Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Rechtszaken. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws worden door een deel der dele gaties over de kwesties die nog op de oplossing wachten. Üok aanvaarden zij de vast stelling van het jaar 1920 als beginpunt van de annuïteiten over dat deel der schuld, dat ten laste komt van de van Turkije afgescheiden gebieden, voorts gaan ze accoord met de ver deeling der schuld door de daarvoor ingestelde administratie en eindelijk ook met het treffen van een vergelijk inet die admi nistratie over de« betaling der achterstallige coupons. Verder stemden ze in met de uitslui ting van Duitschland en Oosten rijk van de financieele en eco nomische organismen in Turkije, met de voorstellen der geallieer den in zake de conventie over het commercieele stelsel, onder die vootwaarde echter, dat in het vredesverdrag de afschalTing der economische capitulaties wordt opgenomen. STEMMING PROVINCIALE STATEN. Ged. Staten van Zeeland heb ben de stemming voor de Prov. Staten vastgesteld op Woensdag 11 April a.s. GEREGELDE KOLEN- AANVOER. liet Ilaagsche Corresponden- tie-bnreau deelt mede, dat, hoewel er eenige stagnatie in den loop van een enkele kolen- trein is veroorzaakt, de alge- meene bedoeling is, dat men zal zorg dragen dat Nederland geregeld van steenkolen wordt voorzien. Breskens. Maandagmorgen bezocht de Commissaris der Koningin met eenige leden van Ged. Staten onze gemeente, in verband met de samenvoeging van Kijkuit bij Breskens. Na een samenkomst op het Gemeentehuis, waarbij eenige leden van het comité „Samen voeging Kijkuit bij Breskens" ter audiëntie waren uitgenoodigd om de plannen uiteen te zetten, werd een bezoek gebracht aan het gehucht Kijkuit. Oostbupg. Vrijdag kwam de Raad onzer gemeente bijeen onder Voorzitterschap van den Burgemeester Erasmus. De Voorzitter opende deze eerste vergadering met een woord van weemoed over het afgeloo- pen jaar en een gelukwensch voor 1923. Behalve eenige stukken, die voor kennisgeving werden aan genomen, kwam in behandeling een request van een 75-tal inge zetenen, wonende in de hoofd straten, om zoo mogelijk maat regelen te willen nemen tot be perking der snelheid van vracht auto's en zoo noodig van het gewicht dier auto's. De onlangs geplaatste borden met een „beleefd verzoek" om langzaam te rijden schijnen nog wel te helpen voor vreemdelin gen maar bestuurders van auto's die gewoon zijn telkens door de gemeente te rijden storen er zich niet aan. Betwijfeld werd of langs Rijks- en Provinciale weg maatregelen mogen worden ingevoerd tot beperking van het gewicht; de maximum snelheid werd op 15 K.M. bepaald voor alle auto's en motorrijwielen. De lieer M. A. Aalbregtse werd beöedigd als plaatsvervan gend Secretaris en Ontvanger. Tot leden der schattingscom missie werden met algemeene stemmen herbenoemd de heeren I. J. Adriessen, M. Boone, C. I. Kense en E. Maenhout. Benoemd werden de leden der Stembureaux voor de a.s. ver kiezing van leden der Provinciale Staten en van den Gemeente raad. Besloten werd een verzoek te richten tot H. M. de Koningin om vergunning tot oprichting van eene cursus voor de hoofd akte, waarvoor zich bereids 19 onderwijzers vast hebben opge geven en een 7 tal nog in be raad staan. De gemeente zorgt voor localiteit, vuur en licht. Van de vereeniging tot bevor dering van het landbouwonder wijs was een nieuw verzoek in gekomen om eene bijdrage uit de gemeentekas van f2414 voor de te Schoondijke op te richten landbouwschool. Burgemeesters en Wethouders stelden voor het gevraagd be drag toe te staan onder mede- deeling, dat dit bedrag nog eenig- zins kan verlagen ten gevolge van de Provinciale subsidie. De heer Brevet vond het een gek verzoek, omdat de Raad pas de subsidie afgewezen heeft; het scheen hem wel of men met de Raad wilde spelen. Het vroeger door B. en W. gedaan voorstel om de subsidie toe te staan was met 5 tegen 2 stemmen verworpen; een door den heer Meyer voorgesteld la ger bedrag eveneens, terwijl de boeren zelf niét medewerken, getuige het totaal niet bezoeken van de Beurs. De heer van de Water be vreemdde het, dat nauwelijks acht dagen na de beslissing in vorige vergadering, in den Ge meenteraad van Groede beweerd werd, dat Oostburg beslist op zijne beslissing zou terug komen; hij zou het beter achten, dat men zich wendde tot de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij of den Cristelijken Boerenbond. De heer de Puyt informeerde naar het aantal liefhebbers voor de school. De heer de Milliano zou liet bejammeren als Oostburg niet hielp, daar de streek toch door den Boerenstand veel geniet; hij zou het betreuren als de boeren moeten achtergesteld worden bij andere categoriün van burgers die wel geholpen zijn men met de Ambachtschool en Hoogere Burgerschool. De heer Meijer handhaafde het vroeger door hem ingenomen standpunt, dat Oostburg zelf te weinig boeren heeft en stelde daarom voor f1800, toe te staan. Het eerste voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen (de Wethouders), het laatste met 4 tegen 3 stemmen (de Wethou ders en den heer Meijer). In bespreking kwam nu de herzie ning der verordening op de hef fing van leges ter secretarie en die op de heffing van markt- en staangelden op kermis, openbare feesten, weekmarkten. De bedra gen in eerstgemelde verordening werden gemiddeld met 50 pCt, verhoogd, terwijl als nieuwe hef fing daarin zullen opgenomen worden de raadpleging der be volkingsregisters a f 0.10 per naam en der kadastrale stukken a f 0,20 voor elke raadpleging. Sluiten van huwelijken op andere dagen dan den dag voor koste- looze huwelijken werd van f3. op f5,—. gebracht. In de tweede genoemde ver ordening werden de bedragen voor tenten, kramen enz. kleiner dan 25 M2 bepaald op f 0,20 den M2, voor 25 tot 50 M2 op f 7.50 voor het geheel, voor grootere inrichtingen op f 12.50; schouw burgen f25,—Draaimolens zon der machinale kracht f 20, alsmede voor schommels, draai molens met machinale kracht f 50,—; zijn er meer aanvragen dan er plaatsen beschikbaar zijn dan kan gelegenheid gegeven worden tot inschrijving. Voor ingezetenen der gemeenten zijn de bedragen, op de helft gesteld. Ingezetenen, die geregeld met een tent of tafel van hoogstens 2 M* op de markt komen kunnen een abonnement bekomen a f 2, per jaar, vreemdelingen kunnen geen abonnement bekomen, maar betalen f0,25 per M2. De begrooting 1923 die van Heeren Gedeputeerde Staten met enkele opmerkingen terug ont vangen was, werd dienovereen komst gewijzigd en opnieuw vast gesteld. Het kohier der hondenbelas ting werd vastgesteld op f 525 met 96 honden a f 5,— en 35 a f 1,—. Hierna ging de vergadering in besloten zitting ter behandeling van reclames en aanslagen schoolgeld. Oostburg. Van de auto van dhr. de V. te Breskens, die Zondag middag door de Brouwerijstraat reed, brak het benzinereservoir, waardoor de benzine door de goot langs de straat stroomde. Naar schatting ging van de on geveer 80 Liter Benzine de helft verloren. De Chauffeur had nog gewezen op het gevaar met de Benzine, maar jongens storen zich daaraan niet, zoodat er dan toch één was, die graag een mooie vlam zag. Na met vuur bij de Benzine gekomen te zijn ontstond direct een groote vlam. Door het direct bedekken met zand weid erger voorkomen. Zaterdagavond werd in het Beursgebouw alhier voor een publiek van meer dan driehon derd tnenschen een tooneeluit-' voering gegeven door de leer lingen van de ongeveer een jaar geleden opgerichte H.B.S.-ver eeniging. Opgevoerd werd het „Nieuwe Systeem", hetwelk zeer goed werd weer gegeven, ter wijl de pauzen werd aangevuld door het H.B.S.-strijkje. Ook het zangkoor wist zich evenals het strijkje goed van zijn taak te kwijten. Schoondijke. Bij het alhier gehouden 10-daags gemeen schappelijk Biljart concours bij den heer C. Wijffels, zijn 1044 kaarten verspeeld. De prijs- winners waren: le prijs Abr. v. d. Walle met 53 punten, 2e P. Huijgh, 50, 3e P. de Hullu Pz. 50, 4e J. Tournois, 49, 5e J. de Hullu Pz. 48, 6e C. van Luijk, 43, Je P. Pijke, 48, 8e F. van Rosevelt Jz., 48, 9e Abr. Bruijn- ooge 47, 10e C. Crocké, 47, 11e J. den Hollander 47, 12e L. Nayaert 46 punten. Hoogste serie was 32 punten. Sasput» Zaterdagavond werd alhier een gezellige Voordracht en Comedie avond gegeven door de heeren L. de Pauw, P. Steijaert, Ed. Steijaert en J. Martijn, in de zaal van den heer F. H. de Pauw. De zaal was overvolhet was oprecht een voor de buitenmen- schen gezellige avond. Men kon dan ook aan a'le gezichten zien, dat ieder zeer tevreden was over de stukken, die meesterlijk gespeeld werden. Ook het bal dat met pleizier geëindigd js, viel goed in den smaak, mep kon dan ook, zoowel jong aUoud, verheugd huiswaarts keeren, in de hoop, dat men nog eens weer op zoo'n avondje verrast wordt. School* en Kerknieuws. Schoondijke. Ds N. W. Posthumes, em.-predikant, vroe ger alhier, thans te Zahbommel, heeft de toezegging van beroep naar Hilvarenbeek aangenomen Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 7 Feb. Donderdag 8 Vrijdag 9 5.— 5 53 6.54 5.24 6 17 7.18 L. Kwartier Donderdag 8 Febr. vm. 9.54. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van Vrijdag 2 F'ebr. R. v. A., 20 j., arbeider te Koewacht, gedetineerd te Mid delburg, werd teu laste gelegd, dat hij in den nacht van 2 op 3 September j.l. te Koewacht te zamen en in vereeniging met F. d. N., A. d. N. en Fr. d. J., T. L. heeft mishandeld door hem te samen met genoemde personen met kasseistenen of straatklinkers te gooien tegen zijn borst, buik en op zijn hoofd, met een stok op zijn hoofd te slaan, en hem met een mes in zijn hoofd te steken, tengevolge waarvan bij Th. L. huid- en schedehvonden en schedelbreu ken zijn ontstaan en bloedingen zijn opgetreden, welke verwon dingen den dood van Th. L. op 4 Sept. jl. tengevolge hebben gehad. Subsidair werd hem zware mishandeling en poging daartoe ten laste gelegd. Een lbtal deskundigen en getuigen waren gedagvaard. Mr J. Adriaanse verdedigde den beklaagde. Deze zaak werd 14 dagen uitgesteld tot het hooren van getuigen. SCHOONDIJKE. Geboorten. 6 Januari. Abra ham Jan, z. van D. Scheele en J. Dieleinan. Joz'na Tannetje, d. van J. Daansen en T.J. Kot- vis. 10, Levina Janna, d. v. J. C. den Hollander en E. M. Wijngers. 10, Achiel Josephus, z. van L. J. van Pamelen en R. Temmerman. 22, Leonie Ame lia, d. van P. J. de Wisp.daere en A. L. Huijgh. 24, Anthonij, z. van A. de Hulster en S. J. Dhont. Overlijden. 31 Jan. Cornelis, 3 mnd., z. van C. Jansen en P. van Hoeve. WATERLANDKERKJE. Huw.-Voltr. 25 Januari. Jo hannes Abraham Verhage, 23 j., jm. en Elizabeth Bron, 21 j., jd. Geboorten. Clara Maria, d. v. F. Haers en E. J Vlaeminck. 17, Adriaan, z. van I. K Krocké en L W. Greijskamp. 19, George Medard, z. van Th. Loete en R. Ph. Buijze. Leiteren en Kunst* OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Genls Donderdag 8 Febr. nam. 7-30 u. Voerman Henschel, Tooneelspel in 5 bedrijven. Brugge, VLAAMSCHE SCHOUWBURG Zondag 11 Febr. nam. 7 u.2e opvoering van de operette „De lustige Dansgravin". EEN FAMILIE-DRAMA Zaterdagavond heeft te Vlis- singen een diep treurig familie drama plaats gehad, dat eindig de in een moord. De Vliss. Cou rant meldt hierover het volgende. In de bovenwoning van den 52-jarigen visscherman M. in de Molenstraat alhier heerschte den laatsten tijd tusschen man en vrouw vaak oneenigheid, zeer dikwijls ook over de kinderen. Beneden woont een 27-jarige zoon uit dit gezin, die zich nu en dan mede in de huiselijke twisten mengde, ten gunste van zijn moedei, vooral ook omdat hij vermoedde, dat zijn vader zijn moeder, nu en dan mishan delde. Zaterdagavond omstreeks half- tien ontstond wederom een der gelijke twist. De benedenwonen- de zoon, hoorende het rumoer boven zich en opnieuw vreezende dat zijn moeder zou worden gesla gen, heeft toen uit zijn woning een dolkmes genomen, waarmede hij naar boven is gerend en zijn vader heeft gestoken, althans deze ontving in de borst, ter plaatse van het hart, niet minder dan een zestal steken. DoodeHjk ge troffen is de vader nedergestort en heeft enkele oogenblikken later in den kring van vrouw en kinderen den laatsten adem uitgeblazen. Na zijn vreeselijke daad te hebben bedreven is de zoon de woning uitgesneld en heeft hij zich oogenblikkelijk naar het bureau van politie begeven, waar hij zich zelf aangaf en het dolk mes in handen der politie stelde. Spoedig was dr. De Koning ter plaatse, die slechts den dood van het slachtoffer kon constateeren. Vader noch zoon hadden drank gebruikt ol gingen zich daaraan te buiten, zoodat men moet aan nemen dat deze verschrikkelijke daad in een vlaag van groote drift of woede is bedreven. De dader is Maandag ter be schikking der justitie gesteld en naar Middelburg overgebracht. FRAUDE EN VERDUISTERING. Naar de „Crt." meldt, hield de politie te Apeldoorn eenigen tijd geleden een jongmensch uit Asselt aan in verband met een diefstal ten bedrage van f 300. De aandacht was op dit jong mensch gevallen, doordat hij meer geld uitgaf, dan met de inkomsten uit zijn werkzaam heden in overeenstemming was. Bij het verhoor bleek evenwel, dat hij met den gepleegden dief stal niets had uit te staan, maar hij bekende, geld te hebben van een hoofd opzichter van Radio- Asselt, voor het plegen van on zedelijke handelingen. Deze bekentenis had ten gevol ge, dat op Radio een onderzoek werd ingesteld en dat de hoofd opzichter werd gearresteerd. Hij bevindt zich dan ook thans te Utrecht in voorloopige hechtenis. Gebleken is tevens, dat op financieel gebied verschillende fraudeleuze handelingen en ver duistering op groote schaal ten koste van den Staat hebben plaats gehad. Het onderzoek, dat geleid wordt door een referendaris van het Ministerie van Waterstaat, is nog in vollen gang. Verschillende personen zijn reeds door de justitie gehoord en eenigen van het personeel op Radio zijn ten gevolge daarvan ontslagen. ONVEILIGHEID AAN DE GRENS. Er gaat nagenoeg geen nacht in Twente voorbij, waarin niet in de nabijheid van de grens wordt ingebroken. Al deze inbra ken worden, hoewel de daders meestal onbekend blijven, en wellicht ook daarom, toegeschre ven aan Duitschers, die met den buit ons land weer verlaten. Za terdag zijn te Amelo niet minder dan vijf Duitschers, een Engelsch- man en een Oekrainer aangehou den, die allen zonder middelen van bestaan rondzwierven Deze vreemdelingen verbergen zich des daags meestal in hooibergen en schuren en begeven zich des nachts op pad. GROOTE VERWOESTING DOOR EEN AARDBEVING. Uit New-York wordt gemeld, dat Zaterdag de Hawaische ei landen in de Stille Zuidzee door hevige aardschokken zijn geteis terd. De eilanden werden door een vloedgoll overstroomd, ter wijl in de hoofdstad Honolulu groote schade werd aangericht. De aardschokken waren in hevigheid gelijk aan die in 1906 bij de verwoesting van San Francisco. Groote onrust wordt verwekt door de vermeerderde werkzaam heid van de vulkaan ten Noord westen van San Francisco. DE RIVIEREN WASSEN. De rivieren zijn wederom sterk gewassen. Uitgestrekte landerijen te Zevenaar staan blank. Het boezemwater heeft de binnenpol- ders doen onderloopen. Men vreest voor aanhoudende was. BELANGRIJKE DIEFSTAL, Toen de bewoners van een perceel in het Sarphatipark te Amsterdam Zondagavond om streeks half twaalf uit den schouwburg thuiskwamen, zag de man tot zijne groote onsteltenis dat de brandkast in zijne woning was opengebroken. Bij onderzoek bleek een bedrag van omstreeks f 4000 aan effecten en een bedrag van f 1200 bankpapier te zijn gestolen. De buitendeur vertoonde geen enkel spoor van braak, ook de buitenkast van de kast niet. Buitendeur en brandkast zijn waarschijnlijk met valsche sleu tels geopend. Het slot der bin nenste brandkastdeur was echter geforceerd. Verondeisteld wordt dat hier een grijpvogel opereerde met de situatie ter plaatse en de gewoonten der bewoners bekend. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN. Volgens „Het Laatste Nieuws" heeft de Nederlandsche regee ring haar goedkeuring gehecht aan de lijst van Nederlanders, aan wie de Belgische regeering eereteekens wil verleenen voor diensten, bewezen aan België en aan Belgen tijdens den oorlog.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2