at Binnenland. Verkiezing Provinciale Staten. Rechtszaken. landbouw en waren, zoo te zeg gen, model-boerderijen. Daartoe is in de eerste plaats noodig zaaizaad. Onder de Nederlandsche Doops gezinden hebben wij getracht hiervoor f 100,000 bijeen te bren gen. Onze gemeenten zijn echter ook door den nood des tijds zwaar belast. Zij zijn klein en door de verandering in de maat schappelijke omstandigheden moeten zij in vele plaatsen het acht of tienvoudige van vroeger opbrengen voor de gemeentelijke behoeften. Ondanks de uiterste krachtsinspanning en ondanks den geestdriftigen goeden wil van vele onzer gemeenten, is het niet mogen gelukken. Slechts f 20.000 konden wij voor dit spe ciale doel bijeenbrengen. Zullen wij dan nu de eens zoo bloeiende landbouw-onder nemingen der Doopsgezinden in Zuid-Rusland reddeloos te gron de laten gaan Zullen wij hen, en met hen de overige bevolking, dan toch verloren laten gaan Hebben wij hen gevoed en ge red, om deze brave, arbeidzame, godsdienstige en beschaafde men* schen geestelijk en maatschap pelijk te laten verkommeren Iloe grieft ons, als Doopsge zinden, onze onmacht. Maar niet alleen als Doops gezinden gevoelen wij ons be schaamd, ook als Nederlandera. Want deze menschen, die van ons hunne redding verwachten, zijn van denzelfden stam als wij. Zij zijn van Nederlandsche her komst. Zij spreken nog in hunne huizen een taal vol uitdrukkin gen van IIolland8chen huize. Zij kenmerken zich nog door Hol- landsche zindelijkheid, Holland- sche spaarzaamheid, Holland- schen eenvoud van leven, liefde voor kerk en school, werken van barmhartigheid, enz. Kortom zij hebben hun vaderlandsch karak- nog niet verloren. Zullen wij hunner dan in hun nood niet gedenken als Neder landers Daarom waag ik het een beroep te doen op het geheele Neder landsche volk. Helpt ons, deze menschen te redden en hun welvaart te her stellen. De eer van den Neder- landschen stam is er mede ge moeid Nog 80.000 gulden hebben wij er voor noodig. Voor ons onbe reikbaar, klein groepje als wij zijn, maar wat is het voor heel ons volk Die f 80.000 moeten er binnen 14 dagen zijn, anders is het onmogelijk, vóór den lente zaaitijd het koren te koopen en ter plaatse te brengen. Reeds nu nijpt de tijd. Helpt ons daarom zonder beraad en zonder uitstel. Elke gave, groot en klein, is hartelijk welkom. Bij voorkeur door storting op de postrekening 2292 kantoor Haarlem onder vermelding voor het zaaigraan Zuid-Rusland, van den Heeren Guepin en van der Vlugt. I)s. F. C. FLEISCHER, Doopsgezind Predikant, Secre taris der Alg. Comm. v. Buitenl. Nooden. Markt 5 te Winterswijk, Postrekening 14868. Pachters-Moeilijkheden. In de jaren van hooge pro- ductenprijzen, die nu achter ons liggen, rendeerde het land- en tuinbouwbedrijf goed, ja, was in sommige streken zelfs zeer winst gevend. In dien tijd heeft menige pachtende boer en tuinder een pachtcontract op langen termijn gesloten, dat voor hem noodlottig dreigt te worden. Het moet wor den toegegeven, dat eenigen van hen daarbij niet met voldoende voorzichtigheid zijn te werk ge gaan, vertrouwend, dat de „goe de" tijd wel zou blijven voortdu ren. Het meerendeel echter, dit kan niet worden ontkend, was wel gedwongen te pachten, ook zelfs voor een langen termijn, teneinde zich een bestaansmogelijkheid te verzekeren. Nu is een periode van dalen de productenprijzen ingetreden, waardoor velen, die in den op- gaanden tijd hebben gepacht, in ernstige moeilijkheden zijn ge raakt. Onderscheidene bedrijven zijn nog ter nauwernood loonend, andere leveren reeds verlies op, het aantal faillissementen van land- en tuinbouwers neemt be langrijk toe. Vermindering van de pacht som is het voornaamste middel om deze pachters staande te houden. Het is bekend ,dat reeds tal van verpachters aan hunne door de tijdsomstandigheden in moeilijkheden geraakte pachters uit eigen beweging een meer of minder aanzienlijk deel van de pachtsom hebben kwijtgeschol den, waardoor de te bepalen huursom in overeenstemming is gebracht met de werkelijke pacht waarde. Het zou ten zeerste toe te juichen zijn als dit prachtige voorbeeld navolging vond. Ook de verpachters zelf zouden er wel bij varen. Immers de eigenaars hebben er groot belang bij, dat hun grond zorgzaam en rationeel wordt gebruikt. Het is echter duidelijk, dat de pachters, indien hunne lasten, mede tengevolge van onevenredig hooge pachten, overmatig zwaar zijn, gedwongen worden uit het bedrijf te halen wat er te halen is. Daarbij is het gevaar groot, dat zij de grens van het redelijke en zelfs van het toelaatbare overschrijden en tot roofbouw overgaan of wel de gronden laten vervuilen of an derszins verwaarloozen. Dit nu vermindert niet alleen de waarde dezer gronden, maar bovendien wordt het algemeen belang er door benadeeld. De geheele bevolking, en niet het minst de grondbezitters hebben belang bij een krachtig produ- ceerenden land- en tuinbouw. Wordt het bedrijf noodlijdend, dan zal in de naaste toekomst een gevoelige daling van den grondprijs het gevolg zijn. Het aantal personen financieel behoorlijk in staat eene boerde rij of tuinderij te drijven, zal ver minderen en er is kans, dat dan zelfs tegen redelijke pachtprijzen geen betrouwbare en in hun vak ervaren pachters te krijgen zijn, maar bovendien zal de werkloos heid toenemen en de rentabiliteit van de uitgebreide groep van aanverwante handels- en indus- trieele bedrijven dalen, met het noodzakelijke gevolg, dat een zwaardere belastingdruk op de beter gesitueerde grondeigenaren komt te liggen. In velband met de hierboven genoemde redenen, doen onder- geteekenden een dringend beroep op alle grondeigenaar-verpach ters, om hunne pachters, die tenge - volge van den voor dezen tijd van malaise te hooge pachten in moeilijkheden verkeeren of drei gen te geraken, tegemoet te ko men, door de pachtsom in over eenstemming met de werkelijke pachtwaarde te verminderen, zoo dat het bedrijf op een reëele basis kan worden gedreven. De bestaande Pachtbureaux of pachtcommissies der land bouworganisaties zijn desge- wenscht volgaarne bereid om bemiddeling en onpartijdige en deskundige voorlichting te ver- leenen bij de herziening der gel dende pachtcontracten of bij de taxatie der pacht, in zooverre deze in verband met de huidige tijdsomstandigheden en den oe- conomischen toestand van den pachter, voor verlaging in aan merking komen. Het adres van het Pachtbu reau in Zeeland isCentraal Zeeuwsch Pachtbureau van de ZeeuwscheLandbouwmaatschap- pij, Zeeuwsch Landbouwhuis, Goes. Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nedeiland: Prof. Mr P. A. DIEPENIIOSTR, Voorzitter. Mr J. W. GOEDBLOED, Secretaris. BELGISCHE PASSEN! De passen voor het verkeer tusschen Nederland en Belgifi worden niet, zooals vroeger ge meld is met 1 Februari, maar met 15 Februari afgeschaft. Het Ministerie van Buitenl' Zaken in Den Haag deelt mede, dat tusschen beide regeeringen een regeling is getroffen ter ver vanging van het paspoort dooi 'n eenvoudiger legimitatiepapier en dat die regeling niet vo6r 15 i Februari in werking zal treden. Breskens. Het voornemen bestaat met ingang van 1 Maart a.s. een nieuw binnenlandsch postwissel-formulier in te voeren. Cadzand. In de commissie, ingesteld door den Zeeuwschen I Polder- en Waterschapsbond, en belast met het onderzoek naar den invloed van den mosselcul tuur op de vooroevers der pol der^ en waterschappen in Zeeland heeft o.in. zitting dhr. P. Erasmus alhier. Cadzand. De Raai dezer gemeente kwam Vrijdagavond in voltallige zitting bijeen. Voor kennisgeving werden aangenomen de berichten van opheffing van de veemarkt te Wemeldinge en Zuiddorpe, de i biggenmarkt te Middelburg en de paardenmarkt te Tholen. Voorlezing werd gedaan van het verslag van de commissie van toezicht op het lager onder wijs en van dat der commissie tot wering van schoolverzuim. Besloten werd tot het bestel len van 130 gedenkplaten, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van II. M. de Koningin om aan de kinderen van de Openbare school uit te reiken. Na uitvoerige bespreking van de bekende circulaire van Ged. Staten betreffende de jaarwed den van de Burgemeesters werd op voorstel van een der leden besloten eerst dan tot de voor gestelde verlaging over te gaan, wanneer ook alle andere hoogere ambtenaren en Burgemeesters van grootc gemeenten „een of fer aan de tijdsomstandigheden brengen". Het kohier van de Honden belasting werd vastgesteld met 67 aanslagen tot een bedrag van 194. Als leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezin gen, tevens centraal- en hoofd stembureau zullen behalve de Burgemeester als voorzitter, fun geeren de heeren J. Becu en W. Tittman de eerste werd als vervanger van den voorzitter aangewezen. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de heeren \V. de Die en I. M. de Bruijne. Met alg. stemmen werd daar na de heer J. A. Blankert be noemd tot lid van de commissie van toezicht op het lager onder wijs, terwijl de heeren A. Ris- seeuw, I. Leenhouts Pz., P. van Cruijningen en J. Becu werden benoemd als leden van de schat tingscommissie, bedoeld bij de wet op de inkomstenbelasting. Met het oog op de destijds toegestane subsidie aan de N. V. Stoomtram-Mij Breskens- Maldeghem voor aanleg van een tramlijn van Breskens via Re- tranchement naar Sluis werd besloten een geldleening aan te gaan van 150U0. In verband met de gedeelte lijke vernieuwing van de Piin senstraat werden Burg. en Weth. gemachtigd tot den aankoop van 4 tot 50UÜ keien. Van de geld leening voor de school werden uitgeloot de obligatie's no 3 en 4. Waterlandkerkje In de Maandagavond alhier gehouden jaarvergadering van de Muziek vereniging werden de aftre dende bestuursleden J. Vermeu len en C. van Dixhoorn met algemeene stemmen herkozen. De heer P. Tollenaar werd tot Bode benoemd. Met groote meerderheid werd besloten deel te nemen aan het op 5 Augustus te Oostburg te houden concours. De heer F. C. D. alhier had Maandag het ongeluk met zijn vingers tusschen de raderen van een windmolen te geraken, met het gevolg, dat een zijner vingers vermorseld werd en geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Schoondijke* Zondagmid dag werd onder leiding van den Bondsvoorzitter dhr. 1. A. Brau- wer te Aardenburg, in 't Hotel „de Zwaan" te Schoondijke eene buitengewoon druk bezochte vergadering gehouden van den Bond van Muziekvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Weste lijk Deel. Van de veertien aan gesloten vereenigingen ontbrak er van niet één vereeniging de afvaardiging. Na het openings woord werden de notulen der vorige vergadering zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Als ingekomen stukken werden allereerst behandeld die betref fende de plaats voor het in 1923 te houden concours. Van het korps uit Oostburg was bericht ingekomen, dat zij het concours met medewerking van den Bond wilde organiseeren. Vastgesteld werd om het concours te houden in Oostburg op Zondag vijf Augustus. Een verblijdend teeken was, dat korpsen, die het vorige jaar bij het eerste concours nog niet hadden medegedongen, zich ook thans voor deelname aanmelden. De afgevaardigde van Hoofd plaat deelde mede, dat zij voor het inrichten van een festival zouden rekening houden met den datum van het concours. De voorz. deed mededeeling, dat de Heer J. Morks te Mid delburg evenals het vorig jaar weder het voorzitterschap der jury had aanvaard, terwijl be sloten werd den Heer Morks op te dragen de beide overige juryleden aan te wijzen, die geheim blijven tot den dag van het concours. Betredende de inrichting van het concours werd nog besloten dat elke vereeniging, alvorens het verplichte nummer te spelen, in de gelegenheid wordt gesteld een vrije marsch te blazen ter bevordering van goede stemmirg e.d. De jury zal evenwel van deze marsch geen nota nemen. Op het concours zal elke ver eeniging slecht één verplicht nummer spelen, welke door de jury wordt uitgezocht. Op een gedaan voorstel om bij het con cours geen muzikale omgang te houden en elke vereeniging de gelegenheid te geven op een estrade een vrij nummer te spe len, volgde een daverend applaus. Besproken werden nog eenige vragen, die meer het inrichten van het concours betreffen, het bepalen van den tijd voor de studie der nummers op twee maanden voor den aanvang van het concours, enz. De heer Bosdijk uit Schoon dijke deed bij de rond\raag het verzoek of zich onder de aan wezigen een controleur voor het auteursrecht bevond, dan had hij gaarne gezien, dat deze zich bekend maakte om met hem te kunnen onderha' delen, daar tal van vereenigingen aanschrijvin gen hebben gekregen en zulks eene moeilijke positie wordt ge vonden. Tot een afdoend resul taat kwam men echter niet. De heer van Lare uit IJzen- dijke bracht nog even ter sprake het lidmaatschap van twee vereenigingen. De heer Bril uit Breskens wilde ten genoegen der zuster verenigingen uitgemaakt zien, dat op een festival geen der korpsen een marsch op de estrade speelt, indien deze niet op het programma staat vermeld, terwijl een andere vereeniging, die aan de beurt van spelen is daarop moet wachten. Aldus werd besloten, waarna de voorzitter deze vergadering sloot. Maandagavond hield voor de afdeeling van het Groene Kruis alhier Mevr. Schagen van Soelen haar aangekondigde lezing, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. De voordracht werd door de aanwezigen met belangstelling gevolgd en de daarop gevolgde lichtbeelden gaven een uitstekend idee van de verwoesting, maar ook van de genezing der t. b. c. Met een opwekkend woord om ook te komen tot wijk verpleging in deze gemeente, eindjgde spreekster. De voorzitter gaf een korte uiteenzetting over de kwestie eener wijkverpleegster in deze gemeente en sprak de hoop uit, dat in 1923 deze zaak haar beslag zou krijgen. Oostburg* Maandagavond werd het kunstminnend publiek van Oostburg een bijzondere at tractie geboden. Onder leiding van Mevr. De Man uit Aardenburg bracht het aldaar bestaande meisjeskoor een sprookjesoperette ten tooneele, die de onverdeelde aandacht der ruim 250 aanwezigen trok en - steeds gespannen hield. Het sprookje „de moeilijke tocht" geheeten, ontworpen door Mevr. Van de Broecfe te Aar denburg, symboliseert de moei lijkheden, die een menschenkind ervaart bij zijn zoeken naai liet Gelukslandals met duisternis omtogen, tastend als een blinde gaat de moeizame weg dwaal licht en klatergoud wenken ver lokkend, met zich allerlei zielge- kwets brengend, tot dat, in het slottafereel, de feëen van geloof, hoop en liefde de harmonische oplossing brengen door een men- schenpaar bijeen te brengen op den weg naar geluk. Alle uitvoerenden waren uit stekend in haar rol; het was een genoegen te zien en te hooren, hoe iedere fee volkomen het haar toevertrouwde deel van het sprookje weergaf; het Aarden- burgsche meisjeskoor heeft vele goede stemmen. Een bijzonder woord van waar deering voor het meisje, dat „het zoekende menschenkind" weergaf; met mooie stem heeft zij haar rol, die voorwaar niet klein was, tot het eind voorge dragen. Aan het slot werd Mevr. V. d. Broecke een bouquet aangeboden. Tot de Aardenburgsche gasten een „tot spoedig weerzien." Men deelt ons mede, dat de Oostburgsche Symphonie Zaterdagavond is ontbonden en dat de instrumenten, waaronder zeer goede, te koop worden aangeboden. Door den predikant der Ned. Herv. Gemeente te Oost burg werd Zondag van den kansel bekend gemaakt, dat het voornemen bestaat tot oprichting eener Frotestantsche Bewaar school te Oostburg. De Vrijz. Dem. lijst in de Kieskring Sluis is als volgt samengesteld 1. Jac, Welleman, Krabben- dijke, 2. J. G. van Niftrik, Vlis- singen, 3. Mr J. Adriaanse, Middelburg, 4. Mevr. Bergsma- Bergsma, Zoutelande, 5. D. N. van Gelderen, Middelburg, 6. J. de Groote, Breskens, 7- F. H. Odink, Schoondijke, 8. L. J. de IIullu, Sluis, 9. F. Kaan, Ter- neuzen, 10. A. Staverman, Vlis- singen. School- en Kerknieuws* Groede. Bij de Ev. Luth. Gem. alhier, is in de bestaande predikants-vacature, een drie-tal (eene nominatie) opgemaakt, waarop de namen geplaatst zijn der heeren: J. Bergman, Ev. Luth. propunent, te Haarlem, J. N. Bieger, Ev. Luth. prop. te Vaals, L. Schutte, Ev. Luth. pred. te Amsterdam. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 31 Jan. 12.12.24 Donderdag 1 Feb 12.52 1 16 Vrijdag 2 1.24 1.48 Volle Maan Donderdag 1 Febr. nam. 4.13. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van Vrijdag 26 Jan. Heden werden de volgende zaken behandeld E. J. d. Br„ 32 j., arbeider te Sluis, werd beklaagd, dat hij op 19 Dec. 1922 te Sluis F. d. V. eenige slagen op zijn hoofd heeft gegeven. Eisch f 10 of 10 d. hecht.

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2