Lawl-jn Tiitw. Binnenland. Gemengd Nieuws tot vorming van een reservefond» waardoor het bedrijf ook in de aanvangsjaren in staat wordt gesteld, aan de gemeente-aan deelhoudsters een zoodanig be drag uit te keeren, dat deze aan hare geldelijke verplichtin gen tengevolge der aangegane geldleeningen kunnen voldoen. 5e. Ten behoeve der voren bedoelde stortingen op de aan- deelen en in het reservefonds zullen de deelnemende gemeen ten leeningen moeten sluiten van ongeveer f 70 per hoofd der bevolking op I Januari 1925; de rente van 6 pCt. en de af lossing dezer leeningen zullen naar menschelijki: berekening gedekt kunnen worden door de uitkeeringen, die de aandeel houdsters van de Vennootschap zullen ontvangen. De gemeente-finauciën worden aldus niet door de deelneming aan de waterleiding beïnvloea de belastingdruk wordt er niet door verzwaard. De Secretaris, Mr. I'. Diele- man, deelt, na vaststelling der notulen van de vorige vergade ring mede, dat bericht van ver hindering is ingekomen van de Burgemeesters van Overslag, Zuidzande, Groede en Pluist. Alvorens tot bespreking van het rapport over te gaan deelt de Voorzitter mede, dat opnieuw een onderzoek is ingesteld naar het waterverbruik voorde indus trie, waarvan het resultaat in het rapport is neergelegd. Voorts dat er een nieuwe woningstel ling heeft plaats gehad, en dat aan de in de vorige vergadering gedane vragen over de buizen achter Cadzand en Schoondijke- Oostburg ook ten deele voldaan is. Spr. wijst verder op het gun stig verschijnsel, dat de nieuwe berekening door de directie een totaal van 5 ton lager heeft opgebracht dan het vorig rap port, en dat 4 ton is uitgetrok ken voor gratis aansluiting. Spr. geeft thans de gelegen heid de conclusie» te bespreken. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, zegt dank voor de tot hem gesproken welkomstwoorden en vriendelijke uitnoodiging. Wellicht zal bij de aanwezigen de vraag zijn gerezenwat doet de Commissaris der Koningin in ons midden, terwijl er toch nog zoo weinig aanraking is geweest tusschen de provincie en het comité Het antwoord kan spr. in twee woorden geven Hij is gekomen om aan te hooren hoe met groote instemming kennis genomen wordt van het rapport, en tevens om de inlichtingen op eventueel gedane vragen te ver nemen. Uit zijn aanwezigheid mag echter niet worden afgeleid, dat de provincie de zaak direct financieel steunt, doch wei meent spr. dat het een belang is voor de provincie, dat overal ten platten lande goed drinkwater is. Wanneer dan ook het comité een verzoek om financieelen steun aan de Staten doet, zal spreker zeer zeker zijn mede werking verleenen. Spr. hoopt, dat men hier vandaan zal gaan als warme voorstanders van het plan. De Voorzitter zegt den Com missaris dank voor deze woorden. De Secretaris leest eenige rapporten voor van de gehou den propagandalezingen in ver schillende plaatsen, waaruit blijkt dat de belangstelling over het algemeen goed is, dat men in alle plaatsen de behoefte gevoelt aan goed drinkwater. De Heer de Feijter had ge hoord, dat er te St. Jansteen geen voldoende watervoorraad was en dat men binnen 14 jaar terrein zou moeten toevoegen, en vraagt of er voldoende aan vulling is. Ook vraagt hij of de gemeenten zelve het kapitaal moeten aanschaffen. De Heer van Zuijen wenschte inlichtingen omtrent de cijfers van het gebruik per etmaal. De Directeur, de Heer Krul, kan deze vragen gecombineerd beantwoorden. De eigenlijke bron van het water is de regenval. In 1918 zijn proeven genomen en is gedurende zes weken lang een vrij groote hoeveelheid water opgepompt. Uitgemaakt is, dat inderdaad gedurende 30 jaar al het water dat noodig is, uit die plaats kan worden onttrokken Spr. geeft daarbij een beknopt overzicht. Het regenwater zorgt voortdurend voor aanvulling. Bij groote uitbreiding var het aan tal aansluitingen zou dan daarna ook op een andere plaats water gewonnen moeten worden. In den regel kan 6600 kub. M. per etmaal worden geleverd, terwijl reserve-voorraad steeds aanwe zig is in de groote kelder. Mocht bij zeer droge zomers de voor raad water minder worden, dan kan in het uiterste geval eenige putten bijgebouwd worden, het welk geen bezwaar is. Wat de kapitaalvorming be treft. Het is de weg, dat de gemeente zelf het kapitaal four neert, dus het geld leent. Bij de wet van Sept. '19 is het moge lijk, dat het rijk als geldschieter optreedt, wanneer die leeningen moeilijk te plaatsen zijn. De heer Kiuysse acht het ge- wenscht, dat er nadrukkelijk op wordt gewezen, dat deze wijze van drinkwateraanwinning niets nieuws is. Dat deze watervoorziening door hemelwater voorkomt even als bij andere waterleidingen zelfs duinwater-leidingen hun voorraad door hemelwater ver krijgen, de regenval voor aan vulling zorgt. Naar aanleiding van een vraag van den heer Wolferts omtrent de kamer-aansluitingen zegt de heer Krul, dat in het aantal kamers niet meegerekend zijn de kelders, zolders of andere bergruimten. De norm voor een minimum oppervlakte moet nog worden vastgesteld. Voorts vraagt de heer Wol ferts of de menschen nog extra kosten krijgen nadat door het bestuur het water is aangevoerd tot bij de woning. Hierop werd geantwoord, dat de aanleg ni de aftapkraan voor den aangeslotene is. Men hoopt echter zoo uit te kunnen komen, dat voor kleine arbeiderswonin gen, evenals op Tholen, ook l'/j M. pijp plus een kraantje gratis geleverd zouden kunnen worden, zoodat het voor de bewoners niets meer kost dan het abon nement. Naar aanleiding van een vraag over de tarieven, wordt opge merkt, dat voorloopig het kamer tarief is genomen, ook voor een vergelijking met andere water leidingen. Doch later is het tarief te regelen naar de plaatselijke om standigheden. De heer Hendrikse vindt ver plichte aansluiting een bezwaar en wenscht dit punt op het rap port naar voren te zien gebracht. De heer Krul deelt mede, dat in het rapport zelve de ver plichte aansluiting uitvoerig be sproken wordt. Dit rapport wordt aan de leden van den gemeente raad gestuurd, evenals een brief met de voorwaarden voor de aansluiting. Door den voorzitter wordt nog medegedeeld, dat door den Commissaris en den secretaris een audiëntie is aangevraagd bij den Minister betreffende een eventueele rijkssteun. Tevens deelt spr. mede, dat de bedoe ling is, dat alsnog met de ge meentebesturen in hun geheel zal worden geconfereerd, en wel te Oostburg, Schoondijke, Hulst Kloosterzande, Sas van Gent en Terneuzen, tevens voor de om liggende gemeenten. Ook zal, wanneer de kwestie aan de orde komt in de ge meenteraden zelve, een verte genwoordiger aanwezig zijn tot het geven van inlichtingen. Op een vraag of personen die niet aansluiten ook f70 moeten betalen (conclusie 5), deelt de voorzitter mede, dat dit bedrag van f 70 slechts een wijze van kostenberekening is voor de ge meenten, om aldus de som vast te stellen, die elke gemeente leenen moet, hetgeen spr. met voorbeelden aantoont. Voorts deelt op een desbetref fende vraag de heer Krul mede, dat men iu Zuid-Beveland be gon met een verplicht aanslui tingspercentage van ongeveer 30 pCt. J toen nu in het begin van den oorlog de materialen geweldig opliepen, was het ge volg, dat het aantal aansluitingen zeer weinig steeg; Totdat de materialenprijzen in 1920 weer daalden, en het aantal aansluitin gen weer sterk toenam. Beter is dan ook dat men ver plicht te beginnen met een per centage van 60 pCt. der aan- sluitbare perceelen. Ook omdat anders een gedeelte van het buizennet renteloos blijft liggen, en tevens als hygiënische maat regel. Bij een klein percentage is die van geen beteekenis en bovendien krijgt men er drage lijke tarieven door. De verplich ting moet echter niet als dwang opgevat worden maar geleide lijk gaan. Spreker wijst in deze op N.- Holland, waar de aansluiting van 60 pCt. tot 90 pCt. steeg. Iemand die bewijzen kan, dat hij goed drinkwater heeft, zal men niet kunnen verplichten om aan te sluiten, maar deze zal zelf, gezien de gemakken van aansluiting, tot aansluitii g over gaan. Aan het einde dezer verga dering constateerd de Voorzitter dat de bespreking van het rapport vruchten heeft gehad, en dat aan alle gemeenten een rap port met kaart en begeleidend schrijven zal worden toegezon den. Hij brengt dank aan den Commissaris der Koningin voor zijn tegenwoordigheid, alsmede aan den Directeur en Ingenieur en alle aanwezigen en meent te mogen aannemen, dat vrijwel heel de vergadering voorstander ia van het plan, zij allen zullen trachten de bezwaren te over winnen, waarna hij de vergade ring slu't. Bestrij'ding van den Amerikaanschen Kruisbessenmeeldauw Sinds 1909 toen de Ameri- kaansche kruisbessenmeeldauw voor het eerst in ons land hevig en allerwege optrad, heeft de Plantenziektenkundige Dienst zich veel moeite gegeven, een werkzaam en practisch goed toe te passen bestrijdingsmiddel tegen deze ziekte te vinden. Door de aangetaste struiken op bepaalde wijze te snoeien is het in zeer vele gevallen gelukt, een aantasting van de vruchten te voorkomen. Evenwel zijn aan deze snoeimethode bezwaren verbonden, zoodat ook nog steeds naar een bespuitingsmid- del werd gezocht. Een uitvoeriger mededeeling over de proeven, die in verband hiermede genomen zijn, is in bewerking. Nu het tijdstip voor toepassing is aangebroken, zij hier thans alleen medegedeeld, dat vrijwel afdoende resultaten bereikt zijn met een middel, dat wij „Alca- lische Bourgondische pap" heb- ven genoemd. Deze pap wordt bereid uit 1 J/2 K. G. kopervitri ool en 1 1/t K. G. watervrije soda op 100 L. water (gewone Bour gondische pap bevat op 1 '/j K. G. kopervitriool slechts 3,4 K. G. watervrije soda). De beste tijd voor de bespui ting is de eerste helft van Mei, dus kort voordat men gewoonlijk de eerste verschijnselen van de meeldauwziekte waarneemt. In elk geval moet uiterlijk einde Mei de bespuiting afgeloopen zijn, omdat: te men anders de bessen niet vrij houdt van be smetting, 2e de bespuiting geen resultaat oplevert, als de meel- dauwzwam reeds een bruine kleur heeft aangenomen en 3e de pap ongeveer een maand op de struiken zichtbaar blijft. Bij latere bespuiting zullen de bessen op het tijdstip van den pluk nog eenigszius bezoedeld kunnen zijn, hetgeen voor den verkoop niet wenschelijk is. Deze bespuiting, goed uitge voerd, beschermd alle op dat oogenblik aanwezige jonge dee- len van de struik tegen aantas ting door de meeldauwzwam. Daar de bessen het eerst aan besmetting blootstaan, voorkomt men dus voor de bespuiting de aantasting der bessen. Op zorg vuldig en op het juiste tijdstip bespoten struiken blijven de bes sen geheel meeldauwvrlj. REGEERINGSJUB1LEUM DER KONINGIN. In verband met de mededee ling, dat de Koningin alleen te Amsterdam gehuldigd wenscht te worden, deelt het Prov. Hul- digingscomilé in Zeeland mede, dat er ernstige pogingen zullen worden aangewend, H.M. alsnog te verzoeken Zeeland'» hoofdstad met een bezoek te vereeren. De "gg'ng van sommige eilanden, waar juist het enthousiasme om deel te nemen aan de provinciale huldebetooging bijzonder groot is, maakt het onmogelijk gebruik te maken van extra treinen, waarom dan ook genoemd comité het bui tengewoon op prijs zou stellen zoo H.M. aan het krachtig verlangen van duizenden Zeeuwen wilde voldoen, persoonlijk de betooging van trouw en aanhankelijkheid van het Zeeuwsche volk te Mid delburg i^ oogenschouw te nemen. Breskens. Tot Voorzitter van het Bestuur van de Water- keering Oud- en Jong Breskens is benoemd de heer 1. P. Becu, alhier. Aapdenbupg. Weer is een Duitsche dienstbode alhier we gens oneerlijkheid, diefstal van geld, door de politie ingerekend. Dat is de derde reeds sedert korten tijd, die op een minder eervolle manier haar dienst moet verlaten. Laat het een waar schuwing zijn voor hen, die Duit sche meisjes in dienst nemen. Hoofdplaat. De Gemeente veldwachter J. Kotvis alhier heeft tegen 1 Juni eervol ontslag gekregen en hoopt met ingang van dien datum den dienst met pensioen te verlaten. Bij de alhier gehouden Gemeenteraadsverkiezing zijn herkozen de heeren H. J. Cam- maert, E. A. Weijnen, Iz. Jacobs, H. M. Temmerman, J. J. Scher- beijn, E. B. van Damme, terwijl a's nieuw lid gekozen werd de heer J. Dekker. School- en Kepknieuws. Ned. Herv. Kerk. Biervliet. Ds P. Krul alhier, heeft het beroep naar Breede voort aangenomen. Ppedikbeupten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 13 Mei 1923. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5l/2uds Bremer. n 7-15 Werkmansbond. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 u ds Meloen. Schoondijke v 9 30 u ds Scholte. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Waterlandk. v 9.30 u ds Krul. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. Bergman. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 12 Mei 11.33 11.57 Zondag 13 12.14 12.38 Maandag 14 12.25 12.49 Dinsdag 15 12.55 1.19 Nieuwe Maan Dinsdag 15 Mei nam. 10.58. OPVOERINGEN In de lflaamsche Schouwbupg te Genti Zondag 13 Mei nam. 2.30 u. De Moedige Zwemmer, Kluchtspel in 3 bedrijven, nam. 7-30 u. De Duizeling, Sensationeelspel in 4 bedrijven. Dinsdag 15 Mei nam. 7-30 u. Sluiting van het tooneelseizoen 1922-1923. De Spaansche Nachtegaal, beroemd zangspeljn 3 bedrijven. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 8 Mei. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 4.50f 6.70 Idem (klein) f 0 00f 0.00 Eendeieren f 5.55 f 6.35 Ganseieren f'OO.f00 Aangevoerd 275000 stuks. Oostburg, 9 Mei. Tarwe f 12.00-t 12 75, haver 11.25-f00., kookerwten f. 19.00, 20.50, rogge 100.00 w,-gerst, 00,-f 10.50, br. boonen f 1 l.-t0ü Middelburg, 9 Mei. De aanvoer aan de graan markt was heden matig. De noteering was als volgt Tarwe f 12.50-f 12.75. Boter f 0.90 a f 1.00 per 5 ons. Eieren f5.a f6.per lOOst. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Mag ik nog een kleine plaats ruimte van U vergen, naar aan leiding van de onderteekening van mijn vorig stukje omtrent opheffingen van het kantoor der belastingen te Breskens. Het spijt mij, dat ik ondoordacht het pseudoniem X heb gekozen, geen rekening houdende met het pseudoniem van den schrijver der stukken over Rechtszeker heid. Met zeer veel belangstelling worden door mij, en zeker door het overgroote deel Uwer lezers de hoogst belangrijke en op duidelijke wijze geschreven ar tikelen van X gelezen. Ik gevoel mij verplicht mede te deelen, dat schrijver daarvan en ik niet dezelfde persoon is. Ik neem verder de aan mij ge brachte onvervalschte hulde in dank aan. Wat betreft dat mi n voorstel niet efficient is, dat het niet naar bezuiniging tracht, geef ik gedeeltelijk toe. Maar wel leidt het tot een vaste grond slag, van blijvend bestaan. En wanneer een woonhuis, waarin kantoor, voor die Ambtenaar wordt gebouwd op eigen braak liggende grond, zou dat dan zooveel duurder komen als het huren van een woning en het huren van een kantoor? Thans woont die ambtenaar te Groede, terwijl het kantoor te Breskeus wordt gehuurd. Ik voor mij ge loof niet, dat het een groot verschil in kosten zal geven, althans niet zóó groot, dat het opweegt tegen het feit een eigen vast kantoor te hebben, dat de naam van kantoor mag hebben, waar jaarlijks duizenden guldens voor het Rijk worden onderge bracht. Dankend voor de plaatsing. Een getrouw lezer van Uw blad. AUTO-ONGELUKKEN. Vermoedelijk door onvoldoen de oplettendheid van den be stuurder reed een vrachtauto van van den brandstoffenhandelaar Ph. Oom uit Utrecht op de grens van Doorn en Driebergen tegen de juist passeerende tram van 10 uur 15. De tram drukte het voor ste deel van de vrachtauto tegen een boom finaal in elkander. Bestuurder en een knecht heb ben zich, door tijdig van de auto te springen, nog kunnen redden, maar een 17-jarige broer van den knecht w. rd op slag tegen den boom verpletterd. De machine en goederenwagen van de tram werden dwars op de baan gezet en zwaar beschadigd, de personenrijtuigen niet noe menswaardig. Het verkeer is ge stremd, maar aan beide zijden loopen de trams, zoodat de dienst wordt onderhouden. Te Maarn, in de gevaar lijke bocht bij de villa „'t Wed", werd deze week een auto, komen de van Doorn tegen een boom verpletterd en even later een motorrijwiel met zijspan, komen de van Amersfoort. De inzitten den van beide werden zwaarge wond opgenomen en naar Amers foort vervoerd.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2