ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Tien dagen Fietstocht. Voor den ouderdom. gBgtlABYeK. Rechtszekerheid* BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo,(2in BRESKENS ^xitq4° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 18 April 1923 Nummer 2818 Korten tijd geleden gat het Hoofdbestuur van „Pro Senec- tute" bekendheid aan haar plan voor den aankoop van het eerste tehuis der Vereeniging en deed zij een beroep op het Nederland- sche Volk voor de voor dit doel ontbrekende f 10.000. Het Hoofd bestuur stelt er daarom bijzon der prijs op, daartoe in staat gesteld door de vriendelijke hulp van de redactie van dit blad, hierbij mede te deelen, dat deze oproep niet zonder resultaat is gebleven. Tot op heden is reeds pl.m. t 6.000.t ontvangen, (waaronder enkele groote giften van 1 1000.en minder en een groot aantal klei nere bedragen). Aan het voor bovengenoemd doel benoodigde geld ontbreekt thans dus nog f 4000,—. De nood der bejaarden uit beschaaf Jen kring gebood ons echtei niet langer uit te stellen, zoodat wij hei moesten wagen en het Hotel „Oranjestein" te Amerongen kochten, in het ver trouwen, dat de ontbrekende f 4000ons, na bekendmaking van den aankoop, nog zullen worden geschonken. Het voor ons doel zoo bijzonder geschikt .perceel, biedt aan pl.m. 30 dier in zoo droevige omstandigheden verkeerende ouden, waaronder 8 echtparen, een vriendelijk „home". Den dames en heeren zal een eigen kamer gegeven worden waar zij met eigen meu belen en geheel volgens eigen smaak een naar eigen verlangen ingericht plekje zullen hebben, terwijl de zonnige,vroolijke eet kamer en conversatiekamers ge legenheid bieden tot gezellig bijeenzijn. De Directrice, die in dit huis de leiding zal nemen, zal haar huisgenoten desge- wenscht in alles terzijde staan, doch in alle opzichten de vol komen zelfstandigheid van de dames en heeren eerbiedigen. Wij weten op deze wijze aan den dringenden nood eeniger- mate tegemoet te kunnen komen. Maar er moet veel meer gedaan DOOK J. W. B. 31 Juli. 10 Augustus. 14) Niet vervallen, wel oud, en gerestaureerd op plaatsen waar het dringend noodig bleek, stond het daar nog steeds, ongerept sinds het jaar 1100 toen Alme- ricus ridder van Heeswijk het daar had laten bouwen. Over de mooie, vaste brug in vroe ger eeuwen een ophaalbrug schreden we, nadat de slotpoort zich voor ons geopend had, over het plein. Doodeiijk was de stilte, ze werkte in op 's menschen geest, men werd zelf stil en ging peinzenmen zag voor zich de edelen, de ridders in fraaien krijgsdos zich rusten tot heeten strijd, of in gezelschap hunner edelvrouwen en schild knapen komen van de jacht, in •ierlijken stoet, blinkend van edelgesteenten, schitterend, vol pracht en praal. De zoon van den slotbewaar der leidde ons rond vertellend en aanwijzend het bezienswaar dige door het onbewoonde worden. Ruim 400 ouden wach ten in spanning op de oplossing die „Pro Senectute" hen moet brengen. Nog dagelijks ontvangt het Hoofdbestuur brieven, waarin telkens weer ouden van dagen ons een blik doen slaan in hun rustloos en dikwerf tragisch le ven van thans. Wij moeten deze toch allen helpen en dus ten spoedigste meerdere tehuizen openen. Uit eerbied voor de velen die aan den avond van hun leven in angst en onrust zwervende zijn, moeten wij nogmaals drin gend om een offer vragen. Het is ons bekend dat velen gewacht hebben met inzenden van hun gift, totdat met den daadwerke- lijken arbeid een aanvang werd gemaakt, in dat stadium zijn wij thans. Geachte lezer, indien gij Uw bijdrage thans nog niet ingezon den hebt, aarzel dan nu niet langer. Wij durfden „Oranjestein" koopen, rekenende opUw financi- eele hulp. Nederlanders, Gij die zooveel deed voor Belgen, Oos tenrijkers, Russen, e.a. stel het thans door Uw eigen landgenoo- ten in U gestelde vertrouwen niet teleur. In naam van de noodlijdende ouden van dagen bij voorbaat onzen vriendelijken dank. II. Zooals in het vorig artikel aan het slot werd opgemerkt kan ook een onderhandse/ie acte, dat is dus een acte, die niet is opgemaakt door een notaris of ander openbaar ambtenaar, zekerheid van dagteekening be komen en wel op verschillende wijzen. De voornaamste wijzen ziju het laten registrceren of het vermelden iu een notarieele acte. Ook wanneer een der ondertee kenaren van een acte overlijdt, verkrijgt de acte daardoor vast heid van datum, van dat over lijden af. Gaan wij die verschil lende manieren eens na. kasteel. Zeven-en-twintig jaar geleden was de laatste bewoner, jhr. van den Boogaerde, over leden, die een testament had nagelaten waarin hij had be paald, dat gedurende de eerste tachtig jaren na zijn dood de erfgenamen het kasteel niet mochten in bezit nemen en be wonen, maar het moesten laten zooals het was toen hij voor de laatste maal er werd uitgedra gen. Slechts enkele tipjes van den geheimzinnigen sluier welke deze familietragedie bedekte, lichtte onzen geleider op want daar moet meer aan verbonden zijn, zoo'n bepaling zet men niet in een testament of er moeten redenen het gevolg van fa milie-toestanden en verhoudin gen groote geldige redenen voor geweest zijn, omstandig heden misschien, die diep in zijn leven hadden ingegrepen en hem gedwongen, genoodzaakt hadden zoo'n vreemde testamen taire beschikking te maken. Voor de tweede maal een brug overwe waren op het plein van het eigenlijke kasteel; een verroest vierkant hekje in het midden gaf de plaats aan waar eens een fontein ot stand beeld den aanblik had verhoogd. Onmogelijk is het mij een De acte kan geregistreerd wor den. De wet bedoelt daarmede, dat zij, de acte, wordt ingeschre ven in de registers van een re gistratiekantoor en ten bewijze daarvan wordt voorzien van een verklaring, (het z. g. relaas) onderteekend door den Ontvan ger. Registratiekantoren vindt men op grootere plaatsen, zooals in de provincie Zeeland in Zie- rikzee, Middelburg, Goes, Oost burg en Hulst. De registratie van een ojiderkandsche acte ge schiedt meestal kosteloos binnen drie maanden na hare dagtee kening (uitgezonderd verkoop van onroerend goed en enkele andere acten aan levenredig recht onderworpen). De datum, in het relaas van registratie vermeld, geeft aan de acte de zekere dagteekening. Heeft de notarieele acte dus reeds een vaste datum door de verklaring van den notaris in het begin of einde van de acte, dat zij op een zekeren dag is opgemaakt, de underhandsche acte verdient daaromtrent geen geloof, zoolang geen registratie heeft plaats gevonden, of op andere wijze een datum is vast- gelegd. De onderhandsche acte kan ook worden opgenomen in een notarieele acte. Juist omdat de acte van den notaris zelf een zekere dagteekening heeft kan zij die zekerheid ook geven aan een daarin vermelde acte. Begrijpelijk ten slotte is dat de datum van een acte komt vast te staan, wanneer een der onderteekenaren inmiddels is overleden. Na den dood kon hij niet meer teekenen, dus moet de acte dan wel bestaan hebben bij zijn overlijden. In alle gevallen zij men in dachtig dat de datum die in de onderhandsche acte is neergeschi e- ven van geen belang is. De acte krijgt de dagteekening van den dag van registratie, van de notarieele acte, waarin zij,vermeld is, of van het overlijden van een onderteekenaar. Toch is het wenschelijk dat in elke acte nauwkeurig de da- nauwgezette beschrijving te ge ven van alles wat we daar ge zien hebben, weer te vertellen al wat onze geleider ons ver haalde. Daarvoor moet men alles langzaam en nog meer op 't gemak bezichtigen dan wij dat gedaan hebben, alle bijzonderhe den noteeren en oude geschriften naslaan en ontcijferen om de lot gevallen en de geschiedenis van het kasteel te doorgronden en uit te pluizen. Bewonderend hebben we de groote rijkdommen, daar aan wezig, in den loop der jaren vermeerderd door de tegen woordige erfgenamen, de beide, ongehuwde heeren van den Boogaerde, die et vele kostbare, antieke voorwerpen hadden in gebracht, maar ook aan den anderen kant na een langdurig en heftig rechtsproces voor meer dan een millioen van de nage laten goederen hadden verkocht, terwijl er nu nog voor minstens een evenzoo groote waarde, ja wellicht voor nog veel meer, aan kostbaarheden bijeen was. Met eerbied en ontzag hebben we gestaard naar de schilderijen van de eerste bewoners en hun afstammelingen, allen eigenaren van het groote landgoed, dat nog op den huidigen dag meer turn wordt vermeld waarop de onderteekening plaats vond. Plaatst men daarin een ande ren datum dan pleegt men valschheid in geschrifte, en is het mogelijk dat men met den strafrechter in aanraking komt. Waarvoor dan die zekere dagteekening wel dient Zij is van belang om te bewijzen dat het stuk reeds vroeger bestond. Bijv. bij faillissement van iemand aan wien men geld heeft geleend. Heeft de schuldbekentenis dan geen zekere datum dan zal beweerd worden dat zij pas later, na de failliet-verklaring, is af gegeven. En dan vischt men heel vaak achter het net 1 Ook bij overdrachten van schuld vorderingen komt het aan op den juisten datum van de acte. De voordeelen van de notari eele acte boven de onderhand sche zijn echter talrijker dan de besproken zekerheid van dag teekening. Het voornaamste is wel de beicijskracht. Algemeen wordt voor onze wet aangenomen dat de notarieele acte volledig bewijs oplevert, zoowel tegenover de onderteekenaren ondeiling als tegenover derden. Derden zijn anderen dan de onderteekenaren, hunneerven of rechtverkrijgenden. Dat volledig bewijs strekt zich uit tot dat deel der acte waarom het partijen hoofdzake lijk te doen was. Dus bij een koop en verkoop tot de zaak en den prijs en hetgeen daarmede nauw samenhangt, bij huur het gehuurde, huursom, voorwaarden en huurtijd. Om hierop verder in te gaan zou mij buiten de bedoeling van deze artikelen voeren. De onderhandsche acte daaren tegen levert zoodanig bewijs alleen op tegenover hem die de acte erkent. Ontkent men de echtneid van de acte en de on derteekening, dan levert de onderhandsche acte geen bewijs, erkent men ze dan geeft die acte hetzelfde bewijs als de notarieele acte (behoudens de dagteeke ning, zooals reeds be .proken.) dan honderd boerderijen omvat. Hoe prachtig waren die zalen en vertrekken de donkerbruine kamer met het praalbed van den laatsten bewoner, waarop een hoog kostbare kanten sprei, de wanden, de deuren, de vloer, de zoldering, alles ingelegd. Daarnaast, heel vroolijk, de zaal ik ben hare bestemming vergeten geheel wit gelakt, het plafond en de muren met teertijne, kleurrijke bloem-guir- landes beschilderd. Welk een overgang van uit de dofsombere praalkamer in het aangrenzende vertrek, dat met zijn intense witheid eerst wel een wat al te scherpe indruk maakte. Hoe mooi was de Chineesche kamer, geheel beschilderd met Chinee sche motieven, en dan, het slaapvertrek van den .ouwen- heer" heelemaal met goud-leer bekleed, de deuren van zwaar mahoniehout. Te veel om op te noemen, te veel om het te kunnen onthouden of naar waarde te schatten, kregen we daar te ziende tot in de fijnste onderdeelen uit gebreide zilveren servieren, de oude costumes der toenmalige bewoners, het porcelein, het ouderwetsche vaatwerk en ook... de boekenkist waarmee Hugo Doch juist bij geschillen, als het noodig is met bewijzen op te komen, zal de echtheid meest al betwist worden en men dus met een onderhandsche acte weinig uitrichten. Overigens is een voordeel van de openbare of notarieele acie gelegen in de gemakkelijke tenuitvoerlegging bij niet voldoen aan de voor waarden. Dat wil zeggen is bijv. door A aan B geld geleend en betaalt deze B dat geld niet terug, dan kail A, als hij een notarieele schuldbekentenis heeft ontvangen gemakkelijker B ver volgen dan als hi) slechts een onderhandsch stuk heeft. A kan volstaan met een afschrift van de notarieele acte aan den notaris te vragen en daarmede door middel van den deurwaar der een vervolging beginnen. Heeft Aslechtseen onderhandsch stuk dan zal hij aan den rechter eerst een vonnis, een veroordee ling, moeten vragen en kan eerst daarmede B dwingen tot betalen. De opsomming dei voordeelen wil ik beëindigen met de op merking, dat wanneer partijen niet kunnen ondertcekenen of dit bij een veiling hebben na gelaten door eerder weg te gaan, de notarieele acte toch volkomen bewijs oplevert. De onderhand sche acte echter mist alle kracht in die gevallen. Een eerste ver- eischte is daar ondei teekening, ontbreekt deze, dan is er niets tot stand gekomen. Teekenen met een kruisje of doordat een ander verklaart dat zekere tee- kens het merk aai duidt van partij, geeft niets, het stuk be wijst niets. Men zal zich thans afvragen waarom dan niet iedereen een notarieele acte laat opmaken, in plaats van een onderhandsche. En dat zou voor de rechtszeker heid ook het ideaal zijn. Doch zooals zoo vaak, is h.-t ook hier een dubbeltjes-questie. De no tarieele acte is vaak kostbaar der dan de onderhal dsche. Notarissen zijn verplicht zich te houden aan een vastgesteld tarief, dat voor hun wettelijke bemoeiingen is vastgesteld. Min- uit de Groot zijn ontsnapping Loevestein volbracht. Vol belangstelling bewonder den we de, tot museum ingerichte toren aan den overkant van het slotplein, die geheel gerestau reerd was en waar de oude kanonnen nog dreigend hun monden naar buiten staken. Een museum was het, ja, maar alleen van ijzerwerkalle oude denk bare sleutels, sloten, schilden, speeren, lansen en weet ik wat nog meereigenaardig was de vloer op de eerste verdieping geheel van koper met levens- groote beeltenissen daarin ge graveerd, waar de, helaas voor ons niet te ontcijferen namen onderstonden en welke de fut- looze jonkman dions rond geleide natnurlijk ook niet wist. Dat zou ik toch moeten bekijken, zoolang op zoo'n kasteel al wo nen en dan zulke dingen nog niet weten. Zoo was er een boekenkastje uit de dagen van Olim, waar bovenop een heel oud boek lag, voorzien van schroeven en ijzeren sloten, maar juist te hoog om het te kunnen bereiken. K.un je je nou voor stellen dat die jongen nog nooit de moeite had gedaan om een trapje te halen en eens in die oude foliant of in dat boeken kastje te snufi'elen (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1