Officiëele iiibedrijf- stelliug vaii de Klectrische Centrale voor Z.-Vlaanderen, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo''BRESKENS P°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 16 Mei 1923 Nummer 2826 Maandag had de plechtige officiëele inbedrijfstelling der Electrische Centrale voor Z. Vlaanderen, gevestigd onder de gemeente Westdorpe, nabij Sas van Gent, plaats. Evenals bij de eerste steen- legging op 21 Maart 1922, gin gen wij ook nu des morgens om negen uu>- te V'lissingen aan boord van het aldaar gereed liggend stoomschip .Zeeland" van de Provinciale Sloom- bootdienst, hetwelk met gast- heeren en genoodigden koers zette naar Terneuzen, alwaar nog verschillende genoodigden aan boord kwamen, om na het schutten de reis door het kanaal voort te zetten naar de plaats van bestemming. Evenals bij de steenlegging fungeerde als gastvrouwe de P. Z. E. M., vertegenwoordigd door den raad vain commissarissen, de heeren J. A. van Rompu, Mr P. J. Dieleman, F. Sprenger, D. W. Lindenberg, met als Adjunct- Secretaris de heer J. F. Magen dans en de Directeur H. Streef kerk. Behalve de Commissaris der Koningin, de heer JhrMrQuar- les van ÜfTord, die zich gaarne bereid verklaard had deze plech tige officiëele opening met zijn tegenwoordigheid te vereeren, waren tegenwoordig de leden der Prov. Staten, de heeren Erasmus, Uendrikse, Ilensel, Verhorst, van de Putte,I.indeijer, Onderdijk, Overhoff, Moelker, van Oeveren, van Niftrik, Lands heer, Vienings, van Nieuwen huijzen, Dekker en van der Weijde. Verder waren uitgenoodigd de Gemeentebesturen van Zeeuwsch Vlaanderen welke grootendeels tegenwoordig waren. Nadat de boot bij de plaats der plechtigheid had gemeerd, begaven de heeren zich aan wal, op Wesdorpen's grondgebied, waar de Burgemeester, de heer van Waes, de genoodigden wel kom heette met de volgende woorden Excellentie, Heeren Ged Staten en Prov. Staten. Mijne Heeren In de eerste plaats wensch ik den Heer Commissaris der Koningin van harte welkom op deze feestelijke bijeenkomst, en in deze gemeente. Ik druk den wensch uit, dat Z.Ex. zijn beste krachten zal aanwenden om de belangen van de Electriciteit zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Ook doe ik een beroep op Ged. Staten en Prov. Staten, om het bedrijf in goede banen te leiden. Ik wensch den heer Streefkerk geluk met de open stelling van het bedrijf. Ik hoop en vertrouw, dat de Electrische Centrale een zegen mag zijn voor de streek, opdat landbouw en industrie zich meer en meer mogen ontwikkelen, en tot hoo- ger peil worden opgevoerd. Mijne heeren, ik druk dan ook den wensch uit, dat Zeeuwsch- Vlaanderen de rijke vruchten, aan de Electrische Centrale verbonden, moge gelukken. De Commissaris dankte voor de welgemeende welkomstwoor den. De Voorzitter van den raad van Commissarissen der P. Z.E. M., de heer J. A. van Rompu, nam hierna het woord en sprak ongeveer als volgt Het is, mijne heeren, nauwe lijks een jaar geleden, dat de „P. Z. E. M." (J naar deze plek riep, om den eersten steen te leggen van het gebouw harer cen trale dat gij thansgereed ziet niet alleen, maar dat ook reeds al die inrichtingen bevat, welke noodig ziji', om het Nederland- sche, het Zeeuwsche gedeelte van het aloude Vlaanderen te voorzien van het licht en de kracht van den bij uitstek technischen tijd. .Nauweltjk een jaar" zeide ik, dit resultaat, dat gunstig af steekt, zoowel in betrekkelijken als in absolute» zin, bij de bouw tijden, die elders wel voor elec trische centrales gevorderd wer den, is bereikt door het ondanks de nimmer uitblijvende tegen slagen eendrachtig en volhar dend arbeiden van de velen, die op de eene of andere wijze, hetzij leidend, hetzij uitvoerend, hetzij technisch, hetzij adminis- stratief, bij deze onderneming betrokken waren. Onze maatschappij, mijne Heeren, van wier Raad van commissarissen ik het voorrecht heb de voorzitter te zijn, is begrijpelijkerwijze over dit resul taat aileszins verheugd, com missarissen hebben dan ook ge meend, dat het pas gaf, de ingebruik-neming dezer elec trische centale, waai van gij, als ik mij zoo uitdrukken mag, de geboorte zaagt, en wier wasdom en volgroeiing door U, in het bijzonder door de Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten, met schier critische belangstelling werd ga degeslagen, door Uwe tegen- wooidigheid te accentueeren en daaraan alzoo, voor zoover de ongunst der tijden dat gedoogt een eenigszins feestelijk karakter te geven. Het stemt commissarissen daar om blijde, dat zoovele leden van de Prov. Staten van dit gewest, voovele gemeentebe sturen in Zeeuwsch- Vlaanderen, zoovele hoofdambtenaren van Rijks- en Provinciale diensten alsmede industrieelen en leiders van en in industrieele bedrijven, aan onze uitnoodiging gevolg gaven, omdat wij daarin eener zijds een blijk van belangstellen de symphatie, voor wat hier gewrocht werd en zal worden, mogen zien, anderzijds een grond voor goede hope, dat wij wel dra de nog van verre staanden onder onze stroomafnemers mo gen tellen dat ook de Zeeuw sche pers ons hare vertegen woordigers wilde zenden, stemt ons tot erkentelijkheid, verze kerd als wij daardoor zijn, dat de ruchtbaarheid, welke wij voor onze onderneming behoeven aldus op juiste en veilige wijze is verzekerd. Maar onze voldoening culmi neert, mijnheer de Commissaris der Koningin, in Uwe aanwe zigheid alhier en in Uwe grif en gaarne gegeven bereidver klaring, om de in bedrijfstelling der centrale officieel en plechtig door Uw woord te constateeren. Ongetwijfeld behoeft onze maatschappij in de eerste plaats de voortdurende aandacht van de Provinciale Staten, reeds daarom, wijl die ons den onmis- baren .nérvus rérum" moeten verschaffen, doch daarnaast kan toch ook zonder de welwillende, ik mag wel zeggen de toege negen medewerking van het dagelijksch bestuur der Provincie ons werk nauwelijks slagen uit de gestie van den voorzitter dier twee lichamen mogen wij besluiten, dat wij ook in de toekomst op beider steun zullen kunnen rekenen. U allen mijne heeren, welkom heetende aan de plaats, zij het mij dan thans vergund, U, Mijn heer de Commissaris der Koningin in Zeeland, te verzoeken, liet woord te willen n-imen. De Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, voldeed aan dit verzoek en sprak de volgende rede uit üp 21 Maart van het vorige jaar zijn velen Uwer met mij te dezer plaatse samengekomen tot het leggen van den eersten steen van dit gebouw. Thans ruim een jaar later zijn wij teruggekeerd om, zooals de Raad van Com missarissen het in zijne uilnoo- digingen uitdrukt, de plechtige officieele inbedrijfstelling van de electr. centrale voor Zeeuwsch- Vlaanderen te doen plaats vin den. Toen de president-commissai is der Maatschappij voor eenigen tijd mij met het voornemen van commssarissen in kennis stelde om die officieele opening der centrale op eenigszins feestelijke wijze te doen plaats vinden en mij reeds bij voorbaat uitnoodig- de daarbij een kort woord tot alle genoodigden te richten, heb ik dit plan toegejuicht, niet al leen, omdat ik meende, dat het als Voorzitter der Staten en van Ged. Staten dezer provincie op mijnen weg lag aan deze feeste lijkheid of wil men plechtig heid mijne medewerking te geven en niet alleen omdat mij uit die uitnoodiging andermaal bleek, dat commissarissen over tuigd zijn van de wenschelijkheid eener nauwe samenwerking tus- schen het Provinciaal Bestuur en hun college, eene samenwerking, die, naar ik met vreugde kan constateeren, zoo welwillend mo gelijk is, inaar bovenal omdat het mij uiterst aangenaam was en ik het eene bij uitstek ge schikte gelegenheid achtte om nogmaals een krachtige aanspo ring te richten tot alle openbare besturen en alle particulieren in het 4e en 5e de district tot het zich algemeen doen aansluiten aan het kabelnet der maatschap pij en zich waardig te keuren het groote offer, door de pro vincie aan deze streek gebracht. Mijn dank derhalve aan den raad van commissarissen voor de zeer op prijs gestelde uitnoodi ging, welke ik mocht ontvangen. In de toespraak, welke ik ten vorige jare onder Maartsche lentebuien tot U mocht houden, trachtte ik in korte trekken, een terugblik te doen werpen op de wordingsgeschiedenis der maat schappij, welke reeds in hare prille jeugd met zoovele moei lijkheden te kampen heeft ge had thans nu de werkzaamheden zoover gevorderd zijn, dat de electrischen stroom sedert enkele weken een aanvang heeft kunnen nemen, wil ik in de eerste plaats een oogenblik Uwe aandacht vragen voor de wijze, waarop die stroom in dit gebouw, het welk reeds bij het binnentreden zulk een aangenamen «n groot- •chen indruk maakt, door mid del van de machtige machines wordt opgewekt en van hier wordt overgebracht naar de diverse afnemers. Laat mij aanvangen met het ketelhuis De stoom, die noodig is voor het drijven der turbines wordt geproduceerd in waterpijpketel i onder een druk van 16 atmos- pheren. In het ketelhuis zijn daartoe twee zulke ketels op gesteld, die ieder normaal ÏOOUO K.G. en maximaal 12000 K.G. stoom per uur kunnen produ- ceeren. De voeding van de ketels geschiedt of door een met stoom turbine aangedreven pomp of door een met een electromotor aangedreven pomp. Deze pom pen zijn in eene afzonderlijke pompenkamer ondergebracht, die zich boven den regenwaterbak bevindt, liet water, dat door de pompen naar den ketel ge perst wordt, gaat door een buizenstelsel, dat in den stroom van de rookgassen geplaatst is. Hierdoor wordt het water met anders verloien warmte verhit, alvorens in den ketel te komen, zoodat het rendement van de ketelinstallatie verhoogd wordt. In het machinehuis zijn twee stoomturbines opgesteld, waar van ieder direct gekoppeld is met een draaistroomgenerator. Deze draaistroomgenerator kan een vermogen van 2U00 K. V. A. afgeven onder een spanning van 6000 volt. Daar deze span ning voor de distributie van de electriciteit over Zeeuwsch- Vlaanderen te laag is, wordt deze door transformatoren van gelijk vermogen als de genera toren omgezet in 10000 volt. De afgewerkte stoom van de turbines wordt in een daaronder opgestelden condensor neerge slagen. Het hierbij gevormde water wordt teruggevoerd naar een bak boven de pompenkamer. van waaruit de pompen het weer in de ketels persen. Voor het neerslaan van den afgewerkten stoom is koel water noodig, dat door pompen, aan gedreven door een stoomturbine, den condensor toegevoegd wordt. Het koelwater wordt ontrok ken aan een kanaal onder de turbo-pompen, dat door een gegoten ijzeren buisleiding in directe verbinding staat met het kanaal van Neuzen naar Sas van Gent. Voor de reguleering en de verdeeling van den electrischen stroom en de beveiliging dient het schakelhuis. Op de grens van machine- en schakelhuis is de schakeltafel geplaatst, waarop alle manupilaties, hetzij door directe mechanische, hetzij door electrische overbrenging plaats vinden. In de ruimte achter het scha kelbord, is het dubbel-railsy- steem ondergebracht, waarheen over olieschakelaars de stroom van de machines gevoerd wordt en waar vandaan ook weer over olieschakelaars de kabelleidingen aftakken. Deze olieschakelaars zijn in een ruimte onder die van het dubbelrailsysteem onder gebracht. Voor de noodverlichting en voor de bediening van de olie- schakelaars is een accumulatoren batterij opgesteld. Door deze mechaniseering en electrificeering van liet schakel huis hoopt men de schakelbord- wachters voorloopig te kunnen ontberen. Vanuit de centrale geschiedt de distributie over Z.-Vlaande- ren door vier kabels t.w. voor de richtingen Terneuzen, IJzen- dijke, Hulst en Sas van Gent. Uitgevoerd zijn deze kabellei dingen alle, behalve die voor Sas van Gent, welke slechts ge deeltelijk gelegd is. De overi ge distributie-leidingen methoo- ge spanning zijn bovengrondsch, Als bovengrondsche leidingen zijn uitgevoerd de lijnen IJzen- dijke—Groede met een aftak king naar BreskensIJzendijke- Biervliet met een aftakking naar Hoofdplaat, terwijl in aanleg is de lijn Terneuzen-Zaamslag. Zoowel de leiding van de centrale naar Sas van Gent als die van Terneuzen naar Zaam- slag zijn nog niet gereed, daar de onderhandelingen ter zake van stroomlevering aan die .ge meenten nog niet geheel zijn beëindigd. Op de eindpunten van de kabelleidingen zijn schakelstati ons met woningen gebouwd en wel in IJzendijke, Hulst en Ter neuzen. Bovendien zijn in Drie Schouwen en Philippine ook schakelstations gebouwd, die me. er dienen voor een onder- ve deeling der leidingen. De lijn van lJzendijke-Biervliet met een aftakking naar Hoofd plaat is de eerste leiding die ouder garantie aangelegd is. Verdere garautielijnen zullen uitgevoerd worden van Hulst naar Clinge en Nieuw Namen met een aftakking naar Graauw en Langendam, de aansluitingen van een gebouwen-complex aan den Kapitalen Dam, gemeente Biervliet en in den Dierentijd- polder gemeente IJzendijke. De lengte van het kabelnet bedraagt 70 K.M. terwijl van het bovengrondsche net 2b K.M. tot op heden is aangelegd. Voor de Maatschappij is de levering van stroom, welke se dert korten tijd plaats vindt, een keerpunt. Thans heeft zij het doel, hetwelk zij nastreeft, althans voor een aantal gemeen ten bereikt. Tot dusverre waren al hare handelingen van voor bereidenden aard; een zware taak licht achter haren rug en vindt hare bekrooning in dit bouwwerk, hetwelk voor den bloei en de welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen van zoo groote beteekenis zal kunnen zijn een blijvend m mument is opgericht, getuigende van den moed en de doortastendheid van die mannen, die het openen van een nieuwe krachtige wel vaartsbron hebben weten door te zetten ondanks alle moeilijkhe den en bezwaren. Van harte aan den raad van commissarissen en de directie mijne gelukwenschen. Ik hoop zeer, dat de goede zorgen van commissarissen en de inspanning en toewijding van den directeur en zijn personeel er toe zullen leiden, dat ook binnen afzien- baren tijd het doel, dat de Staten van Zeeland met den bouw dezer centrale voor oogen stond, n.l. het brengen van elec trischen stroom zoo mogelijk aan gansch Zeeuwsch-Vlaan deren, werkelijkheid zal worden. Daartoe is echter noodig, dat de centrale zich in de symphatie van de gemeentebesturen en in gezetenen mag verheugen en de voordeelen van den electri schen stroom voor licht en kracht meer en meer worden erkend. Eene opsomming van die voordeelen wil ik thans niet

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1