Plaalsit Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Ad verten tiën. Zijden Jumpers, en Zijden Kousen, Wed. I, C0L1JN, Groede specteur begonnen is, dan zal de aangevraagde premie wor den geweigerd. Breskens. Wij vestigen de aandacht der ingezetenen onzer gemeente op de nieuwe polder verordening waarbij het ten strengste verboden is vuil en ander alval niet anders te wer pen dan op de daarvoor aan gewezen plaats. Het werpen van vuil in de duinen zal een procesverbaal tengevolge heb ben. Schoondijke. Tot candi- daten voor den Gemeenteraad alhier zijn vanwege de Vrijz. Dem. Partij gesteld de heeren M. Bruijnooge, I. I'. Clarisse, C. A. Huijgh, C. Krocké, J. van Lare, J. P. Timmerman en I. de Hullu Az. Alhier is opgericht een Mus8chengilde, ten doel hebben de het verdelgen van schadelijk gedierte, met aanvankelijk 21 leden. In het bestuur hebben zitting de heeren J. van Lare, Jac. Luteijn en Iz. Provoost. Sluis. Zaterdagavond spraken alhier in openbare vergadering de heeren van Niftrik en Welle- man, beiden leden der Prov. Staten, De heer van Niftrik deed vooral uitkomen, wat de Vrijz. Democraten in de Staten hebben bereikt en getracht te bereiken. Vooral werd door hem gewezen op het tekort aan verkeerswegen, dat Zeeland heeft dat tengevolge heeft, dat de bewoners zich heel moeilijk kunnen verplaatsen, wat in de jeugd de ontwikkeling tegen houdt, het vervoer belemmert en dus de algemeene welvaart in den weg staat. De heer Welleman sloot zich hierbij aan en deed vooral uitkomen hoe een en ander noodwendig uit het Vrijzinnig Democratisch be ginsel voortvloeit. De heer Stirler kwam met de heeren in debat. Deze stelde zich nog op het oude socialis tisch standpunt, dat verbetering slechts kan komen door het voeren van den klassenstrijd. Volgens hem is elke patroon van nature nog een uitzuiger. Beide heeren dienden van repliek en hun kostte het nie veel moeite om aan te toonen hoe reeds veel verbeteringen zijn aangebracht en nog veel verbeterd zou worden, als de Vrijzinnig Democratische ge dachte in daden werd omgezet. De Voorzitter der afdeeling, de heer De Hullu, dankte de sprekers en de talrijke aanwe zigen en wekte hen op om te stemmen op lijst 11. Oostburg, Toen op 22 Februari 1.1. door de daartoe gevormde commissie, aan de gemeente alhier werd overge dragen het gedenkteeken ter huldiging van wijlen den heer H. S. Gratama, sprak de Voor zitter dier Commissie o.a. deze woorden „Als een donderslag bij hel deren hemel ging verleden jaar op 22 Febr. de mare door de gemeente, dat de Burgemeester gestorven was, enz.". Maandagmorgen ging als een loopend vuur het gerucht door de gemeente,Jan van den Bossche is vannacht gestor ven". En ja, spoedig bleek helaas, dat dit geen gerucht, maar droevige waarheid was den spreker van 22 Febr, laatst, had hetzelfde lot getroffen als hem, dien hij toen herdacht en het was nog meer onverwacht, immers van den Bossche ging Zondagavond gezond en wel te bed en den anderen ochtend stond zijn treurend gezin aan zijn doodsponde. M. d. R., ik wilde dezen voor- treflelijken zelf-made-man, die door ijverig hard werken zich eene eervolle positie in de maatschappij verworven had, even herdenken als een man, die tot voorbeeld aan anderen gesteld mag worden. Van niets heeft van den Bossche zich op gewerkt tot iets en toch was op hem niet van toepassing het bekende spreekwoordAls niet komt tot iet enz.immers v. d. B. was de eenvoud zelve. Hij bleef steeds de opgeruimde man, gereed voor iedereen, de man die de ziel was, de stichter, de vader als het ware, van de Veilings vereeniging „Avicultu- ra". Door hem is Avicultura geworden wat het thans is wat kon hij vurig, met bewonderens waardige volharding de zaak dezer vereeniging bepleiten en wat heeft hij niet bereikt Maar het heeft hem, die dagen en nachten arbeidde, wellicht ge knakt, met het nu zoo treurige gevolg. Van den Bossche, aanvankelijk voor het onderwijs bestemd, kwam door omstandigheden in den vlashandel, stichtte later een bloeienden kolenhandel, oefende op kleine schaal den landbouw U't, maar is ten slotte admini strateur geworden van de Land- bouw-Onderlinge alhier en te Schoondijke en van de Paarden- verzekering aldaar, werd Kassier van den R. K. Boerenleenbank, om als kroon op zijn werk Avicultura te maken tot hetgeen deze vereeniging nu is. Mijnheer de Redacteur, ik gevoelde behoefte dit ter na gedachtenis van Van den Bos sche te schrijven. Oostburg verliest in hem een zijner voortreffelijkste burgers, zijn gezin een liefhebbend echt genoot en zorgzaam vader. Dat hij ruste in vrede. p. DE HULLU hz. In deze gemeente ligt ter teekening een verzoekschrift aan den Gemeenteraad om aanslui ting te vragen bij het Provinci aal electrisch net voor electrische kracht. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw zijn benoemd tot leden der commissie van bijstand voor de landbouwstatistiek te Oost burg de Heeren: P. de Bruijne, E. H. L. de Milliano, F. H. E Modde, I. A. Risseeuw Johz. en J. P. de Smit allen alhier. De heeren J. H. van Peenen en W. J. Nortier stellen zich, naar wij vernemen niet meer beschikbaar voor het lid maatschap van den Raad. De heer van Peenen is sedert 28 jaar onafgebroken raadslid ge weest en is thans op 81 jarigen leeftijd nog steeds wethouder welke functie hij ook reeds ruim 23 jaar met lust en ijver heeft vervuld. Vanwege de R.K. kies- vereeniging zullen alhier voor leden van den Raad candidaat gesteld worden, in volgorde van het aantal verkregen stemmen, de heeren: P. van de Waeter, E. H. L. de Milliano, (beiden aftr.), F. H. E. Modde, J. A. J. Ego, E. J. Fijnaut, E. de Milliano- Wijffels, A. P. J. Tas en P. B. Hontelez. Aardenburg, Naar wij ver nemen zal de Heer K. L. Reepmaker, lid van den Ge meenteraad alhier, en die ook gedurende jaren wethouder is geweest, zich niet meer voor eene candidatuur beschikbaar stellen. Groede. Vrijdagavond sprak alhier in een openbare vergade ring de heer Jac. Welleman, lid der Provinciale Staten van Zee land. Na ingeleid te zijn door den heer De Groote begon de heer Welleman met erop te wijzen dat aan de verkiezing van Pro vinciale Staten wel degelijk een politieke zijde is. De Staten be sturen de provincie en dat be paald zich tegenwoordig tot meer dan toezicht op wegen en veren. Allerlei, waaraan men vroeger nooit heeft gedacht, komt thans aan de orde en de politieke overtuiging der leden spreekt daarbij mede. Bovendien, de Staten kiezen uit hun midden het Gedeputeerd college, dat de dagelijksche leiding heeft, dat de besluiten der Staten uitvoert, dat conti ole uitgeoefend op de gemeentebesturen, bij dat alles medewerkt aan de uitvoering van vele Rijks-wetten. Het kan toch niet overschillig zijn, welke geest hierbij boven drijft Bovendien kiezen de leden van Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer, de andere helft onzer volksvertegenwoor- diging. Bij dit weten kan toch niemand volhouden, als zou bij de Statenverkiezingen niet moe ten worden ge'et op de politieke gezindte der Candidaten 1 Nog steeds is spreker overtuigd, dat dragers der Vrijzinnig-democra tische gedachte daarvoor aller eerst moeten worden geroepen. Het beginsel aan ieder een goede kans in het leven trach ten zij ook door te voeren in de Staten Over het algemeen komt ons platteland tegenover de steden te kort, maar Zeeland speciaal om. zijn afgezonderde ligging. Daar vloeit vanzelf een aparte Zeeuwsche politiek uit voort, welke er yooral op moet zijn gericht om goede verkeers wegen te krijgen met het overige deel van ons land en tusschen de deelen van onze provincie onderling. De heer Welleman toont aan, dat de Vrijz. Dem. in de Abdij die lijn hebben ge- trokkenen daarbij ook meermalen hebben gewezen op de buiten gewone lasten, welke de inwo ners van Zeeland hebben te be talen, juist om de eigenaardige ligging van het gewest, en met genoegen wordt geconstateerd, dat hun voorstellen in die richting in de Staten een meerderheid hebben gekregen. Op grond van het Vrijzinnig-Democratisch be ginsel en mede op grond van het geleverde w-erk vraagt de heer Welleman opnieuw het ver trouwen der kiezers voor zijn partijgenooten, wat de kiezers kunnen geven om op 11 April te stemmen op éen der personen vooi komende op lijst 11. De heer Boone, dankt mede namens de aanwezigen den spreker voor zijn duidelijke, kalme rede, die hun een leerrijken avond heeft bezorgd. De heer De Groote sluit daarna met een gloedvolle opwekking voor de a.s. stem mingsdag. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Goede Vrijdag 30 Maart. Breskens n 6'/, u ds Bremer. Groede n 5.ds v Griethuijsen. Schoondijke n 5.30 u ds Scholte Ev. Luth. Gem. Groede. Geen dienst Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 28 Mrt. 9.38 10.02 Donderdag29 10.51 11.15 Vrijdag 30 11.44 12.08 Volle Maan Zondag 1 April nam. 1.29. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 28 Mrt. 6.54 nam Donderdag 29 6.56 Vrijdag 30 6.57 Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 27 Maart. Veroordeeld wegens: Mishandeling den dood ten gevolge hebbende begaan tegen zijn vader K. M., 28 j., werkman te Vlissingen, gedetineerd te Mid delburg, tot vier jaar gev. straf, met aftrek van het voorarrest. De eisch was zes jaar gev. straf, eveneens met aftrek. OntuchtW. S., 31 j., tram conducteur te IJzendijke, tot éen jaar gev. straf, met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was twee jaar. VOOR-HISTORISCHE TOESTANDEN. Men schrijft aan het Hbl. De Inspecteur van de Volks gezondheid in Noord-Brabant richtte aan den Raad der ge meente Rucphen c.a. een schrij ven waarin hij ten sterkste aandrong op een onmiddellijke aanstelling van een gemeente vroedvrouw. De eenige genees heer in deze uitgestrekte volk rijke gemeente die omvat de dorpen St. Willibrord, Sprundel, Zegge, Rucphen, en Schijf de gemeente-dokter dr. Broms, had den inspecteur een brief gezon den, waarin hij wees op zijne vergeefsche pogingen om ten minste door een aanstelling van gemeentewege van eene vroed vrouw hulp te krijgen in den overdrukke praktijk. In de aan onbemiddelde gemeentenaren rijke gemeente waren in 1922 276 verlossingen geschied, waarvan 232 zonder eenige hulp. Voor zoover offi cieel was te achterhalen. Dat dit jammerlijke gevolgen heeft ge had, staat onomstootelijk vast. Nadat de voorzitter van den Raad op den dringenden eisch van aanstel ing eener vioedvrouw met klem had gewezen en voor stelde deze een subsidie te geven van 800 gulden, kwam vanuit den Raad verzet en meende het lid Schrauwen dat een vroed vrouw niet noodig was Vroeger, voor vijftig jaar, hoorde hij nog niet eens van zulke menschen. Een ander, het lid Lancelots, meende, dat er bakers genoeg waen. 't Was altijd goed ge gaan en waarom nu weer f 800 voor zulk een nieuwigheid uit geven Bij stemming verwierp de Raad met 5—4 stemmen het voor stel. Na deze stemming durfde de heer Schrauwen nog zeggen, dat de gemeente-geneesheer ook veel te duur was. Hij begreep niet, waarom de gemeente daar voor geld uitgaf. Het raadslid voor St. Willibrord noemde het een oneer in een dergelijken raad zitting te heb ben. In een vorige raadsvergadering haalde men het met veel moeite er door, dat de gemeente zich zou aansluiten bij de Waterleiding Maatschappij „West Noord Bra bant", om daardoor aan den voor de volksgezondheid schadelijken toestand, op gebied van drink water, een einde te maken. Thans komt reeds weer verzet van »vele raadsleden tegen den uitgaafpost voor deze aansluiting (de verkiezingen) en zal het niet lang duren of het besluit wordt ingetrokken. Het motief van eenigen was: „Onze put geeft toch goed water". BESCHAVING. Het is de politie te Weesp gelukt, de hand te leggen op een georganiseerde dievenbende, welker leden van 1521 jaar oud zijn. Zoodra de avond ge vallen was trokken ze er op uit en wisten steeds weer ergens hun slag te slaan. Tal van win keliers werden gedurende de afgeloopen maanden de dupe. Van all.-8 werd gestolen wijn, advocaat, jenever, chocolade, kaas, rolmops, sigaretten, dolk messen. Wat de etenswaren betreft, deze werden verorberd tot de heeren verzadigd waren. Wat dan nog restte, werd in de vaart geworpen, omdat de jeudige misdadigers hun buit niet mee naar huis durfden nemen. Met den drank wisten zij al bijzonder goed weg. jl. Zondag trok een drietal hunner (1618) jaar! naar Amsterdam met een groote kruik gestolen jenever, en gin gen zich met eenige vrienden aan den inhoud te buiten. Toen de politie dezer dagen huiszoeking bij een hunner deed, lag een 18-jarige winkeldief te bed met een groote zak drups en een dolkmes. Dagelijks worden jongens van de fabrieken gehaald, om door de politie verhoord te worden. Een zestiental hunner werd reeds gehoord, en steeds komen nieuwe wandaden aan het licht, waarvan echter op verzoek van de politie nog geen nadere mededeelingen mogen worden gedaan, ook om dat reeds gebleken is, dat nog anderen er bij betrokken zijn. EEN DRAMA Te Delft werd, naar aanlei ding van een gerucht dat de 69-jarige weduwe Van der Kuip, die de vorige week is overleden, geen natuurlijken dood zou zijn gestorven, de begrafenis uitge steld. Een der kostgangers, aan wien de weduwe kort geleden haar geheele nalatenschap heeft vermaakt, is in arrest gesteld. ALGEMEENE SCHIPPERS- BOND FAILLIET! De Algem. Schippersbond, die indertijd zoo veel van zich heeft doen spreken, die een tijdlang de schrik was van den handel in heel het land, wiens macht zelfs de Regeering indertijd erkende heeft langen tijd niets van zich doen hooren. Dat was te verklaren, meldt de Prov. Gron. Ct. Men was bezig de zaken van den Bond te liquidee ren. En nu opeens doet hij weer van zich -spreken. Door de Groningsche Rechtbank is de Bond n.l. failliet verklaard, blijk baar op verzoek van een der oud-ambtenaren, die een salaris vordering heeft. OM EEN DAGJE VRIJ TE KOMEN. Een 19 jarige gevangene in het opvoedingsgesticht te Doetin- chem, heeft zijn uitstapje er weer op zitten. Hij zou licht brengen in een duister gebleven zaak, hij zou een schat laten opdiepen uit den bodem ergens tusschen Groningen en Haren, een schat afkomstig van diefstal, welke langen tijd onder het aardoppervlak verborgen was gebleven. Vrijdagmiddag werd de tocht ondernomen, twee veldwachters, het 19 jarig jongmensch en de speurhond. De hondeneus behoefde zijn diensten niet te doen, want op een gegeven oogenblik bleef de schatgraver" staan om dan met een theatraal gebaar een plek grond aan te wijzen „Daar moet het zijn!" 't Was er niet Het is er ook nooit geweest waarschijnlijk, want niets was er te vinden dat aan gestolen goederen herinnerde. Zaterdag middag werd het jongmensch nog eens in verhoor genomen en bij deze gelegenheid zeide hij„Ik wist er niks van, ik heb het alleen maar gedaan om een dagje vrij te komen!" DE EERSTE GRASBOTER. De eerste grasboter is aan de Koningin Maandag aangeboden door de N.V. Melkinrichting „Samenwerking" te Delft. FRANSCH SOLDAAT DOODGESCHOTEN. In Wetter is een Fransch kor poraal doodgeschoten. Nadere bijzonderheden over de daad waren nog niet te verkrijgen. Getrouwd Abr. VAN BORTEL Az. M. J. BUIJSSE Jd. dis, ook namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling vóór en tijdens hun huwelijk ondervonden. Groede, 8 Maart 1923. Heden ontsliep in vo'len vrede, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Man en Vader, den WelEerw. Heer Ds H, van Essen, in den ouderdom van ruim 53 jaar. De teraarde-bestelling zal plaats hebben Woensdag middag 2 uur. F. C. VAN ESSEN— v. d. Panne S. C. J. VAN ESSEN. Oudelande, 24 Maart 1923. Eenige en algemeene kennisgeving. ONTVANGEN keurige aan uiterst lage prijzen.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2