ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN yaeggAByoK. Wekelijksch Overzicht, Hen dagen Fietstocht. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo!'«n BRESKENS p,07s^° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 21 April 1923 Nummer 2819 liet is een hard en moeilijk ding en iets, dat de meesten van ons eerst door het leven behoorlijk leeren, het te moeten opgeven, zich te moeten over geven, omdat men er niet tegen op kan, tegen het lot niet en tegen het leven niet, en, ergst van al, tegen de menschen niet. erkenning kost ieder van ons h^t beste, dat hij heelt, moed en vertrouwen, en erger nog, het geloof vaak in het leven, wanneer deze erkenning het opgeven van een ideaal in houdt. Men kan van de Valera, den vroeger m lerschen leider, thans den rebel, zeggen, wat men wil en het zal wel waar zijn, dat er heel wat gekrenkte trots en eigenliefde in zijn tegenwoor dige houding schuilt maar men moet toch toegeven, dat hij zuiverder dan de andere lersche voormannen het natio nale ideaal heeft bewaard en zich niet door de Engelschen heeft laten belezen om zijn eerst geboorterecht voor een schotel lii zenmoes te verkoopen. Het giiig toch, nietwaar om ierland's vri heid en volledige onafhan kelijkheid. Zeker, ik weet wel, dat het betere altijd de vijand is Nan het goede en dat de Ieren vrijwel op hun vingers kondi n natellen, dat de Engel schen hun nooit de volkomen onafhankelijkheid, die afschei ding van het Britsche rijk in hield, zouden toestaan en ze de macht hadden het te blijven weigeren en dat het dus ver standig va.i de Ieren w is ge noegen te namen met iets wat hun wenschei: al heel dicht na bij kwam, toen Engeland hun dit aanbood. Ik weet ook wel, dat het praktisch gezien, feitelijk onverantwoordelijk was van De Valera om, toen de meerderheid van het lersche volk zich bij deze oplossing scheen neer te leogen, het land aan de ver schrikkingen van een burger oorlog over te leveren. Maar is DOOR J. W. B. 31 Juli. 10 Augustus. 15) Achter de slotpoortde stallen met hun oude zadels, rijtuigen, paardentuigen, sporen in diverse soorten en giooite, en ook: de folterkamer. Huhuhu, wat is het menschelijk brein toch vernuftig in het uit denken van martelwerktuigen; welk een menigte en wat een variaties I Gelukkig ben ik er al een heeleboel vergeten, 't is om bij dieper nadenken een nacht merrie van te krijgen. Wat een diep medelijden krijgt men als men denkt aan de arme schep sels, die met zulke iollenngen voor hun leven werden verminkt of langzaam ter dood werden gebracht. Gekweld, gepijnigd, gemarteld door de vreeselijkste folteringen om ze toch maar te dwingen een bekentenis af te leggen, en hoevelen zullen hun misdaad-bekentenis hebben toe gegeven geheel onschuldig, om toch maar van die onmenschelijke kwellingen bevrijd te worden. het dan ook niet waar, dat hij, zooal niet in praktisch-politieken dan toch in ideë len zin eigen lijk gelijk had En krijgt daar door zijn figuur niet een tragische beteekenis Want immers de strijd ging om volkomen onaf hankelijkheid en er is geen twijfel aan, of het lersche volk zou zich daar eenstemmig voor verklaard hebben, wanneer het werkelijk vrij had kunnen kie zen, dat wil zeggen wanneer Engeland niet te voren te ver staan gegeven had, die volledige onafhankelijkheid in een lersche republiek toch nooit te zullen toestaan. Het is de zuivere prak tische overweging, dat het beter is in rust verder te leven en wat water in zijn wijn te doen dan aan een ideaal vast te houden, dat onbereikbaar schijnt en in den strijd waarvoor men dreigt onder te gaan, die de Ieren voor den V rijstaat heeft doen kiezen en tegen De Valera en en die nu De Valera dwingt want daaraan schijnt wel geen ontkomen meer den strijd voor de republiek op te geven en zich over te geven aan wie eens zijn bondgenooten en hel pers, nu zijn vijanden waren.Maar het is immers altijd deze prak tische verstandigheid, die het wint in het leven, overal, waar men ook gaat. Wij allen hebben er ondervinding van, 't zij ze ons de overwinning gebracht heeft, in den strijd, die alle leven, of dat we tot onze schade haar meerderheid hebben moeten er kennen als De Valera. Zullen de Duitschers het straks ook leeren en de Franschen De erkenning, die de over gave insluit, blijft moeilijk zoo voor de eéne als voor de andere partij. Maar de Ieren hebben het voorbeeld gegeven en De Valera geeft het ou in tegenge stelde zin. Wanneer de twee strijdende partijen aan de Roer zichzelven niet willen vernietigen dan zullen ze het ook moeten opgeven. Blijkbaar weten ze dat ook wel en vechten ze al leen nog maar over de vraag, wie het eerst zal moeten opge- Schandpalen, blokken waar men met-de armen en beenen in werd vastgeklonken, op mark ten en pleinen, ten prooi aan het grauw. Maar dat was nog niets vergeleken bij al het an dere: instrumentjes om iemand het /el van het lichaam te halen, om de nagels van de vingers te te trekken, om de beentjes in de vingers te breken brandmerken die men gloeiend op de naakte huid gedrukt kreeg, duimschroe ven vvaartU88chen deze werden verpletterd; een groote ijzeren ligstoel waarin men werd vast geklonken languit, de voeten boven een rooster, waaronder een flink vuurtje langzaam deze deed verschroeien en wegbran den; het martelblok waar een mensch met uitgespreide armen en beenen op werd vastgebonden en eiken arm en ieder been op twee plaatsen werd kapot ge slagen met een zwaren ijzeren staaf; niet achter elkaar, o, nee, dat was te vlug; elk kwartier een slag en dan eindelijk, dus na twee uur den genadeslag. Daar, in een hoek, glinsterde het lange, vlijmscherpe beuls zwaard en ginds in dien anderen hoek Maar kom, laat ik hier maar mee ophouden, reeds te veel ven. In de besprekingen te Pa rijs hebben de Franschen en Belgen opnieuw vastgesteld, dat zij het niet zullen zijn. Maar de Duitsche regeering heeft het zelfde gezegd. Het was noodig, dat ze dit nog eens nadrukkelijk herhaalde, nu een Frjtnsch jour nalist beweerd heeft, dat de minister Becker en Hermes al een heel plan klaar hadden, dat ze aan Frankrijk wilden aan bieden, maar dat de rijkskanse lier en de minister van buiten- landsche zaken zich nog verzetten. In Frankrijk wachten Ze daar nu op. Want ze hebben het ook noodig, dat er aan het zoo lichtvaardig begonnen avontuur een eind komt even goed als de Duitschers, al doen ze wel, alsof ze den tijd hebben. Ook in dit opzicht is de oorlogstand hersteld dat de stiijdende partijen geen van tweeën de minste willen zijn en daarom doorvechten tot een van beide den adem er bij verliest,maar beide tot het laatste oogenblik volhouden, daar bij haar daarvan geen sprake kan zijn. In Engeland wachten ze er feitelijk ook op. Het EngeUche oeconomische leven ondervindt inhooge mate de funeste gevolgen van den oorlogstoestand, die feitelijk in Europa blijftheerschen En het is duidelijk dat liberalen en arbeiderspartij allerminst gesticht zijn over de passieve houding, die Bonar Law's regeering in het Roer-conflict blijft bewaren. De toestand in Europa wordt er nog wankeler door. Want de nederlaag, die de regeering pas in het Lagerhuis leed, bewijst wel, hoe zwak haar positie feitelijk is. De concessie voor den aanleg van spoorwegen, die de Amerikaan, Dr Chester, pas van de Turken in Anatolië heeft weten los te krijgen, wordt daardoorook voor haargevaarlijk nu men de Engelsche belangen er door benadeeld acht. Maar nog erger schijnen de Franschen zien er door in het gedrang te voelen. Zij hadden het idee, dat ze bij de Turken een streepje voor hadden. En waar Anatoisë van deze onmenschelijke werk tuigen heb ik opgesomd, en er waren er nog veel en veelmeer, de een al dierlijker dan de ander. Geheel onder den indruk ver lieten we het oude kasteel, dat inwendig zoo vele sporen droeg van heftigen strijd sabelhou wen op de trappen en in de wanden maar toch reeds 822 jaar storm, oorlog, onweer, zelfs brand heeft getrotseerd en dat daar nu eenzaam en verlaten staat te vergaan, tengevolge van misschien een gril van den in de vorige eeuw gestorvene. o Vroolijk pratend fietsten we langs de Zuid-Willemsvaart, levendig blij omdat alles zoo schitterend ging tot nu toe. Het weer, de wind, de banden, de zadels en datgene wat daar geregeld mee in aanrakingkwam, alles hield zich kranig. En zoo heerlijk hadden we geslapen in onze hooi-kuil; bijna een gat in den dagniet wakker geschrikt door ratten en muizen, alleen even door de wel wat erg matineuse haan, die onder ons een flinke keel opzette, maar gelukkig zijn morgenlied erg kort maakte en daarna voor goed zijn bek dicht hield. hen van meer nabij aangaat, voelen ze zich achteruitgezet en gekwetst. Een gunstige voorbe reiding voor de nieuwe conferen tie, die te Lausanne gehouden zal worden, schijnt deze conces- sieverleening zeker niet. Maar het is waarschijnlijk, dat de twee Entente-vrienden beide wel bon ne minne a mauvais jeu zullen maken. Niet alleen in Ierland en aan de Roer wordt de les van het leven geleerd. Franschen en Engelschen beide hebben het ervaren, dat ook in het Oosten de beschikking over de wereld macht nog niet altijd vrijwaart voor de noodzakelijkheid van de overgave. Wijziging der Radenwet. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende het wets ontwerp tot wijziging der Ra denwet. Aangezien de taak, welke aan de Raden van Arbeid is opge- diagen, overeenkomt met die, opgedragen aan de Rijk (verze keringsbank uitvoering der sociale verzekering, en de aard der werkzaamheden, welke verricht worden door de ambte naren dier Raden dan ook geen essentieel verschil vertoont met dien der werkzaamheden waar mede de ambtenaren der Rijks verzekeringsbank zijn belast, ligt het voor de hand, dat de Raden van Arbeid voor hunne ambte naren der Bank gelden, aanslui ten, en dat zij in elk geval in hunne reglementen geen regeling geven, welke uitgaat boven die, geldende voor de ambtenaren in rechtstreekschen staatsdienst. De meerderheid van de Raden van Arbeid ziet de redelijkheid van dit laatste in, maar er zijn ook Raden, die met een beroep op hun zelfbestuur in meer of minder belangrijke mate voor hun personeel boven de rijksre gelingen willen uitgaan. Voor het algemeen verzekeringsbelang dat geschaad wordt door on- noodige opdrijving van de ad- De ontbijttafel vonden we gereed staan, buiten onder een prieel-vormige peereboom, een J groote kan koffie voor ons drietjes I verspreidde zijn pittige geur ver in het rond. Razend van den honger waren we op onze boter hammen en het bruine vocht aangevlogen, uitgerust als we waren van de 100 en 77 K..M. die we in de eerste twee dagen achtereenvolgens hadden af gelegd. De kleine tegenspoed van den vorigen avond waren we ver geten en dachten alleen aan ons succes en uit volle borst klonk het door het Brabantsche land dat de boeren in de velden op keken van hun werk Waar eens 't gekrijsch der [leeraars, Verstierf in 't schoollokaal, Daar staan nu niets dan banken, Leege banken allemaal I We zongen tot onze keelen heesfch warfen, alle liedjes, oud en nieuw en voelden ons als vogeltjes op een mooien mor gen in Mei, zoo vroolijk, zoo vrij, zoo blij. Even pauseerden we, daar Anton etwas menschliches te verrichten had, toen plotseling een zware donderslag door lange, ministratiekosten, behoort naar het gevoelen van ondergetee- kende het zelfbestuur van de Raden van Arbeid te wijken, evenals op het gebied der ge meenteadministratie het zelfbe stuur der gemeente zijn begren zing vindt door het algemeen belang. Waar voorts de taak van alle Raden van Arbeid dezeltde is en de verzekeringswetten, bij wier uitvoering deze organen zijn betrokken, unifotmë toepas sing over het geheele rijk ver- eischen, is een zekere uniformi teit in de inrichting der adminis tratie van de Raden van Arbeid noodzakelijk. Bij hun toezicnt op het be heer der Raden van Arbeid zullen de verzeke ingsraden, die een breeder terrein overzien dan een Raad van Arbeid, op leemten in de administratie der sociale verzekering kunnen stuiten, waar in voorziening wei.schelijk is, doch welke niet zoodanig betee kenis bezitten, dat daarvoor be vordering van een aanvulling van een der algemecne maatre gelen van bestuur, welke de hoofdzaken dier administratie hebben vastgelegd noodig schijnt. Bij het aanwezig zijn van zoo- danig geval behoort daarom de Verzekeringsraad de bevoegd heid te hebben door een bindend voorschrift de gelderde tegeling aan te vullen. De minister acht htt overigens nnttig, er op te wijzen, dat bij de administratie der Raden van Arbeid aanzienlijke ge'delijke bedragen gemoeid zijn. In totaal kunnen de administratiekosten voor de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekei ing en voor de vrijwillige oud .r domsverze- kering, voor zoover die kosten de Raden van Arbeid betreffen, worden gesteld op ongeveer 6 millioen gulden per jrar. Het zal duidelijk zijn, dut bi] dat aanzienlijk kostenbedrag theore tische overwegingen niet den eenigen grondslag van wettelijke regelingen mogen zijn, maar dat ook met de eischen der prac- tijk rekening moet worden ge houden. knetterende, zich steeds verder verwijderende echo's gevolgd, ons deed opschrikken. ,Daar heb je 't gegooi in de glazen", mopperde Marcus. Vlug trapten we door, maar in razende vaart achterhaalden ons de zich steeds meer samen pakkende wolken-gevaarten, duister werd het of de scheme- ri g in viel, in het verschiet waren de boomen en de huizen reeds verduisterd door een grijs regen-gordijn, dat vliegensvlug nader kwam. Juist hadden we nog tijd om met fiets en al de gelagkamer van een café bij een sluis binnen te stormen, voor de bui een echte pijpesteelen- bui loskwam. Gelukkig, na een half uurtje keek h;t zonnetje weer al van achter de voorbije wolkenmassa en droogde snel, door haar groote kracht, de watervloed die neergestort was. Hard ging 't weer, nu eens links, dan weer rechts van 't kanaal, langs den weg die heel langzaam, bijna onmerkbaar steeg, wat evenwel duidelijk te zien was aan de sluizen, die we van tijd tot tijd passeerden en het water steeds op een hooger peil hielden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1