Muil Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws ik geheel van meening veranderd en ik moet zeggen, dat er geen geld is, dat zóó goed besteed wordt, als wat aan de keurings diensten wordt ten koste gelegd!" Deze „bekeering" van iemand, die even als zoovele anderen eerst bevooroordeeld was en die uit den aard van zijn werkkring behoort tot degenen, die het nut en de resultaten van sociale maatregelen het best kunnen be- oordeelen, verdient wel in Volks voeding gememoreerd te worden. Dit lijkt te nuttiger, waar de keuringsdiensten ook te maken hebben met autoriteiten, die vrij- wel alleen de debetzijde der rekening zien, n.l. de kosten der keuringsdiensten. En om diezelf de reden is het misschien wel goed eens te trachten, hunne beteekenis zoo nauwkeurig mo gelijk onder woorden te brengen. liet is niet voldoende te con- stateeren, dat de keuringsdiensten tot taak hebben de krachtens de Warenwet gegeven voorschriften te handhaven en dat de Waren wet zelf tot stand is gebracht, omdat er zoovele levensmid delen en andere waren vervalscht werden. Neen, men dient er zich wel degelijk ook rekenschap van te geven, hoeveel nadeel wel door die vervalschingen werd veroorzaakt. In de oorlogsjaren heeft men de beteekening der voeding beter gevoelt dan ooit tevoren. Maar toch is ook toen nog bijna nie mand er zich volkomen van be wust geworden, hoe groot die beteekenis wel is. Vraagt men, waarom de mensch eigenlijk werkt, dan luidt altijd weer het antwoord „Om het dagelijksch brood". Het voedsel, dat is de éénige eiken dag op nieuw aankloppende behoefte, waarvoor „gewerkt" moet wor den, in tegenstelling tot lucht en water. Vrijwel al 't werk, dat in de maat schappij verricht wordt, wordt dan ook in de allereerste plaats verricht ter wille van de voeding om „om den kost te verdienen". De behoefte aan voedsel is dus de voornaamste drijfveer van het maatschappelijk raderwerk de behoefte aan voedsel vormt te zamen met de levensmiddelen voorziening het fundament der maatschappij. Vrijwel alle levensmiddelen zijn handelsartikelen; ze nemen de voornaamste plaats in in den handel van bijna ieder land. Dus ook in dat opzicht zijn ze voor de maatschappij van enor me beteekenis. De omzet is reusachtig groot; men mag wel schatten, dat de Nederlandsche bevolking jaarlijks minstens 2 milliard guldens aan hare voe ding ten koste legt. Maar niet slechts de omzet, doch ook de concurrentie is zéér groot. En het doel ook van dé zen handel is natuurlijk niet philanthropie, maar „winstbejag". Door den grooten omzet werpt reeds een matige vervalsching een groote winst af, terwijl de concurrentie er bovendien door vergemakkelijkt wordt. En het spreekt dus wel haast van zelf, dat menig handelaar en fabrikant, die wegens de concurrentie niet op eerlijke wijze den kost meent te kunnen verdienen, tot ver valsching, of, wat op hetzelfde neerkomt, misleidende aandui dingen of aanprijzingen overgaat; waardoor dan weer vele anderen in diezelfde fatale richting ge dreven worden. Door die twee zeer krachtige factoren, „winstbejag" en „con currentie" zou de levensmidde len-handel dus voortdurend op verkeerde paden gedreven wor den, wanneer de keuringsdiens ten er niet waren om die zij paden af te sluiten en den han del op den rechten weg te houden. Deze taak der keuringsdiensten is van buitengewoon groote maat schappelijke beteekenis, zoowel finantieel als moreel. De finantieele beteekenis wordt doorgaans ten zeerste onderschat en wel om de eenvoudige reden, dat het finantieele voordeel zich r.iet openbaart in ontvangsten in klinkende munt, zooals bij gas-, water-, trambedrijven, enz., maar in een besparing op de uitgaven, dus in een niet direct zichtbare verhooging van de koopkracht. Iedere vervalsching vermindert de waarde van het bewuste ar tikel, want dat is het doel der vervalsching, en vermindert dus de koopkracht van den kooper. Wanneer dus in Nederland jaar lijks 2 milliard gulden aan voe ding wordt besteed, dan zien we dat door een gemiddelde ver valsching van slechts één procent de koopkracht van het Neder landsche volk reeds benadeeld wordt met een bedrag van f 20.000.000.1 Wanneer men het finantieele nut der keurings diensten dan ook in guldens zou willen en kunnen uitdrukken, dan zou men fabelachtig hooge be dragen moeten noemen. Met de moreele beteekenis bedoel ik, dat door het werk der keuringsdiensten een ver betering van de moraliteit in den levensmiddelenhandel ver kregen is. Vroeger had het slechte voorbeeld van één fa brikant of handelaar in den regel tengevolge, dat meerdere anderen zich, weliswaar vaak zeer tegen hun zin maar uit zelfbehoud, genoopt zagen het slechte voorbeeld te volgen. In de vergaderingen van keurings dienstdirecteuren met fabrikan ten werd bij bespreking van bestaande misstanden telkens en telkens weer vernomen, dat men door de concurrentie tot die misbruiken gedwongen was De eerlijk gezinde fabrikanten en handelaren hadden van de knoei ers buitengewoon veel last, zoo wel moreel als finantieelen het werk der keuringsdiensten is voor hen dan ook, zooals vaak ronduit is erkend, in beiderlei opzicht van zeer groot voordeel gebleken. Het werk der keuringsdiensten is dan verder nog van hygiënisch belang, doordat de verkoop van schadelijke en bedorven levens middelen wordt tegengegaan en de zindelijkheid en doelmatig heid bij de winning, bereiding, behandeling en bewaring van melk, brood en andere levens middelen wordt bevorderd. Ook de bestrijding der vervalschin gen heeft trouwens hygië nische beteekenis. Men mag n.l. gerust aannemen, dat van de gemiddelde inkomens minstens de helft, tot wel 60pCt, aan de voeding wordt besteed. Door iedere vervalsching wordt de koopkracht van den kooper ver minderd en iedere vervalsching, zoowel van levensmiddelen als van andere levensbehoeften, komt dus voor 50 a 60pCt ten nadeele der voeding. Dat is natuurlijk een nadeel van hygiënischen aard. Het ligt niet in de lijn van dit artikel door staaltjes van ver valschingen en andere misbruiken een beeld te geven, welken om vang dat kwaad vroeger, toen de keuringsdiensten begonnen te werken, had aangenomen. Men mag gerust aannemen, dat in den tegenwoordigen tijd, met om het bestaan en zijn felle con currentie, de toestand zonder het toezicht der keuringsdiensten al bijzonder slecht zou zijn. Ik hoop door het bovenstaande bij den lezer voorzoover noodig het besef te hebben gewekt, dat de invoering der Warenwet be schouwd moet worden als een sociale maatregel van den eest#n rang, en dat de daarmede ge paard gaande uitgaven (ca. 9 ton ten laste van het Rijk en evenveel ten laste der gezamen lijke gemeenten) bijna geheel in het niet vallen, vergeleken bij de buitengewoon groote voordeelen. Dat de kosten niet hooger be hoeven te zijn, is grootendeels toe te schrijven aan de krachtige preventieve werking, welke uit gaat van de Warenwet, zoolang de krachten deze wet gegeven voorschriften zorgvuldig door de keuringsdiensten gehandhaafd worden. Spaarzaamheid is goed, maar wanneer men op deze be trekkelijk zoo geringe uitgaven wil gaan bezuinigen, dan kan dit geen gewicht in de schaal wei pen zonder de diensten in de uitvoering hunner taak ernstig te belemmeren en dat is een be zuiniging aan het verkeerde eind 1 De in den aanhef bedoelde ge meente-ambtenaar heeft waarlijk niet overdreven, toen hij zeide „Het aan de keuringsdiensten ten koste gelegde geld kan voor geen enkel ander doel beter be steed worden 1" Onze Warenwet is gelukkig geen speciale levensmiddelen wet. Ook op ieder ander ge bied van den handel bestaat n.l. handelsimmoraliteit, hebben fa brikant en handelaar te lijden onder unfaire concurrentie, met het gevolg, dat groote kringen onder hen daardoor „besmet" zijn, tot groot nadeel ook van het koopend publiek. De Warenwet geeft aan de Regeering de bevoegdheid op ieder gebied van den handel voorschriften te geven moge zij, van die bevoegdheid gebruik makend, de finantieele en moreele belangen van steeds ruimer krin gen van de bona-fide-handel in bescherming nemen, ten bate van de geheele natie, met uitzonde ring alleen van de knoeiers. K. v. W. Arnhem. Dr. W. F. Hesselink. Breskens. Vrijdagavond had alhier in het Zondagsschoollokaal de jaarvergadering plaats van de Afdeeling Breskens van den Chr. Nat. Werkmansbond, onder voorzitterschap van Ds Bremer. Bijna alle leden waren met hunne vrouwen aanwezig. Deze avond werd afgewisseld door het zingen van verschillende liederen en het geven van voordrachten en samenspraken. Onder de aan wezigen was ook de heer van Bellegem uit Brussel, welke zoo welwillend was het een en ander uit zijn leven en het moeilijke werk van de Evangelisatie in België mede te deelen. Na een woord van dank aan allen door den Voorzitter, werd dit jaar feest gesloten en keerden allen voldaan huiswaarts. De Christelijke Zangver- eeniging Immanuël alhier hoopt Vrijdag 2 Maart a.s. een uit voering te geven in het Zondags schoollokaal. Tevens zullen als sprekers optreden Ds de Meijere en de heer Sevensma De alhier bestaande Rede rijkerskamer „Elk naar zijn krachten", hoopt 10 Maart a.s. haar le uitvoering te geven. Het programma, bestaande uit drama's, kluchtspelen enz. be loofd den bezoekers een genot vollen avond. Een en ander zal afgewisseld worden door orkest. Nieuwvliet» De heer A. Brakman alhier is benoemd tot schatter in de plaats van den heer H. Brakman, die als zoo danig bedankt heeft. Oostburg. Woensdag 21 Februai i hield de Vereeniging van Gediplomeerde Leerlingen aan de Winter-curssussen in Landbouwkunde in Westelijk Z. Vlaanderen hare jaarvergadering die door een 40-tal leden werd bijgewoond. De Voorzitter, de heer J. le Clercq, herdacht in zijn openings woord het afgeloopen jaar. De rekening werd nagezien en accoord bevonden en werd ook verslag uitgebracht van het proefveld, vergelijkingsproef met verschillende stikstofmeststoffen, gedurende 7 jaar, om de na werking te kunnen constateeren. Het uitgebracht verslag betrof het eerste jaar. De aftredende bestuursleden de heeren I. A. Risseeuw Johz. en Johs. le Clercq werden her kozen ook de afgevaardigden naar den Provincialen Bond. Een commissie werd benoemd om in studie te nemen een plan, of te onderwerpen, voor de be strijding van vogelschade bij de landbouwgewassen. Nog werd besloten proef nemingen te doen met een nieuwe klaversoort, de Hubam- klaver. In de eerste drie jaren zal geen excussie worden gehouden, maar werd besloten de daarvoor bestemde gelden te bestemmen, voor het waardig herdenken van het 25-jarig bestaan der Ver eeniging in 1925. Het ledental der Vereeniging is tot 116 geklommen. Nog hield voor deze Vereeni ging, de heer B. van Asperen Vervenne, hoofdassistent pluim veeconsulent, eene lezing over de Moderne pluimveehouderij, toegankelijk ook voor de leden van V. T. Z. Jammer, dat slechts zoo weinig dames, die ook uitgenoodigd waren, gehoor hadden gegeven, aan den op roep. De heer van Asperen gaf allereerst een duidelijk voorbeeld dat de kippenhouding wanneer zij rationeel wordt gedreven, zeer loonend en winstgevend kan zijn. Hij berekende voor Nederland met 5.000.000 kippen op ƒ20.000.000 minstens. Hij schetste ook hoe men door voortgezette teeltkeus con trole en valnesten, bloedver- versching met goede hanen prachtresultaten had verkregen, hoe de winst tot ƒ12 per kip is opgevoerd. Hoe in de laatste jaren de kippenfokkerij is vooruit gegaan. Hij wijst op de noodzakelijk heid doelmatige hokken te ma ken, zindelijk houden vooral voor zuivere eieren, die slechts goede marktwaar zijn. Hij behandelde de voeding, het nut van fokstations en het opkweeken der kuikens. Hij behandelde nog den afzet en vond bij het beantwoorden van eenige gestelde vragen de gelegenheid als zijne meening uit te spreken, dat de leghorn voor Zeeland, van thans, het meest geschikte hoen is. De heer van den Bossche, ter vergadering aanwezig, wees nog op het groote nut en voordeel voor gezamenlijke rekening te verkoopen en versche eieren steeds te leveren. School* en Kerknieuws. Groede. Tot predikant bij de Ev. Luth. Gem. alhier is beroepen de heer J. Bergman, Ev. Luth. proponent te Haarlem. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 28 Feb. Donderdag 1 Mrt. Vrijdag 2 11.23 12 14 12.28 12.47 12.38 12.52 Volle Maan Zaterdag 3 Maart voorm. 3.43. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van Vrijdag 23Febr. Heden werd de volgende zaak behandeld P. F. de M., 19 j., koopman te Groede, werd ten laste gelegd dat hij op 28 Januari 1923 te Schoondijke M. v. L. 3 stooten tegen zijn borst en een slag tegen zijn borst en zijn hoofd heeft gegeven. Eisch 15 of 15 d. hecht. Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent: Donderdag 1 Maart, nam. 7-30 u. De Koningin van de lucht. Komische operette in 3 bedr. IN EEN AUTO GEBOREN. Woensdag werd een bewoon ster van de Van Ravesteynstraat te s'Gravenhage verblijd met de geboorte van twee dochtertjes. De omstandigheden, waaronder het tweetal ter wereld kwam, waren evenal minder verblijdend, vertelt het „Vad.". De vrouw zou, als het jgewichtige moment naderde, den Geneeskundigen Dienst laten opbellen om per auto naar het ziekenhuis aan den Tapijtweg te worden ge bracht. Kort nadat om de auto was gebeld, het zal zoowat mid dernacht zijn geweest, kwam de wagen voor en de tocht naar het ziekenhuis ving aan. Het bleef bij den aanvang, want onderweg bleef de auto steken. Alle benzine was op. Onmiddel lijk werd een andere auto opgecommandeerd, maar in den wedstrijd tusschen auto en ooie vaar behaalde de ooievaar de overwinning. Daar het ernstig met de vrouw gesteld was, haalden eenige omstanders een verloskundige er bij, die de arme vrouw van twee dochtertjes verloste. BURGEMEESTER ZIMMERMAN NEEMT ONTSLAG. Naar V. D. bericht heeft de heer mr. A. R. Zimmerman, in verband met zijn funtie te Wee- nen, eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Rotterdam. NOODLOTTIGE BOTSING. Op den Bussumschen grint weg te Bussum had Zondagmid dag een aanrijdingplaatstusschen twee motorrijders, doordat de een den ander wilde passeeren. De motorrijder C. uit Rotterdam, die wilde passeeren werd in den val gedood, terwijl de be lijder van het ander motorrijwiel ernstig werd gewond. De duo berijder van het tweede mottorrijwiel werd niet gewond. DE MOORD OP Mr. WIJSMAN. De „Prov. Noord-Br. en 's Ilertogenbossche Crt. meldt het volgende Men zal zich den treinmoord herrinnrren, gepleegd op Oude jaarsavond 1921 op mr. Wijsman uit Amsterdam. In deze, tot nog toe onopgehelderd gebleven zaak heeft, naar wij vernemen, de recherche de beschikking gekregen over verschillende nieuwe aanwijzingen, welke het zeer waarschijnlijk maken, dat licht wordt gebracht omtrent den dader van den moord, die vermoedelijk in het buitenland vertoeft. BANDIET. Zaterdagnacht omstreeks twee uur zag de weduwe Van L., wonende aan de Croeselaan te Utrecht, het schijnsel van een electrische lantaarn op haar slaap kamer. Dadelijk daarna zag zij een man binnenkomen, die on middellijk op haar bed toetrad en vroeg waar zij haar geld hrd geborgen. De man sloeg daarop het vrouwtje met de vuist op het hoofd en het linkeroog. Uit vrees dat de indringer haar zou vermoorden, stapte zij het bed uit en ging met hem mede, naar haar winkeltje in de benedenverdieping. Uit een lade wilde de vrouw den indringer tien gulden geven, doch toen de kerel zag, dat er nog meer geld in de lade was, eischte hij dat eveneens. De vrouw gaf hem daaiop nog f 14.50, waarop de man, die blijkbaar goed met de situatie op de hoogte was, door de voordeur verdween. Nadat de vrouw bij de po'itie aangifte had gedaan, werd onmiddellijk ter plaatse een on derzoek ingesteld door den commissaris van politie en den hoofdinspecteur der recherche, waarbij verschillende voorwerpen voor een nader onderzoek in beslag werden genomen. Vast staat, dat de indringer door overklimming van een schuurtje in de woning is gekomen. Hel vrouwtje is ter behandeling naar het ooglijdersgasthuis gebracht. VEEHANDEL IN GULDENS. Men meldt uit Zevenaar Sedert enkele dagen doet zich in den veehandel in Duitsche grensplaatsen het merkwaardige verschijnsel voor, dat de in- en verkoop van rundvee nog uit sluitend geschiedt in guldens 1 Deze gewoonte begint zich nu ook op sommige Duitsche mark ten burgerrecht te verwerven. INBREKERS BINNENGEDRONGEN. Te Rijsoord hebben twee tot nog toe onbekende personen zich toegang weten te verschallen tot de woning van den heer A. Jongenotter. In het slaapvertrek hebben zij een portefeuille met ruim f 200 ontvreemd. J. door het geroep zijner vrouw gewekt sprong het bed uit en liep de vluchtende dieven achterna en wist een van hen te grijpen. In de worsteling die nu ontstond, werd J. door den tweeden per soon, die inmiddels was terrug- gekeerd, besprongen en met een mes verwond. Daarna namen beiden opnieuw de vlucht. Tot op heden is het niet gelukt de daders te arresteeren,

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2