fiaaiseiuü. mms. binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Buitenland. Tot onheil van Frankrijk en van de geheele wereld, aldus prof. Cassin, leed dit denkbeeld schipbreuk op het verzet van Amerika en Engeland. De oud-strijders poogden den Volkenbond te piopageeren als palliatiel tegen nieuwe oorlogen zij herinnerden zich de verwach tingen, die de leuze van een internationale vredesorganisatie in de loopgraven had gewekt I Zij hadden hun bloed gegeven, hadden geleden en oilers ge bracht om hun kinderen een dergelijk lot te besparen. Dat was hun ideaal oorlogsdoel ge weest. Zij begroetten het pact van Wilson als een poging den oorlog, zoo al met onmogelijk te maken, dan toch zoo veel mogelijk te beperken en meer rechtvaardigheid in de interna tionale betrekkingen te brengen. Tot onderlinge steunverleening werd in '2U te Genève een in ternationale overeenkomst ge- trolfen, waarbij de Duitsche oudgedienden hun trouw aan de republiek beleden, het denkbeeld van een revancheoorlog afkeur den en Duitschland's plicht er kenden het verwoeste gebied van Frankrijk en België te her stellen. Op hun congressen van '21, '22Jen 23 wijdden de oudstrijders groote aandacht aan de actie van den Volkenbond, welke in Frankrijk weinig bekend is. Besloten w.rd, dat de frederaties van oud-strijders zich zou aan sluiten bij de F'ransche vereeni- gingen tot steun van den Vol kenbond. Op het internationale congres vanoorlogsinvalieden te Belgrado bewerkten de Franschen, ual de Belgische, Italiaansche, Servische Tsjechische, l'ortugeesche en Kroatische organisaties zich ook aansloten bij hun Volkenbond- vereenigingen. Aan de regeerin gen werd de eisch gesteld, dat in de toekomst aan elke nationale delegatie van de Volkeubonds- vergadering een vertegenwoor diger van de oorlogsinvaliden zou worden toegevoegd. Op het congres te New-Orleans wisten zij een motie te doen aannemen ten gunste van een internationaal scheidsgerecht en een lederatie van volken. De F'ransche oud-strijders zijn zich bewust van de moeilijkheden die hun actie voor den Volken bond in het eigen land ontmoet. Onder hen bevinden zich enkele elementen, die van intern ïtionaal contact een verzwakking vreezen van de Fransche politiek ten opzichte van Duitschland. Zij vormen echter een steeds kleiner wordende minderheid, maar de vijanden van den Volkenbond en de belanghebbenden bij de oorlogsindustrie gebruiken hen tegenover het buitenland. De politieke partijen betwisten el kaar de oud-strijders en trachten hen voor hun wagen te spannen. Maar zij zelf willen boven de partijen blijven staan. In de quaestie van de Ruhrbezetting trachten afwisselend de soc. cu de nationalistische kringen de oud-strijders als uithangbord te gebruiken. Doch op het laatste congres te Marseille gaven zij hun antwoord, n.l. dat zij vóór een politiek zijn tot verkrijging van herstel en veiligheid, maar tevens van de regeering eisclien, dat zij optreed tegen annexatie- begeerte en imperialisme en geen gelegenheid laat voorbijgaan om een vredelievende oplossing van het conflict te krijgen. De H. Bloedprocessie te Brugge. De belangstelling inachtnemend die duizenden buitenlanders be- toonen voor de vermaarde pro cessie van het H. Bloed te Brugge, meenen wij dat het aan de lezers van ons blad genoegen zal doen te vernemen dat de jaarlijksche plechtigheid dit jaar op Maan dag 7 iV*ei 's voormiddags te 10 uur zal plaats hebben. Die processie die sedert 1150 ter eere van de kostbare reli- kusie door de oude straten van 't middeleeuwsche Brugge trekt, en als de schoonste van Europa mag doorgaan, biedt zoowel voor ongeloovigen als geloovi- gen een aantrekkelijkheid om de luisterrijke groepen waarvan de aanblik in blijvende herinnering bewaard wordt. Zij omvat twee deelenhet Bijbelsche en het geestelijk gedeelte. Vooral roe rend is het tafereel waar het zegenend gebaar van Jezus het „Laat de kleinen tot mij komen" zoo levendig uitbeeld, en dit te midden van een zee van wui vende Palmtakken de enthousi aste jubelzangen van het „Ho- sannah" den verlosser verheer lijken bij zijn blijde intrede in Jerusalem. En dit alles in een zuiver decor voor gothieke om geving schept een atmosfeer van middeleeuwsche naïviteit endiep- vromen godsdienstzin. De H. Bloedprocessie is een gebeurtenis in het Vlaainsthe volksleven en brengt in de oude Brugsche stede een drukte mede waarvan een vreemdeling zich nauwelijks een denkbeeld kan vormen. DE ZOMERTIJD. Het Staatsblad no. 160 bevat een Koninklijk besluit van 24 dezer tot vervroeging van den wettelijken tijd aanvangend den eersten Juni. Breskens. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana hoopt de Muziekvereeni- ging alhier Maandagavond een concert te geven op het Spui- plein. Gedurende de pauze zal de Zangvereeniging eenige lie deren zingen. Breskens. Te Arnhem slaag den Donderdag voor het examen maciineschrijven (tien-vinger systeem) hetwelk alhier onder wezen werd door den heer M. A. Aalbregtse, van Oostburg, de dames J.P. Klaaijsen, C. J. Meijer en F. J. de Koster alhier, S. J.Risseeuw, Groede en M. C. Leenhouts te Biervliet en de heeren M. M. Vei schelling, Bieskens, F. A. L. Vroon, Groede, A. J. Vexduijn, Schoondijke en A. Leenhouts te Oostburg. 'Hoofdplaats Zondag 22 Juli a.s. hoopt het Muziekgezel schap „Oefening baart Kunst" alhier een Festival te houden, ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan. Schoondijke. Benoemd tot Verpleegster-Zuster H. van der Hoek, thans werkzaam in het Wilhelmina-Gasthuis te Amster dam. Oostburg« Dinsdag werd met een tweetal Iraaie auto's de autodienst West. Zeeuwsch- Vlaanderen geopend, doch reeds den eersten dag had de onder nemer pech, daar te Groede tegen een paal werd gereden, doordat een verbindingsstang brak, wat oorzaak was, dat Woensdagmorgen de auto van 7,20 naar Breskens niet kon ver trekken. Het is onzen lezers wel bekend, hoe de Ambachtsschool alhier in discrediet was gekomen, zoodat ook in de laatste jaren het aantal leerlingen niet groot was, dat zeker ook een gevolg was van bloeienden landbouw in de laatste jaren. Aangezien ook dit verandert, ziet het er voor de ambachtslui ook geheel an ders uit. Wordt de school met 1 Mei verlaten door 14 leerlin gen, toegelaten worden er 27, waaronder 3 voor het schilder-, 18 voor het smids- en de rest voor het timmervak. Aangezien bij elke bieten campagne de wissel van den tram aan den weg naar Draai brug te klein blijkt, zal deze voor het groote bietenvervoer aldaar worden uitgebreid, zoodat deze wissel ongeveer 30 wagons kan bevatten Donderdag j.l. werd te Oostburg de eindles gehouden van den tweejarigen tuinbouw- wintercur8us. De cursus werd ge geven door de heeren van den Broecke en Hollebrand, resp. tuinbouwkundige en tuinbouw- vakonderwijzer, beiden te Aar denburg. Als hoofd van den cur sus trad op Th. A. Üvertveld, land- en tuinbouwonderwijzer te IJzendijke. Het aantal leerlingen, dat aanvankelijk 10 bedroeg, daalde tot vijf. Na gehouden onderzoek behaalden allen het diploma, t.w. J. G. Voogdt, P. 1. Vermeulen, te IJzendijke, J. A. Lergner, te Cadzand, H. de Koek, te bc joon- dijke, en M. F. Merk Zuidzande. De cursus wera gegeven van wege de Maatschappij tot be vordering van Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch-Vlaanderen, Na het gehouden onderzoek werd door den heer Bloemsma, Rijks- tuinbouwcon8ulent te Goes, een woord van dank gericht tot de heeren onderwijzers en tot het Bestuur van bovengenoemde Maatschappij, dat met het Da- gelijksch Bestuur der gemeen te Oostburg en de Comissie van toezicht aanwezig was, ter wijl hij in het bijzonder een woord van opwekking tot de gediplo meerden sprak om hunne studie, die ze nu nebben opgedaan en nog slechts een eerste stap op den langen weg beteekent, voort te zetten. Het hoofd van den cursus dankte den Heer Bloemsma voor de tot hen gerichte hartelijke woorden, waarna de Heer 1. A. Risseeuw als vice-voorzitter van bovengenoemde Mij het woord richtte tot den Heer Bloemsma, die wegens vertrek uit Zeeland, deze cursussen voor het laatst bijwoonde, terwijl ook nog door den Heer van den Broecke, als secretaris van de Mij. namens deze en de onderwijzers een woord werd gericht tot de leer lingen, ten einde hen aan te moedigen ook de volgende cur sussen te bezoeken. Heden Vrijdag werden aan de Ambachtsschool alhier van de le naar de 11e klasse bevorderd De smedenL. Klaassen, Breskens ;J. de Bruijne, Breskens; M. Bruijnooge, Groede L. Ver meulen, BreskensF. Vcrplanke, Groede D. Muson, Aardenburg A. Verhage, Sluis; niet bevor derd 2. De timmerlieden J. Beun, St. KruisF. van de Plasse, Oost burg j H. Oosterling, Waterland- kerkje P. Ceulenare, Aarden- burgniet bevorderd 1. Van de He naar de 111e klasse. De smeden: J. Verplanke, Waterlandkerkje; J. F. Stuij, OostbuigD. Luteijn, Retrau- chement;J. Goethais, Schoon dijke A. van der Me uien, SchoondijkeL. de Vleesch- houwer, Aardenburg C. Stok- kerman, Schoondijke J. A. van Baal, Schoondijke j niet bevor derd 1. De timmerliedenJ. Maas, Breskens1. A. Versluis, Oost burg A. Baden, BreskensC. de Smidt, IJzendijkeniet be vorderd 1. Gediplomeerd werden de smeden: 1. J. de Bert, St. Anna ter Muideu J. Bauwer, Sluis; P. J. Cruson, NieuwvlietC. Looze, AardenburgE. Braet, Aardenburg; M. J. de Lijzer, ZuidzandeD. Commelin, Aar denburg J. Pieters, Aardenburg. De timmerlieden: 1. J. de Groote, Nieuwvliet; E. van de Waeter, Oostburg J. 1. Lucieer, RetranchementG. Fieret, Oost burg L. de Sutter, Oostburg C. Mollet, Hoofdplaat. 'i oegelaten werden 28 leer lingen, 3 schilders, timmerlie den en 18 smeden. Cadzand. Aan het station van de Zuid-Hollandsche Mij tot redding van drenkelingen aan de Haven alhier is een nieuwe reddingsboot gearriveerd. Eede. Op den weg naar Aardenburg kwam alhier een troep Italianen, in 4 woonwagens, waarachter een paar beren, bij Stroobrugge de grens over. Door de marechaussée's uit Aardenburg werden ze terug gebracht. In goed Duitsch ver telden zij, dat zij van Koewacht tot hier alle Belgische dorpen langs de grens hadden bezocht. Zij zijn verder vertrokken in de richting Moerkerke. Sluis. Voor de verkiezingen vau den Gemeenteraad alhier is de lijst A. L. Maenhout te Heille verbonden met de R.-K. lijst. Maandag vergaderde de Raad dezer gemeente onder Voorzitterschap van den Burge meester. Behalve de heer Aernoudts waren alle leden aanwezig. Als eenig punt op de agenda stond het nemen van een besluit, houdende goedkeuring van de ten overstaan van notaris H. van Mazijk op 18 April j.l. ten be hoeve der gemeente gehouden verkooping van de Openbare School met onderwijzerswoning, erf en tuin in de wijk Heille, toegewezen aan Remi Ballegeer, aldaar. De Raad hechtte zijne goed keuring aan den verkoop. School- en Kerknieuws. Oostburg. Tot onderwij zeres aan de R. K. school te Oostburg is met ingang van 1 Mei benoemd Mej. E. M. van den Bossche alhier. Schoondijke. Benoemd tot onderwijzer te Steenbergen aan de school van het Ned. Herv. Weeshuis, de heer J. J. Pois- sonnier, alhier. Waterlandkerkje, Tot President-Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd de heer lz. Contant. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 29 April 1923. Breskens v 9^2 u ds Bremer. n 1.3U u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds Bremer, van Breskens. Hoofdplaat n 2 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2 u ds Krauwel, van Zuidzande. Waterlandk. v 9.30 u ds Meloen Schoondijke v 9.30 u ds Scholte. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. Bergman. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 28 April 11.14 11.38 Zondag 29 12.03 12.27 Maandag 30 12.15 12.39 Dinsdag 1 Mei 1,0a 1.26 9.50. Arondissemeius-Kechtbank le Middelburg. Zitting van Vrijdag 27 April. Vernieling: A. M. G., 32 j., huisvrouw van F'. S. te Oostburg, 10 of 1U dagen hecht. Beleediging B. M. D., huisvr. van f h. d. O., 32 j., Aarden- burg, 10 ol 1U d. necht. bPUKT, De groote Voetbalwedstrijd Nederland - België liet Belgische elftal, dat Aondag te Amsterdam tegen .Nederland zal spelen, huopt Zaterdag oin 2 uur 50 uit Brussel te vertrekken, onder gelelde van de Belgische elftal-commissie. Baron de JL.ave- leye zal den Koninklijken Bel gischen Voetbalbond vertegen woordigen. Het gezelschap zal in het Hotel de l'Europe te Amsterdam logeeren. Bchelstraete zal moeten spelen voor de militaire ploeg en Komt dus niet mede; Vau der Velde zal hem vervangen. Van Halme kan nog geen be slissing nemen, ot hij al ol met in staat zal zijn om te spelen hij komt in ieder geval mee naar Nederlandals invaller voor hem is benoemd Morlet, van de Daring Club van Brussel. Ook Larnoe Iwijtell nog, ol hij Zondag wel geheel lit and well zal zijn. In verband hiermede zal over de deflnitieve samenstelling van de ploeg eerst Zondagochtend worden beslist. een nederlandsch „wonderdokter" naar lenin De heer Albert uit Den Haag moet zich per aangeteekenden brief tot Lenin hebben gewend en hem zijn geneeskiacht hebben aangeboden. De heer Albert is van meening dat waar zooveel personen mach teloos staan, Lenin geen kans op beterschap mag verloren laten gaan. De heer Albert is overtuigd dat de Sowjet-regeering beter over hem denken zal, dan de Haagsche kantonrechter. (V'ad.^ een wreedaard: Te Loosduinen maakten eenige honden het den hond van een zekeren N. lastig, waarover deze zich zoo kwaad maakte, dat hij een hond van A. v. T. greep, mishandelde en in een zak levend aan den kant van den weg be groef. In het bijzijn der politie moest de wreedaard het hondenlijk weer opgraven. griffel IN het oor. Twee kinderen te Harlingen kregen dezer dagen luzie op school. Het 6-jarig zoontje van J. Timmer werd door een kame raadje zoodanig met een griffel in het oor gestoken, dat genees kundige hulp moest worden in geroepen. Gebleken is, dat-het oorvlies stuk is gestoken, en dat ventje aan dat oor volkomen doof is. concürrentievrees. De directie der Nederl. Spoor wegen heeft aan den Nederl. Spoorwegboekhandel den ver koop van gidsen voor autobus- dienstregelingen verboden, met het oog op de concurrentie, die de autobussen den spoorwegen aandoen. Met zulke kleine middelen denkt de Spoorwegdirectie het toenemende autobus verkeer te fnuiken. Wij weten wel een beter middel verlaging der taiieven! (Centr.) EEN LEENING VOOR OOSTENRIJK. Uit New-York wordt bericht, dat in de Wallstreet officieus is medegedeeld, dat op de, door den Volkenbond ingewilligde leening voor Oostenrijk ook op definancieeiemarktte New-York zal worden ingettekend tot 25 a 50 pCt. van het geheele be drag. In Wallstreet verwacht men, dat ook uit de andere vroegere vijandelijke landen zeer spoedig leeningen te New-York niet succei zullen kunnen worden uitgeschreven. ZEELIEDEN STAKING. De algemeene staking der zeelieden te New-York is Woens dag in de haven door de or ganisaties geproclameerd. Bij de staking zijn in totaal 30.000 ar beiders betrokken. UIT HONGARIJE. De Hongaarsche regeering heelt tot de Fsjecho-Slowaksche het verzoek gericht om aange zien de arbitrage-commissie bin nen enkele dagen haar onderzoek begint, de grensluiting en andere represaille-maatregelen ten spoe digste op te hellen. UIT SOWJET-RUSLAND. Volgens bericht uit Moskou zou Trotsky verschillende leden van den linker vleugel van den Oppersten oorlogsraad hebben doen arresteeren, waartegen over deze Trotsky beschuldigt zich op onwettige wijze een vermogen te hebben verworven. ALS ZE NIET ZEEZIEK WORDEN. Zes New Yorksche paren, die door den dans record-waanzin aangetast zijn en in den laatsten tijd verschillende records gesla gen hebben ze brachten het reeds tot 92 uur zijn te mid dernacht begonnen met een po ging om zes dagen aan één stuk te dansen aan boord van een

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2