ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDE I Onschuldig veioordeeld. Weer een mislukte Conferentie. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 7 Februari 1923 Nuinmer 2799 Verstandige Zuinigheid en Landbouwbelangen. Wanneer een mensch meer uitgeeft, dan hij inkomen heeft, moet dat vroeg of laat spaak loopen. En wie verstandig is, zal dus hoe eerder hoe liever aan een dergelijken toestand een eind trachten te maken door, zonder daarom zijn streven naar vermeerdering op te geven, zoo spoedig mogelijk te bezuinigen. Dat geldt ook van volken en staten. En wanneer de volken van Europa dat beter begrepen hadden, zouden wij misschien niet in de ellende geraakt zijn, waarin we nu verkeeren en zou den we tenminste, zoo de wereld oorlog onvermijdelijk was, de gevolgen van dien oorlog sneller te boven gekomen zijn. Onze regeering heeft het be grepen en haar inzicht getoond in bezuinigingen, die zich op allerlei gebied van ons volksle ven soms pijnlijk doen gevoelen. Bezuinigingen, het inkrimpen van uitgaven, die bijna noodzakelijk schenen geworden en het schrap pen ven posten voor wat menig een als een levensnoodzakelijk heid was voorgekomen, is altijd een pijnlijke geschiedenis. Menig een voelt er zich persoonlijk door getroffen. En het kan niet anders of bezuinigingsmaatregelen moe ten ontevredenheid wekken. Een regeering, die weet, wat haar plicht is, heeft zich daardoor niet te laten ontmoedigen. Zonder aanzien des persoons en zonder op allerlei gevoeligheden acht te slaan, heeft zij het werk te doen, dat zij in het algemeen belang acht. Het eenige wat haar moet leiden is de zorg voor de doelmatigheid der bezuinigingen niet alleen met het oog op de onmiddellijke uitwerking, maar vooral ook met het oog op de gevolgen, die een bezuiniging voor het oeconomische leven van het volk moet hebben. Want dit oecomi8ch leven is ten slotte de bron van alle inkomsten. En iedere benadeeling ervan is, ook al mocht er een directe en aan merkelijke besparing van uitga- 44) Ademloos, zoo bleek als een geest en met door angst ver wrongen gelaat, was Lili van Ranten tegen negen uur in het huis gekomen, waar Rudolf Im- berg logeerde. Toen men haar op haar haastige vraag zeide, dat de jonge advocaat om zes uur was uitgegaan en tot op dit oogenblik nog niet was terug gekeerd, toonde zij aan de gastvrouw, met wie zij sprak, een mannenhoed, die zij steeds achter haar rug verborgen had gehouden. Herkent u dezen hoed vroeg zij met bijna toonlooze stem. De vrouw bekeek het hoofd deksel van alle kanten en toen meende ze Ja, als ik mij niet vergis, is dit de hoed van mijn heer Imberg. In 's hemels naam, i'utTrouw, hoe komt u daaraan dijn logé is toch soms geen ongeluk overkomen Lili leunde vermoeid tegen den deurpost. Zij beefde over haar geheele lichaam. Als dit zijn hoed is, dan is, dan is hij van de adelaaisrots omlaag ven het gevolg van zijn, een averechtse bezuinigingsmaatre gel. Maar dit wijst er tevens op dat uitga'-en, die dit oeconomi sche leven bloeiender maken en dus meer inkomsten biengen, tenslotte als 't ware bezuinigings maatregelen kunnen zijn. Dat wil dus zeggen, dat de regeering ook wanneer zij bezuinigt, niet moet terugschrikken voor pruduc- tieve uitgaven, dat zijn dus uit gaven, die ons volksinkomen ver- hoogen, vooral niet, wanneer te voorzien is, dat zij haar baten spoedig zullen afweren en wan neer de uitgaven, in evenredig heid daarmee, gering zijn. Op deze noodzakelijkheid heeft ook het Koninklijk Neder- landsch Landbouw-Comité het oog gehad in het jongste adres dat zij over de bezuinigings- en de landbouwbelangen tot de re geering richtte. Onze landbouw heeft bij de algemeene bezuini ging, die noodzakelijk geworden is, ook menige veer moeten laten. Voor allerlei maatregelen in haar belang was geen geld meer dis ponibel. En het heele departe ment van landbouw is zelf het slachtoffer der bezuinigingswoe de geworden. Maar, zoo dit on vermijdelijk was, die bezuiniging mag den Staat niet leiden tot maatregelen, die de landbouw- opbrengst werkelijk zouden ver minderen noch weerhouden van de zoodanige, die die opbrengst werkelijk van beteekenis zouden opvoeren. De opbrengst van on zen bodem is een der eerste bronnen van onzen rijkdom en alles wat de opbrengst vermeer deren kan, is dus, zelf in een bezuinigingsperiode wel besteed. Maatregelen voor een meer ra- tioneele uitoefening van de bo demcultuur verdienen dus ook thans regeeringssteun. Bovengenoemd adres van het Landbouw-Comité wijst er te recht op, dat wij bezig zijn te verarmen, doordat de waarde van onzen uitvoer de laatste jaren overtroffen wordt door de waarde van den Invoer. Dit kan voor een deel verholpen worden door de uitvoerwaarde van on- gestort. Ik vond hem boven naast de geheel vernielde brug leuning. De gastvrouw was een ener gieke vrouw, en haar ontzetting belette haar niet, dadelijk alles te doen, wat zij na deze ramp zalige mededeeling voorgeboden hield. Binnen den kortst mogelijken tijd was het halve dorp gealar meerd. Een aantal mannen, dat met alle toebereidselen was uit gerust, begaf zich ten snelste naar de slechts voor geoefende bergbeklimmers toegankelijke rotskloof, waaruit zich bijna loodrecht de adelaarsrots ver hief. Lili zelf was niet meer in staat geweest, zich bij hen aan te sluiten, want haar krach ten waren juist nog voldoende geweest, de verschrikkelijke tij ding over te brengen. Zij had een der kamermeisjes om een glas water gevraagd, maar nog voor zij het aan de lippen kon brengen, was zij in elkaar gezakt en men had het bewustelooze jonge meisje voorloopig op een sofa gelegd. Zij was nog niet uit haar toe stand van onmacht ontwaakt, toen het bericht kwam, dat men den omlaag gestorten heer van Ranten had gevonden, doch niet zen voornaamsten export, land en tuinbouwproducten te ver- hoogen. Wij hebben voor een groot deel de vroegere afzetgebieden dier producten verloren, en de prijs ervan op de wereldmarkt is gedaald. Op dien prijs kun nen wij geen invloed uitoe fenen. Daarom moeten wij meer produceeren om onzen export te verhoogen. En dat kan verkre gen worden door een meer rati- oneele uitoefening van het be drijf. Middelen daartoe worden door het Landbouw-Comité op genoemd, die werkelijk den Staat geen te hooge eischen stellen. Door onvoldoende afwatering brengen honderdduizenden hec taren grond minder op dan ze zouden kunnen doen. Verbete ringen daarin aangebracht, zou den hun uitgaven door hoogere opbrengst ruimschoots kunnen dekken. Bovendien is hier pro ductief werk te vinden, zoodat de werkeloozenuitkeeringen voor geen of niet-productief werk zouden kunnen verminderen. Het tot stand brengen van verbete ringen in den waterafvoer wordt vaak verhinderd door allerlei formaliteiten, gevoeligheden en bevoegdheden der overheid. Daarom is een regeling noodig, waardoor wenschelijke verbete ringen in korten tijd doorgevoerd kunnen worden. Een andere maatregel, die de Staat weinig of niets kost en toch het landbouwbedrijf winst van beteekenis kan brengen, is de ruilverkaveling. De verspreide ligging van landerijen, tot één bedrijf behoorende, veroorzaakt noodelooze last en uitgaven. Al jaren lang is op ruilverkaveling aangedrongen en er ligt een ontwerp op de ruilverkaveling gereed. M aar onwilligen of kort- zichtigen schijnen het nog steeds te kunnen tegenhouden. Geld is hier dus niet noodig, maar spoed. Ook verandering van het verouderde jachtrecht, waardoor de opbrengst van vele hectaren onvoldoende is, zou verbetering kunnen brengen. En uitgaven dezen alleen, maar ook een tweeden persoon en zij hadden elkander zoo vast omstrengeld, dat het slechts met groote moei te gelukt was, ze van elkander te scheiden. Op draagbaren bracht men beide slachtoffers in het pen sion, waar dadelijk verscheidene dokters ter plaatse waren. Zij behoefden van Ranten, die bijna onherkenbaar verpletterd en verminkt was, niet eerst te onder zoeken, om te constateeren, dat hij op de plaats zelf onmiddel lijk dood moest zijn geweest. Bij Rudolf Imberg daarentegen ontdekten zij tot hun grootste verwondering nog zwakke teeke nen van leven. De hoop op behoud van dit leven scheen weliswaar, den aard der verwon dingen in aanmerkingen geno men, uiterst klein. De dorps dokter en de beide collega's van buiten, die zich onder de zomergasten bevonden, waren het er over eens, dat de arme jonge man het hoogstens nog een paar uur zou kunnen maken en dat hij voor zijn dood be zwaarlijk nog wel eenmaal tot bewustzijn zou komen. Daar verscheen plotseling nog een vierde helper in de gedaante van een beroemden Zuid-Duit voor landbouwonderwijs werken indirect eveneens mede tot ver hooging van d« bodemopbrengst. Verder zou ook landontginning op bescheiden schaal overwogen dienen te worden. Middelen zijn er dus wel. Het is maar de vraag, of de Staat ze in toepassing zal willen brengen. In alle geval is het adres van het Landbouwcomité er een, dat waard is, dat er aandacht aan geschonken worde. Wij leven in een vreemden en gevaarlijken tijd. Maar een der gevaren, die ons bedreigen is ook, dat we in een zuinigheid zullen vervallen, die de wijsheid bedriegt De conferentie te Lausanne is op het laatste oogenblik nog mislukt, doordien Ismet Pasja weigerde het vredesverdrag te onderteekenen. Curson met de Brit8che delegatie hebben direct Lausanne verlaten en zijn onver- richterzake vertrokken. De hoop, welke men nog had, dat de Turken wel zouden toe geven is vervlogen, niettegen staande de Engelsche pers zich uitputte in pogingen om uiteen te zetten, hoe voordeelig het vredesverdrag voor de Turken was en hoe edelmoedig de geal lieerden zich tegenover hen be toonden. Men was er te Londen van overtuigd dat de toekomst van Turkije en de kans op her stel na de langdurige verwarring in het naburige Oosten van het besluit van Ismet zou afhangen en wees erop dat het uit het vredesverdrag blijkt dat Enge land gaarne den vrede met de Turken wil. De concescies in het tractaat vervat waren de uiterste grens waartoe Engeland wenscht te gaan. Zondag, den laatsten dag, dat men te Lausanne bijeen was, is er nog druk geconfereerd. De Turken waren wel bereid, eenige onderdeelen van het verdrag te schen Chirurg, die eerst daags te voren in het dorp was aan gekomen, zoodat zijn collega's van zijn aanwezigheid nog geen kennis droegen. Hij onderzocht den ongelukkige nog eens en de verklaring, die hij daarna al- legde, verwekte bij de anderen wel eenigszins verbazing op. Want terwijl zij het er tamelijk over eens waren geweest, den reddeloos verloren patiënt alle pijnlijke behandelingen te be sparen, die hem maar overbo dige kwellingen zoudenveroorza- ken, bekeek de groote heelmees ter met de hem eigen energie de zaak dadelijk van een geheel ander standpunt. Zoo lang er nog leven in hem is, hebben wij geen recht, hem als verloren te beschouwen, ver klaarde hij, en zijn collega's waren bepaald stom van ver bazing, toen zij zagen, met welk een beslistheid en zekerheid hij onmiddellijk met de behandeling een aanvang maakte. Een paar maal scheen weliswaar het zwak glinsterend levensvonkje onder zijn handen geheel uit te doo- ven, en alle hulpmiddelen der medische wetenschap moesten te hulp worden geroepen, om het telkens weer opnieuw aan te blazen. Maar na verloop van teekenen, maar tot de definitieve onderteekening waren zij niette bewegen en zij verlieten tenslotte de vergadering. Toch wilden de geallieerden het pog niet opge geven en zij droegen den Fran- schen afgevaardigde Bonipard op, nog een laatste poging bij Ismet in het werk te stellen, maar ook deze mislukte. Dat, wat de Turken aanvaar den, is de westgrens, hun door de gallieerden voorgesteld, de openstelling en de demilitarisatie der zeestraten, de demilitarisatie van Galilpoli, de geallieerden voorstellen, betreffende' de min derheden en nationaliteitskwes tie, de omslag der openbare schulden van het Turksche rijk over de succéssiestaten in ver houding tot de inkomsten, als mede de regeling, waarbij de schulden, de spoorwegen betref fend, blijven ten laste van de staten, over wier gebied het spoorwegnet loopt Voorts zeggen zij een ver klaring toe over de kwestie van de gelden, die zij te vorderen hebben in verband daarmee, dat een deel der Ottomaansche schuld nog niet is omgeslagen en dat dit deel ten laste komt van de Balkanstaten zii behou den zich het recht voaf] om te gelegener tijd deze vordering te innen. Verder verlangen zij, dat de kwestie Mossoel binnen een jaar tusschen Turken en Engelschen zal worden opgelost. De positie der Europeesche ondernemingen in Turkije en der Turksche on dernemingen in de tllieerde landen zullen het onderwerp uitmaken van een afzonderlijke conventie. Betreffende het rechts stelsel zijn er nog eenige mee- ningsverschillen, en wel aan gaande een conventie over de bevoegdheid der rechtbanken. Zij zegden dus bereid te zijn om den vrede te sluiten, door hun handteekening te plaatsen onder die essentieele kwesties uit het verdrag, waaromtrent overeenstemming is verkregen. De onderhandelingen kunnen dan, zeggen ze, verder gevoerd een uur waren toch de gebroken ledematen volgens alle regelen der kunst gezet, gespalkt en verbonden, en men had den nog steeds bewusteloozen jongen man in een rustig gelegen kamer op de benedenverdieping een bed klaar gemaakt. De groote chirurg, die slechts een paar daagjes in het dorp hadden willen doorbrengen, ver klaarde thans, dat hij in ieder geval zou blijven, zoolang zijn aanwezigheid den ongelukkige van nut kon zijn. Zijn edel moedig gedrag ten opzichte van Rudolf Imberg waar andere collega's reeds alle hoop hadden verloren had zijn roem weder om aanzienlijk verhoogd en bovendien nog had hij hierdoor de harten van het geheele toe risten gezelschap stormender hand veroverd. Weliswaar meenden de andere doctoren schouderophalend Jammer van de aangewende moeite, want hij kan den mor gen toch niet halen. Maar reeds den volgenden dag voorspelden ze niets meer, want Rudolf Im berg had niet alleen den nacht overleefd, maar zijn hart werkte ook weer veel krachtiger, en hij was zelfs nu en dan heel even bij zijn bewustzijn geweest. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1