Plaatse! Nieuws. Gemengd Nieuws Buitenland. tratie, die eene overwinning be haalde. Maar vorming van een linksch ministerie werd alleen mogelijk geoordeeld, indien de sociaal-democraten, die krachtig versterkt uit den strijd waren te voorschijn gekomen, aan die regeering deelnamendit nu werd door het congres van de S. D. A. P. geweigerd. Toen werd het extra parlementaire ministe rie onder leiding van Cort van der Linden gevormd dit heelt gedurende de moeilijke oorlogs jaren het bewind gevoerd en zulks op eene wijze, die nog altijd aller lof heeft. Naast Cort van der Linden was onge twijfeld Treub, die als Minister van Landbouw spoedig vervan gen werd door Minister Post- huma, de groote en krachtige llguur. Dit ministerie bleef tot de verkiezingen van 1918, toen het door een ministerie onder leiding van Ruys de Beeren- brouck werd vervangendat, schoon het formeel ontslag nam in 1922, vrijwel in gelijke for matie tot nu toe aan het hoofd is gebleven. Men ziet uit deze opeenvol ging van minnteries, dat het vooral een kerkelijk bewind is geweest, dat in dezè*kwarteeuw over Nederland heeft geheerscht. De tijden van liberale meerder heid schenen tot het einde te behooren. Daartoe werkte onge- twijleld mede het verschil in stoomingen, dat zich links ken baar maaktede vraag van samenwerking ai dan niet met de uiterste partijen. In 1901 kwam de splitsing in radicale en meer behoudende liberale elementenmet de oprichting van den Vrijz. Dem. Bond la ter werd de partij der Vrije Liberalen opgerichtweer later kwam onder Treub's persoonlijke leiding de Economische Bond tot stand, terwijl in 1921 de op lossing in den Vrijheidsbond eene niewe centrale librale partij bracht naast de Vrijzinnig-De mocraten, die sedert 1901 hun onafhankelijk bestaan hebben beleefd. Aan de rechterzijde deed zich eene zeilde splitsing en hereeniging voer bij de Vrije Anti-Revolutionairen, die later met de Frieache Christelijk-} lis- torischen in de tegenwoordige Christelijk-Historische partij sa menkwamen vooral deze partij heeft bij de laatste verkiezingen aanmerkelijke veisterking onder vonden. De wetgeving in deze kwart eeuw is de weerspiegeling van de wisseling van ministeries. Allereerst is het kiesrecht aan merkelijk veranderd. Het is op den grondslag van de wet van 1896 uitgebreid en veibeterd; het werd bij de Grondwets her ziening van 1917 niet alleen tot algemeen kiesrecht gemaakt, maar ook geregeld naar even redige toepassing, met invoering van stemplicht, terwijl kort daarop de invoering van het Vrouwenkiesrecht volgde. Reeds in 1918 deed de eerste vrouw in het Nederlandsche Parlement hare intrede, in 1922 door ge heel eene reeks andere, tot ver schillende partijen behoorende, gevolgd. De ontwikkeling van het vak- vereenigingswezen is daarbij een stuwkracht geweestis ander zijds tengevolge van deze sociale wetgeving ontwikkeld. Waren bij den aanvang van Koningin Wil- helmina's regeering de vakver- eenigingen nog slechts weinige, en bovendien weinig krachtig was de Diamantbewerkersbond onder leiding van Henri Polak een der zeldzame voorbeelden van innerlijken kracht thans is dat alles veranderd. De vak beweging is geregeld, gelijk bij ons te lande wel niet anders mo gelijk schijnt, naar politieke en religieuse inzichten zoowel wat de vakvereenigingen zelfbetreft als wat de centrales aangaat hebben \*ij een sociaal-democra tische, neutrale, christelijke, ka tholieke en min of meer revo lutionaire vakbeweging. Het N. V. V., de R K. Vakactie, het Christelijk Vakverbond, het N. A. V. zijn de vertegenwoordigers van deze verschillende stroo mingen. De vrouw is thans als Staats burgeres bijna geheel gelijk gerechtigd aan den manwel zijn er intusschen nog wettelijke bepalingen, die voor de vrouwen beweging een steen des aanstoots zijn. Nu intusschen de vrouwen aan den wetgevenden arbeid deelnemen nu tegenstellingen, die vroeger als juist werden erkend, als onjuist in het alge meen zijn ter zijde gevoerd, kan ook de actie daarvoor tot rus tiger banen ontwikkelen en leiden tot een resultaat, dat voor het land het beste is. liet is zeker eene merkwaardige speling van de geschiedenis, dat juist onder de regeering van eene vrouw, deze vrouwenbeweging in Neder land zich zoo sterk heeft ont wikkeld. Niemand ontkent meer, dat in economisch opzicht het be zit van koloniën voor Neder land van het grootste belang is. Deze overtuiging is in de kwart eeuw, die achter ons ligt, in derdaad wel toegenomen. Wel licht houdt dit verband met het feit, dat, piactisch gesproken, ons koloniaal bezit zich in dien tijd heeft vergroot. Niet, dat nieuwe deelen aan Oost- of West-Indië zijn toegevoegd, maar dat gedeelte van Oost- lndië, waarover Nederland's in vloed zich thans onmiddellijk uitstrekt, is aanmerkelijk groo- ter dan het was in 1898. Het economisch beeld, dat Indië vertoont, is een geheel ander dan het begin dezer 25- jarige periode. Wel had men toen de eere-schuld-theorie van Van Deventer vrijwel aanvaard; men erkende, dat Indië niet meer mocht dienen als middel om aan het moederland groote batige saldi te bezorgen. Maar er was nog geen eigen Indische finan- cieele politiekdtze is eerst later gekomen. En zelfs heeft het geduurd tot tijdens den oor log, voordat de eerste eigen Indische leening overigens met succes, werd geëmitteerd. De ontvangsten en uitgaven voor Indië, die in 1900 resp. bijna f 152 en ruim f 146 millioen bedroegen, waren reeds in 1912 tot resp. f 270 en f269 millioen gestegen, maar bleven dus in evenwich. Dit evenwicht van inkomsten en uitgaven is in de periode dat G. G. van Limburg Stirum aan het bewind was, sterk verbrokende begrooting b. v. over 1920 liet een nadee- lig saldo van ruim fl.50 milli oen, die over 1921 van ruim f 130 millioen. De schuld, ten name van Indië, is dan ook tot f1200 millioen gestegen. De fi- nancieele toestand werd bij het aanvaarden van het Gouverneur schap door mr. Fock niet zonder zorg beschouwdintusschen heelt zich dan ook in Indië het pa rool der bezuiniging doen hooreu en schijnt men op den goeden weg om in 1925 een sluitend budget te krijgen. De vraag of al dan niet on der het Gouverneur-generaal schap van Van Limburg Stirum te royaal is geleeld te veel is voldaan aan wenschen, op zich zelf hoogst nuttig, zeer te ver dedigen, maar alleen dan, wan neer de daarvoor noodige mid delen beschikbaar zijn, is nog steeds eene strijdvraag. Dit dient erkend, dat deze 25-jarige peri ode aanleiding heeft gegeven tot een drietal zeer merkwaar dige Gouverneur-generaalschap pen die achtereenvolgens van Van Heutsz, van Idenburg en van Van Limburg Stirum, ieder op zichzelf wel geheel verschil lend te karakteriseeren. De vijf jarige periode van mr. Foch zal vermoedelijk als die der b'ezui- niging en tegelijk van die der consolideering bekend staan! (Wordt vervolgd REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. Inde maand Mei viel er 125,4 m.M. regen (de grootste hoeveel heid per maand sedert December 1919.) De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 20,9 m.M. Er waren 20 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 17 dagen met 1 m.M. of meer. Ter vergelijking met de hoe veelheid regen gedurende de maand Mei in vorige jaren In Mei 1912 viel er 30 m.M. regen in 1913 72.6 m.M. in 1914: 15,2 m.M.; in 1915: 41,2 m.M.; in 1916 65,2 m M. in 1917: 27,9 m.M.; in 1918 20,1 m.M.; in 1919: '31,7 m.M.; in 1920: 73,2 m.M.; in 1921 20,9 m.M. in 1922 8,6 m. VI. Sluis. Door het bestuur der Muziekvereeniging „Apollo" is benoemd tot Directeur den heer Uoenraet te Brugge. (België). Oostburg. De politie alhier heelt aan die te Vhsingen over geleverd, ten einde verder te worden vervoerd om bij Venlo te worden uitgeleverd aan de Duitache autoriteiten, een Duit- sche Fooi, genaamd Paul Hein- rich. De man was afkomstig uit Schlesiengrube nabij de Rus sische grens, waar hij met zijn familie gewerkt had in de kolen mijnen. l. aar hij werkloos was geworden, was hij naar Brouillet gereisd in Frankijk, doch da,ar werd hij over de grens gezet, zoodat hij langs Ostende en Cadzand verzeilde in deze ge meente. Omdat hij zonder mid del van bestaan was en geen geldige papieren bij zich had, werd hij ook hier uitgeleid. IJzendijke. In de heden- morgeit gehouden Raadsverga dering was de Wethouder de Jaeger wegens ziekte afwezig. Dadelijk bij het binnentreden der Raadszaal viel ons oog op het prachtig in olieverf uitge voerd levensgroot portret van tl. M. de Koningin, hetwelk door de gemeente is aangeschaft ter blijvende herinnering aan het 25-jarig jubileum van Hare Majesteit. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering welke on veranderd worden vastgesteld, wordt voorlezing gedaan der volgende ingekomen stukken. Bericht van goedkeuring van samenwerking,der verschillende gemeenten met het Gasthuis te Aardenburg, betreffende lijders aan besmettelijke ziekten, aldaar onder te brengen. Wijziging goedkeuring begreo- ting 1922 zoomede een Raads besluit van Oct. 1922. Op een verzoek om inlichtin gen omtrent een nog te betalen bedrag van ƒ154, aan de R. H. B. S. ontstaan door verhoo ging salaris leeraren, was bericht ingekomen, en werd hierop goedgunstig beschikt. Een motie van B. en W. van Smilde, betreffende Rijksinkom sten-belasting, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Van de Ouder-commissie in den Oranjepolder was naar aan leiding van een gehouden Ouder avond bericht ingekomen, om een regeling voor Landbouw- verlof vast te stellen en wel dat dit verlof valt in het laatst van Mei en begin Juni, en in het laatst van September. Verder werd verzocht het door de kinderen gemaakte hand werk te laten behouden, zoomede een nieuwe schoolgeldheffing te treffen. De Voorzitter doet het ge noegen eens iets van een Ouder commissie te hooren. Aan het verzoek om de gemaakte hand werken aan de kinderen te laten behouden, wordt voldaan. Wat betreft het Landbouw- verlof, kan bericht worden, dat in 1922 dit verlof is bepaalden aan de Hooiden der scholen toe gezonden. De schoolgeldheffing zal eerstdaags wel worden her zien. Op een verzoek van eenige bewoners van het Eiland om een voetpad, liggende op den dijk, te doen verharden, wordt afwijzend beschikt, daar de Raad hier voor geen termen aanwezig acht. Op een verzoek van den heer Van Sorgen om belast te worden met het onderhoud van het plaatselijk electrisch net, steit de Voorzitter voor hem als des kundige aan te stellen, evenwel niet tegen vast salaris, maar op uurloon. De raad kon zich hier mede vereenigen. Tevens wordt aan zijn ver zoek, om de door hem bewoon de woning te huren tot Mei 1924, voldaan, tegen f 3.25 per week. Een verzoek van de P. Z. E. M. om definitiel bericht, of de ge meente afziet van stroomlevering voor de complex perceelen in den Oranjepolder komt ter sprake. De Voorzitter adviceert afwijzend te beschikken, waar mede de raad acoord gaat. De Muziektempel zal worden gerestaureerd, waarvoor een bedrag van ruim f500 noodig is. Deze restauratie 2al bij aan besteding plaats hebben. De heer Mooldijk verzocht ontslag als Gemeente-Opzichter wegens zijn benoeming te Brielle. Op voorstel van den Voor zitter wordt hem eervol ontslag verleend, met dank voor de aan de gemeente bewezen diensten. Besloten wordt een nieuwe oproeping voor Gemeente-Op zichter te doen plaats hebben op een salaris van 150 en als emolumenten toe te kennen 5 pCt. van alle werken boven dé 100. Bij den rondvraag deelt de heer Schijve mede, dat de achter stallige verplegingsko8ten van Iz. Jansen 3/0 bedragen. Besloten wordt de helft in die kosten bij te dragen. De heer van der Weijde ves tigt de aandacht op den onhoud- baren toestand in den Boulevard bij A. Aerts, tengevolge van het niet schoonmaken zijner put, zooals Wethouder Haverbeeke opmerkt. De Voorzitter zal trachten hierin verbetering te brengen. Hierna wordt de vergadering gesloten. IJzendijke, In de 1.1. Vrijdag 25 Mei gehouden vergadering van den Folder Eiland en Brand- kreek werd tot gezworen her benoemd de heer P. de Meijer- Haverbeke, die als zoodanig aan de beurt var: aftreden was. Aan den heer A. Ai. Hendrikse werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als Ontvanger- Gritlier des polders onder dank betuiging voor de vele diensten aan den polder en het bestuur, gedurende de veertien jaren van zijn Ontvanger-Giiffierschap be wezen en werd als zijn opvolger met algemeene stemmen benoemd de heer George Hendrikse, alhier. School- en Kerknieuwe. Oostburg. Benoemd tot on derwijzeres aan de Hervormde bijz. school te Hasselt (Overijsel) Mej. J. Beun alhier. Predikbeurten. Ned. IIbrv. Kerk.. Zondag 3 Juni 1923. Breskens v 91/, u ds Bremer. Doopbediening. n 1.30 u Zondagschool. n 5f/2 u ds Bremer. n 7-15 Werkmansbond. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Nieuwvl. n 2.30 ds v Griethuijsen Waterlandk. n 2.30 ds Meloen. IJzendijke v 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. Bergman. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 1 Juni. DAGEN. vm. nam Zaterdag 2 Juni 4.07 4.31 Zondag 3 4.55 5.19 Maandag 4 5.48 6.12 Dinsdag 5 6.40 7-04 Laatste Kwartier Woensdag 6 Juni voorm. 10.39. Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 2 Juni 9.40 nm. Zondag 3 9.41 Maandag 4 9.42 Dinsdag 5 8.43 MARKTBERICHTEN. Middelburg, 31 Mei, Ter graanmarkt van heden was de aanvoer geriDg. Tarwe 113.50f 14. Boter f0.80 a 10.90 per 5 ons. Eieren f5.50 a f6.50 per lOOst. ZWAAR ONWEER. Een geweldig onweer heeft Woensdag boven de Zuid Hol- landsche eilanden gewoed. Bui tengewoon zware sl igen kwamen voor zoodat in vele woningen de ruiten braken. In het gebouw van de waterleiding te Oud- Beierland sloeg de bliksem op de telefoon en deed de verbin dingsdraden smelten, terwijl in de kast, waarin de telefoon geplaatst was, brand ontstond. Deze brand was evenwel spoe dig gebluscht. Van een der wa tertorens is een stuk zink afge slagen. De Ambachtsschool werd deerlijk gehavend, wat het glas werk betreft. Ongeveer 40 ruilen werden stuk geslagen. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. In de gemeente Westmaas is tijdens het onweder het zware gewicht van het slagwerk van de torenklok door de zware trillingen van een donderslag, naar beneden gekomen. Ook hier waren geen persoonlijke ongelukken. De ook bij deze bui gepaard gaande slagregens hebben aan de te velde staande gewassen veel schade gedaan. UIT DEN MOLEN GEVAL LEN. Aan de Zomervaart te Haar lem viel een molenaar uit een molen, die werd afgebroken de man is aan de gevolgen over leden. VERDRONKEN. Te Zaandam is Donderdag middag de 15-jarige zoon Jaco bus van den Rotterdamschen beurtschipper Lieverts bij het schoonmaken van het dek zon der dat dit bemerkt werd over booid gevallen en verdronken. SCIIIP GEZONKEN. Dicht bij Urk is het ijzeren klipperschip ,,Vios" schipper Molenwijk, van s'Gravenmoer, door het verschuiven der lading aardappeivezels omgeslagen en gezonken. Deze lading moest worden vervoerd van Oostwolde naar Oudewater. liet motorschip „Energie" schipper Veenstra, welke de „Vio" sleepte, heeft de bemanning naar Urk gebracht De booder visscherij-lnspectie, kwam even daarna op de plaats des onheils en heeft een en an der opgevischt. DE STAKING IN BELGIE. De staking breidt zich weder uit: Te Aalst, Dendermonde. Aerschot, Leuven en Berchem- Antwerpen, waar het werk her vat was, is het opnier w neer gelegd. In het Noorderstation te Brussel weigert het personeel de treinen voor Antwerpen, Kort- rijk en Gent verder te brengen. Te Gent-Ledeberg zijn enkele menschen weer aan 't werk ge gaan. Door de staking te Aalst worden tal van verbindingen verbroken. Men schrijft deze verergering van de staking toe aan de Woensdag door Vander- Velde in de Kamer uitgesproken redevoering, waarin hij de re geering verweten heeft niet de noodige sommen te vinden voor de salarisverhooging der spoor wegmannen, terwijl zij wel de militaire uitgaven wil verhoogen. Er zijn gisteren weer 70 man ontslagen. De Britsche spoorwegmanqpn hebben hun sympathie aan de stakers betuigd, die zij financi eel zullen steunen. Bij de Nederl. Spoorwegenis bericht ontvangen, dat tenge volge van de uitbreiding der staking te Antwerpen het trein verkeer tU88chen Esschen en Antwerpen weer geheel is stop gezet. EEN GRAMOFOON VOOR DE VESTJESZAK. Een Hongaarsch technicus heeft een gramofoontje uitgevon den, dat niet grooter is dan een horloge. Dit geestige aardige instrumentje wordt aangeprezen in de advertenties met „Neemt uw orkest mede in uw vestjes zak 1" en is gedoopt „De Liliput gramol'oon". Alles speelt ze en het ding wordt opgewonden als

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2