ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Onschuldig veiooideeld. Om de Petroleum! Rijksuitkeering aan de gemeenten. gBPELLBYeK. Raadsverg?dering BRESKENSDHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK tno.i02T breskens p°7s$;° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 14 Februari 1923 Nummer 2801 De Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten houdt de volgende week te Utrecht een buitengewone algemeene verga dering ter behandeling van het vraagstuk der finantieele verhou ding tusschen het rijk en de ge meenten. In een uitvoerige beschouwing aan de leden toegezonden, komt het bestuur tot de conclusie, dat er alle reden is om I. Tot aan het tijdstip, waar op de definitieve herziening van kracht zijn, ten minste het stel sel te behouden dat de wet van 1897, gewijzigd bij de wet van Nov. 1921, kent en II. Om aan de gemeenten te verzekeren dat zij, ook wan neer in eenig detailpunt van het stelsel wijziging is te brengen naast de mogelijkheid van meer te ontvangen, in ieder geval niet minder zullen ontvangen dan krachtens die wettelijke regeling zooals deze voor het jaar 1922 gold (Dat dit als een minimum wordt gesteld, kan gelet op de reeds breeder geschetste po sitie van zaken, niet anders dan volkomen redelijk heeten het is toch duidelijk dat defini tieve regeling, welke er had moe ten zijn, zich daartoe niet zal kunnen beperken.) III. Mits onder inachtneming van dien minimum-eisch verdient het aanbeveling om, wat de de tailpunten van het stelsel betrelt de belastingformule der wet van 1921 niet voor de volgende ja ren dezelfde belastingjaren te behouden. Werd het destijds ra tioneel geacht daarvoor te kie zen de meest nabijzijnde jaren dit zal ook thans het geval zijn zoodat voor elk volgend jaar van uitkeering de beide naast voorafgegane belastingjaren wa ren te nemen. IV. Eveneens is er zonder daarmede in botsing te komen met het stelsel zelf, reden om uit de voorstellen der Staatscom missie over te nemen dit element 46) Hij stelde haar over "Rudolfs toestand in zooverre gerust, als hij met zijn geweten kon over een brengen. Maar het was toch altijd nog maar een weinig hoop vol nieuws, dat hij haar mocht geven. De professor had juist des morgens verklaard, dat de voor uitzichten om den patiënt in het leven te houden, iederen. dag beter werden, dat hij echter zelfs in het meest gunstige ge'al waarschijnlijk voor zijn geheele verder leven een kreupele zou blijven. Van alles, wat er bij deze mededeelingen in Greta's ziel omging, verried nauwelijks een trek op haar gelaat. Zij weende ook niet, maar zij verzocht Volk- mar slechts haar zoo snel moge lijk aan een rijtuig te helpen, dat haar aan het doel van haar treurige reis zou brengen. U bent dus werkelijk alleen om zijnentwille gekomen vroeg Volkmar. En is het uw bedoe ling bij hem te blijven Ja, antwoordde zij eenvoudig, hetwelk beoogt aan gemeenten de hoogere uitkeering toe te kennen, ingeval de lasten wegens krankzinnigen en de helft der jaarwedde van Burgemeester en Secretaris in eenig jaar overtref fen de gewone uitkeering vol gens de wet van 1897, waarop zij in het betrokken jaar aan spraak hadden kunnen maken. V Overigens valt subsidiair, d. i. indien eventueele de rege ling niet werd getroffen in boven- gemelden zin, doch eene zoo danige welke meer zou aansluiten op de voorstellen derStaatscom missie, op te merken dat daar bij in ied;r geval het volgende zal zijn in acht te nemen a. dat de regeling in haar ge heel zal gelden totdat de defi nitieve herziening in werking treedt; b. dat de gemeenten meer kun nen en althans niet minder zul len ontvangen dan de uitkeering waarop "zij in 1922 aanspraak hadden c. dat de, volgens de nieuwe „noodregeling" uit te keeren per centages zullen worden toegepast niet op het in 1922 wegens de „nooduitkeeiing" der wet van 1921 ontvangen bedrag, doch op het bedrag der gewone uitkee ring volgens de tegenwoordige wet van 1897; d. dat in de belastingformule niet worden vergeleken het to taal van de gemeentelijke inkom stenbelasting met het belastbaar inkomen volgens de kohieren der rijksinkomstenbelasting, doch dat dit door vermindering met een aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud en met kinderaftrek zal worden herleid tot een„belast- baar" inkomen, overeenkomende met dat volgens de gemeentelijke inkomstenbelasting e. dat overigens rekening zal zijn te houden met de opmer kingen, hierboven gemaakt bij de behandeling van de beide regelingen in bijzonderheden, met name wat betreft de vergoeding wegens krankzinnigenverpleging en wat betreft art. 10 der wet van 1897. zoo lang, tot dat hij mij niet meer noodig heeft of tot totdat hij mij wegzendt. En uw moeder, jufTrouw Wil- lisen Hebt u haar toestemming, en kan zij u missen Zij heeft mij voorloopig niet noodig, want zij is bij een bloed verwant gastvrij in huis genomen, met wien zij zich onlangs na een lange vervreemding heeft verzoend. Ik kan wat haar betreft heel gerust zijn. Gaat u dan maar mee, zei hij, en de hemel geve, dat mijn arme vriend nog eenmaal in staat moge zijn, u voor het grootste offer te danken, dat u hem thans brengt. Maar voor enkele oogenblikken moet u mij nog verontschuldigen. Hij had de gestalte van Mevr. Halier ontdekt, dit in de onmid dellijke nabijheid stond en half verwonderde, half verontwaar digde blikken op hem en op haar vroegere gezelschapsdame wierp. Hij ging op haar toe om eenige woorden met haar te wisselen, die betrekking hadden op Lili's aanwezigheid en om haar zijn bezoek in den loop van den middag aan te kondigen. Daarop geleidde hij Greta naar een der voor het station gepos teerde rijtuigen en ze reden snel weg. Geheel de conferentie te Lau sanne, de onegnlgheid tusschen Engeland en Griekenland eener zijde, Turkije en Frankrijk an derzijds staat in het teeken van ,de petroleum", gaat in hoofd zaak om de heerschappij over het oliehoudende Mosoelgebied, aldus „de Grondwet." LordCurzon, de Engelsche ge volmachtigde, heeft den Raad van den Volkenbond verzocht, zich bezig te houden met het geschil omtrent de grenzen tus schen Turkije en het mandaatge bied van Irak, in het bijzonderwat betreft het gebied van Mosoel. Gevolg hiervan is, dat, doordat deze zaak voorden Volkenbond komt, Nederland als lid van dien Bond straks misschien rechtstreeks in het conflict wordt betrokken. Immers, weigert Turkije, dat geen lid van den Volkenbond is, zich te onderweipen aan een uitspraak van het scheidsgerecht of neemt het met zoo'n uitspraak geen genoegen, en tracht het Mosoel te bezetten, dan zijn alle leden van den Volkenbond verplicht, de uitspraak van het scheidsgerecht te doen nakomen. Artikel 16 van het Volken bondsstatuut wordt dan onmid dellijk van jtracht; dat wil zeg gen: afbreking vaft alle financi- eele en handelsbetrekkingen door alle leden van den Volkenbond (dus ook door Nederland); ge zamenlijke militaire expeditie naar het oorlogsterrein (waarvoor de Volkenbondsrand 't aandeel van de leden bepaalt); weder- keerige hulp der leden bij finan- cieele en economische maatrege len tot beperking van de nadee- len, welke voor de leden uit het conflict kunnen voortvloeien enz. Nederland zou dus, wanneer Turkije aanvalt, met overige le den der Volkenbond mede moe ten strijden omEngeland aan het petroleumgebied van Mosoel te helpen. Te hopen is dat het zoover niet komt, want o.i. is het bloed Toen Rudolf Imberg voor de eerste maal de trouwe verpleeg ster herkende, die nu al sedert dagen van onvermoeide toewij ding met hem bezig was, gleed er een zonnig licht over zijn bleek, ingevallen gelaat. Maar hij liet toch nog eenige minuten voorbijgaan, alvorens hij zachtjes vroegIs dat geen droom Bent u het werkelijk, juffrouw Greta Ja, mijnheer Imberg, ik ben het, zei ze verlegen, terwijl zij zich onwillekeurig een weinig van zijn bed verwijderde, waar bij zij beurtelings bleek en rood werd. U bent toch niet boos op mij, dat ik bij het hooren van het u overkomen ongeval on geroepen hierheen gekomen ben, niet waar Ik zou daarom boos op u zijn? Hij deed een zwakke poging om te glimlachen. Neen, waarlijk niet. Maar ik kan het nog maar niet goed begrijpen. Hoe hebt u dat toch feitelijk kunnen be werken En wat wat zullen de menschen er van zeggen O, daarover moet u zich niet bezorgd maken, antwoordde zij snel, en later zullen wij daar wel verder over praten. In de eerste plaats moet u nu alle onzer Hollandsche jongens daar voor te goed. der gemeente Breskens, op Maandag 12 Februari 1923. Onder Voorzitterschap van den Burgemeester Van Zuijen kwam de Raad onzer gemeente Maandagmorgen bijeen. Afwezig de Wethouder J. M. H. van de Sande. Na voorlezing der Notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedge keurd, deelt de Voorzitter mede, dat het Bestuur van de Bresken- sche Visscherijschool heeft moe ten besluiten de cursussen dier Vereeniging te moeten stopzet ten met het doel deze Vereeni ging op te hellen wegens gebrek aan belangstelling van de zijde der betrokken leerlingen. Deze Vereeniging, waarvoor de gemeente zich een uitgaaf getrooste van plm. 4000 gulden, moet worden opgeheven omdat er geen leerlingen komen, niet, omdat ze geen tijd of gelegen heid hebben, maar omreden de jeugd liever langs de straten lanterfantert, en op de hoeken der straat baldadigheid pleegt, dan dat zij zich ter wille van hun bestaan, bekwamen in hun vak. Een schrijven van Ged. Staten, behelzende, dat de begrooting tot 1 April is verdaagd, en de rekening een verschil heeft van 35 cent, welks bedrag bereids is aangezuiverd. Van de gemeente Groede een schrijven, dat de verordening op de vleeschkeuring 31 Maart in werking treedt. Een schrijven van het Bezui- nigings-congres, om lid daarvan te worden. De contributie even wel is vijf gulden per jaar. Daar dit al geen goed begin van bezuiniging is, wordt besloten hierop een weigerend antwoord te zenden. Omtrent de plannen met het oog op het Zilveren Regeerings- moeite doen gezond te worden, verder niets. Maar geeft u mij dan tenminste uw hand en buigt u zich wat meer over mij heen Ik kan mij im mers niet oprichten, en ik zou u zoo graag wat willen zeggen. Zij deed, zooals hij verlangde en hij hoorde het hevige kloppen van haar hart, toen haar gezicht het zijne naderde. Ik heb den dief gevonden, fluisterde hij, nog slechts korten tijd moeten we geduld hebben, dan zult u rein en gerechtvaar digd voor de gansche wereld staan. Och, denkt u toch niet om zulke dingen, smeekte zij, dat laat ons nu toch onverschillig. Wat is er aan mij gelegen en hoe de menschen over mij den ken Wat daaraan gelegen is? Hij keek haar in de oogen en het was hem, alsof hij in den stra lend blauwen voorjaarshemel blikte. Alles is mij daaraan gelegen, Greta, alles 1 Aan u uw eer en uw smetteloozen goeden naam teruggeven, dat is de laatste wensch, dien ik nog op aarde koester. Zoo mag u niet spreken, mijn heer Imberg, als u mij niet diep bedroefd wilt maken. U zult nog jubileum van H. M. de Koningin wordt besloten deze tot een volgende vergadering aan te houden, en de ingekomen aan biedingen als Gedenkboek, Por tretten en dergelijke te doen circuleeren bij de leden. Een schrijven van de Veree- niging Werkverruiming in Z. Vlaanderen, gevestigd te Ter- neuzen, adviseerende om de weg van af de fabriek van Woittiez tot aan de neg Zandhalen te vei beteren, wordt voor kennis geving aangenomen, met de opmerking, dat de Vereeniging te Terneuzen zelve de wegen eerst maar eens moet onderhan den nemen, alvorens Breskens hierop te wijzen. De Voorzitter meent, teneinde de werkeloosheid te bestrijden, de Begraafplaats te restereeren, door beplanting, enz. De heer de Hullu vraagt of er vraag naar werk is. De Voorzitter beaamt dit. De heer Luteijn zag de be planting van de Begraafplaats liever een paar jaar uitgesteld, met het oog op de opinie hier over van het publiek. De Voorzitter deelt mede, dat het plan was esschen struiken te planten en de grond te laten- omspitten. Dit voorstel wordt nog aan gehouden. Misschien komen er nog wel particulieren met be zwaren hiertegen. De Voorzitter komt met een voorstel om de nog bestaande petroleumlampen in de gemeente te doen vervangen door electri- sche lampen De heer Luteijn geeft den raad dan flinke lampen aan te bren gen, welke veel licht uitstralen. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat deze lampen van de gemeente vanuit de fabriek door een afzonderlijke lijn zullen worden bediend, terwijl enkele klokken zullen aangebracht wor den, om enkele lantaarns op een bepaald uur automatisch te doen uitdraaien. Wordt goedgevonden geleide lijk deze richting uit te gaan. Tot leden van het Stembureau heel veel wenschen kunnen uit spreken, en u zult ze allemaal in vervulling zien gaan, alvorens de tijd voor uw laatsten wensch is aangebroken. Hij zweeg een oogenblik, alsof hij over iets nadacht. Maar hij keek haar voortdurend aan en hij liet ook haar hand niet los, zoodat zij gedwongen was, be wegingloos in haar houding te volharden. Ja, ik heb nog een anderen wensch, zei hij eindelijk, maar het is een wensch, die stellig niet vervuld zal worden. En waarom niet Kunt u hem inij niet noemen Ja. Ik wenschte, dat u bij mij zal blijven, totdat het einde daar is, opdat ik u steeds voor mij zie. Maar het is onmogelijk, dat weet ik. Dat is in 't geheel niet on mogelijk. Zoo lang ik mij hier nuttig kan maken, blijf ik stellig hier. Maar deze belofte was Rudolf niet voldoende. Dat zegt u maar, om mij genoegen te doen. En het is u toch niet ernstig ge meend. Wat moet ik dan doen, om u het tegendeel te bewijzen Wat verlangt ge dan, opdat u mij zult gelooven r (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1