Burgerlijke IStaud, Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. genoot kan bij testament ont nomen worden. Een z.g. wette lijk erfdeel of legitieme portie dat aan den erfgenaam niet ont nomen kan worden mi»t de echt genoot. iiij onterving kan nieta opgeëischt worden. Een vooratel, in de Tweede Kamer daartoe gedaan, werd afgestemd. Ook wilde men den echtgenoot een gróoter aandeel toekennen dan een kindsdeel, doch ook dat is geen wet gé worden. Zijn er bijv. zeven kin deren dan erft de echtgenoot '/8 deel. Uit is practisch te gering, wanneer de kinderen nog jong zijn. Beter ware geweest een vaststaand en grooter deel bv. één vierde toe te kennen. Zijn geen kinderen aanwezig dan erft de langstlevende echt genoot alles. Men zij wel indachtig dat de gelijkstelling van den echt genoot met een kind alleen geldt voor de erfopvolging zelf. Niet voor bepalingen in andere al- deelingen, titels en wetten. Zoo o. a. niet voor het wettelijk erf deel of legitieme portie. Ook geldt die gelijkstelling niet voor andere nalatenschappen dan van den eerststervenden echtgenoot. In de nalatenschap van een grootvader bijv. komen alleen de kinderen bij plaatsver vulling voor hunnen overleden vader op, niet ook de echtge- noote met hen. Wordt vervolgd.) Breskens. Gisteren vierde het Echtpaar du Bois, wonende aan de Kijkuit, hun gouden jubi leum. Beide oudjes zijn nog goed gezond en genieten een rustige ouden dag. Des avonds bracht het Muziekgezelschap Uit het Volk Voor het oik" hen een serenade. Zaterdag j.l. had in „Su- majo" de eerste Bioscoopvoor stelling plaats Niettegenstaande door omstandigheden bekend making niet intijds had kunnen geschieden, waren een veertig tal bezoekers aanwezig, die allen hebben genoten van het rijk afwisselend programma. Bij de opening merkte de ondernemer op, dat alleen goede films zou den worden vertoond. Eu hij heeft getoond, dat in daden te willen omzetten. Er kwam niets op het doek, dat stuitend was voor het gevoel of in strijd was met de goede zeden. Voor de pauze volgden allerlei actieve onderwerpen elkaar op. Er 11a kwam het hoofdnummer in 5 actenLuctor et Emergo, dat een zeer mooië verwikkeling te zien gaf en waaroij ook de ver lichting niets te wenschen over liet. Wij kunnen dan ook een ieder, die zijn Zaterdagavond gezellig wil doorbrengen, aan raden, er eens heen te gaan. Hij zal het zich niet beklagen. Hoofdplaat. In de Vrij dag gehouden Gemeenteraads vergadering werd aan den Veldwachter J. J. Kotvis alhier eervol ontslag verleend als zoo danig. Als blijk van waardee ring werd hem namens de gemeente een gouden ketting met medailjotr aangeboden. Nieuwvlief. In onze ge meente is een vereeniging op gericht, die ten doel heeft, de vogelschade zooveel mogelijk te beperken. Reeds lang is er behoefte aan dergelijke bestrij ding en we hopen dan ook, dat deze vereeniging succes mag hebben, daar de schade aan gericht op land- en tuinbouw reusachtig groot is. Zij is opgericht met aanvan kelijk 50 leden. Er zullen pre mie's worden uitbetaald voor het inleveren van musschen en musscheneieren zijnde 1 cent voor een musch en 1 cent voor 2 musscheneieren. De contri butie bedraagt voor diegenen die minder dan 5 gemeten land hebben f0.50, voor hen, die meer dan 5 gemeten land be zitten, fl. Schoondijke. De heer J. J. Fraser tot dusver assistent resident in Lombok is benoemd tot resident van Banka. Donderdag j.l. werd door de Besturen van onderscheidene Bietenbonden van Oost- en West. Zeeuwsch-Vlaanderen eene ver gadering belegd in het Hotel van den heer van Kosevelt al hier, teneinde het daarheen te leiden de Suikerbieten in 't vervolg gezamenlijk te trachten te verkoopen of wel over te gaan tot het stichten van eene groote Coöperatieve Suiker fabriek. Een tweede vergadering zal hierover spoedig volgen. Biervliet. Tegen lü Juli a.s. wordt de kommies-dienstgeleider J. Sluiter verplaatst naar Voor schoten. Oostburg. Vanwege den Bond van Muziekvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Wes telijk Deel zal evenals het vorige jaar een concours worden ge houden, alleen voor gezelschap pen, aangesloten bij den Bond. Het concours wordt gehouden te Oostburg ter gelegenheid van het 00-jarig bestaan der Mu- ziekvereeniging .Harmonie" al daar, op de weide van de Kin deren de Smit aan de Nieuwstr. Door de muziekvereeniging te Oostburg is voor elke deelne mend gezelschap beschikbaar gesteld een herinneringsmedaille, alsmede een bedrag van f10, Als prijzen voor het concours worden fraaie diploma's uitge- teikt, benevens eenige medailles als extra-prijzen. Als voorzitter van de jury is aangewezen de Heer J. Morks te Middelburg, terwijl de twee overige juryleden geheim blijven tot den dag van het concours. Aan het concours wordt deelgenomen door de volgende gezelschappen le afdeeling, Fanfare Konink lijke Muzieksocieteit Aarden- burgsche Fanfare te Aarden burg, Geduld Overwint te IJzen- dijke, Oefening Baart Kunst te Schoondijke. 2e afdeeling, Fanfare: Vero nica te Zuidzande, Eendracht maakt Macht te Groede, Har monie te Oostburg, Harmonie te Biervliet. 3e afdeeling Fanfare Geduld Overwint te Cadzand, Elk naar zijne Krachten te Sint Kruis, Uit het Volk - Voor het Volk te Breskens en Oefening kweekt Kunst te Hoofdplaat. 4e afdeeling Fanfare Nut en Genoegen te Waterlandkerkje, Ons Genoegen te Retranche- ment. 2e afdeeling HarmonieApollo te Sluis. Elke vereeniging zal alvorens het verplichte nummer te begin nen een marsch naar eigen keuze mogen uitvoeren. Als verplichte nummers zijn gekozen le afdeeling, Fanfare Ouver ture „Die beiden Blinden" van Mehul E. H. 2e afdeeling, Fan fareOuverture .Riva Bello" van F. J. van Schweinsberg. 3e afdeeling, FanfareOuverture Pittoresque van F. J. van Schweinsberg. 4e af leeling Fan fare Fantaisie .Lucrezia Bor gia" van G. Donizetti. 2e afdee ling, Harmonie Ouverture ,Fète Alpestre" van E. Avon. Reeds zijn alle korpsen aan de studie, ten einde zoo schit terend mogelijk uit den strijd te komen. Gezien de gulle mede werking der ingezetenen te Oostburg, een paar neringdoen den uitgezonderd, twijfelen we er niet aan of deze festiviteit zal schitterend slagen. Door de gezamenlijke ge meenten St. Kruis, Eede, Sluis, Retranchement, Cadzand, Zuid zande, Oostburg, Waterland kerkje, IJzendijke, Hoofdplaat, Schoondijke, Nieuwvliet, Groede en Breskens is een overeenkomst gesloten met het Burger-Gast huis te Aardenburg, ter verple ging van lijders aan besmette lijke ziekten in de daarvoor naar moderne eischen ingerichte z.g. „barak voor besmettelijke ziek ten", eigendom van genoemd gesticht. De gezamenlijke ge meenten betalen daarvoor een bedrag van f 900,— waarvan ieders aandeel berekend wordt naar het aantal inwoners en f 7-50 per dag aan verplegings- kosten, terwijl er vrije artsen keuze is. Sint Kruis» In alle opzichten mag zeker het festival, dat Zon dag j.l. alhier werd gehouden, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der plaatst lijke fanfare ,Elk naar zijne Krachten" goed geslaagd heeten. Reeds des morgens vroeg werd hel feest ingezet met ka nongebulder, terwijl het vroo- lijke zonnetje, waaraan we den laatsten tijd niet meer gewoon zijn, en dat over de landouwen scheen er direct een feestelijke stemming in bracht en derhalve oorzaak was, dat van heinde en ver de menschen naar ons dorp toesti oomden. Te 2 uur werd de stoet op gesteld op den weg naar Aar denburg en ging het in optocht onder het beurtelings spelen van vroolijke marschen door het met eerepoorten en vlaggen versierde dorp. Van de versieringen trof fen ons bijzonder de molenwieken dragende het monogram der jubileerende vereeniging en de poort aan den weg naar tit. Lau- reins, getooid met bloemen als kenmerk van de omgeving van ons dorp „de brem". In den optocht werd behalve door de plaatselijke tanfaie door de volgende gezelschappen deel genomen Geduld Overwint te Cadzand, Koninklijke Muziek societeit, Aardenburgsche fanfare te Aardenburg, Uit het Volk voor het Volk. te Breskens, Ons Genoegen te Retranchement, Veronica te Zuidzande, Nut en Genoegen te Waterlandkerkje, Harmonie te Oostburg, alsmede de Belgische gezelschappen St. Cecilia te St. .Vlarguerithe, Steunt Elkander te Waterland- Oudeman en de Ware Vrienden te Middelburg in Vlaanderen, teiwijl Apollo uit Sluis niet was opgekomen. Evenals men dat op andere lestivals wel ziet bo den de talrijke vaandels, be schenen door de heerlijke zon een prachtig gezicht. Om beurten werden door de gezelschappen enkele marschen gespeeld, waar na de stoet werd ontbonden aan de Openbare School, alwaar de algevaardigden der korpsen werden ontvangen en toegespro ken door den voorzitter der feestcommissie, waarna de eere wijn werd rondgediend en de heer Leenhouts namens het be stuur van E. N. Z. K. het woord nam om allen te danken voor de medewerking en het wel slagen van dit feest, bij welke gelegenheid hij eene stille hulde bracht aan wijlen den heer de Windt, in leven Directeur van E. N. Z. K. en wees op de aan wezigheid van Belgische gezel schappen, als teeken van ver broedering met onze Zuider buren. Aan elke vereeniging werd een fraaie herinnerings medaille uitgereikt. Ondertusschen waren de ver schillende gezelschappen aange vangen met het spelen van een tweetal muzieknummers op een paar muziektenten, geplaatst op het marktplein en aan het Molen eind, en welke beide op eene smaakvolle wijze waren versierd. Na afloop der'concerten der zustervereenigingen en het slot- concertvanE.N. Z. K. kwamen de besturen nogmaals in de school bijeen ter verloting der premién, waarvan we dezen uitslag kunnen melden Waterlandkerkje f 25, Zuid zande f 20, Oostburg f 15, Mid delburg in Vlaanderen f 10, en Retranchement f 10. Afgezien nog van het vele volk en de gezellige drukte, die er heerschte kunnen we besluiten met de woorden, dat het feest in alle opzichten goed slaagde en dat E.N.Z.K. met vreugde op dezen dag mag terugzien. School- en Kerknieuwe. Oostburg. Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier verleenden het kiesrecht aan de vrouwelijke lidmaten, terwijl zij benoembaar werden verklaard tot kerkelijke ambten en bedieningen. S P O R T.~~ Breskens Bij de Zondag alhier gehouden medaille-wed- strijden, uitgeschreven door H. O. V. alhier was de uitslag als volgtD. O. S. Hoofdplaat 1—- H. V. Ill0. Olympia Vlis- singenH. O. V I 11. Daar Sluis niet was opgeko men, speelde H. O. V. I tegen Middelburg welke uitliep op 0-2. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Mei in de rijks-postspaarbank ingelegd fl62U0.7b; en terugbetaald f 18708.36. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10099. BRESKENS. Huw.-Voltr. 3 Mei. J. C. Freekenhorst, 21 j., jm. en M. Heijboer, 21 j., jd. T. Been akker, 29 j„ jm. en M. S. Broc- ké, 27 j., jd. 17, C. Faas, 26 j., jm. en G. van Poelje, 18 j., jd. P. J. Jorens, 27 j., jm. en E. M. Erasmus, 27 j., jd. W. Spruijtenburg, 24 jjm. en J. E. van den Broecke, 20 j., jd. Geboorten. 14 Mei. Adriana, d. van L. van de Wege en S. M. Verduijn. 13, Piet, z. van D. de Visser en W. Gans. 17» Jacoba Elizabeth, d. van J. W. van den Heuvel en M. C. Boek hout. 30, Clara Sophia Selas- tina, d. van R. P. J. Braet en M. L. C. Lecluijze. Overlijden. 3 Mei. Pieter Ma- rinua, 2 mndz. van P. M. Melieste en M. P. de Winde. 25, Johannis Aalbregtse, 43 j., echtg. van Joh. Versprille. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 Juni. Heden werden de volgende zaken behandeld J. d. R., 23 j., landbouwers knecht te Waterlandkerkje, werd ten laste gelegd dat hij op 20 April 1923 te Schoondijke een voor een wagen gespannen paard dat ziek op den grond lag, letsel of pijn heeft veroorzaakt, door dit paard herhaaldelijk op ruwe wijze tegen zijn buik en kop te schoppen. Eisch f25 of 25 d. hecht. E. S., 19 j., dienstbode te Aardenburg, werd ten laste gelegd, dat zij op 2 Mei j.l. aldaar heeft weggenomen een bankbiljet van 10 gulden, toe- behoorende aan C. M. v..d. B. Eisch 3 weken gev. straf. W. J. v. d. H., 58 visscher te Breskens, werd beklaagd dat hij op 24 April j.l. te Breskens een looden buis van een water pomp, toebehoorende aan K. I. H. heeft beschadigd. Eisch f 15 of 15 d. h. J. J. S., 23 j., ambtenaar ter Secretarie te Zuidzande, was door den Kantonrechter te Oost burg wegens het rijden langs een klinkerpaadje veroordeeld tot f 1 of 1 d. hecht. Zoowel de ambtenaar van het O. M. als de beklaagde waren tegen het vonnis in hooger be roep gekomen. De Officier van Justitie eischte bevestiging van de veroordeeling van den Kantonrechter. Buiten vervolging gesteld en in vrijheid bevolen van J. J. V., 21 j., voerman te Breskens, gedetineerd geweest ter zake van fraude bij faillissement. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. OP EEN ÉÉNWIELER. Op een éénwieler ziet men de laatste dagen den heer M. Kor nalijnslijper te Enkhuizen door de straten rijden hij heeft dit rijwiel zelf gemaakt en gevoelt er zich zeer goed op thuis. DE MOEITE WAARD. Bij de politie te Amsterdam heeft een Franschman aangifte gedaan, dat hij in een berucht perceel aan de Gelderschekade aldaar, is beroofd van f36.000. ZAKKENROLSTER. Een jongmensch stond Zater dagavond met zijn meisje voor den winkel van Brenninkmeijer aan den Nieuwendijk te Amster dam. Toen het meisje op een zeker oogenblik haar portemonnaie zocht miste zij deze. Het jong mensch verdacht een vrouw, die achter hen gestaan had, het voorwerp te hebben gestolen. Hij volgde de vrouw, terwijl het meisje een politieagent zocht. De vrouw ging een luchroom binnen. Het jongmensch zag dat zij daar iets onder een tafeltje wierp. Het bleek de vermiste portemonnaie te zijn. De inhoud was echter weg. De vrouw ver klaarde die op straat te hebben weggeworpen, omdat zij ver moedde dat zij gevolgd werd. De politie heeft de zakken rolster aangehouden. Zij blijkt haar handwerk reeds meer te hebben uitgeoefend in groote winkels en drukke straten, waar veel menschen zijn. DAGEN. vm. nam Woensdag 6 Juni 7-40 8.04 Donderdag 7 8.38 9.12 Vrijdag 8 9.44 10.12 Laatste Kwartier Woensdag 6 Juni voorm. 10.39. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 6 Juni 9.44 nam. Donderdag 7 9.45 Vrijdag 8 9.46 DE STAKING. De spoorwegstaking in België behoort weer tot het verleden. Het zal nog wel eenigen tijd duren eer alles weer zijn gewoon verloop heeft, daar veel opge stapeld ligt. SPOORWEG-ONGELUK. Zaterdagmorgen heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad aan het Lehrter station te Berlijn. Toen een leege trein achteruit de loods uitreed, reed hij tengevolge van verkeerden wisselstand tegen een stootblok op en droug het centrale wissel huis binnen Het gebouw werd geheel omvergeworpen en ver nield. De machinist en een rang eeropzichter werden op slag ge dood. Zes andere beambten werden door de neervallende steenen getroften en zwaar ge wond. EEN AARDBEVING IN PERZIË. In een officieele bevestiging van de aardbeving, welke in de omgeving van Thurbeti-Haidari plaats had, wordt meegedeeld, dat er op 26 Mei ernstige schok ken plaats hadden, welke den geheelen dag voortduurden. De bazars der stad werden vernield, evenals dertig dorpen en ge huchten binnen een straal van veertien mijl. In de stad werden 40 lijken gevondeu, in de omlig gende districten 2200. DE CHINEESCHE TREINBANDIETEN. Volgens een telegram uit Tsaotsjwang zijn wederom vier buitenlanders, die door de trein- bandieten gevangen werden ge houden, nl. een Amerikaan, twee Britsche onderdanen en een "Mexicaansch burger,onvoorwaar delijk in vrijheid gesteld en in het kamp aldaar aangekomen, Men verwacht, dat de acht an dere vreemdelingen eveneens spoedig zullen worden vrijgela ten. Zaterdag kwam een internatio nale militaire commissie te Tsaot- swang aan en zond een vlieg tuig uit ter verkenning van ae stellingen der bandieten. DE DALING VAN DE MARK. In het rijksministerie van finan ciën te Berlijn worden op het oogenblik besprekingen gehouden met vertegenwoordigers der Ber- lijnsche bankwereld en der Rijks bank om middelen te beramen teneinde aan de noodlottige mark-

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2