ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEBEN Wekelijksch Omzicht. Onschuldig veioordeeld. De nood in Duitschland. PB&££.£B¥eH. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02°n BRESKENS P,°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 10 Februari 1923 Nummer 2800 ,,Wij zijn in den oorlog ge gaan om een eind te maken aan vele oorlogen, maar wij hebben een vrede gesloten, die een einde heeft gemaakt aan allen vrede." Aan deze uiting van den Ame- rikaanschen bankier Vanderlip moet men onwillekeurig denken wanneer men hoort, hoe zoowel Frankrijk en België als Duitsch- land zich op het vredesverdrag van Versailles beroepen om hun handelwijze in de Roerstreek te rechtvaardigen. Toen de inkt van het verdrag nog niet was opgedroogd, toen het nog niet eens geschreven was wellicht, is er al gewaarschuwd en dat niet alleen van Amerikaanschen, maar vooral ook van Engelschen en zelfs van Franschen kant. liet verdrag legt Duitschland verplichtingen op, die het niet nakomen kan en die dus nieuwe ruzies en geweldadigde sancties voorbereidden. De Duitschers, en ook anderen, hebben gezegd dat Frankrijk opzettelijk derge lijke verplichtingen in het ver drag heeft weten te brengen met de opzettelijke bedoeling later de gelegenheid te hebben opnieuw gewelddadig tegen Duitsch land op te treden en Duitsch gebied te bezetten. Zij, die dit beweerden, zien nu hun overtui ging in de bezetting van de Roer bevestigd en concludeeren dan ook al bij voorbaat, dat de Franschen de Roerstreek niet meer zullen ontruimen. Het lij delijk verzet der bevolking, dat door het overige Duitsche volk en de Duitsche regeering wordt aangewakkerd, zou hun dus be trekkelijk koud kunnen laten. Want het is hun er niet om te doen kolen of andere waarde uit de Roerstreek te halen. Zij wenschen er alleen te blijven. En het Duitsche verzet zou hun dus de gelegenheid slechts bie den om dien wensch tot vervul ling te brengen en zelfs een re den scheppen voor uitbreiding 45) Het is een wonder, zeiden de heeren doctoren thans en zonder afgunst voegden zij hieraan toe: Als deze verlenging van zijn leven werkelijk als een voordeel voor hem is te beschouwen, dan heeft hij dat alleen en uitsluitend aan den prolessor te danken. Naar aanleiding van brieven, die men bij Rudolf gevonden had, had men doctor Volkmar telegrafisch in kennis gesteld met het ongeluk, dat zijn vriend was overkomen. Reeds op den avond van den tweeden dag na ontvangst van het telegram arri veerde de advocaat in het berg- dorp. Maar hij kwam niet alleen, doch vergezeld van een door verdriet gebogen ouden man, die hij onder voortdurende troost volle woorden met beide handen moest ondersteunen, toen zij uit het rijtuig stapten. Rudolf was geheel buiten kennis, toen zij de ziekenkamer binnen traden. Zijn oogen waren wel wijd geopend, maar hij herkende noch zijn vader, noch zijn vriend, en hij zag er ook nog steeds uit der bezetting ook tot aangren zende streken. Ongetwijfeld zij er Franschen die er zoo over denken, mis schien wel de meeste Franschen misschien zelfs ook Poincaré. Maar dat neemt niet weg, dat ze ook wel graag wat kolen en andere waarden uit Duitschland willen hebben. En daarop schijnt voorloopig nog niet veel kans De Franschen zullen het nu zelf probeeren te vervoeren met Fransch spoorwegpersoneel De vraag is echter, of bij verzen ding naar Frankrijk de mijn werkers zullen blijven doorwer ken en of, zoo ze dat niet doen de Franschen naast het spoor wegpersoneel ook genoeg mijn werkers zullen kunnen aanvoe ren. Door uitzetting van ambte naren en personeel en door af sluiting van het Roergebied van het overige Duitschland probee ren ze nu zoowel de bevolking als de Duitsche regeering murw te krijgen. Maar de Duitsche regeering en het Duitsche volk hebben de laatste jaren wel zoo veel leeren verdragen, dat ze niet zoo gauw murw te krijgen zullen zijn. Mislukt zoodoende de Fransche poging om kolen en andere waarden uit het Roer gebied te halen, dan winnen na tuurlijk zij, die maar aan den Roer willen blijven in Frankrijk terrein. En zoo raken we langs alle wegen steeds verder van overeenstemming en van den vrede af. „De moeilijkheid van Europa is zijn huidige gemoeds toestand", heeft de heer Vander lip ook verklaard. En de gemoeds toestand wordt er door zulke avonturen als die aan de Roer in Frankrijk noch Duitschland beter op, zoodat bemiddelli"g steeds moeilijker wordt en het op buigen of barsten gaat. Maar daarin heeft de Ame rikaan gelijk het is de Euro- peesche gemoedstoestand, „Iede re natie wantrouwt en haat iedere andere natie.', De Roer toont het niet alleen. Te Lausanne moge men nog om de conferen tie-tafel zijn gebleven, het was toch duidelijk, dat men er tel- als iemand, die ten doode is opgeschreven. Daar de oude pandhouder in zijn grenzenloos verdriet zich uitsluitend met de gedachte bezighield, dat ook hij niet meer zou kunnen leven, als zijn zoon hem ontnomen werd, moest Volkmar in zijn plaats alle schikkingen treffen in het belang van den patiënt. Het was dan ook vanzelf sprekend, dat hij ook omtrent de oorzaak van het ongeval en de gebeurtenissen, die er aan waren voorafgegaan, zoo nauwkeurig mogelijk inlich tingen trachtte in te winnen. Dat Rudolf Imberg het slacht offer van een goed voorbereide, schandelijke misdaad was ge worden, bleek hem op grond van de in aanmerking komende feiten spoedig als vaststaand. Reeds de omstandigheid, dat de beide ongelukkigen zich om kneld gehouden hadden als man nen, die op leven en dood met elkander worstelden, was daar voor immers als bewijs te over. Bovendien echter was door een nauwkeurig onderzoek overtui gend vastgesteld, dat de breuk der beschermende leuning door de verwijdering van eenige spij kers met opzet was geschied. Indien evenwel een der beide omlaag gestorte mannen deze kens naar buiten loerde, waar de oorlogstanks en machinege weren en ginds ook de soldaten- rijen stonden opgesteld. Onder voortdurende oorlogsdreiging zijn de onderhandelingen er gevoerd. En tot op het laatst schenen de Engelschen vat zins het er op te laten aankomen, wanneer de Turken niet toegaven. Zij zijn ten slotte wijzer geweest. Zelfs om Mosoel achtten ze een oorlog niet gerechtvaardigd. En de Tur ken kunnen met de voldoening naar Angora terugkeeren, dat ze succes gehad hebben van hun ver zet al is dan nog de zaak niet ten volle geregeld. Of de ge moedstoestand er beter op ge worden is Bij Engeland heeft het verloop der conferentie on getwijfeld kwaad bloed gezet tegen Turkije niet alleen, maar vooral ook tegen Frankrijk, dat nog tot op het laatste oogenblik liet voelen, dat, zoo Engeland het aan de Roer alleen voor de zaken liet opdraaien, het in het minst niet schromen zou den bondgenoot in het Oosten alleen in de kou te laten staan, zoo er met Turkije geen schikking tot stand kwam. Maar ook Rus land toont zich ontstemd, omdat het in de kwestie van de zee- ëngten zijn zin niet gekregen heeft, en Bulgarije en Grieken land wellicht. Zeker, de moeilijkheid van Europablijftzijnhuidige gemoeds toestand. En het zijn niet alleen de volken, die elkaar wantrouwen en haten, ook de deelen der be volking, de burgers van eenzelfde land. Kijk maar naar België, waar Waalsche en Franskiljonsche studenten prof. Vermeylen uit jouwen, omdat hij voor de rechten van zijn volk komt, en naar Ier land, waar voor- en tegenstanders van het verdrag met Engeland als Vrijstaatsche regeering en rebellen een geregelden, maar wreeden oorlog voeren. Alleen de beide Angelsaksische volken, als de twee verstandigsten, zijn 't eens geworden. Het ging onge twijfeld bij Engeland niet van harte. Het Engelsche volk had altijd zoo'n kleine, onbestemde schurkenstreek begaan had, dan kon het alleen van Ranten ge weest zijn, en Volkmar's verdei e naspeuringen brachten hem snel genoeg op het juiste spoor. Weliswaar waren het eerst slechts vermoedens, die hij over den samenhang der verschillende feiten en over den loop der verschrikkelijke gebeurtenis kon vaststellen. Want degene, dien hij voor den schuldige hield, was dood en de beide andere personen, die behalve hij daar over inlichtingen hadden kunnen geven, zou men daarnaar tever geefs gevraagd hebben. Lili v. Ranten lag immers in Rudolf's tegenwoordige woning eveneens zwaar ziek en men vreesde voor haar leven nauwelijks minder dan voor het zijne. Mevrouw Therese Haller, die door Volk mar op de hoogte was gebracht, bevond zich volgens een door haar afgezonden telegram reeds op weg naar Tirol, om haar door gevaarlijke koortsen aangetaste nicht de noodige hulp te ver- leenen. En daar verscheidene aange'egenheden van het hoogste gewicht den advocaat tot zijn grooten spijt naar huis terug riepen, had hij besloten, alleen haar komst nog af te wachten, voor hij de terugreis aanvaardde. hoop gehad, dat Amerika het zijn schuld zou kwijtschelden en nu moet het 12.50 per hoofd per jaar aan rente betalen. Maar de Engelschen zijn zoo wijs geweest er niet lang over te praten. Als ze immers toch betalen moesten, was het ver standiger er de Amerikaansche vriendschap niet om te verspelen. Want die vriendschap is het, die Engeland meer dan iets anders tegenwoordig op prijs stelt. Er is een neiging bij een groot deel van het Engelsche volk om Amerika's voorbeeld te volgen en zich meer en meer uit den Europeesche aangelegenheden terug te trekken. Die neiging gaat samen met een btreven naar nauwere aansluiting aan Amerika. De nieuwere overeen komst omtrent de schulden is een stap op dien weg. Tegen over een Europa, dat de oor logspsychose niet kwijt kan raken en onder den druk van imperi alisme en militairisme, die iedere normale ontwikkeling onmogelijk maken, dreigt ineen te zinken, trachten de beide Angelsaksische volken in steeds inniger verstand houding een eigen weg te vinden. Zullen ze Europa zijn eigen vonnis aan zichzelf laten vol trekken „Wij hebben.een groote kans gehad om een moreel leider schap uit te oefenen", verklaarde de heer Van der Lip. Met En geland samen heeft Amerika nog een betere kans. „Maar die kans", zei de Amerikaansche bankier, „is snel aan het ver dwijnen". Zullen Engeland en Amerika nog bijtijds begrijpen, dat die kans ook een plicht schept. „Wij hebben een vrede gesloten, die een einde heeft gemaakt aan allen vrede". Dat hebben ook Amerika en Enge land gedaan. Het stelt hun medeverantwoordelijkheid vast. Steeds nijpender doet het gebrek zich voelen in Duitsch land. Met ingang van 1 Februari zijn de reizigerstarieven op de Duitsche spoorwegen weer ver dubbeld. Zulks was 1 Januari ook al gebeurd. Hoewel dit voor buitenlanders van geen belang is, (wij immers koopen onze Marken thans weergoedkooper), voor de bewoners zelf toch wel. Temeer, waar andere prijzen hiermee meer dan gelijken tred houden. Thans 5000 Mark per dag verdient, heeft daarmee de waarde van ongeveer 70 cent. De volgende lijst toont wel de ca- tastrophalen toestand in Duitsch land Bruinbrood 420 Mk. per 3 pond 76 Mk. in Dec.Mar garine 1800 Mk. per pond vleesch vanaf 1000 Mark. Eieren 50 Mk. per stuk, aardappelen 40 Mk. per Kilo. Boter 2500 Mk. per pond, kaas vanaf 10C0 Mark, Melk (alleen verkrijgbaar voor invaliden en kinderen beneden zes jaar 300 Mark per liter. Cokes 4600 Mark per 100 Kilo, steenkool 50.000 Mk. per H.L. (voor huisbrand onbetaal baar). De prijzen van kleeding, spe ciaal van schoeisel zijn nog viij belangrijk hooger en gaan vaak boven de Holl. prijzen uit. Maar hoe zwaar ook reeds het lot van den loonarbeider is, het is nog niets in vergelijking met het noodlot van hen, die door leeftijd of invaliditeit niet in staat zijn te arbeiden en niets anders hebben dan een zeer klein inkomen. Er zijn er nog heel velen die niet meer hebben dan 3000 of 4000 Mk. per jaar. Of schoon overal fondsen zijn ge vormd om deze ongelukkigen te helpen, is dit niet meer dan een droppel in den oceaan. Deze menschen sterven langzaam door gebrek. In heel veel gevallen worden zij, die hulp behoeven, pas ge holpen als het reeds te laat is, daar de meesten, die betere da gen gekend hebben, liever ster ven dan bedelen. Men hoort on ophoudelijk van oude dames, die het grootste deel van den dag in bed blijven om warm te blijven en de schrijnende pijn Welke rol ook steeds die on gelukkige vlinderbroche bij de gebeurtenissen gespeeld mocht hebben, die zich hier hadden afgewikkeld dat zij er een beslissend aandeel in gehad had, kon niet twijfelachtig zijn. Volk mar was vast besloten, niet werkeloos te wachten, totdat een der betrokkenen in staat zou zijn, den sluier over dit sombere geheim op te lichten. Maar zon der een voorafgaande bespreking met Mevrouw Haller kon hij geen verdere stappen doen, en om haar zoo snel en zeker mo gelijk aan te treffen, ging hij haar tot aan het voorlaatste station tegemoet. Stipt op tijd liep de trein liet station binnen, maar Volkmar meende zijn oogen niet te kunnen vertrouwen, toen hij, terwijl hij naar de gewichtige verschijning van de verwachte dame uitzag, een andere welbekende, sierlijke gestalte voor het open portier van een coupé derde klasse zag staan. Juffrouw Willisen, riep hij uit. U Dat is werkelijk een gewel dige verrassing. Wat in de wereld brengt u hierheen Zij was uitgestapt, maar zij wilde niet toestaan, dat hij de kleine handkoffer van haar overnam. Wat mij hierheen voert, mijn heer Volkmar, weet u heel goed, zeide ze haastig, terwijl een verraderlijke kleur zich op haar gelaat afteekende. Het was niet juist van u, dat u mij daarvan niets meedeelde en dat ik het pas uit de courant moest ver nemen. Maar zijn toestand is toch niet zoo slecht als de cou rant wel schrijft niet waar U zoudt immers stellig niet van zijn zijde geweken zijn, als dat verschrikkelijke te vreezen zou zijn. Hij zag, hoe zij in angstige afwachting op zijn antwoord beefde, zag, hoe de opwinding van dit oogenblik haar drong, haar hartsgeheim prijs te geven en diepe bewondering was het, die hem voor haar vervulde. Zij had dus Rudolfs aanzoek af gewezen, hoewel zij hem lief had en hoewel dit aanzoek voor haar alles beteekende, wat haar op aarde begeerenswaardig toe kon schijnen. Waarachtig, dit meisje was een heldin, en Volk mar had een prinses van konink lijken bloede niet met meer achting en onderscheiding kun nen bejegenen, zooals hij haar vanaf dit oogenblik behandelde. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1