ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht, lien dagen Fietstocht, maken van machinale fimmerwerken Pliosp. Kalk; OCHTEND VOEDElt Gebr. CU80UW, Rolluiken. G roede, P. J. BRUGGE. RlJWltLEN, Iz. DE HULLU, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telefoon RPF^KFN^ Postgiro No. 21 ÖKt3KEIN5 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 14 April 1923 Nummer 2816 Toen de groote oorlog als 't ware zijn hoogtepunt bereikte en als een laatste krachtsinspan ning in den ongelijken strijd de Üuitsche duikbooten werden los gelaten op de vredige koop vaarders van Ententevolken en neutralen, schreef de Amerikaan- sche admiraal Sinne, die toenter tijd voor zijn regeering te Lon den was en voortdurende po gingen deed om Amerika tot tusschenkomst ten behoeve der geallieerden te bewegen, naar Washington „Wat we thans beleven, is de ondergang van het Britsche wereldrijk." Men heeft hem die dramatiseerende overdrijving in Amerika later vaak kwalijk genomen. Maar admiraal Sinne wist wel wat hij deed. De oorlog is i.u lang voorbij. En we hebben allen geleerd de gebeuiteni8sen en verhoudingen een beetje nuchterder en zuiver der te zien. Het is niet meer noödig te praten van een strijd tot behoud der beschaving en van „Hunnen". Datgepraat heeft zijn werk gedaan. En de heeren praten er dan ook niet meer van; admiraal Sinne ook niet. Inte gendeel, de bekentenissen komen nu los, die vaak allerinteressante zijn, vooral voor wie zich nog duidelijk de vroegere mededee- lingen herinnert. Ook admiraal Sinne is aan 't bekennen gegaan. Redevoerend heeft hij den Ame rikanen uitgelegd, dat de oor log nu voorbij is en ze alles 1111 zoo letterlijk niet m;er hoeven te nemen, als ze het tijdens den oorlog liadden te doen. Ook wat den duikbootoorlog betreft De berichten omtrent wreed heden, door bevelhebbers of bemanningen van Dnilsche duik boot» n begaan, waren niets dan pmpaganda geweest, zoo zij de admiraal, er bestond daaromtrent geen enkel authentiek rappoit. Integendeel „de Engelsche ma rinerapporten evenals die van onze eigen vloot staan vol van HOOR J. W. B. dl Juli. 10 Augustus. 13) „Zoo krijg ik er gauw genoeg van'barste Marcus eindelijk los, „dan zal ik handig in een hotel zitten" en doorkruidt met harde woorden werden de Bra- banlsche boeren even in het zonnetje gezet. llou je mond ventje, 't wordt pas leuk", lachte Anton, „zeg iian, wat denk je daarvan" vroeg hij, zich tot mij richtend en duidend op een hoeve voor ons. ik er weer op af. Een oud boertje inet een gezicht als een pas gemaaid roggeveld en een neus waar een halve maai- wei op stond, zijn beenen ver borgen in een broek die veel weg had van een lappen deken, verscheen in 't deurgat. Heel netjes zei ik mijn versje op. Stilte. ik keek intusschen langs zijn schouder het woonvertrek eens inkippen, kuikens en kin deren, alles krioelde ovei de steenen vloer, tusschen emmers, mededeelingen, waaruit blijkt dat de duikbootcoininandanten bij de redding van passagiers en bemanning der door hen ge torpedeerde schepen de be hulpzame hand boden of althans door draadlooze seinen hulp trachten te krijgen". Ik weet niet, of admiraal .Sinne geglim lacht heelt, toen hij uit vertelde, over de poets, die zoo handig het Europeesche en Amerikaan- sche publiek gespeeld was. Maar ik veronderstel, dat dit publiek niet zal glimlachen, als het dit hoort, maar zal meenen, dat dit voor een aardigheid toch wel wat ver ging. Wat hebben we ons niet opgewonden over Duit- sche gruwelen en. het Duitsche barbarendom En nu Oorlogsnoodzakelijkheid zal de admiraal zeggen. Goed Maar hij zal ons permitleeren, dat we het voor het vervolg onthouden. We hebben die herinnering, ook nu! Want het is weer oodog, al heet het niet. zoo. Maar de rollen zijn omgekeerd. De deputatie van het Nederlandsch Vakverbond, die den toestand aan de Roer is gaan onderzoeken concludeert in haar uitgebracht rapport: ln 't Roergebied wórdt op dit oogedblk een zware strijd gevoerd, een strijd tusschen wapengeweld en weerloosheid, tusschen barbarisme en bescha ving, een strijd tusschen oude en nieuwe gedachten in zake macht". Nietwaar de rollen zijn omgekeerd. Vroeger heette het ook een strijd tusschen barbarisme en beschaving. Maar, toen ston den de Duitscher8 aan den an deren kant. Laat ons aan admiraal Sinne denken. 1 let is geen propaganda, dat hel Noderlandsche Vakver bond drijit. Maar is er ook niet een tipje van de oorlogsoverdrij ving in, waarvan de propagan- dadienst in den oorlog zoo me nigvuldig en op de ontstellende w ïjze, die adinii aal Sinne onthuld heeft, gebruik heeft gemaakt. Er wordt nu weer propaganda gevoerd van beide zijden. Dat hebben we ons te^ herinneren, wanneer we lezen over de ge- teelen, speelgoed, en hoopjes ongeschilde aaidappelen; die overal verspreid lagen over de up meerdere plaatsen met water- pl ssen bedekte tegels, ln den stal was het nog een graadje erger, daar Zijn pruim kreeg een por,"dat hij met één ruk van links naar rechts vloog. Deze verhuizing scheen een noodzakelijk ver- eischte te zijn om te kunnen praten, want nadat de tabaksbol zich -in een rustig hoekje, tus schen wang en kakement ver borgen had, greinsde de boer „Dan moet je nog maar een paar uurkes doorgaan", mij in mijn kritische beschouwingen storend. Na hetzelfde nog eens en met meer nadruk verkondigd te hebben draaide hij zich om en verdween in de schuur met een gezicht alsof hij zeggen wilde Dat is gelukkig voorbij. Zittend, erg op ons gemak, in lui wiebelige stoelen, genoten we van een glas Schijndelsche melk. Recht over ons stond het Bondshotel. Zou dat de laatste toevlucht zijn van Mar cus „die er de brui van gaf", van Anton „die het nu mooi vond" en van Han, „die het nog wel eens wilde probeeren" Aan den ingang van het dorp, weid-maatregelen der Franschen in het bezette gebied en het gevaar waarmee weerlooze Duit sche arbeider-» de tot de tanden gewapende Kransche soldaten zouden bedreigen. Wat niet wegneemt, dat de Franschen steeds hardhandiger optreden m *t het uit etten van spoorweg personeel en anderen uit hun woningen, hun zware gevange- nisstrallen tegen menschen, die hun regeering gehoorzamen en dus niet anders dan hun plicht doen, en dergelijke. En het is dan ook begrijpelijk, dat allen, die aan weerskant n nog een beetje kalmte en gezond ver stand hebben overgehouden, hun bezorgdheid voelen toenemen en naar een uitweg omzien. Zelfs de Fransche regeering blijkt tot dezen te behooren, al zou men het Foincaré zeker niet aanzien. Want de reis van den oud-minister Loucheur naar En geland, waar hij niet enkel met Lloyd George maar ook met Bonar Law en andere ministers samenkomsten heeft gehad, is toch ontegenzeggelijk een po ging van Frankrijk om op den weg naar een oplossing van het conllict te geraken. Heelt het daartoe een plan aan den bondgenoot voorgesteld Of is het maai een gedachte van den particulier Loucheur, dat Frank rijk met 26 inillioen goudinark en een gedemilitariseerd Rijn land genoegen zou nemen Ondanks president Wilson's be loften, die destijds de wachtende wereld in verrukking brachten, werkt de diplomatie nog altijd even geheimzinnig of nog ge heimzinniger dan voor den oor log, En zoo weten we net zoomin wat van den werkeiijken stand der schadevergoedingskwestie als van de vi ede met Turkije, waarover de heeren opnieuw gaan confereeren. „Je zult het wel hoort n, al» 't tijd is", schijnen de diplomaten en staatslieden tot de volken te zegden, als ouders tot hun nieuwsgierige kinderen. Wat zeggen wil, als wij het zaakje voor mekaar heb ben en jullie er niets meer aan veranderen kunt. waar juist de aaneengesloten huizenrij begon, hadden we een lief aardig huisje met mooi aan- gelegden tuin er voor en een llinke steenen schuur er naast, ontdekt, verscholen in een boom gaard daar wilde ik nog wel eens een kansje wagen. We waren uit Middelburg vertrokken, vaststaande in de beweringwe slapen niet in hotels, dus moesten we ook niet van deze, eens gestelden regel afwijken en wanneer we dat dan onverhoopt toch zouden doen, dan moesten we overtuigd zijn, geen middel onbeproefd te hebben gelaten. Zoo verdedigde ik mijn voorstel en nadat de melk op was, gingen we met een „je kunt het licht nog eens vra gen" op het doel af, waar onze laagste hoop op was gevestigd. „Nou moet jij het maar eens vragen hoor", zei ik tegen Anton, maar daar had deze niet van terug en het slot van 't liedje was dat ik het zaakje weer moest opknappen. Mevrouw, middelbaren leeftijd ans wered the bell. Voor de zooveelste maal zei ik mijn lesje op. Na eenig over en weer praten bleek me, dat we wel permissie zouden krijgen, maar, opperde Zal het ooit anders worden Op het Pan-Amerikaan8che con gres dat onlang6 te Chili gehou den is, ia weer veel over internationalisme gepraat en een voorstel ingediend tot invoeren van één code van internationaal recht voor geheel Amerika, waarbij Europa zich dan zou kunnen aansluiten. Kan het ons helpen? We hebben al meer van dat internationale recht, maar het werkt alleen als we 't niet noodig hebben, in oorlogstijd of als men zijn schadevergoeding wil bin nenhalen, doet men, alsof men er nooit van gehoord had. Oorlogs.ioodzakelijkheid zou ad miraal Sinne zeggen. We zullen 't er voorioopig nog wel mee moeten doen. En wat er pp die manier bedorven wordt, moeten we dan later zelf maar weer zien op te knappen. in Engeland zitten ze met stakingen eii arbeidersconflicten in tal van bedrijven, in Roeme nië komen de nationale minder heden in Verzet, in Rusland lij den zè hongjr. Oorlogsgevolgen Maar* noodzakelijkheden ook Als we eindelijk ons eens niet meer bij den neus liet nemen en menschen als admiraal Sinne en consorten eens niet langer hun glimlach gunden over eigen schunningheidje81 Wie weet, misschien werd het daa-anders. Misschien ook niet. Uitvoer van goederen uit bezet Duitschland. Het Departement van Arbeid Handel en Nijverheid deelt het volgende mede Nederlandsche koopers van goederen, waarvoor in het be zette gebied van Duitschland gecontracteerd werd vóór 1 Fe- biuari 1923 kunnen zich schrif telijk (onder overlegging van bewijsstukken) wenden tot de Kamer van Koophandel en Fa brieken, bij welke hunne onder neming in het Handelsregister is ingeschreven, met verzoek om eene verklaring, behelzende eeni- mevrouw, ik heb geen enkel manspersoon in huis, want mijn man is op reis en dan eensklaps drie vreemde „Óch mevrouw, dan laat u ons in 't schuurtje slapen, dan hebt u er ineens' di ie!" viel Marcus in de rede. Eerst wat w titelend, gaf ze ons ten slotte toch toestemming en wij, dolblij, gingen dadelijk ons bedje spreiden, op den hooizolder, boven het kippenhok. Gezeten in het gras naast de woning, lieten we ons de boter hammen uitstekend smaken en de bus lever-pastei die we had den aangesproken, kreeg een geduchten klap voor zijibroek. Schijndel was spoedig bezich tigd, waarna Marcus zijn hart nog eens kon ophalen op de pas gearriveerde piano onzer gast vrouw. Een uurtje babbelden we in de gezellige huiskamer met haar en een Schijndelsche schoo- ne, daar op visite, over koetjes en kalf jes en na intusschen een groote vruchtenschaal met in houd finaal geledigd te hebben, gingen we ras naar ons mandje in het hooi. ge feitelijke gegevens ter zake en waaruit blijkt, dat de uitvoer der betreffende goederen door deze Kamer geacht wordt in het algemeen belang te zijn. Han delsondernemingen, die in het gebied van een of meerKainers van Koophandel en Fabrieken filialen of bijkantoren hebben, verpakt in 2l/it 5, 10 en 50 K.G. zakken; MELKVEEVOEDER Enz. Enz. Aanbe'. elend, Meelfabriek GR0E0E (KRUIS0IJK) De ondergeteekende beveelt zich aan voor het opmaken van Koopacten, Scheidingen, Huuracten, be zorgen van Hypotheken en voor alles wat op dit gebied door de wet wordt toegelaten. lederen Donderdag van 11 12 uur voormiddag te spre ken in het Hotel van den Heer P. CALON te Biervliet. lJzendijke. H. 1. DE SMET. Matgeel schaduwde de ochtend zon door het zware boomen- Ondergeteekende houdt zich beleefd aanbevolen voor het aan concurreerende prijzen. Levert en plaatst alle soorten Groote Prijsverlaging. Ruime keuze in GAZELLE, en UNION rijwielen, zoowel de goedkoopste als de duurste merken voorradig. Rijwielstoeltjes en Rijwielmandjes, ZIE ÉTALAGE. Aanbevelend, Tel.no. 32 Breskens. Wegens vertrek naar Amerika. Notaris A. M1JS te Oostburg tentoon spreiuue. up open plekjes, tusschen de vele planten, drijvend en zwevend op en in het rimpelooze vocht, dartelden alle mogelijke vischjes, de plaat sen opzoekend, waar de zon door het dichte geboomte heen glinsterde. Indrukwekkend ver hieven zich de grijze, loodrechte muren omhoog, groen gerand door waterwier hooger, mach tiger rees het kasteel zijn toren spitsend in het blauwe azuur. Daar lag het voor ons, het eeuwenoude kasteel, van Hees- wijk, de steenen kolossus, grijs groen door het mos dat zich op de muren had vastgezet, welke op vele plaatsen wreed waren aangevreten door den tand des tijdB, de sporen dragend van heftigen strijd met de elemen ten, gedurende langen, langen tijd, in welke geslachten op kwamen, bloeiden en weer ver dwenen, uitstierven. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1