ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDE Tien dagen Fietstocht. Ëukele cijfers en wat ze zeggen. Zeeuwscli Huldeblijk aan H.M. de Koningin. BRESKENSCHE COURAK VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-llitgever E. BOOM—BLIEK TNo'°2T breskens p,°7s$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk »r Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen t i Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uu 32e Jaargang Woensdag 21 Maart 1923 Nummer 2811 Men behoeft nog niet op so cialistische wijze op het kapita lisme at te geven om de vele gebreken te erkennen van ons huidig productiestelsel en de wantoestanden en excessen, waar toe het leidt. Wij allen kennen de schrille tegenstelling, die zich vooral in de groote steden tus- schen de meest verfeinde weelde en den verkwistensten overdaad en de verschooierde, uiterste ar moede zoo pijnlijk aan onze oogen kan opdringen. Maar naast deze wantoestanden zijn er nog tallooze andere, die zich alleen bij nauwkeuriger toezien en vol lediger kennis laten benaderen. Niet alleen maatschappelijke toe standen, die ons verschrikken, hebben zich uit ons productie systeem en ons oeconomisch leven ontwikkeld. Het geheele, finantiëele apparaat zelf, waar door dat systeem functioneert, toont bedenkelijke schaduwvlek ken. De winsten in den vorm van salarissen, tantièmes enz, zijn soms buiten alle verhouding. Maar bovendien heeft zich een tamelijk gesloten kring gevormd in de bank- en finantiëele we reld, die deze voordeelen vrij wel geheel met uitsluiting van anderen voor zich zelf absorbeert en waarvan de leden elkaar wederkeerig de baantjes en voor deeltjes toeschuiven. De finantiëele medewerker van de „Haagsche Post" heeft inder tijd cijfer gepubliceerd, die hier op een wel zeer opmerkelijken en weinig vertrisschenden kijk geven en een kant van oni za kenleven onthullen, die er wel wat donker uitziet. En de con clusies, die hieruit te trekken zijn, moeten niet alleen voor de betrokkenen, maar ook feitelijk voor het Nederlandsch volk geen aangenamen vorm aannemen. Of wat dunkt u van het lijstje van tantièmes uit de verslagen over 1920 van 50 vennootschappen, waaruit blijkt, dat voor 123 di- rècteuren de gezamelijke tan- door j. w. b. 31 Juli. 10 Augustus. 7) Vreedzaam en stil sliep daar het kleine dorpje in de schroei- blakende zomerzon tegen de groen en geel beblokte heuvel helling hoog op een top te midden van golvende rogge velden, torende een groen be- klimopte ruiïne, scherp zich al- teekenend tegen het diepdonkere hemelblauw. Geen sterveling was te zien zoover men keek; in 't plaatsje zelf alle luiken dicht voor de heete middagzon niets was te hooren, alles was dood stil, zelfs in de smidse die open stond, was het rustig en doofde het vuur in blauwe flikkervlam metjes langzaam uit. Heel het dorpje sluimerde en wreed klon ken onze stemmen tusschen de huizen door, toen we tegen de helling in het zweet onzes aan- schijn8, naar boven trapten. Slechts twee nonnen in hun wit- bekapte, ruimzwarte, kleedij, schreden met ernstig, vroom deemoedig gelaat, geluidloos en gelijkmatig langs de woningen. tièmes bedroegen f 17,419,984 en voor 283 commissarissen bij dezelfde vennootschappen f 0,781,074 Deze vennootschap pen zijn niet uitgezocht, maar voor den voet weggenomen. In doorsnee ontvangt dus een di recteur f 140,000 en een com missaris f 24,000. Maar misschien zeggen andere voorbeelden u nog meer. De drie directeuren van de Koninklijke kregen te verdeelen f 3,265,927, de twee van de Wester Suikerraffinaderij f 1,300,000, 2 van de Vorsten landen f 1,231,328, 3 van de Holland Amerikalijn f 1.081,179 en de J. van de H. V. A. maar f 933,288. Cijfers zijn geen prettige lec tuur gewoonlijk. Maar zij zijn vast en van een ooit omver te praten stelligheid en leveren daardoor onwedersprekelijk ge tuigenissen. En in zoover zijn ze een overtuigende en vaak leerzame lectuur. Het is ongetwijfeld mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat deze directeuren en commissarissen bizondere, uitstekende kundig heden vertegenwoordigen. Maar kunnen die eigenlijk wel zooda nig zijn, dat ze een dergelijke exorbitante salariëering recht vaardigen. En wanneer deze heeren voor de zaken aan wier hoofd zij staan, onmisbaar moch ten wezen, zoodat ze een der gelijke salariëering dwingend kunnen eischen, dan komt hier hun hebzucht toch wel in een beetje schril licht en zou de al gemeenheid van dit verschijnsel niet voor het moreele peil van ons volk pleiten. Maar de exorbitante grootte dezer salarissen en tantièmes is feitelijk nog niet het meest ont stellende feit. Erger is eigenlijk nog, dat deze heeren blijkbaar elkaar steeds de ballen toegooien, zoodat er zich een soort kong sie ontwikkelt, die over deze vette postjes met uitsluiting van anderen, beschikt. Want het is zeker niet toevallig, dat men op een dergelijk lijstje dezelfde na men telkens weer ontmoet. Waar er dan ook gesproken is van Vlug reden we door, want smoorheet was het in de eenige straat waaruit het dorpje bestaat, we haastten ons om weer buiten op het vrije veld te komen, en bevrijd te zijn van deze schroei- hitte. Nog twee K.M. en we zouden te Hoogerheide zijn, waar we dan ons diner, in den vorm van een krentenboterham- men-maal, wilden gebruiken we hadden er alle drie danig trek in, wat trouwens geen won der was, vanaf 6 uur op de fiets en het was nu bij ééne, wie heeft van zoo'n toer geen ra zende honger 1 Onderweg nog een flinke hel ling verwerkt en we waren bovenop de heuvels. Welk een verandering voor ons, die steeds de vruchtbare klei gewoon zijn heuvels groot en klein, denne en sparreboschjes, kale hei, be staande uit roodgeel zand, hier en daar met struik-en dopheide begroeid, af en toe een veldje met armzalige rogge of magere, korte, spilterige haver of een akkertje geelbloeiende, wel riekende lupine. Als men zoo iets ziet leert men de zware Zeeuwsche klei eerst echt op waarde schatten. Over ons stuur gebogen, ped delden we tegen de zooeven 50 vennootschappen met 123 directeuren en 283 commisarissen wil dat volstrekt nog niet zeggen, dat zulks betrekking heeft op 406 verschillende personen. Het komt voor, dat iemand 25 a 30 commissariaten in zich vereenigt. En het is duidelijk, dat er een bepaalde kaste van bevoorrechten is, die elkander hand- en span diensten verleenen. A zorgt, dat B voor het vervullen van een vacature in aanmerking komt en deze laatste is dan natuurlijk bij voorkomende gelegenheden gaarne lot wederdienst bereid. Men houdt zoodoende tot eigen eer en profijt de „massa" buiten de bestuurskamer, welke massa wel goed genoeg is om het ka pitaal te verschaffen, maar die zich verder heeft te onderwerpen aan de leden der kongsie, die geregeld elkanders knapheid op hemelen. Dat dit niet voldoende is, om van een voortreflelijke leiding verzekerd te zijn, hebben de laatste jaren wel bewezen. Vrij wel alle leiders hebben zich in de ontwikkeling der conjunctuur vergist, wat wel duidelijk blijkt uit den omineuzen aanbouw in de scheepvaart, de geweldige goe derenvoorraden bij de handels vennootschappen enz. Maar ook al ware dit niet het geval, de vorming van een der gelijke kaste, zoo die al aan vankelijk uil den knapsten gevormd is, leidt onvermijdelijk tot een zeer onrechtvaardige en niet te rechtvaardigen bevoor rechting, waaruit ook voor het bedrijfsleven enorme gevaren moeten voortvloeien en die het verval van dat leven op den duur onvermijdelijk maakt. Dat het op de moraliteit van de leden der kaste niet alleen, maar ook van hun ondergeschikten en den kring, waarin ze verkeeren en ten slotte van de geheele maatschappij 'n allei verderfelijks- ten invloed moet hebben, behoeft nauwelijks nog betoog. En wan neer dan ook deze toestanden in het volle licht geplaatst worden, dan is het niet om deze bevoor rechten in de wielen te rijden vermelde helling op langs een flinke weg met in 't midden keien en aan beide kanten een groote breedte van I03, mul, met diepe wagenslagen doorploegd, zand. Een groote Brabantsche, hoog- wielige kar, volgeladen met takkebossen kwam langzaam, de remmen knarsend op de wielen, de hoogte afsjokken en doordat de wagen ruim was geladen, nam hij heel wat wegbreedte in be slag. Al bellend vei zochten wij den voerman, die er naast liep, een klein weinig ruimte te ma ken. Maar wacht even, 's mans gezicht vertelde a' hoe laat het was, norsch en nijdig keek hij ons aan en in plaats van een klein rukje aan den teugel te geven, waardoor paard en kar een weinig naar links gaand, ons voldoende ruimte zouden heb ben gegeven, om rechts te pas- seeren, liet dat ètre de kar expres vlak voor ons nog meer naar rechts gaan, zoodat we alle drie in het losgewoelde zand terechtkwamen en omvielen. Wat zijn er toch verschillende men- schen op de wereld Gelukkig dat niet allen die we op onze tournee ontmoet hebben, zoo'n karakter hadden Juist sloeg de torenklok één, en tegen hen een wrok te ont ketenen en evenmin om op het kapitalisme, waaruit zich deze excessen ontwikkelen, te smalen, maar om op dezen verderfelij- ken invloed voor ons volksleven de aandacht te vestigen en aldus mede den weg naar verbetering te openen en het herstel van ge zondere toestanden te bevorde ren. Gelijk bekend heeft zich des tijds in ons land gevormd een Nationaal Comité voor het in zamelen van gelden vooi een huldeblijk, aan te bieden aan Hare Majesteit de Koningin bij gelegenheid van Haar 25-jarig regeeringsjubileumdit hulde blijk zou dan bestaan in de restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft, alsmede in een klein particulier geschenk. Intusschen zou de Zeeuwsche bevolking het wellicht op prijs stellen, daarnaast ('doch niet in wedijver daarmede) van hare bijzondere genegenheid jegens het Vorstenhuis te doen blijken. Dat Hare Majesteit blijken van genegenheid ook uit onze streken zal waardeeren, valt stellig te verwachten, mits het geschenk niet van kostbaren aard zij, doch zijne waarde ontleent aan de omstandigheid, dat arm en rijk, groot en klein in dit gewest voor een gering bedrag zal heb ben bijgedragen. De burgemeesters der ver schillende gemeenten betuigden in beginsel hun sympathie met dit plan. Een algemeen Comité vormde zich, waarvan deel uit maakten de heeren F. Dumon Tak, C. A. van Woeldeien, jhr W. Z. van Teijlingen, G. A. Hajenius, P. S. Buteux, J. N. Elenbaas, J. W. A. Stüte, P. J. Maarleveid, E. Buzeijn, K. J.A. G. baron Collot d'Escury, P. J. L. M. van Waesberghe, C. IJse- baert, (als plaatsvervangers der toen we Hoogerheide binnen- fietsten. Nu, gauw een geschikte plaats .gezocht om den invven- digen mensch eens duchtig te versterken. Nu we hadden een moeilijke keus. Als er 200 hui zen waren, dan geef ik op een briefje dat er zich minstens 90 café's bij bevonden; als zulke instellingen zoo'n illustere naam mogen dragen, want die is eigenlijk nog veel te mooi. „In den Handel", f In de Leeuw", ,het Paradijs", ,ln den bonten os" en weet ik wat voor ver heven naam ze al droegen, maar geen enkele zag er aanlokkelijk uit. Ten slotte hebben we op goed geluk er maar een greep uit gedaan ik zal er maar niets meer van zeggen, alleen dat de melk een walgelijk bitterzure loogsmaak had en erg naar de pomp rook. Het melkbegin was miserabel. Ons plan was in Hoogerheide op de secretarie een kaart te gaan halen voor de provinciale wegen, maar daar het nauwe lijks half twee was en deze eerst om twee uur open ging, besloten we door te rijden naar Huiber gen en daar een poging te wa gen, maar ook hier waren we nog te vroeg. De tijd, die we wachten moesten, hebben we drie laatstgenoemden wan-n aan gewezen de heeren A. VVollcrt, P. L. de Wael en J. I'ruijman; respectievelijk biirginieesteT van Hoek, Stoppeldijl en Bosch- kapelle), C. j. Bougcrd, j. C. van der Have en A. F. Hans- sens, respectievelijk burgemees ter van Middelburg, Vlissingen, Oostkapelle en JSerobskerke (W.) Goes, Oost- e"n West-Souburg, Kruiningen, Colijnsplaat en Kaïs, Biervliet, Eede, Hontenise, Hulst, Sint-Jansteen, KerkvVerve, Oos- terland en Stavenisse. Onder lejding van den Com missaris der Koningin had in den loop der vorige week met leden van dit Comité eene conferentie plaats in het gebouw der Pro vinciale Griffie. Verschillende denkbeelden, welke aan de hand waren .ge daan, werden daarbij besproken en ten slotte werd men het er over eens dat het huldeblijk zou bestaan uit een album, bevat tende de namen der deelnemers, "voorzien van eene opdracht, ver lucht en versierd met karakte ristieke photo 's uit zoo moge lijk alle gemeenten. Om de deelname zoo algemeen moge lijk te maken, zal ze worden opengesteld voor alle personen die den leeltijd van 10 jaren hebben bereiktten einde de kosten van een en ander te be strijden, zal elk, die wenscht mede te werken, 10 cent storten, welk bedrag, naar wel mag worden aangenomen, voor nie mand een bezwaar zal zijn. Het eigenaardige is, dat op deze wijze waarschijnlijk het over- groote deel der bevolking in het album eene plaats il vinden. De burgemeesters zijn uitge- noodigd,. zich te belasten met de Inzameling der lijsten. Op de zooeven enoemde conferentie werd de Commissaris der Koningin bereid gevonden het eerevoorzitterschap van het Uitvoerend Comité cc le aan vaarden dit Comité is samenge steld uit vertegenwoordigers van de verschillende ouderdeelen der Provincie en bestaat uit de hee ren P. Dumon Tak Voorzitter toen besteed om het kleine, echt Brabantsche dorpje, waar het eenige bezienswaardige v\ as een R. K. Kostschool die het grootste deel van het plaatsje in beslag nam aan alle kanten te bekijken. «et Gemeentehuis was eerst niet te vinden, ver scheidene malen hadden we er al voor gestakn, maar steeds hadden we niet den moed, om te gelooven dat we aan het goede adres waren ten slotte evenwel bleek toch, dat we ons daar moesten vervoegen, wilden we de kaarten in ons bezit krijgen. o Magnefiek is de Wouwsche Plantage groote bosschen aan weerskanten van den weg, ver doorzichtig tusschen de knoes- tig-kale stammende grond zwaar bemost met daar tusschen lang, spilterig gras en hooge frischgroene, lang stengelachiige varens, waaronder op vochtige plaatsen kleurige padd stoelen te voorschijn kwamen. Kleine voetpaden slingerden zich vanaf de hoofdweg in alle richtingen de bosschen in en wij besloten ook al heel spoedig om zoo'n smal wegje in te slaan en eens heerlijk een uurtje, op een be schaduwde plaats, uit te i Listen. (Wordt vervpfgd^

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1