ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkse!) Oveizicht Tien dagen Fietstocht, Centrale Drinkwater voorziening voor Zeeuwsch - Vlaanderen. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telefoon rrrckpnc Postgiro No. 21 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 12 Mei 1923 Nummer 2825 Wanneer men zich de woor den herinnert, waarmee Bonar Law, Frankrijk's vrind, onmid dellijk na de Parijsche conferen tie, na de houding van Frankrijk inzake het schadevergoedings- vraagstuk trachtte te kenschetsen dan kan men zich moeilijk ver wonderen over de besliste wei gering, waarmee het niet enkel Duitschland's jongste aanbod maar ook elke onderhandeling op grond van of zelfs maar naar aanleiding van dit aanbod afwijst. Wie den ondergang of de radicale verzwakking van zijn schuldenaar wil, treedt niet in schikkingen dan in zulke, die den strop nog vaster toe draaien. En zoo dan ook het Duitsche voorstel eenige betee- kenis kan hebben en eenige waarde voor Duitschland zeiven, was het deze, dat zij de Fran- sche afwijzing duidelijk als den Franschen vernietigingswil zou openbaren. Maar juist daarmee hadden de Duitschers in den vorm van den inhoud van hun voorstel meer rekening moeten houden dan ze gedaan hebben. Het is ajtijd een uiterst moe- lijk parket, waarin men zich ge plaatst ziet, wanneer men als schuldenaar een wijze van be taling heeft voor te stellen, ter wijl men weet niet of nog niet tot betaling in staat te zijn. Men kan er zich maar zelden uitred den met de openhartige beken tenis, dat men niets heeften dus oogenblikkelijk met eenige ze kerheid geen enkele wijze van betaling garandeeren kan. De meeste schuldeischers zijn van zulke bekentenissen niet gediend en vragen geld of bij gebreke van dien een preciese belofte van betaling of opgave van da tum en wijze van betaling. Bo vendien willen ze die betaling zoo groot en zoo spoedig moge lijk op straffe van het weigeren van ieder vei der uitstel. Dat maakt, dat men na lange aar zelingen en weifelingen ten slotte maar iets voorstelt, waarvan nien verwachten kan, dat het bij den JPBÜIÏ. 3ÜBT©SL_ DOOR J. W. B. 31 Juli. 10 Augustus. 21) Hoe klein gevoelde ik mij tegenover het ievensgroote, ge heel in de mergel uitgehouwen beeld van den Mosasaurus Cam- peri of reuzenhagedis, waarvan de overblijfselen versteend tus- schen het krijt waren gevonden. Welk een geweldig dier was dat, als ik me niet vergis een meter of 16 lang En dan de eveneens levensgroot weergege ven reuzen8childpad, ontdekt door de Maastrichtsche chirur gijn Dr Hoffmann en daarom ook heet de Chelonia Hoffmanni. De gevonden resten kan men weerzien in het museum van het Natuur-historisch Ge nootschap in Maastricht, terwijl in den berg zelf ook nog een schild, geheel tot metaal ver steend, aanwezig is en nog eerst voor betrekkelijk korten tijd ge vonden. De beenderen van den Mosasaurus, die zijn helaas verschwundentoen de heeren Franschen in ons land de baas at huldeischer in niet al te slechte aarde zal vallen en waarvan men gewoonlijk niet weet, hoe men het ooit tot uitvoer zal brengen. Het heeft zijn gevaarlijken kant. die men, wanneer vooral men mei onmeedoogende schuldeischerste doen heeft, gewoonlijk pas ziet, wanneer het te laat is. Maar het helpt tenminste oogenblik kelijk uit de moeilijkheden. Duitschland moest zichzelf ook uit de moeilijkheden zien te helpen. Het is heel wel moge lijk, die het leidelijk verzet aan de Roer nog maandenlang voortgezet kan worden en het is ook heel waarschijnlijk, dat dit voortzetten Frankrijk op gevoelige wijze knauwt. Maar het is zeker, dat het gebeurt op kosten van het weinigje aan linantiëele krachten, dat Duitsch land nog rest en dat het bo vendien door de Fransche metho de om langzamerhand het Roer en Rijngebied van Duitschland af te snoeren voor het ongerepte voortbestaan van het Duitsche rijk een ernstig gevaar oplevert. Toen dan ook Curzon's uiting een aanmoediging scheen om met een voorstel voor den dag te komen, was het volkomen begrijpelijk, dat de Duitsche regeering alle gedachte aan pres tige en dergelijke op zij en zich zelf aan het werk zette. Het raakte daarmee in het parket van den insolventen schuldenaar. Het kon feit dijk niet meer met eenige zekerheid aanbieden, nu Frankrijk, zeker niet zonder bedoeling, de voornaamste bron van zijn rijkdommen en inkom sten deugdelijk had dichtge- stopt. Maar met deze bekentenis kon het Frankrijk's hart niet vermurwen. Het moest iets aan bieden, hoe dan ook, dat althans eenigszins in verhouding bleef tot den eisch, dien het vredes verdrag van Versailles stelde en die bovendien ook de goed keuring had van de verschillende partijen in Duitschland zelf. En zoo kwam het tot het voorstel van de 20 milliard goudmark direct te halen uit een interna tionale leening en aan de Etente af te dragen en de 10 milliard waren, hebben ze die handig meegepikt, zoodat ze nu te Pa ijs in het een of ander muse um liggen te schitteren". Welk een reusachtige dieren of beter gezegd wezens, hebben ei toch in den oertijd op onze aarde rondgewandeld. Toevallig van enkele heeft men nu de goed bewaarde overblijfselen gevonden, maar als deze wer kelijk geleefd hebben dan geloof ik vast dat er ook nog wel an dere, waar we ons geen flauwe voorstelling van kunnen maken, in voor-historische tijdperken de aarde hebben bevolkt en waar van dan misschien te zijner tijd, ook nog wel restanten van zullen worden gevonden. Ik kan me levendig voorstellen dat men- schen, die nog nooit van zulke schepselen hebben gehoord, on- geloovig de schouders ophalen als men hen verteld van zulke dieren en het tot louter men- schen-phantasie verklaren. Achterin een paar donkere zijgangen, lager gelegen dan de andere, toonde onze gids in de lo8-verteerde zandsteen, akker tjes door boeren uit den omtrek ik voor mij geloof gidsen in een boerepakje daar aan gelegd, waar Brusselsch lof, goudmark vier jaar na de laatste betaling der 20 op 1 Juli 1931, tenzij dan dat bij in gebreke blijven een onpartijdige interna tionale commissie beslissen zou, wanneer die betaald moesten worden. Het is duidelijk, dat het daar mee min of meer een slag in de lucht deed. Want hoe zou Duitschland op 't oogenblik 20 milliard goudmark kunnen lee- nen Maar juist omdat het dat deed, had het gevoegelijk ver der kunnen gaan. Twintig en dertig milliard zijn voorwaar geen kleinigheden, maar het zijn bagatellen, vergeleken met de 152 milliard, die Frankrijk eischt. Bovendien werd door Duitsch- jand geen enkelen waarborg aangeboden dan de belofte, dat een wet industrie en landbouw tot waarborging der leening lul len verplichten. Zoo maakte het Frankrijk zelf de weigering ge makkelijk. De reden is duidelijk en te appreciëeren. Blijkbaar wilde het zoo dicht mogelijk blijven bij wat het gerandeeren en uitvoeren kon. Maar juist hieruit blijkt eens temeer, hoe naïef de Duitsche politiek nog altijd tegenover de zaken staat en hoe weinig psychologisch inzicht zij heeft. Ze had moeten bedenken wat Bonar Law eer tijds van Frankrijk's houding gezegd heeft en daarnaar haar aanbod moeten richten. Frank rijk wenscht niet een voorstel, dat het aanvaarden kan. Ook wanneer Duitschland 50 of 60 of 80 milliard had aangeboden, had Frankrijk die afgewezen. Een verplichting was daaruit dus voor Duitschland niet ont staan. En zoo ze ontstond, was de mogelijkheid om ze na te komen weinig kleiner dan die om momenteel 20 milliard te leenen. Maar de aard der Fran sche weigering was er beter door aan het licht gekomen. En te genover de wereld zou Duitsch land zich gerechtvaardigd heb ben, wanneer het de onmogelijk heid volhoudt om met Frankrijk tot een accoord te komen. Of het daarmee veel gewonnen zou hebben Frankrijk is oogen onbereikbaar voor het daglicht haar witte kleur moest krijgen vroeger, zoo vertelde hij, waren er ook veel champignons ge teeld. Alle mogelijke fossielen zijn al tus8chen het mergel gevonden: afdrukken van planten, schelpen van allerhande grootte en soort, haaie-tanden, versteende vis- schen en andere waterdieren, enz. enz. en al deze fossielen te samen leveren het onomstoote- lijk bewijs, dat eens, waar nu de St. Pietersberg ligt, de gol ven der zee, in deinzende bran ding, huizenhoog, met schuin gekranste koppen voortrolden met ontembare kracht. Ik zal niet trachten hier een geregelde beschrijving te geven van onze tocht door het inwen dige der aardereeds door zoovelen is op even zooveel interessante en minder interes sante wijzen verteld wat men ziet, gevoeld en ondervindt als men een wandeling maakt door den St. Pietersberg, dat ik me daar nu maar niet meer aan zal wagen. Wat ik neerschrijf zijn slechts indrukken, zooals trou wens heel dit reisveihaal groo- tendeels uit indrukken bestaat. Op vele plaatsen zijn derots- blikkelijk vrijwel oppermachtig en behoeft zich van de meening van de rest van Europa, zelfs van Engeland niet veel aan te trekken. Maar voor de toekomst kan het van een dergelijke iso latie niet veel pleizier beleven. En gezien de houding, die En geland nu al aanneemt en ge hoord de woorden van lord Cur- zon, dat dit voorstel althans onderhandelingen kan openen, is het niet twijfelachtig dat bij een verder gaand Duitsch aan bod die isolatie onvermijdelijk zou geweest zijn en zelfs wel licht het trouwe België zijn grooten buurman in den steek zou gelaten hebben. Die kans schijnt nu verkeken en daarmee de kans tot spoedige oplossing van het Roerconflict. De eenige hoop lijkt nog, dat Engeland en Amerika door de mogelijkheid /an opgeven hunner vorderingen op Frankrijk, een uitweg zullen trachten te vinden. Gemakkelijk zullen ze daartoe wel niet overgaan. Maar Enge land verlangt naar vrede en terugkeer van normale toestan- Jen. Heeft het zelfs niet besloten ter wille van den vrede in het Oosten Mesopotamië op te geven? De groote vraag blijft maar, of Frankrijk kan hopen zijn politiek doel te bereiken voor zijn finautiëele toestand het tot opgeven dwingt. Dinsdag 8 Mei kwam het Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei dingscomité ter vergadering oij- een in het hotel des .Pays Bas", ter behandeling van het rapport van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, betrelTende een centrale drinkwatervoor ziening voor Zeeuwsch-Vlaan deren. Aanwezig waren de Commis saris der Koningin, Jhr. Mr. Quarles van Ufford, de Direc teur van het Rijksbureau voor wanden versierd met houtskool- teekeningen, zoowel oorspronke lijke als reproducties van beroemde schilderijen. Wanneer er nu zoo hier en daar, om de betrekkelijke eentoonigheid wat te breken, verluchtingen aan gebracht zijn dan kan ik dat nog wel apprecieeren, maar als men dan begint met overdrijving en er, zooals bijv. in de Grot van Valkenburg bijna een schil derijen-museum en prenten-kabi- net van maakt, dan kan ik niet anders zeggen als dat ik dit, als zoo geheel in strijd met de locale kleur zijnde, tot in den grond toe afkeur. Natuurlijk moesten we ook de negendrup zien regelmatig vallen daar de druppels van de langzaam gevormde stalactiet omlaag in den steen die door de aanhoudende drup sinds tien tallen van eeuwen is uitgehold. Waar dit water vandaan komt? Niemand weet het en vooral is het zoo vreemd daar nergens in heel den berg één druppel wa ter wordt gevonden. Evenwel vreest men dat eenmaal, bij verder wegzagen van mergel- blokken eens een wateradertje zal worden aangeboord, waar door dan de drup waarvoor Drinkwatervoorziening, W. F. J. M. Krul, de Ingenieur bij het Rijksbureau, alsmede Burge meesters en afgevaardigden uit bijna al de gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen. De Voorzitter, de heer Huizinga, Burgemeester van Ter- neuzen, heette de aanwezigen, in het bijzonder den Commissaris der Koningin die hiermede zijn belangstelling toont van de drinkwatervoorziening in Z. Vlaanderen welkom. Hij wijst op de vorige werkzaamheden welke met medewerking van den Directeur thans in een sta dium zijn gekomen, dat het vol gende rapport kan w orden aan geboden le. De stichting eener cen trale drinkwatervoorziening voor Z.-Vlaanderen, waarvoor een voldoende hoeveelheid water van goede hoedanigheid in dit gewest gewonnen zal kunnen worden, is technisch zeer goed mogelijk. 2e. De waterleiding zal, door dat de benoodigde gelden te gen 6 pCt. geleend moeten worden, alleen dan tot een op den duur rendabel bt drijf kun nen leiden bij dragelijke tarieven, als van den aanvang af ee i groot aantal aansluitingen wordt gegarandeerd, waartoe de me dewerking der gemeentebesturen noodzakelijk is. 3e. De meeste gewenschte vorm, waarin de onderneming tot stand zul kunnen komen, is der N. V. met de betrokken ge meenten en wellicht ook de provincie Zeeland als aandeel houdsters. 4e. Het maatschappelijk ka pitaal de N. V. zal moeten be dragen f 5.635.000 ten behoeve van de stichting der werken en de oprichting der N. V. zal een bedrag van f5.400.000 op de aandeelen gestort moeten worden, terwijl omstreeks het 13e bedrijfsjaar een bedrag van f235.000 vereischt zal worden voor de uitbreiding der werken. Bovendien zullen de gezame- lijke aandeelhoudsters een be drag van f500.000 in de kas der Vennootschap moeten storten men aanneemt dat het water van uren ver wordt aangevoerd zal opdrogen. Merkwaardig in de krijtlagen waren ook de aard- of orgel pijpen, die met een doorsnee van 1 dM.2 M. zich in de rots omhoog verheffen. Oeroud zijn deze pijpen reeds, hun ontstaan dankend aan het regenwater, dat met koolzuur bezwangerd, de kalk deed oplossen en zoo steeds dieper in de aarde door drong. Ik kan niet anders zeggen als dat we genoten op onze wan deling door de bergdarmen grootsch was de indruk die we kregen en ditmaal gevoelden we ons niet ontgoocheld. Als men zich iets voorstelt ik heb het er al meer over gehad over drijft men zoo licht en als men dan de reêele werkelijkheid voor oogen heeft, valt het dikwijls ontzettend tegen. Maar dit nu was voor ons geen desillusie, voor mij tenminste niet en het speet me verbazend, toen me bleek, dat onze tocht ten einde liep. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1