- digde aandeelenkapitaal geheel moet zijn geplaatst op een be paalde datum, is voldaan, indien de noodige geiden vooi den aanleg van de lijn verkregen worden op andere wijze dan door het plaatsen van aandeelen. Ged. Staten meenen die vraag ontkennend te moeten beant woorden, doch achten tevens de bezwaren tegen het uitgeven van aandeelen niet ongegrond. Het is hun gebleken, dat de maatschappij den aanleg van de lijn wil doorzetten, en nu de mogelijkheid bestaat dat de be doelde voorwaarde dit zou be letten, achten zij hit gewenscht dat zij vrijheid verkrijgt, de gelden desnoods door een lee ning bijeen te brengen. Wel is waar zou daardoor de kans van de provincie om het renteloos voorschot terug te krijgen ge ringer worden, doch dat zou deze zich kunnen getroosten, in dien de aanleg van de lijn daar door verzekerd werd. Dit deel van het verzoek on dersteunen Ged. Staten daarom. In de tweede plaats vraagt de maatschappij verlenging met liefst 3 jaar van de termijnen, gesteld voor het leveren van het bewijs dat de gelden be schikbaar zijn en voor het in exploitatie brengen der lijn. Deze termijnen, zijn reeds her haaldelijk verlengd en nu be paald op 1 Augustus 1923 en 1 Augustus 1925. Ged. Staten ach ten verlenging met 3 jaar te lang, doch stellen voor verlen ging met een jaar. Breskens. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden, dat de vroeger toegekende bijdrage voor woningbouw aan onze ge meente zal worden uitgekeerd, ten behoeve van de Vereeniging „Breskens Vooruit" (gedeeltelijk) ƒ3133. Hoofdplaat. Op Maandag 11 Juni a 8. komt de Gommis saris der Koningin deze gemeente bezoeken. Met ingang van 16 Juni a s. is door den Commissaris der Koningin benoemd tot Gemeente veldwachter alhier, C. van Aert, wonende te Etten (N.-Br.) Biervliet. De ambtenaars al hier stelden eene bekeuring in tegen de K. landbouwersknecht alhier, wegens het insmokkelen van een zilveren horloge en een paar schoenen. Oostburg, Mej. v. 11. alhier werd door de rijksambtenaren te Sluis bekeurd wegens fraudu leuze invoer van een damescos- tuum en een dameshoed. Goedgekeurd is de toe gezegde bijdrage aan onze gemeente groot ƒ600.— voor woningbouw, ten behoeve van P. J. van Melle. Alhier werd onder voor zitterschap van den heer A. H. de Milliano de eerste jaarver gadering gehouden van de on derlinge Slachtvee-verzekerings maatschappij in Zeeuwsch Vlaan deren Westelijk Deel. Uit het jaarverslag bleek dat de omslag f0,72 per verzekerd dier bedroeg en dat het leden tal verdriedubbeld was. Er werd op gewezen dat de grootere risico van afkeuring van geslacht vee, die door de vleeschkeuringswet ontstaan is, oorzaak was dat de besturen van de Christelijken Boerenbond en de Afdeeling Oostburg van de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij deze vereeniging op richtten, in samenwerking met handelaren en slagers. Gemeenschappelijk gedragen blijken de kosten zeer gering te zijn en vooral bleek de sa menwerking van alles, zoo van landbouwers als van handelaren en slagers over de geheele streek zoo nuttig en zoo noodig te zijn ter vermijding van fraude, die in een streek als deze, met zijn vele aflever.ngsplaatsen van vee, zoo naar o/erig Nederland, als naar België, zoo licht kan voor komen. Als eenling is het dan on mogelijk de geschillen met zijn onaangename gevolgen, die uit dit risico ontstaan, te ontgaan terwijl die gemeenschappelijk wel vermeden worden, door de goede controle, die me uitoe fenen kan, wat voor de eenling onmogelijk is. School* en Kerknieuws. Aardenburg. Mej. J. Klaaij- sen alhier slaagde voor het toe latingsexamen der Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen. Predikbeurten. Nkd. Hkkv. Kurk. Zondag 10 Juni 1923. Breskens v 9'/, u Geen dienst. n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijsen. Doopbediening. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Nieuwvl. v 10 u ds v Griethuijsen Doopbediening. Waterlandk. v 10 u ds Bremer, ljzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. Zaterdag 9 Juni 10.51 11.15 Zondag 10 11.51 12.15 Maandag 11 12.37 1.01 Dinsdag 12 1.18 1.42 Nieuwe Maan Donderdag 14 Juni nam. 1.02. Licht op voör Rijwielen enz. Zaterdag 9 Juni 9.48 nm. Zondag 10 9.48 Maandag 11 9.49 Dinsdag 12 9.50 Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Juni. Veroordeeld wegens: Dierenmishandeling J. d. R., 23 j., landbouw ersknecht te Waterlandkerkje, f25 of25d. h, DiefstalE. 19 j., dienst bode, Aardenburg, 3 weken gevang, straf. Overtreding politie-verord.J. J. S., 23 j., ambtenaar ter Secre tarie te Zuidzande, bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter. Beschadiging: W. J. v. H., 58 j., visscher Breskens, 115 of 15 d. hecht. Woensdag j.l. werd ter civiele openbare terechtzitting van bovengenoemde Rechtbank de heer Mr P. C. Adriaanse, wonende te Middelburg, beëedigd als advocaat en procureur. Dollars f 2.54'/,-f 2.55 Ponden f 11.79-1" 11.79'/8; Mark 10.00.31% f 0.ÜÜ.32'/4; Belg. Francs f 14.13- 14.16; Fransche Francs f 16.87- 16.89; Kronen (afgest.) f 0.00.357/, f 0.00.36. OOSTBURG. Huw.-Voltr. 9 Mei. Adriaan J. de Visser, 22 j., jm. en C. F. de Meij, 21 j., jd. 16, P. j. Aers, 31 j., jm. en B. M. Lam- po, 24 j., jd. 17, A. P. de Lijzer, 32 j., jm. en E. J. de Kok, 17 j., jd. 23, L. M. 't Hoen, 29 j., jin. en J. E. Manneke, 25 j., jd. 23, W. Boon, 29 j., jm. en M. C. Smoor, 24 j., jd. 29, P. Geense, 29 j., jm. en J. S. Bos- sand, 19 j., jd. 31, A. Bertou, 22 j., jm. en M. E. Ekkebus, 19 j-. jd- Geboorten. 25 Mei. Johanna, d. van W. Leenhouts en M. Versprille. 29, Frans Wiggert, z. van L. ter Meulen en N. Overduijn. Overlijden. 17 Mei. Eduardus Bernardus van de Kerkhove, 24 j., z. van F. J. van de Kerkhove en M. Th. Verheije. 22, Willem Catsman, 77 j-, wednr. van J. Bosschaart. 22, Izaak Risseeuw, 81 j., wednr. van S. de Bruijne. CADZAND. Iluw.-Voltr. 3 Mei. Richardus J. A. van de Waeter, jm. en Celesta R. van de Vijver, 25 j., jd. 17, Maarten A. Aalbregtse, 31 j., jm. en Jacoba C. de Klerck, 29 j., jd. Geboorten. 2 Mei. Johanna Maria, d. van C. van Houte en J. van Cruijningen. Overlijden. 12 Mei. Anna la Gasse, 72 j., ongeh. GROEDE. Huw.-Voltr. 1 Mei. Fl. J. Govaert, 22 j., jm. en S. A. S. Braet, 19 j., jd. 3, J. Risseeuw, 28 j., jm. en A. F. de Wilde, 24 j., jd. 9, P. Leenhouts, 39 j., jm. en J. Michielsen, 40 j., jd. 29, Ed. M.J. van den Hemel, 30 j., jm. en W. S. de Baedts, 28 j., jd. Geboorten. 5 Mei. Maria Su- zanna, d. van J. J. van der Lijcke en A. V. van de Velde. 8, Augustinus Petrus, z. van C. B. Wiemeersch en C. L. Ver heije. 10, Emma Maria, d. van B. de Neve en Ph. Verstraete. 10, Sara Maria, d. van J. P. de Lignij en M. Luteijn. 14, David, z. van D. Kraaijmes en M. E. Zonnevijlle. 16, Levinus Abra ham, z. van C. W. Cijsouw en M. C. Basting. 16, Hendrik Cornelia, z. van C. Dier* en S. Hoevenaar. 30, Izaak Jacobus, z. van S. I. de Back en S. Hennekeij. Overlijden. 28 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van P. F. de Martelaere en H. M. Paridaen. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 17 Mei. J. F. Blaakman, 21 j., jm. en L. M. Steijaert, 18 j., jd. Iz. Eekhout, 24 j., jm. en S. S. Dierx, 26 j., jd. Geboorten. 8 Mei. Hendrik Willem, z. van Iz. van Belois en S. Jansen. 11, Petrus, z. van 1. Reijnhout en L. de Canne. 13, Maria Sara, d. van W. J. Leen houts en M. J. Moggré. 16, Hendrik Dirk, z. van A. Siben en R. M. van Kouwenberg. Overlijden. 8 Mei. Izaak de Hulster, 82 j., echtg. van P. de Hullu. 18, Maurits Alouieius, 8 mnd., z. van A. B. Maertens en A. M. Robesin. 25, Wilhelmina Tellier, 81 j., echtg. van A. Taillie. 26, Catharina Janna, 1 j., d. van C. D. Kotvis en P. Schaap. 29, Adriaan, 9 mnd., z. van J. Haak en S. Casteleijn. WATERLANDKERKJE. Huw.-Voltr. 31 Mei. G. J. Hermans, 21 j., jm. en D. M. Robesin, 19 j., jd. OOK EEN RECORD I De jeugdige H. v. L., uit besteed bij een familie te Hil versum, kreeg heimwee naar zijn familie te Groningen. Hij ver trok daarom in stilte morgens om halfnegen per fiets uit Hil versum, met slechts 1 dubbeltje op zak. Over Amersfoort, Zwolle en Assen gaande, kwam hij 's avonds om negen uur bij zijn familie te Groningen aan. Hij had ruim 210 K.M, afgelegd en onderweg voor zijn dubbeltje een broodje gekocht. IN- EN UITBREKERS. Te Oene (gem. Epe) is inge broken ten huize van de familie W. De beide personen, daarvan verdacht, werden door de politie in hechtenis genomen en te Epe in het arrestantenlokaal onder gebracht. Daaruit hebben zij weten te ontsnappen, na verbre king van eenige planken. HEVIGE TWIST. Bij een twist in een herberg in de Heerenstraat te Hiversum tusschen twee bezoekers, werd een persoon zoo hardhandig uit het café op straat gegooid, dat hij in hoogst bedenkelijken toe stand paar de ziekenverpleging moest worden vervoerd, wanr een ernstige schedelbreuk werd geconstateerd. BOTSING. Bij de spoorwegoverweg in het Zuideinde van Broek-op- Langendijk (N.H.) zijn paard en wagen van den heer W. uit St. Pancras in botsing met den trein gekomen. W. viel van den wagen onder den trein, waardoor zijn arm ernstig werd verwond. Hij werd naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar de arm geamputeerd zal worden. EEN INBREKERSBENDE. Het Hbl. van Antwerpen meldt, dat men de beruchte inbrekers bende, die o.a. bij den pastoor van St. Jan Steen heeft ingebro ken, op het spoor is. F. de L. een bekende Ant- werpsche inbreker, is aangehou den. Hij was in het bezit van zilveren guldens en Duitsche bankbriefjes van 100 mark. Een tweede aangehoudene, de Nederlander V., heeft reeds be kend, dat de L. met hem en nog etn derde de diefstallen heeft bedreven. De L. blijft echter loochenen. Het onderzoek heeft nog an dere feiten aan het lichtgebracht, naar aanleiding, waarvan het Parket te Antwerpen twee vrou wen heeft doen arresteeren. Het zijn een zuster van den inbreker De L. en Maria P. De eerste vrouw moet de gestolen papierwaarden in haar bezit hebben gehad, terwijl bij de tweede vrouw de diefstallen werden beraamd. Beiden zijn reeds verhoord, doch zij bewe ren nergens iets van te weten. I11 het bezit van De L. is tevens een brief gevonden, aan een anderen medeplichtige ge richt en waarin hij zijn wantrou wen uitsprak over den persoon, die de stukken moest verhan delen. AANGEHOUDEN. Door de poltie te Schevenin- gen is met hulp van de centrale recherche aangehouden als ver dachte van den diefstal met geweldpleging in de Franyis Merelsonstraat in Den Haag, waar een 14-jarige eenige weken geleden werd overweidigd en gebonden en f1400 uit het huis werd gestolen, een persoon, die later bleek te zijn de befaamde „Piet" van de inbraak, die Zon dag 27 Mei op klaarlichten dag op den Houtweg is gepleegd. Hij is door den 14-jarigen jongen pertinent herkend. Ook is hij herkend door v, schillende bur gers, die bij de achtervolging van de twee inbrekers behulp zaam zijn geweest. De aange houdene. 1J. v. d. B. is chauffeur, oud 27 jaar, en woont in Den Haag. Er is huiszoeking bij hem gedaan, en er zijn verschillende voorwerpen gevonden, die aan-^ wijzing geven, dat de aangehou dene werkelijk de dader van beide misdrijven, maar B. blijft ontkennen. Nader is gebleken dat de man, die reeds ter zake van de inbraak was opgesloten, ook aan de geweldpleging medeplichtig DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. De correspondent van de Times te Brussel meldt, dat het belangrijkste resultaat van de conferentie van Woensdag is een overeenstemming tusschen de Fransche en de Belgische regeeringen dat het antwoord op de nieuwe Duitsche voorstel-

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2