ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekeiijhch Overzicht. Tien dagen Fietstocht. g&g&LBTe». BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'°2T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 10 Maart 1923 Nummer 2808 Er is een spreekwoord van den pot en den ketel, dat de meeste menschen maar liefst ver geten, vooral zij, die zich niet al te zuiver in hun schoenen voelen en dat toch in de wereld zoo menigvuldige toepassing vindt, maar dat juist daarom in deze wereld, waarin zooveel menschen en volken zich niet zuiver in hun schoenen voelen, zoo veel vergeten wordt. De Franschen doen 't ook. Zij voe'en zich, al willen ze het niet zoo gemakkelijk bekennen, over de Roeraangelegenheid wat gege neerd. En als alle menschen, die zich wat gegeneerd voelen, wor den ze boos op de menschen, die het merken en op de men schen, die hun die bezorgen en ten slotte op de heele wereld. Zoo is de Parijsche Matin ook boos geworden, in de eerste plaats natuurlijk op de Duitschers, maar daarnaast ook op Lloyd George, die de Roei bezetting veroordeeld heeft en feitelijk ook op de heele wereld, die im mers die bezetting vrijwel una niem veroordeelen. En in zijn boosheid houdt het den Duit schers de vrede van Boekarest onder den neus, met het verzoek die eens met het verdrag van Versailles te vergelijken en spreekt smalend over die goeie menschen, die altijd vergeten. De Matin heeft gelijk. De vrede van Boekarest was niet malsch, evenmin als de vrede van Ver sailles, die juist in de schade vergoedingsbepalingen, waarop de Franschen zich nu beroepen een addertje, neen een geweldige adder onder 'tgras verborgen hield, welks gif het Duitsche leven bezig is te vernietigen. Maar de Matin, die zoo smalend spreekt van menschen, die ver geten, vergeet zelf één ding. En dat ééne ding is hier feitelijk beslissend. De Roemenen hadden niet voorwaardelijk de wapenen neergelegd en de Duitschers wel. Dat is nog geen reden om de Roe- meniërs slecht te behandelen. DOOR J. W. B. 10 Augustus. 31 Juli. 4) „Nou Anton", zei ik, „vertel nou eens, wat heb je toch alle maal bij je". „Vanzelf al hetgeen ik noodig heb en dat jullie gezegd hebben dat ik mee moet nemen; maar ik heb nog een extra-fietspak meegebracht om morgen ochtend aan te doen en wat ik nu aan heb, laat ik in Middelburgals ik dan terugkeer, zijn al mijn kleeren vuil en onder het stof en dan schiet ik dit pak weer aan, dan kom ik tenminste weer net jes en fatsoenlijk in Breskens terug. You understand? Tevens heeft vader een groot krenten brood gebakken in drie com- partementen, dan hebben we morgen elk al vast een lekkere hap. „Prachtig, fijn", beaamde Marcus, dan hoeven we ten minste geen oudbakken witbrood van Zaterdagmorgen te slikken. Hè, 'k heb er nu eigenlijk al zin in. ,'t Brood is vanzelf ook van Maar het was wel een reden, een verplichtende reden, om het de Duitschers niet te doen, niet verder althans dan de voorwaarden het toestonden. En wanneer dan ook de wereld zich zoo ergert over de Roerbezetting dan is het niet het minst om het feit, dat men in 1918 de Duitschers bewogen heeft of ze het anders toch hadden moe ten doen, kan hier geen veran dering brengen op de door Wilson geformuleerde voorwaar den de wapenen af te geven en dat men nu de aldus ontwapen den en weerloos gemaakten met panserauto's en tanks en poilu's te lijf gaat. Zou de Matin dit wellicht ook voelen En zou het Parijsche blad misschien daarom in het vredesverdrag van Boek arest een verdediging van het Fransche Roer-avontuur zoeken Maar de Franschen zijn niet voor de vrede van Boekarest naar de Roer gegaan. Ze zijnereven- min heengegaan om het luttele tekort, dat de Duitschers op hun kolenleveranties toonden. Was dat zoo, het vergrooten van het tekort aan kolen, van Frankrijk en België, waarvan niet alleen de Lotharingsche hoogovens, maar blijkbaar ook al Henegouw- sche glasblazerijen het slacht offer worden, zou de mislukking van de onderneming voldoende constateeren om het besluit tot een snelle beëindiging te recht vaardigen. Maar voor deze be ëindiging hebben de Franschen en Belgen een uitbreiding in de plaats gesteld. En, zooals een overigens zeer Fransch gezind correspondent onlangs opmerkte, nu de kans op Engelsche deel neming toch verkeken is, schro men ze niet langer, het militaire karakter der onderneming te er kennen en te toonen. Hun eigen lijke bedoeling en het zijn hier natuurlijk alleen de Fransche die gelden openbaren zich dan ook voortdurend duidelijker. De Rijngrens is altijd het deel der Fransche politiek geweest, reeds lang voor Poincaré eraan dacht of in staat was eraan te denken. De bezetting van Mann- Zaterdagavond, maar 't is een extra voor de reis gebakken krenten-kuchje en i'c verzeker je, daar proef je niet aan of ze van gister is. Maar wat andersik weet onderweg nog wel een plaats waar we vast en zeker kunnen slapen". Ja Wij ook. Dat is prachtig zeg, dan zijn we tenminste ze ker dat we twee nachten onder dak hebben, wat jij „In Helenaveen „Wa-at ha-ha-ha- Wij ook „Bij de familie X. „Wij ook", bulderden Marcus en ik, terwijl we het uitproesten van het lachen. Anton die eerst niet begreep wat er nu eigen lijk voor belachelijks aan was, het drong, vanwege de va- cantie maar langzaam tot hem door keek ons eerst wat nuchter aan, als wilde hij vragen; Wat wil jelui eigenlijk „Wat een mop, ha-ha-ha, die is v.... fijn zeg, weetje nog van die mafgelegenheden gierde Marcus. „Wilden jullie daar ook heen? Die is goed zeg. Maar hoe kennen jullie die menschen „Hoe ken jij die", vroeg ik" ,'t Is familie van me". „Zoo zoo, dat is 't eerste wat ik weet. Ze hebben jaren lang heim en Karlsruhe, de Badensche hoofstad, heeft hun nu den ge- heelen Rijn in handen geleverd. En in het aanbod van Fransche en Engelsche kapitalisten om gezamelijk de industriëele onder nemingen in het bezette gebied te exploiteeren, „steunend" zoo als het woordelijk heet, „op de nieuwe machtspositie in het Roer gebied, die het grootste Duitsche vrijheidsgebied in Fransche han den heeft gebracht", spreekt het andere, aanvullende déél van hun bedoeling zich uit, Want de Rijngrens en de Rijnprovincie met haar kolen en industrie moeten Frankrijk de politieke en oeconomische heerschappij boven Duitschland en feitelijk de nieuwe overmachtspositte op het Europeesche vasteland ver zekeren. Zullen tje Engelschen op het voorstel ingaan? Waar schijnlijk zullen ze nog wel eens bedenken, dat, zqo al oogenblik- kelijk Duitschland's meening daarover niet meetelt, het niet gezegd is, dat dit in de toekomst zoo blijven zal en dat het toch ook voor Engeland zijn scha duwzijde heeft, Frankrijk aldus door de combinatie van de Lo tharingsche ertsen met de Rijn kolen de oeconomische heer schappij over Europa uit te leveren. De Fransche meening, dat Franrijk met zijn Italiaansche en Belgische helpers de zaak nu met Duitschland zonder Engeland mag klaarspelen, zal hen wellicht waarschuwen, dat een al te machtig vastelands combinatie Engeland altijd be dreigt. Het Fransch-Belgische plan de spoorwegen in het be zette gebied in eigen beheer te nemen, heeft Engeland blijkbaar al wat schichtig gemaakt. En het feit, dat de Engelsche ver tegenwoordiger in degeallieerde Rijnland-commissie den laatsten tijd alleen nog maar voor spek en boonen mee doet en Frankrijk daar alle beslissingen laat nemen, die het wenscht, is ook al niet geschikt om het Engelsche hu meur te verbeteren, vooral niet nu ook in het Oosten Engeland feitelijk heeft moeten toegeven en naast ons gewoond, oude buurtjes dus, en nu hadden Mark en ik gedacht, dat we de tamilie nog wel eens konden opzoeken. Maar enfin, zoo is het des te beter, dan zijn we geen van drieën vreemden". Ondertusschen waren we Mid delburg al binnengetuft, waar weer een echte Zondagsche stilte heerschte. Als Johan de Maegd er nog had gewoond, dan had den we vast en zeker den vol genden dag „In 't Vlaemsche Hoeksken" van de Middelburg- sche Courant weer een schitte rende beschrijving gekregen van „Zondag in Middelburg". Niet tegenstaande het superbe weder was er op de singels en op de bolwerken geen sterveling te zien. En welke plaats heeft nog zulke prachtige wandelwegen in de onmiddellijke omgeving, welke stad kan zich eveneens beroe men op zulke schitterende stad- omringende vesten, verborgen tu8schen alle mogelijke boom groepen, kleurig struikgewas en weeldrig-overvloedig bloeiende bloemperken En als het dan Zondagavond is, en eenig mooi buiten, waar blijven dan de Middelburgers Ik weet wel, een bepaald ge deelte slentert en dweilt uren zelfs, de aanvankelijke fiere hou ding van den Engelschen admi raal ten spijt,zijn oorlogsschepen uit de haven van Smyrna heeft moeten terugtrekken. In de Engelsche Pers wordt dan ook weer verdacht veel over de noodzakelijkheid gesproken om Frankrijk over zijn schulden te manen. Men zou dat blijkbaar het liefst tezamen met Amerika doen. En, wieweet, Amerika begint zich blijkbaar van de niet- Amerikaansche wereld weer wat meer aan te trekken. President Harding heeft althans het voor stel gedaan Amerika als lid te doen toetreden tot het Hof van Internationale Justitie. Het is een begin, kan althans een begin worden. Voor Frankrijk zou de positie er niet aangenamer op worden,wanneer het een Engelsch Amerikaansch deurwaarders- exploit thuis kreeg. Tegenover een Angelsaksische combinatie is zelf de nieuwe Italiaansche vriendschap, ondanks Mussolinni krachtspatsersmanieren, die zich nu ook weer in de arrestatatie van het geheele redactiepersoneel der socialistische Avanti open baren, toch maar een zwak postuur. Premieverlaging' Ongevallenwet. Zooals bekend, is bij Kon. Besluit van 10 Februari 1923 voor alle bij de Rijks-Verzeke- rings-Bank aangesloten werkge verseen tariefverlagingingevoerd met ingang van 1 Januari 1923. Vanaf dien datum zal de premie per éen gulden loon zooveel maal 0,0008 gulden bedragen als het gevarencijfer eenheden bevat. Het volgend voorbeeld ter toelichting. Aanvang verzekeringsplicht 1 April 1922. Loon over het tijdvak 1 Jan.- 1 Juli 1923 i 1500. Gevarencijfer 5. Premie bedraagt 1500 X^X f 0.0008 is (6. achtereen van de Markt naar den Dam en terug en een ander deel gaat liever met die dure rammelhobbel-schokkast naar Vlissingeo, om daar op de boule vards hetzelfde uit te voeren wat hun Markt-Dam-collega's in Middelburg doen, maar dit zijn tezamen toch maar een heel klein deel van Middelburg's in woners en waar blijft op zoo'n unieken avond dan de rest Achter de gordijntjes, om ieder die bet waagt voorbij te gaan eens flink over den hekel te halen 7... (Een kwade veron derstelling). Zeg jongens, weet je wat we nu doen stelde ik voor, nu gaan we elk eerst naar huis Anton zou dien nacht bij Marcus slapen kleeden ons heelemaal aan zooals we er morgen op uit gaande pakken op de fiets, de rugzakken aan, dan neem ik even een kiek, want als we dat morgen ochtend om half zes willen doen is het nog veel te donker, vooral als er wolken aan de lucht zijn. Nou, en dan weet ik niet wat jullie doen, maar dan ga ik eens lekker bikken en vroeg onder de wol. Zoo gezegd, zoo gedaan. o Een premieverlaging dus van 20 pCt. Bovendien is bij Koninklijk Besluit van 1. Februari 1923, no. 39, bepaald, dat voor de werk- gtvers, die op 31 Dec. 1921 voor risico der Rijksverzeke ringsbank waren verzekerd, het tarief van het kalenderjaar 1923 met extra 25 pCt. wordt verlaagd. Voorbeeld Aanvang verzekeringsplicht 1 Januari 1912. Was altijd bij de Rijksver zekeringsbank aangesloten. Gevarencijfer 5. Loon over het tijdvak 1 Jan.- 1 Juli 1923 f 1500. Premie 1500 X 5 X T0-0008 is f 6, verminderd met 25 pCt is f4.50. Deze extra-verlaging van 25 pCt. is dus niet toepasselijk op de werkgevers, wier bedrijven in den loop van 1922 door dë wetswijziging verzekeringsplich- tig zijn geworden. De extra-verlaging is echter wel van toepassing voor den opvolger in een bedrijf, indien dit bedrijf op 31 Dec. 1921 bij de Rijksverzekeringsbank was aangesloten. Voorbeeld Aanvang bedrijf van den tegen- woordigen werkgever 1 Oct. 1922. Voorganger was tot 1 Jan. 1922 aangesloten bij de „Cen trale". Loon tijdvak 1 Jan.-l Juli f 1500, Gevarencijfer 5. Premie 1500 X 5 X f 0.0008 is f 6, (dus geen 25 pCt. extra- verlaging). Voorbeeld Aanvang bedrijf 1 Oct. 1922. Voorganger was op 31 Dec. 1921 aangesloten bij de Rijks verzekeringsbank. Loon tijdvak 1 Jan.-l Juli 1923 f1500. Gevarencijfer 5. Premie 15C0 X 5 X f 0.0008 is f 6. Extra verlaging 25 pCt. Premie f4.50. Tenslotte nog het volgende: Werkgever was op 31 Dec. Niets is heerlijker dan 's morgens heel vroeg bij mooi weer en in den zomer wel te verstaan een flinke wande ling of een rondje van een paar uur met de fiets te maken. Dan is alles nog zoo frisch van de zomer-morgendauw langzamer hand, hoe meer het dag wordt ziet en hoort men alle leven weer ontwaken de vogels zin gen, tjilpen, schetteren of schreeu wen, ieder al naar hij gebekt is; als men langs huizen komt ziet men hier en daar de bewoner of bewoonster de luiken en ramen openzetten om de muf- duffe huislucht door het zachte morgenkoeltje te laten weg vagen de matlicht geel flik kerende zonneschijf, die zich langzaam langs den zwakblau- wen hemelkoepel omhoog schuift, zendt nog geen verzengende stralen omlaag, maar kleurt alles in een, het oog streelende, bleek- lichte gloed, die flonker flikkert in het bedauwde groende kippen scharrelen ijverig onder struik en heg, terwijl hun aller heer en meester, vader Haan, in drnk gesprek is met zijn na burige collega's; de koeien in de grijs-groene van dauw druipende weilanden loeien, blijde, gemol ken te zijn of te zuÜen worden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1