3 Steinmann. Binnen land. Burgerlijke 8taud, Rechtszaken. (voor Walcheren), J. H. Eienbaaa (voor Noord-en Zuid-Beveland), J.C. van der Gave (voor Schou wen en Duiveland), K.J.A. G. baron Collot d'Escury (voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen), E. Buzeyn (voor Westelijk Zeenwsch-Vlaanderen) en A. F. Hans8ens (voor Thoien en St. Philipsland), terwijl als secreta ris-penningmeester zal fungeeren mr. L. J. A. van der Harst, hoofdkommie8 ter Provinciale Griffie van Zeeland. ss Het strenge vonnis in het proces-Steinmann blijft de ge moederen in Antwerpen en Brussel bezighouden, en de openbare meening is in twee recht tegenover elkaar staande kampen verdeeld. De breede lagen van het volk achten de straffen, welke Lucie steinmann en Leon Van den Wouwer zijn opgelegd, rechtvaardig, terwijl üe kringen der „bourgeoisie" en voornamelijk de juridische mili eux meenen, dat net vonnis up onvoldoende motieven is geveld. En het proces-Steinmann dreigt een alVaire-Steinmann te worden. Buiten dit alles om echter staat het leit, dat het geding heelt aangetoond, dat de Bel gische rechtspraak dringend een herziening noodig heelt. Even als in Frankrijk wordt in België de rechtspraak krachtens de Code Napeléon uitgeoelend. Doch terwijl de Franschen hem hebben geamendeerd wat de ge rechtelijke instructie betrelt, is hij voor de Belgen ongewijzigd gebleven. In België worden de beklaagden niet verhoord in te genwoordigheid van hun ad vocaten. in den regel deelen de rech ter van instructie en grilliers het resultaat van het verhoor aan de pers mede en zij schep pen aldus bij voorbaat een voor de beklaagden ongunstige at mosfeer. Deze worden gedurende zes a acht maanden verhoord door eenrechter,- die van. hun schuld -Overtuigd is en wiens vragen, woorden en soms wel bedreigingen nimmer genoteerd worden, terwijl de antwoorden der beklaagden wel in het pro ces-verbaal worden opgenomen. Gedurende de maanden, welke aan de behandeling hunner zaak voorafgaan kunnen de beklaag den geen getuigen oproepen, noch een tegen-onderzoek laten instellen. Wanneer zij eindelijk in de rechtzaal verschijnen her inneren de getuigen zich de feiten niet altijd precies. In hetpioces Steinmann heeft dan ook een getuige op een vrij gewichtige vraag geantwoord „indien men mij dit enkele dagen na de mis daad zou hebben gevraagd, zou ik het mij misschien wel herin nerd hebben, maar nu zou ik niets meer onder eede durven beweren." De beklaagden worden dus eigenlijk van drie zijden be stookt eerst door den rechter van instructie, daarna door den president en den procureur des konings. De zaak Steinmann heeft op deze feiten nogmaals een licht geworpen, en mr. Janson, dé verdediger van mevr. Steinmann verklaarde dan ook na alloop dat het proces een datum zal worden in de juridische geschie denis van België, indien het stel sel der instructie, waarbij niet beide partijen in eikaars aanwe zigheid worden gehoord, door de contradictoire instructie zal worden vervangen. Hbl. DE ZOMERTIJD, Wij vernemen, dat het over- zichtelijkuittrek8el uit de stukken betredende den Zomertijd, waar om de Eerste Kamer heelt ge vraagd, reeds bij den voorzitter dier Kamer is ingekomen, schrijft het Hbld. Ook heelt de voorz. al het ant woord ontvangen der Regeering op de vraag van dhr De Vos van Steenwijk. Bovendien heelt hij van de regeering een verzoek oiitvangenom spoed tebetrachten met het behandelen van het wets ontwerp van den heer Braat tot afschaffing van den Zomertijd. lliei uit blijkt dat de Regeeiing het voornemen heeft, met het invoeringsbesluit van den Zomer tijd, dat anders ingevolge de wet op den Zomertijd dezer dagen zou moeten worden afgekondigd, te wachten tot de Eerste Kamer over het outwerp-Braat heeft beslist. Aangezien de Kamer nu de beschikking heeft over alle gegevens, waarom zij heeft ge- vraagdk staat niets meer een spoedige behandeling van het ontwerp in den weg en mogen we erop rekenen, dat de Centrale afdeeling der Kamer het reeds deze week in de afdeelingen aan de orde zal stellen. In ons disrrict hebben de gemeenten Biervliet en Groede zich, na door Ged. Staten te I zijn gehoord, tegen den zomer tijd verklaard. Gedeputeerde Staten van Zeeland achten het in verband met de belangen van den land bouw zeer gewenscht, dat de zomertijd zal woiden afgeschaft. Breskens. De Keuringsraad lin't indeelingsdistrict Middelburg, zal op de hieronder vermelde plaat sen, dagen en uren zitting hou den voor de keuring van in geschrevenen der lichting 1923, die in 1922 tijdelijk ongeschikt zijn verklaard en van de voor de lichting 1924 ingeschreven personen voor de Onderstaande gemeenten, voor zoover betreft vVestelijk Z.-Vlaanderen, te BIERVLIET in de school 27 Apr. v. 11.3(J Waterlandkerkje n. 1.Hoofdplaat. n. 1.30 IJzendijke. 28 v. 9.Biervliet, te SLUIS in de school 2 Mei n. 2,Sluis. 2 n. 2.— Eede. 3 8 v. 9.30 Oostburg. 2 n. 1.30 Aardenburg. 4 v. 9.Retranchement. V. 9.St. Kruis. B v. 9.30 Cadzand. n v lo. ló Zuidzande, te GROEDE in de school 5 Mei v. 9.30 Nieuwvliet. 2 -v. 9.3U_Schoondijke (nos 1 t,m 10), 10 30 t overige nos. 8 Mei v. 10.30 Groede. n. 1.30 Breskens. Biervliet» Zondagavond trad alhier de heer van Kleef uit Dordrecht ^Vrijheidsbond) op voor een overvolle zaal. Na ingeleid te zijn door den heer Pruisen, begon spreker met er aan te herinneren, dat sedert 1918 heel wat was gebeurd. Door de verdeeldheid van links kwamen in 1922 de rechtsche partijen versterkt uit de stem bus, zoodat ze nu 60 zetels bezetten. De vorming van een nieuw Kabinet ging evenwel uiterst moeilijk. Het Kabinet- Ruys de Beerenbrouck, dat sedert 1918 het heft in handen had gehad, had de Anti-Revo lutionairen niet völdaan, getuige de brochure van den heer van Buren. Deze toch betoogde, nog voor de verkiezingen, dat, ingeval weer een rechtsch Ka binet zou moeten worden ge vormd, de leidende personen uit het tegenwoordige zou moeten verdwijnen, terwijl de heerColijn zitting zou moeten nemen. De uitslag evenwel heeft ons anders geleerd. Toch staat de regeering niet sterk. Het groote coalitieblok is niet eensgezind. Tusschen de Chr. Historischen en Rome gaapt een diepe kloof, zooals pas weer bleek bij de behandeling der Bioscoopwet. Hierbij kwam het verschil in levensbeschouwing tusschen beide scherp naar voren. Een amendement van Colijn, strekkende om ook voor volwassenen de liims te doen controleeren, viel, doordat No- lens, den minister-president,-die het amendement al wilde over nemen, in ernstige overweging gaf, het onaanneembaar te ver klaren. De Vrijheidsbond stond hier pal voor het liberale beginsel van Vrijheid wel controle voor de kinderfilms, Vrijheid voor de volwassenen. Datzelfde beginsel zat ook voor bij de behandeling der huurwetten. Waar de eige naars van alle andere bezittingen, hiermede kunnen doen, verhoo- gen of verlagen, al naar ze wil den, daar gaat het niet aan, om slechts één catagoiie,. de huis eigenaars, daarvan uit te sluiten. Woekerwinsten moeten evenwel worden tegengegaan, zoodat de maxima in de wet moesten wor den vastgelegd. Na de pauze behandelde spr. de uiterste linkerpartijen. Wat de Communisten betreft kon spreker kort zijn. Oneenigheid schering en inslag. Zelfs gaat de heer Wijnkoop zijn ziens wijze toch al boksende verde digen tegenover een partij genoot. De S. D. A. P. is ook al achteruitgegaan. Waar steeds meer wordt beloofd, dan kan worden gekregen, kan drt geen verwondering baren. Eén van hun vooraanstaande mannen, de heer Wibaut, heeft dit onlangs openlijk erkend en'waar de heer VYibaut bekend staat ais een knap econoom, daar stemt die bekenning tot nadenken. Het voorstel van den heer Bi aat, om den zomertijd af te schallen, liet het eigenaardige verschijnsel zien, dat alle partij en, uitgezonderd die van den voorsteller, uiteenvielen in voor- en tegenstanders. Waar alleen voor het platteland nadeel is te bespeuren, moet het verheugen, dat thans blijkt, dat de platte- landsbelangen niet worden ver waarloosd zooals vaak is beweexd. Wat het militairisme betreft, moet de V. D. B. wat beschei dener zijn met zijn insinuatie, dat de Vrijheidsbond militairis- tisch is. De heer Marchant toch gaf in de ooi iogsjui en een bro chure uit: „Noodzakelijk leger- hervorming,'1 waariii hij betoog de, dat 1U8 batafjons noodza kelijk waren, terwijl in het nieu we wetsontwerp J 2 is vastgesteld. De Vrijheidsbond wil desnoods een heel klein leger, maargoed uitgerust. Bezuinigen willen ook wij, maar de V. D. B. moei meer rekening hotiden met de vverke- lijkheidv T. j,. 'Wat het onderwijs bètrelt, hebben zótiweff b. D. A. als V. D. B. meegeholpen, omhet te verslechteren; Ze^haddeli moe ten inzien, dat waaneer het Fransch van de school weid geweerd, vele ouders. zouden trachten, door bijzonder neutxaal onderwijs hun kinderen het ón derwijs te doen geven, dat zij wenschen. Zoo ook in Dpi ci echt, waar zells 4 S. LÜ A. l'ei's hun kinderen er heen zenden. Die reactie, de standenscholen, kwa men als direct gevolg, tot schade van hel openbaar ondei wijs. Men moet niet schermen met Het feit dat kinderen van arbeiders er niet van proliteeren. In de ste den ziet men, dat velen gebruik maken van de talenschool de Mulo. De Vrijheidsbond is voor werkeloozenuitkeering, maar de uitwassen moeten worden tegen gegaan. liet gaat toch niet aan, dat iemand, die 21)steun krijgt, weigert om voor f 2/ b.v. te werken. Tot slot behandelde spreker de a.s. Statenverkiezing. Deze is van zooveel belang, omdat daaruit de ie Kaitier oortkoint. Waar de 2e Kamer overwegend rechts is, moet worden gezorgd, dat de le Kamer links wordt, zoodat ze als demper kan die nen tegen eenzijdige rechische wetgeving. Tot de aanwezige Vrouwen richtte spreker zich speciaal, om, waar ze nu velerlei sprekers van verschillende richtingen hebben gehoord, haar keus te doen en die te bepalen op de Vrijheids bond. Candidaten zijn uit deze streek afkomstig en ze kennen Zeeuwsch-Vlaanderen door en door, wat bij Statenverkiezingen toch een voorname lucior is. Door eenigen werden enkele vragen gesteld, welke door spre ker afdoend werdén beantwoord. Een krachtig applaus beloonde den heer Van Cleef voor zijn rede, welke door de vergadering aandachtig was aangehoord. De heer Pruisen sloot daarop de samenkomst met dank aan allen. Cadzand. Vrijdag kwam de Raad onzer gemeente in voltal lige vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken werd o.m. een Koninklijk besluit medegedeeld, waarbij aan den Heer D. van lloute, secretaris ontvanger tot 1 Maart 1925 vergunning wordt veHeend in Oostburg te wonen en een besluit van Gedeputeerde 1 Staten dezer provincie, waarbij j bepaald wordt, dat, zoolang de Secretaris-ontvanger niet te Cad- i zand woont hij iederen werkdag voor de ingezetenen te spreken moet zijn van 10 tot 12 uur des voormiddags. Een verzoek van den anti- vloekbond om bepalingen te tref fen tegen het vloeken werd voor kennisgeving aangenomen, °P grC)lld vai1 practische over- wegingen. Goedgekeurd werd het consept- contract, overgelegd door het Burgergasthuis te Aardenburg, een overeenkomst inhoudende tot verpleging in de barak van dat gasthuis van lijders aan besmet telijke ziekten. Het verhoudingscijter voor de gemeentelijke inkomstenbelasting werd met het oog op de scherpe inzinking van het landbouwin komen, vatsgesteld op 1. 5 (vorig jaar 1.) De begrooting 1923 werd ge wijzigd door invoeging van een bedrag van 15.UUU wegens ren teloos voorschot aan de stoom trammij, BreskensMaldeghem voor de aan te leggen tramlijn BreskensGroedeNieuwvliet, Cadzand, Keti anchement Sluis, Waterlandkerkje. Maan dag vergaderde de Raad onzer gemeente. Ut heeren van der Hooft en Dieleman waren afwezig. Tot leden van de schattings commissie werden benoemd de heeren Bleiker, Sturm, v. Dix- hoorn en Yerbrugge en totleden van het stembureau voor de aanstaande stemming de heeren de Müliano, Feijnaut, Sturm en Verbrugge. Oostburg» Voor een geheel bezette zaal hield Donderdag avond de heer C. L. ter Meulen leeraar aan R. H. B. .S in het Béursgebouvv alhier een populaire lezing over draadlooze telefonie en telegrafie. Verduidelijkt door tal van lantaarnplaatjes schetste de spr. de opwekking van elec- triciteit, de beweging en voort planting van geluidsgolven, de to astellen ter versterking en tot upneiniug van geluidstniiingen duidelijke foto's werden te zien gegeven van verschillende enten- nes, van de verzendstations te Scheveningen, Kooswijk, en Na ven ^Duitschlaad) welk laatste station een capaciteit heeft, die een zeer groot gedeelte van den ganschen aardbol omvat. Toch schijnt het station te Kootwijk nog sterker te zijn dan het Duitsche te Bandoeng (N. O. 1.) hoort men n.l. Koot wijk duidelijker en scherper dan Naven. Over de waarde van de dtaadlooze sprekend wees dhr. ter Meulen o. m. op de weerbe richten, op de vele reddingen van schepelingen in nood, die vroeger op vuurpijlen aangewezen waren, en daartoe tamelijk dicht onder den wal moesten zijn, maar die nu overal geholpen kunnen worden, omdat de draadlooze seinen nauwkeuriger plaatsbe paling leeren. Een der lantaarn plaatjes liet een krant zien, ge drukt aan boord van een schip, dat niettegenstaande ver van de kust vandaan, door de draad looze toch in staat is, aan zijn bemanning' dagelijks het voorge vallen nieuws mee te deelen. Het meest interessante van den avond waarop de belangstelling der aanwezigen wel het sterkst ge richt bleek, was wel dat gedeelte, waarin de spr. trachtte de ge luidsgolven te Farijs, Lavabos, (een plaatsje bij Parijs) en den Haag in de lucht gestooten, langs de door hem, tusschen kerk en beurstorengebouw aan gebrachte entenne, op te. vangen, en door een in het gebouwJ geplaatste weergever, aan de* aanwezigen te doen hooren. De heer ter Meulen had ge waarschuwd zijn verwachtingen niet te hoog te spannen, dat er toch tal van factoren zijn die storend werken op de overbren ging. Opmerkelijk was dat de muziek uit den Haag (zang) op verre na niet zoo duidelijk was te hooren als uit Frankrijk. De muziek van Parijs was zeer goed te volgen, ook wat de nuancee ring betrof. Ten aanzien van den Haag werd last ondervonden van de seinen van een station met ongeveer dezelfde sterkte, waar door ook deze werden opgevan gen, wat verwarring bracht. 'Poen dit „vreemde" station afgestemd was, was den Haag klaar. Een hartelijk applaus be toonde den spr. die ook nog een krans in ontvangst te nemen had voor zijn interessante rede. IJzendijke. Op de Zon dagmiddag alhier gehouden Ver- gaüering van de aid. IJzendijke van den Vrijheidsbond hield de heer Pruijssen van Biervliet op de bovenzaal van den heer J. Oosterling alhier een politieke lezing, in verband met de aan staande Statenverkiezing. Spreker wees op de beruchte antithese, wat hoogtens een an tithese kan genoemd worden, zich nog altijd doet gelden. Verder toonde hij met verschil lende voorbeelden aan, dat de scheidingslijn niet zuiver getrok ken is daar ook onder de partijen der linkerzijde geloovigen voor komen. Een beknopt overzicht werd gegeven van de hoofdzaken van de programma's, de verschillende partijen. Spreker memoreerde het lange talmen van het vormen van het ministerie. De oorzaak hiervan was de tegenstand der Anti-Re volutionaire partij. Verder be sprak hij de werkwijze der Tweede Kamer, waarbij stilge staan werd bij de bioscoopwet, de huurwetten, het wetsontwerp tot afschaffing van den jachtwet I en zomertijd. Ten slotte werd gewezen op het belang van de aanstaaade Statenverkiezing en de wijze besproken, waarop de leden der Eerste Kaïner zullen worden verkozen. Spreker eindigde zijn lezing met de aansporing alle haltheid en lauwheid op zij te zetten en zijn stem uit te bren gen op een der canditaten van den Vrijheidsbond. AARDENBURG. lluw.-Voltr. 8 Februari. S. S. Vijnckier. 27 jjm. en A. V. Hoogerweri, 25 j jd. 15, A. W. Dekker, 31 jvan Hoofd plaat) en S. Butijn, 29 j., jd. Geboorten. 9 Febr. Anna Ma ria Henrite, d. van L. P. Noliet en L. M. Borgst. 11, Achillus Edmondus Cornelis, z. van C. A. Mabesoone en L. M. Buijck. 1/, Herman Joseph Alphon», z. van A. J. Wijffels en A. M. N. de Rijcke. 23, Lambertus, z, van H. de Jong en N. M. van Waes. Overlijden. 8 Eebr. L. M. Pinteion, 81 j., wed. van L. F. van Besien. 9, levenloos aan gegeven d. van A. A.Quataert en J. C. Cuelenaere. 15, M. C. Trapman, 78 j-, wed. van A. v. de Plassche. 23, j. de Muijnk, 71 j., (overleden te LeerdamJ, weduwe van S. W. Weisfeit, M. T. van Houte, 77 j-, weduwe van M. Beuu. Zitting van Vrijdag 16 Maart. Heden werden de volgende zaken behandeld G. N., 28 j., koopman, zonder vaste woonplaats, werd ten laste gelegd, dat hij op 22 Januari 1923 te Breskens wederrechtelijk een deur toebehoorende aan D. M. v. M. heeft beschadigd, door daaruit een paneel te trappen. Eisch f 1U of 10 d. hecht. J. A., 31 j., slager te Sint Jansteen, weid beklaagd dat hij op 15 Januari j.l. te Koewacht J. S. met een mes heeft gesto ken door zijn rib, borstvlies en maagwand, tengevolge waarvan S. op 16 Januari 1923 is over leden. Eisch 3 jaar gev. straf met aftrek der preventieve hechtenis. Mr J. Adriaanse, verdediger, vroeg voorwaardelijke veroor deeling.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2