ALGEMEEN NEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. Onschuldig veioordeeld. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 32e Jaargang Zaterdag 17 Februari 1923 Nummer 2802 Uit de Visscherij. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02°r BRESKENS p°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur liet is niet voorzichtig slapende honden wakker te maken. En het is nog minder voorzichtig al wakker geworden honden nog verder aan te hitsen. Dat had het Fransche blad moeten be denken, dat laatst Poincaré den raad gaf zich door het voorbeeld van Colbert en Napoleon te laten leiden. De Duitschers praten al meer dan de Franschen lief kan zijn over de politiek van Lode- vvijk XIV en Napoleon, die al tijd de politiek van Frankrijk zou gebleven zijn. En de Duit schers doen het weikelijk niet alleen. De Engelsche arbeiders partij heeft onlangs een manifest uitgegeven, waarin het de Fran sche bondgenoot verwijt met het bezetten van de Roer uitsluitend naar een nieweo Franschen Rijn grens en het uiteenscheuren van Duitschland te streven. En nie mand minder dan Smuts heeft gezegd, dat het bedrag, door de commissie van herstel als schadevergoeding aan Duitsch land opgelegd onmogelijk te betalen is en thans als hefboom gebruikt moet worden om Duitsch land uit elkaar te scheuren. Wat hebben de Franschen dan zelf nog aan de politiek van Lode- wijk XIV en Napoleon I te her- rinneren wier eenig doel was ter verzekering van de Fransche hegonomie over het Europeesche vasteland den Rijnstreek en ver der nog te bezetten en Duitsch land door verbrokkeling zwak te houden als het destijds nog was. De Petit Parisien, een ander Parijsch blad, verzekerd wel dat geen enkel verstandig Fransch- man er ooit over gedacht heelt de Roer of ander Duitsch ge bied te annexeeren. Maar de onthullingen van Lloyd George hebben omtrent het streven van Foch, die ook de Petit Parisien toch wel voor een verstandig Franschman zal houden, wel andere dingen verteld. En het klinkt zoo gek nog niet, wanneer de Duitschers beweren, dat het 4 7) U moet mij zweren, dat u mij niet zult verlaten, zoolang ik leef, opdat u mijn laatste uur bij mij zult zijn, zooals u thans bij mij bent! Een angstige spanning lag in zijn trekken en in den blik, waarmee hij het antwoord van haar gelaat trachtte te lezen. Zij echter zeide Ik zweer u, dat ik niet zal weggaan, totdat u zelf beveelt, dat ik gaan moet. O, dan gaat u nooit nooit! jubelde hij. O, hoe dankbaar ben ik u! Wat maak je me daarmee gelukkig, Greta Op dit oogenblik ging de deur zachtjes open en de gebogen gestalte van den pandhouder gleed geruischloos over den drempel. Maar toen hij de verandering ontdekte, die er met zijn eenige uren geleden nog geheel bewusteloozen zoon had plaats gehad, toen hij het glim lachje om zijn lippen zag en de levendige uitdrukking van de tot nu toe zoo slappe gelaats trekken, vergat hij in zijn over gelukkige verrassing alle voor zichtigheid. streven van Poincaré daar won derwel bij aanpast. Zoo Frank rijk werkelijk geen annexionis- tische af andere imperialistische bedoelingen mag hebben, de Fransche politiek van den laat- sten tijd maakt zelfs dat het den schijn tegen zich krijgt. Het tekort aan kolen, waarvoor Poin caré de Roer heeft laten bezetten bedroeg volgens de ofKciëel Duit- sche statistiek in December 84.627 ton op een totaal van ruim an derhalf Millioen. Dat lijkt toch werkelijk wel, of de Franschen met het bezetten van Duitsch gebied bijzonderen haast hadden. En de uitbreiding die ze lang zamerhand aan die bezetting geven, het heet dat de Badensche hoofdstad Karlsruhe aan de beurt is, als de vorm, versterkt dien indruk. Nu mogen ook de Duit- sche ministers het Roergebied niet meer binnen. En over een uitzetting van het geheele Duit- sche spoorwegpersoneel wordt gedacht. Zeker de Fransche heb ben de Duitsche schadevergoe ding noodig en het verdrag van Versailles belooft hun die. Pon- caté sprak onlangs schamper van mogendheden, diewei eerbied heb ben voor de door hen aangegane verplichtingen. Maar hij diende toch te bedenken, dat Duitsch land de verplichtingen niet vrij willig heeft aangegaan, maar terwijl het mes op zijn keel stond. En niet alleen Duitschland, im mers ook Smuts, ook de Ame- rikaansche bankier Kahn, ook de Engelsche staatshuishoudkun digen Keynes, ook de heele finan- tiëele wereld houdt vol, dat Duitschland dit bedrag niet be talen kan. Maar bovendien is de Roerbezetting wel de meest ave- rechtsche manier die men beden ken kan om nog wat te krijgen. Het is het groote Duitsche indus- tiegebied dat nu in zijn werk zaamheid verlamd wordt. En deze verlamming maakt Duitsch land heelemaal insolvent. Waar schijnlijk beginnen de Franschen 't averechtsche van hun methode zelf wel in te zien Ze werken zich daarentegen hoe langer hoe verder erin in de nesten. Hebben Rudolf, mijn jongen, mijn beste, ondeugende jongenriep hij snikkend uit. Herken je me dan nu En zul je nu eindelijk eens een woord tegen mij zeggen Ja vader, ik herken u, en ik verheug me van ganscher harte, u te zien. Nu kan ik u toch om vergiffenis vragen voor al het verdriet, dat ik u in mijn dwazen hoogmoed heb aan gedaan. Jij om vergiffenis vragen mij Neen maar, dat zou beteekenen de dingen op den kop zetten. Jij had immers gelijk, volkomen gelijk. Ik heb, zij het dan ook zonder het te weten en te willen, werkelijk een valsche eed afgelegd, en je bent nog veel te toegevend tegen mij opgetreden in je kinderlijke liefde. U weet het dus vroeg Rudolf verwonderd. Hoe bent u het te weten gekomen August Imberg duidde met een hoofdbeweging op Greta Willisen. Hoe ik dat weet Wel, zie ik het dan niet van den vroegen morgen tot den laten avond voor mijn eigen oogen het edele jonge meisje, dat door mij in het ongeluk is gestort En zou ik haar nog langer voor een dievegge hou- ze in het Oosten tegenover de Turken al geen zoete broodjes moeten bakken, omdat het Roer- avontuur hen de handen bond? De heeren in Angora profiteeren er zelf zoozeer van dat niet al leen de Franschen, maar heel de wereld er van geschrokken is. Of zouden ze anders het ultimatum hebben durven stellen, dat het vertrek der vreemde oorlogsschepen in de haven van Smyrna binnen 24 uur eischte? Maar ze zijn blijkbaar zelf ook van hun stoutigheid geschrokken en voor de conclusie van hun ultimatum teruggedeinsd. En de Engelschen hebben zich plotse ling herinnerd, dat ze nog altijd de eerste zeemogendheid ter wereld zijn en met de vlaggen in top is hun admiraalschip na het ultimatum de haven van Smyrna binnengestoomd. Éen dergelijke houding maakt nog altijd indruk ook in het Oosten. Helaas zijn de Turken niet erg in een stemming om zich onder een hoedje te laten vangen. En het zou niet zoo'n wonder zijn wanneer de Vol kenbond, die juist te Genève over een ontwapeningsvoorstel van lord Robert Cecil beraad slaagt of een ander internationaal arbitragehof er aan te pas zou moeten komen. De Franschen, die anders met den Volkenbond niet plegen weg te loopen, zullen er zeker moeite genoeg voor doen, wanneer het werke lijk dreigt spaak te loopen. Want ze zitten in Smyrna leelijk in de val, niet alleen dat hun schepen er vast zitten evenals de Engelsche en onze Tromp, maar door die aanwezigheid kunnen ze tegen hun wil wel in 't Turksch-Engelsche conflict ge mengd worden. Zetten de Tur ken door, dan moeten ze nolens volens mee in den oorlog. Wie weet zou hen dat tegenover Duitschland wat toegeeflijker maken. Het heet dat de Tsjecho- Slowakische minister-president samen met Mussolini bemidde ling tusschen Frankrijk en Duitschland overweegt. Maar tot nu toe hebben de Franschen den haar Maar maak je geen zorgen, mijn jongen 1 Ik heb het al lang met mezelf overlegd, wat mij te doen staat. Wanneer het jou maar eerst weer beter gaat en wij samen naar Duitschland zijn terugge keerd, stel ik mij onvoorwaar delijk ter beschikking van het gerecht. En het zou toch al heel zonderling in de wereld moeten toegaan, als alles nog niet op zijn pootjes terecht zou komen. Op dat beetje gevan genisstraf, dat dan mijn deel zal zijn, komt het bij mij heusch niet aan. En u, Greta hebt u mijn vader vergeven Ik had hem niets te vergeven, want hij meende immers naar zijn beste weten te handelen. Ik zal het natuurlijk nooit dulden, dat hij zich zelf wegens meineed zal aanklagen. Nu, wat heb ik je gezegd, Rudolf: een engelachtig wezen! O, je moest haar maar eens kennen, zooals ik haar ken. Je moet je eerst maar eens laten vertellen, hoe zij je sedert het oogenblik van haar aankomst hier verpleegd heeft, dag en nacht, alsof ze geen aardsch wezen was, dat eten en drinken iedere gedachte daaraan ver ontwaardigt afgewezen. Dergelijke verontwaardiging pleegt te eindigen wanneer men zich niet onvoorwaardelijk zeker meer voelt. Daarop afgaande zou men gelooven, dat de Iersche opstandelingen nog niet aan hun succes twijfelen. De gevangen genomen onderbevelhebber van hun leger had tot het neerleggen der wapens gemaand. Maar zijn aanmaning, die waarschijnlijk ook wel een beetje ter redding van eigen leven is gegeven, bleef vruchteloos, al zal ze wellicht op sommigen haar uitwerking niet missen. Het blijft dus ook in Ierland hard tegen hard gaan, evenals aan de Roer en in het Oosten en te Warschau, waar de aartsbisschop vermoord is en vrijwel overal in de wereld van het oogenblik. De geest van de Volkenbond zooals de mensch- heid zich die eens dacht, is er nog niet. En dan geeft het niets of de Volkenbond in Genève al over ontwapening delibereert. Omtrent een lezing van Dr. J. Olie jr. gehouden in het scheeps vaartkundig Instituut en Museum te Rotterdam over het repareeren van (.Vischnetten, ontleenen we aan het Alg. Hbl. het volgende: Spreker ving aan met enkele zeer vluchtige grepen uit de ge schiedenis en behandelde daarna de onderzoekingen welke op het proefstation dat sedert 1917 in Utrecht is gevestigd, worden uitgevoerd, speciaal met het oog op de verduurzamingder netten. Dat die verduurzaming van groote beteekenis is, blijkt wel uit het feit, dat indien het gelukt den gemiddelden levensduur van een haringvleet, die nu drie jaar be draagt, met een jaar te verlengen, dit een besparing meebrengt van een paar duizend gulden in enkele jaren tijds. Naar aanleidiug van het garen- onderzoek en de bepaling van looistofgehalte van taanmiddelen, merkt dr. Olie op, dat getracht en slapen moet als andere men- schen. Mijnheer Imberg, gaat u als tublieft niet zoo verder, viel Greta hem waarschuwend in de rede. Rudolf echter wenkte haar met de oogen, zich nog eens over hem heen te buigen, en zoo zachtjes, dat slechts zij het kon verstaan, fluisterde hij haar in het oorDaar ik toch moet sterven, mag ik het je nu wel zeggen ik heb je lief, Greta I Toen boog zij zich nog wat dichter naar hem toe en drukte haar reine mond innig op zijn kleurlooze lippen. Maar Rudolf Imberg stierf niet. Drie weken later kon hij in een ziekenwagen naar Mün- chen worden overgebracht, om in de kliniek van den beroemden professor, wien hij alleen het behoud van zijn leven had te danken, zijn volledig herstel af te wachten. Want er bestond thans geen twijfel meer, dat hij weer volkomen zou herstellen. Ook de professor had zich ver gist, toen hij de vrees had uit gesproken, dat zijn patiënt voor zijn later leven een kreupele zou blijven, en hij verheugde zich van ganscher harte over zijn vergissing. wordt in het bijzonder een juisten maatstaf te vinden voor de be oordeeling van looiextracten en cachon-soorten die voor de taan- derij worden gebezigd. Van en kele interieurs uit het nieuwe laboratorium van het proefstati on, dat in December van het vorige jaar in gebruik genomen is, liet spr. eenige lantarenplaatjes zien. Uitvoerig ging hij vervolgens in op de wijze waarop het ver duurzamend vermogen van ver schillende taanmiddelen en het effect van verschillend taan-me- thoden wordt vergeleken door middel van proefstrengen, die op systematische wijze in visch- watcr worden uitgezet en telkens onderzocht. De bepaling van de breeksterkte van de uitgezette garens, door middel van nauw keurige dynamometers, speelt daarbij een belangrijke rol. Aan de hand van enkele ta bellen, die de resultaten van de proefuitzettingen weergeven werd het effect van het merce- riceeren van garens en van de enkelvoudige taning besproken. Dr. Olie kwam ten slotte tot de bespreking van de methoden van Buil en Gunningham. Het was bekend, dat door oxy- datie de looistof zich vaster hecht op den vezel. Door de getaande netten in eenoplossing van bichro- maat of van bichromaat en koper sulfaat te baden, heeft men inderdaad die fixeering van de looistof weten te bevorderen. Evenwel moet deze methode met de noodige nauwgezetheid worden toegepast, daar zij ge vaarkan opleveren voor de netten wanneer zij niet dadelijk na de behandeling in .bevissching" worden gegeven, of anders wor den uitgewassen, voordat men tot opberging overgaat. Door sommige Engelsche fabrieken wordt deze behandeling toege past, doch niet door taanders en reeders, die zelf prepareeren. Met cijfers aan de talrijke experimenten ontleend, toonde sprsker aan, dat de behandeling met ammoniakaal-kopersulfaat, zooals die door het proefstation De oude Imberg was na een tweedaagsch verblijfin Miinchen verder gereisd, omdat de over dracht van zijn zaak in andere handen zijn persoonlijke tegen woordigheid dringend nood zakelijk maakte. Greta Willisen echter, die het geel goed met den overigens barschen professor kon vinden, had de ongewone toestemming verkregen, om haar verloofde ook in de kliniek ver der te verplegen. Slechts onder deze voorwaarden had Rudolf er in toegestemd zich daarheen te laten overbrengen. Je hebt me gezworen, mij niet te verlaten, alvorens ik je beval te gaan, had hij naar aanleiding van haar protest verklaard, en daar ik niet van plan ben dat bevel te geven, zul jewelgoed- of kwaadschiks moeten blijven. Zij echter was maar al te graag gebleven. Ook Lili van Rantên genas langzaam en haar verklaringen hadden ook den laatsten twijfel aan de schuld van haar vader doen verdwijnen, hoewel men haar met het oog op haar kin derlijke gevoelens de geheele zwaarte van die groote schuld voorzichtig had verzwegen. (Slot volgt.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1