ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN IMelijksch Overzicht. yBtfll.ï.BÏÖN. Tien dagen Fietstocht. Rechtszekerheid* BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'02°r BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 19 Mei 1923 Nummer 2827 Uit hoofde van het Pinksterfiest verschijnt a s. Dinsdagavond geen nummer Van ons blad. Wij hopen in ons eerstvolgend nummer aan te vangen met een beschrijving van ons land, ge durende de 25 jaren dat onze Koningin ons land heeft gere geerd. Wij kunnen onze lezers deze belangrijke beschrijving ter lezing aanbevelen. Red. Het zijn altijd sterke beenen geweest, die de weelde konden dragen. Maar steike beenen zijn zeldzaam ook bij de volken. Frankrijk heeft thans zijn weel- detijd. Het leeft in het juist een volk als het Fransche zoostree- lende bewustzijn zijner schier onbeperkte macht. Dit bewust zijn geeft het gevoel, dat ook verwende kinderen gewoonlijk toonen, dat het recht heeft over al zijn zin te krijgen en door te zetten. En wanneer recht en rechtvaardigheid het daarbij in den weg treden, is het geneigd ook deze beletselen gemakkelijk onder den voet te loopen. We hebben dat in de Roer-streek kunnen waarnemen, waar vooral het over Krupp en zijn directie gevelde vonnis het bewijs brengt, hoe gevaarlijk de weelde van een volstrekt machtsbesef voor te zwakke beenen en voor de gerechtigheid wordt. Maar nog duidelijker wellicht heeft het in de beslissingen der bestuurscom missie van het Saargebied en in de sanctie van die beslissingen door den Volkenbondsraad zich gedemonstreerd. Wellicht tengevolge van, al thans onder den invloed van de bezetting van het Roergebied is het in de eveneens bezette Duitsche Saar-streek wat onrus tig geworden, een onrust, die zich o.a. in een mijnwerkers- staking openbaarde. Den Fran- schen, die de Saar-mijnen volgens het tractaat van Versailles 15 door j. w. b. 31 Juli, 10 Augustus. 22) Eerst echter moesten we nog naar de Helaangekomen op een be paalde plaats ik begrijp tusschen twee haakjes nog steeds niet hoe de gidsen in deze werwar van ontelbare gangen, die op elkaar gelijken als de eieren van dezelfde kip, altijd de goede bij den kop weten te pakken beval hij ons stil te blijven staan, waarop hij zich door een dwarsgang en daarna door één die evenwijdig liep dan de onze, van ons verwijderde. Langzaam aan verminderde het rossige geflikker van de lamp, die al maar verder van ons wegg>ngiedere keer als de gids langs een verbindingsweg kwam, tooverde zich op de tegenoverliggende muur een zwak-helroode vlek al trillend in het duister vervloeiend. Plots was alle lichtefTect verdwenen. Daar stonden we in de aller diepste duisternis, waar we geen hand voor oogen zien konden, jaar lang mogen exploiteeren, kwam deze onrust en deze sta king al uiterst ongelegen. En toen ze daaraan nietgemakkelijk een eind konden krijgen, heelt de bestuurscommissie waarvan een Franschman voorzitter en o.a. een Belg en een geheel verfranschte sinds jaren te Parijs wonende Deen lid zijn en die geheel onder Franschen invloed staat, met alleen de stem van den Engelschen vertegenwoor diger tegen, een strafverordening uitgevaardigd, waarvan de vroe ge, e Engelsche eerste minister Asquith gezegd heeftGij kunt zoeken in al de annalen van het despotisme in de ergste dagen van de Russische geschie denis zonder een monsterachtiger voorbeeld te vinden van despo tische wetgeving of de weder gade van een maati egel, die de gewone rechten van vrije bur gers sterker onderdrukt dan dit besluit, hetwelk in zee is gegaan met het gezag van den Volken bond". Het is een veroordeeling niet alleen van de Franschen, maar ook van den Volkenbond. En juist dit beneemt zoo alle uit zicht op een tijd, waarin niet langer het machtsbesef, maar de rechtvaardigheid de wet zal stellen aan de Europeesche sa menleving. Want, nietwaar de Volkenbond werd opgericht om dat „het van belang was nauw gezet de voorschriften van het volkenrecht in acht te nemen, die voortaan erkend worden als werkelijk richtsnoer voor de ge dragingen der regeeringen en gerechtigheid te laten'heerachen en angstvallig alle verplichtingen te eerbiedigen, die voortvloeien uit tractaten, in de onderlinge betrekkingen van dè georgani seerde volken". Wij kunnen niet nalaten te glimlachen wanneer we deze zinsnede uit de stichtingsoorkon de van den Volkenbond lezen. Maar deze glimlach beteekent het prijsgeven van de droom, die de menschheid eens droomde en van de verwachtingen, waar mee zij het eind van den gru- welijken wereldoorlog begroette, en wat nog wel de meeste in druk maakte, dood, doodstil was het allerwegen, geen zuchtje, geen kraakje, niet het zwakste geluidje werd gehoord. Daar lionker-tllikkerde in een verre gang weer de gidslainp en wederom waren we verrukt door het eenig effect dat nu in om gekeerde richting, crescendo, zich voor ons tooverde. Natuurlijk was er ook een echo, hoewel het toch eenigs- zins vreemd klinkt om te hooren, dat er in dit Labyrinth waarbij dat van koning Minos vermoedelijk nog maar kinder spel geweest is in deze kluwen van 100 maal 1000 gan gen, slechts een echo te vinden is. De gebruikelijke UitToepen en schreeuwen werden natuur lijk ten gehoore gebracht; waar bij het „Hoe heet de burge meester van Wezel?" niet ontbrak. Dit was ten minste een ware echo, een andere als die waarvan ik laatst hoorde vertellen. Daar was ook een gids met een gezelschap vreem delingen op stap, en zou een prachtige echo laten hooren. Nu was het bedriegerij, want in stilte had de leeperd een ander op grooten afstand verborgen, maar van de hoop ook, dat er eindelijk eens een eind zal komen aan de ellende, waarin Europa zichzelf gestort heeft. Nu ook de Volkenbond geen dienst meer kan doen, zien we geen enkele uitweg. En toch moet er een uitweg zijn, willen we op de beenen blijven! Frankrijk beseft het nog niet. Maar zelfs in Bel gië schijnt het bewustzijn te ont waken. En de ontreddering, waarin de staking van spoor wegpersoneel, post- en telegraaf- beamten en transportarbeiders het oconomisch leven er heeft gebracht, moet 't gevoel nog ver sterken, dat het noodig wordt een anderen weg te gaan en althans de beklemming van het Roer-avontuur kwijt te raken. Want dat Roer-avontuur blijft wel de voornaamste hinderpaal voor een mogelijk herstel. En de kans dat Engeland en Italië met hun antwoord op het Duit sche voorstel, dat tegen Frank rijk en België front maakt, dezen hinderpaal spoedig uit den weg zullen ruimen, lijkt nog niet groot. Maar intusschen doemen alweer nieuwe gevaren op. Terwijl men te Lausanne zich nog inspant den vrede in het nabije Oosten te verzekeren, dreigt het Fransch Turksche contlict al met de mogelijkheid van nieuwen strijd. En de nota van Engeland aan de Sowjet regeering roept het gevaar op, dat het geheele Oosten in dezen nieuwen strijd betrokken zou worden. De Russen hebben een beetje vreemde manieren ingevoerd in het internationaal en diplomatiek verkeer, waaraan vooral de Entente, met wier oppermacht ze geen rekening hielden, zich voortdurend stootte. Het opbren gen van Engelsche treilers, die dichter bij de Russische kust vischten dan de Russen het verkozen, heeft ten slotte de maat doen overloppen. Een En gëlsch oorlogsschip is nu onder weg. Maar de Engelsche arbei derspartij doet haar uiterste best het dreigend oorlogsgevaar at te wenden. En ook de Russische regeering schijnt geneigd zich die daar als echo zou fungee- ren. Heel de schare was in spanning, hier was een echo zooals er geen tweede op de weield bestond. Ben je daar?" donderde des gidsen stem jaaaaaalll" echode het van de andere kant. Van uit de Hel gingen we 't was in alle geval beter als andersom Hemelwaarts d.w.z. naar de uitgang. l'rachtig mooi is het wanneer men naar de plaats gaat waar men den berg verlaat; het is als een doodstille, koele zomeravond met helder, bleekblauw-zilverend maanlicht, dat sterker en sterker wordt alnaarmate men meer de uitgang nadert; tot eensklaps: knipperend met dé oogen ston den we buiten alsof we in een ontelbaarjoogenblik uit den bergin een gloeiende bakkersoven waren overgebracht; viel de zware, loom-drukkende onwearswarmte op ons néér; zóo1 hevig, dat het zweet ons uitbrak aan alle kan ten en we er bijkans naar van werden. Tot één van de gebeurtenissen op onze tocht die me wel het langst in herinnering zal blijven en waar ik ook met hart en ziel van genoten heb, behoort voor het behoudt van den vrede zoo goed mogelijk in te spannen. Krassin, een der meest gematig de volkscommissarissen, is naar Londen en het antwoord op de Engelsche nota belooft tegemoet komend te worden. Het incident zelf verzwakt niettemin Enge- land's positie op de conferentie van Lausanne waarvan de Fran schen even goed de voordeelen zullen hebben, al zal het in de Turken de overtuiging versterk- ken, dat ze niet alleen staan en zoodoende ook hen wat minder handelbaar maken. Waar bovendien de moord op den Russischen gezant te Lausanne gepleegd, niet alleen de Rus sische regeering, maar de heele communistische wereld opnieuw verbitfert en in verzet brengt, is de toestand toch nog alles behalve rooskleurig. Zoodat alles bijeengenomen, de hoop op het vinden van den noodzakelijken uitweg nog bitter klein kan zijn en daardoor de hoop om op de beenen te blij ven ook maar uiterst gering. Lukt het niettemin, dan is het ondanks de moeite, die het machtsbewustzijn van de over winnaars uit den grooten oorlog zich bij voortduring geeft om ons toch al zoo labiel evenwicht grondig te storen. VI. Het huurcontract van onroerend goed. (Ie Vervolg) Na de uiterlijke vorm, die in het vorig nummer werd bespro ken, komt de inhoud van het huurcontract aan de beurt. We gens de bedoeling van deze stukken zullen slechts hoofdzaken ter sprake kunnen komen. Alvorens echter tot de nood zakelijke inhoud te komen dient onder het oog gezien te worden wie bekwaam en bevoegd zijn zoodanige contracten aan te gaan. Is men onbektvaain daar toe dan kan men geen enkel zeker ons bezoek aan de St. Pietersberg. Voor ik nu hier van afstap wil ik nog even een appeltje schillen over de heeren gidsen, want dat zijn al zien ze er nog zoo fatsoenlijk uit en al zetten ze nog zoo'n onschul- dig gezicht toch eigenlijk ge zegd toch groote gannellen. Op ons entreebiljet slond met groote, in 't oog vallende letters dat de gidsen in geen geval om drink geld mochten vragen, want dat de toegangsprijs zoo hoog was gesteld en die valt heusch, vooral als men slechts met een paar personen is, om den drom mel niet mee dat den gelei ders daarvan een flink percentage als loon kan worden uitgekeerd. Maar ja, nog nauwelijks waren we op stap of daar had je het ja, ze mochten geen fooien vragen, maar die heeren exploi tanten waren je reinste uitzui gers, lieten hooge toegangsprijzen betalen, vergoedden dan de gidsen met een paar simpele centen enz. enz., maar, zoo voeg de hij er aan toe, gelukkig dat er onder de bezoekers toch al tijd nog goede menschen zijn, die het werk van den gids weten te waardeeren 4Je moet al heel stom zijn, als je dan nog contract sluiten, onbevoegdheid echter belet het aangaau van sommige overeenkomsten. Een minderjarige bijv. kan nimmer een huurcontract sluiten, een meerderjarige kan het in het algemeen wel. Toch zijn er spe ciale gevallen waarin een zeker meerderjarige de overeenkomst niet kan aangaan. Onbekwaam om te verhuren of te huren is de minderjarige (voor zoover hij geen' handlich ting verkreeg, dus gedeeltelijk als meerderjarig wordt be schouwd), en de onder-curatele gestelde. De gehuwde vrouw, die eigen beheer harer goederen heeft, zal die goederen mogen verhuren, doch moet voor het con tracteeren gemachtigd worden door haren echtgenoot. Een voogd zal de goederen van den minderjarige mogen verhuren. Wil hij ze zelf huren dan schrijft het Burgelijk Wetboek bijzon dere formaliteiten voor. Onbevoegdheid om te ver huren kan voorkomen wanneer de goederen met hypotheek zijn bezwaard. Heeft de hypothe caire schuldeischer dan bedongen dat de goederen niet verhuurd mogen worden ol wel slechts onder bijzondere voorwaarden dan ij de eigenaar daaraan ge bonden. Of ook de kooper van het goed dat is, is twijfelachtig. Verhuurt de eigenaar-hypo theekgever toch dan kan de schuldeischer de nietigheid van de huur inroepen. Zoo doet dus de huurder goed om te in- formeeren of hypotheek op het goed rust en zoo ja, dan de acte van geldleening ter dege door te lezen. Want in vrijwel alle hypotheek acten komt een beding voor omtrent de bevoegd heid van verhuren, bijv. om in 't geheel niet of niet langer dan een zeker aantal jaren te ver huren of de huurpenningen niet vóóruit te laten betalen enz. Ook zal de huurder moeten na gaan of de verhuurder overigens het recht heeft om te verhuren. Een vruchtgebiuiker zal dit mogen doen, doch volgens plaatselijke gebruiken en ge woonten en bij gebreke daarvan niet weet hoe laat het is. Omhoog maar weereerst tusschen kale, grauw-grijzejide rotswanden, daarna tusschen ollerlei geboomte, dat met zijn wortels het noodige voedsel van tusschen de rotsspleten haal de, en hoogerop, boven op de rotsen op de loïslaag, waarmee daar alle heuvels zijn overdekt. Op den hougsten top ligt een groote boerderij, geheel naar het oude Frankische model, met daarnaast de totaal in verval zijnde ruïne Lichtenberg. Door wat planken en balken tusschen de steenen te schuiven, heeft men zoo een trap in den ouden toren gefabriceerd, waarlangs men dan een plat-vorm in den top van den geheel vervallen en grootendeels ingestorte toren bereikt, om van daar bij mooi weer van het prachtig verge zicht te genieten. Van een strop gesproken, daar hadden we er een, het was een groote tegenvallerdoor de onweer- zwoelte was heel het land in een nevelwaas gehuld, die voor het oog alles achter een vaag, slecht doorzichtbaar scherm ver borgen hield. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1