binnenland. "sport. Gemengd Nieuws bij huur voor 3 6, ot 9 jaren wordt 9 jaar genomen). De bepaling in de wet om trent schriftelijke huur zijn niet dezelfde als die van mondelinge verhuring. Ook daarom is het wensche- lijk precies te weten tot wan neer de schriftelijke huur geldt. Het einde bijv. is anders zoo als hiervoor werd opgemerkt. Voor de mondelinge huur is een opzegging noodig, voor de schriftelijke meestal niet. Blijft na het einde eener schriftelijke overeenkomst de huurder in het genot dan ontstaat stilzwijgend een nieuw mondelinge huur. Wil de verhuurder dat voorkomen dan zal hij in het contract moe ten bedingen, dat de huurder zich nimmer op stilzwijgende mondelinge huur zal beroepen ook al wordt hij in het genot gelaten. Ongemerkt komen wij daar door op het gebied van de huur- bedingen en voorwaarden. Die bedingen kunnen van velerlei aard zijn. De voornaamste wor den alsnu besproken, daarbij onderscheidende huur van ge bouwen, huizen en schuren en van landerijen, erven, tuinen, vischwaters, jachtterreinen en andere gronden. Voornamelijk bij' huur van huizen wordt bedongen dat de huurder het gehuurde van ge noegzame meubelen voorziet. Voor landerijen en hofsteden geldt dit evenzeer. Op het land en in de schuren zal de huurder de noodige landbouwgereed schappen, mest, voorraden en vee moeten brengen. Behalve dat het wenschelijk is dat het gehuurde woidt gebruikt over eenkomstig de bestemming, zijn die meubelen en landbouwinspan voor den verhuurder een onder pand om daarop alles te ver halen hetgeen hij ter zake van de huur te vorderen heeft. Voor namelijk is dat dus de huursom en ook de kosten van reparatiën die de verhuurder heeft laten doen en de huurder betalen moet. De hoeveelheid der meu belen, gereedschappen en vee hangt af van de huursom en de belangen voor de bebouwing en beweiding. Bij huizen geldt het voornamelijk als onderpand en zal een som van driemaal de jaarlijksche huur een voldoende waarde der meubelen zijn. De verhuurder lette er op dat de huurder zaken op het gehuurde brengt, die niet gestolen of ver loren waren, want anders geeft dat onderpand niet veel. Ook drage hij zorg, dat de huurder bij eventueele onderhuur of oveidracht van huur tegen over dien onderhuurder hetzelfde bedingtop stralfe van ontbin ding der huur. Kan de huurder niet meubi- leeren dan zal hij zekerheid moeten stellen voor de betaling van de huursom en mogelijke schade wegens 't niet gebruiken. Of wel hij moet vooruitbetalen en een zekere som déponeeren om daaruit eventueele schade te verhalen. Hieruit blijkt dat ook betreffende de betaling bedingen te maken zijn. Vooruitbetaling is in het belang van den ver huurder. Soms zal deze echter geen vooruitbetaling mogen be dingen. Wanneer ni. de schuld- eischer, die hypotheek heeft op het verhuurde goed, heeft be dongen dat de huurpenningen nimmer mogen vooruitbetaald worden. Bij niet voldoening der huur penningen zal ontbinding van het contract gevraagd kunnen wordendoch zullen partijen goed doen te omschrijven hoe die ontbinding in dat geval zal werken. N.l. vanaf welk tijdstip 1 Een algeheele ontbinding is practi8ch onuitvoerbaar. Gelukkig heeft de rechter de mogelijkheid aangenomen om als het ware gedeeltelijk ont binding te kunnen uitspreken. Wat de reparatiön aangaat, de gewone en dagelijksche ko men volgens de wet voor reke ning van den huurder. Partijen zullen goeddoen, ter voorkoming van misverstand precies te be palen welke de huurder en welke de verhuurder moet ver richten en betalen. Onderhuur is bij huizen toe gelaten, tenzij het contract het anders bepaalt. De verhouding en aansprakelijkheid van den ouden en van den tweeden huur der tegenover den verhuurder en tusschen hen onderling zal minutieus geregeld moeten wor den, daar de wet zelf daarover heel weinig vertelt. De onder huring zal niet mogen strijden met de bedingen en voorwaarden van de eerste huurovereenkomst. Omtrent het genot en het ge bruik zullen eveneens bepalingen worden gemaakt. Meestal zal het gehuurde niet van bestem ming mogen worden veranderd. Woonhuizen zullen niet tot win kels, bouwland niet tot weiland worden gebezigd. De plaatse lijke gewoonten en gebruiken, spelen, bij gebreke van bepalin gen in de acte, een groote rol. Zoo zal wat landerijen aangaat ook de gesteldheid van het ge huurde van belang zijn. In de acte bepale men dus precies hoe lang het gehuurde bouwland zal blijven, hoe lang het braak moet liggen of als weiland worden gebezigd, welke gewassen ge teeld mogen of moeten worden en of al of niet wisselbouw moet gevolgd worden. Aan mondelinge afspraken, goede trouw of het toeval laat men niet over, men contracteeren alles. Moeten door den huurder zaken worden over genomen bij het begin of door den verhuurder bij het einde der huur dan bepale men dat dit geschiedde tegen „taxatie" waarde zooals drie deskundigen die zullen schatten. De benoe ming dier deskundigen wordt tevens geregeld. Dubbelzinnig heden of gebrekkige regeling hebben al menig huurder en ver huurder betreurt. Men doe het dus beter, en laie niet alles over aan tusschenpersonen, die er alleen aan denken hun eigen portemonnaie te vullen ten koste van de cliënten, wier belangen hen koud laten. Men zij ook ernstig op zijn hoede voor de practijken van zaakwaarnemer, die de huurders groote sommen afpersen om te mogen pachten. Deze afzetters maken misbruik van hun macht om arme tobbers, die niet buiten de huur kunnen, het mes op den keel te zetten. En de onnooze- len vliegen er nog steeds in en laten zich villen door die heeren. In Oostelijk West. Z- Vlaanderen zijn die practijken, naar ik hoor, allerminst onbekend. Helaas heb ben deze uitzuigers nog te veel schijn van macht en durft men hen niet aan. De uitgeknepen huurder is veelal ook te weinig ontwikkeld en te af hankelijk om zich te roeren. In hun oog is voor hen rechtvaardigheid en rechtszekerheid iets onbereik baars. Ook op de kosten van de huuracte dient te worden gelet. Het huurzegel is soms hoog. In den regel draagt de huurder dit. Daar het zegel op het con tract zit kan iedet ook precies weten hoeveel daarvoor betaald moet worden. Afgezet behoeft men dus niet te worden. Wan neer het huurcontract in duplo wordt opgemaakt dan behoeft slechts tin exemplaar op zegel te worden gesteld, wanneer aan twee voorwaarden wordt vol daan le. de datum van aanvang der huur moet binnen één maand vóór ot moet na den datum der registratie vallen. 2e. beide exemplaren der acte moeten worden geregistreerd binnen drie maanden na hare dagteekening. In die gevallen betaalt men dus het zegelrecht, dat voor de acte is gebruikt en niets meer. Het wordt tijd dat men eens voor zijn rechten op komt en zich niet goedig laat afschepen met het praatje daar hebt U geen verstand vanlaat dal maar aan ons over." Want dan is men verloren In de acte zal ook bepaald moeten worden of de huurder een ge deelte van de huursom zal mo gen korten of terug ontvangen wanneer de oogst mislukt. De wet regelt dit onvoldoende, dus zullen verhuurder en huurder daaromtrent nauwkeurige afspra ken moeten maken en zich meer houden aan de moderne en meer sociale opvattingen omtrent het pachtvraagstuk. De invloed van de huurcom- missie-wetten en de huuropzeg- gings-wetten vermindert lang zamerhand en kan dus onbe sproken blijven. Wat de betaling van de huur nog aangaat kan niet genoeg gewezen worden op het belang om. aan den ver huurder zelf te betalen of aan iemand die dergelijke volmacht van hem heeft om te ontvangen. Andere tusschenpersonen ver- mijdde men en bepale in de acte, dat betaling daaraan on geldig is. Tevens wordt over eengekomen, dat de huur direct opeischbaar zal zijn voor de geheele huurtermijn wanneer beslag wordt gelegd op de goederen van den huurder of hij failliet gaat. Hiermede is, meen ik, het voornaamste van de huurover eenkomst besproken en praten wij een volgende keer een oogenblikje over erfopvolging in verband met testament, teneinde U op de hoogte te houden van de nieuwe bepalingen daarom trent. X. DE ZOMERREIS DER KONINGIN. Reeds werd medegedeeld dat de Koningin dezen zomer haar vac mtie incognito in Engeland gaat doorbrengen. In de Engel8che bladen lezen wij, dat de Koningin haar intrek zal nemen in Rydal Hall, een historisch buiten aan het Rydal Water in het Lake Dis trict (Cumberland;. Rydal Hall is het eigendom der familie Le Fleming en ligt in de nabijheid van de woning van den dichter Wardsworth. DE BELGEN WINNEN. De hoefijzer-correspondent van het Hbl. schrijft over de belood- 8ing op de Schelde het volgende. Onlangs meldden wij, dat, door de vermeerdering van België's spoormateriaal in de Wielingen, de tijdelijke pariteit in het aantal inkomende belood- ste schepen daar weer was verdwenen België had de meer derheid herwonnen. Nu is het zelfde geschied in het Oostgat waar, sinds twee jaren, gelijk heid in materiaal bestond. De Belgen hebben een nieuwen post gezet bij Schouwenbank en hebben dus ook in het Oostgat weder de meerderheid. Wij zijn dientengevolge in alle opzichten in dezelfde positie van inferiori teit geraakt, waarin wij, inzake de Scheldebeloodsing verkeerden vóór 1921. We kunnen nu weer van voren af aan beginnen. En daar de Belgen de politieke waarde der Scheldebeloodsing altijd beter en sneller hebben getoond te begrijpen dan wij, zal het wel weer een langen tijd duren, voor de loggere Hollanders zijn bijgesloft. De Belgen beseffen wat er, door middel van de beloodsing politiek te winnen is. Wij besel fen maar loom en half, wat er voor ons te verliezen valt. In onze riviermonden. Breskens, Zaterdagavond is, in tegenwoordigheid van eenige genoodigden het gebouw „Sumajo" van den heer Crince alhier geopend. Een strijkje van de familie Van Luijk en hei Kerkelijk Zangköor liet zich hooren ten einde te constateeren hoe zang en muziek in het nieuw lokaal tot zijn recht kwam. Het mooie liinke gebouw, dat, zooals de eigenaar in zijn openings woord opmerkte, geen kleur kent, en dus voor alle richtingen be schikbaar is, is hoofdzakelijk ingericht voor Bioscoop, terwijl muziek- en tooneeluitvoeringen er in kunnen worden gegeven. In het gebouw bevinden zich 350 zitplaatsen, terwijl een too- neel met kleedkamers, alsmede een buffet aanwezig is. Wij hopen dat dit gebouw, dat in een ware behoefte in onze gemeente voorziet, ren blijvend bestaan mag hebben. Zondag kenmerkte zich door bijzondere drukte in onze gemeente. Het eerste Zomer- concert van de Muziekvereeni- ging en de groote belangstelling voor de vijf-master was wel oorzaak hiervan. Ruim 500 per sonen hebben het schip bezocht, waarbij velen gebruik maakten van de gelegenheid een concert, te '8 Gravenhage gegeven, per draadlooze telegrafie te hooren. Zondag wordt de gelegenheid hiervoor weder opengesteld. Den lezers worden ver wezen naar de gewijzigde dienst regeling van boot en tram, welke 1 Juni a.8. een aanvang neemt. Groede, Vanwege de A. N. W. B. is als Bonds-café alhier aangesteld nHotel de Drie Konin gen". Nieuwvliet, Bij de alhier gehouden Raadsverkiezing op 24 Mei zijn gekozen op lijst No. 1 volgens candidatenlijst J. de Ilullu-Luteijn, aftr. A. de Hullu-van Strien, aftr. A. Brakman, aftr. J. J. Provoost, aftr. J. Sonnevijlle, aftr. Lijst 2. A. Schijve, aftr., A. de Groote. Sint Kruis. A.s. Zondag wordt alhier ter gelegenheid van het jubileum der Muziekvereeni- ging „Elk naar zijne Krachten" een festival gehouden, dat zeker, dank zij de gulle medewerking der ingezetenen, waardoor een bedrag van ruim f 600,werd bijeengebracht, luisterrijk zal wordeh gevierd. Aan dit festival wordt, behalve door de jubilee- rende vereeniging, nog deelge nomen door de volgende gezel schappen Geduld Overwint te Cadzand, De Ware Vrienden te Middel burg (België), Apollo te Sluis, St. Cecilia te St. Marguerithe (België), Koninkl. Mnzieksoc. Aardenburgsche Fanfare te Aar denburg, Uit het Volk voor het Volk te Breskens, Ons Genoe gen te Retranchement, Steunt Elkander te Waterland-Oude man (België), Veronica te Zuid- zande, Nut en Genoegen te Waterlandkerkje en Harmonie te Oostburg. Aangezien in de gemeente Sint Kruis niet dikwijls een feest wordt gevierd, zullen ze zeker dien dag eendrachtig samen werken om de gasten goed te ontvangen en den dag op echt feestelijke wijze door te bren gen. Te 2 uur wordt den op tocht gevormd, waarna de eere wijn wordt aangeboden in de Openb. Lagere School Nadat de verschillende korpsen op een tweetal estrades hunne muziek- nummers zullen hebben doen hooren, zal de verloting der premies en de uitreiking der herinneringsmedaille plaats heb ben. Onze verslaggever zal op het festival aanwezig zijn, ten einde den lezers verslag te doen van deze festiviteit. DAGEN. Woensdag 30 Mei 12.40 1.06 Donderdag31 1.26 1.50 Vrijdag 1 Juni 2.21 2.45 Volle Maan Woensdag 30 Mei vm. 5.26. Duivenwedvlucht Orleans. 27 Mei. Aant. duiven 73. Afst. 406 KM. BRESKENS. le en 2e prijs Jac. Haartsen, 3 en 8e D. Klaas- sen, 4e, 11e en 15e Jac. de Fouw, 5e Jan Quaars, 6e W. Neele, 7e Jan Pleijte Gz., 9e Iz. Luteijn, 10e Jan Pleijte Pz., 12e P. Jacobs, 13 en 19e Jan Pleijte Gz., 14e Jac. Quaars, 16e A. Buijze, 17e A. Vermeulen, 18e Joz. Pleijte. le overduii J. Rofak, 2e P. de Poorter, 3e A. v. d. Heuvel. Gelost 5.48 uur. Eerste aan komst 12.12.48, slecht weer. Laatste aankomst 1 33,3, snelheid 1051 M. per minuut. Zondag a.s. Breteuil 216 K.M. Zooals weer is gebleken, kan er haast weinig met succes op de losplaats Orleans gevlogen worden, want nog haast ieder jaar is dit voor vele spurters een rampvluchi, nu ook weer deze week, velen zullen op hun hok ledige plaatsen zien en meest van hun besle duiven verspeeld hebben. Laat ons leven in de gedachte, dat er nog vele van terugkomen, en weer met liinke moed beginnen tegen nog zwaarder vluchten, zooals Tours, Angouléme en Bordaux. School- en Kerknieuws* Sint Kruis. Tot onderwij zer te Steenbergen is benoemd de heer A. Leenhouts, in gelijke betrekking alhier. Hoogwatergetij Breskens. Wisselkoersen* Dollars 12.55 f2.50; Ponden f 11.82-f 11.84Marken f0.00.42A- f ü.00.45 Belg. Francs f 14.55- 14.65; Fransche Francs f 10.95- 17.05 Kronen (afgest.) f 0.00.35- f 0.00.45. ALLES ÜP EEN FILM. Zondagmiddag zagen -jenige voorbijgangers, dat twee in brekers bezig waren zich toe gang te verschaffen tot het perceel Houtweg 5a in Den Haag, vermoedelijk met het doel door dit huis te komen in den tuin van een antiquair, wonende op het Smitswater. De politie werd gewaarschuwd, waarop in allerijl manschappen van het bureau Nieuwe Haven per fiets en van het bureau Alexander- plein per motorfiets naar den Houtweg gingen. Het hnis, waar de inbrekers inmiddels binnen gedrongen waren, werd geheel omsingeld. Een jacht begon, de inbrekers vluchtten over de da ken. De politie lostte drie scho ten, waardoor een der inbrekers aangeschoten werd. De andere zag kans, langs een dakgoot op straat te komen. Hij stal op zijn vlucht nog in de gauwte een fiets van mr H. op den Houtweg, waarmee hij poogde te ontkomen. Hij werd echter nagereden door de motorpolitie, die hem op Boorlaan, even voorbij den ingang van den Dierentuin, wist te pakken. IIij werd dadelijk naar het bureau Nieuwe Haven vervoerd. Van den anderen inbreker, die licht aan een arm verwond was, werd niets meer gemerkt bekend werd, dat hij gezien was in den tuin van een bewo ner aan de Laan van Roos en Doorn, die deu man rustig had laten vertrekken, zonder te vra gen, hoe hij daar in den tuin gekom.en was. Hij heeft zich daarna tusschen de menschen- menigte gemengd en is rustig ontkomen. De aangehoudene heet P. Z. het is een 30-jarige reiziger en een bekende van de politie wonende in de Middenstraat in Den Haag. RUSTVERSTOORDER. Zondagavond verstoorde de koopman K. B. M. in de Zand straat te Rotterdam de orde en hij verzette zich tegen de politie, toen deze hem wou arresteeren. Het publiek, dat daarbij een dreigende houding aannam, is met de sabel uiteengedreven. De koopman werd ten slotte door eenige agenten naar het politiebureau gebracht. EEN BOTSING. Door onbekende oorzaak is Zondagmorgen op het station Haarlem een range rende trein van achteren op de boot- of Hoek-trein gereden, die om 8.04 naar Amsterdam vertrekt. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Eenige rijtuigen wer den beschadigd. DOODGEVALLEN. Zondagmiddag had te Zeve naar een droevig ongeluk plaats. Terwijl een troepje fietsers over den rijksweg reed, viel plotse ling een hunner, een negentien jarig jongmensch, zekere Albers uit Velp, van zijn rijwiel en bleef levenloos liggen.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2