ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAA De gevolgen van hetUuil. wïïmhhmem Onschuldig veroordeeld. BRESKENSCHE COURiT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDERLX Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'020" BRESKENS p,°7s$4r0 Abonnements-Advertenties zeer bil tri Tijdelijk verhoogd met 20 pCt Advertenties worden aangenomen to u i t e r 1 Dinsdag- en Vrijdagmidd., 32e Jaargang Woensdag 31 Januari 1923 Nummer 2797 De Commissie van Herstel heeft met drie van de vier stem men het verzoek van Duitsch- land om een moratorium afge wezen en het algeheele ingebreke blijven van Duitschland vastge steld. De Britsche gedelegeerde, Sir John Bradbury, onthield zich daarbij van stemming. Als gevolg van dit besluit werd door de Commissie van Herstel tevens verklaard, dat de in Mei 1921 te Honden vastgestelde staat van betaling weer van kracht wordt en de Commissie zal nu op grond hiervan op 31 Januari van Duitschland de betaling ei- schen van den Januari-termijn van 500 millioen marken in goud. Dat de Commissie van Her stel reeds nu het algeheele in gebreke blijven van Duitschland kan constateeren, hoewel dit heeft voldaan aan het voor 1022 vast gestelde en met goedkeuring van de geallieerden gewijzigde betalingsplan, zal wel moeten worden verklaard uit de tekort komingen van de leveringen in natura, die naast de contante betaling van 720 millioen tot een bedrag van 1455 millioen had den te geschieden, aldus het Alg. Handelsblad. Door het besluit van de Com missie van Herstel wordt er in den feitelijken toestand niets ver anderd. Er zal natuurlijk geen sprake van zijn, dat Duitschland den Januari-termijn volgens den Londenschen bctalingsstaat vol doet, maar de sancties, waar mee men het bij niet-betaling van dit bedrag zou kunnen be dreigen, zijn reeds genomen. En het eenig verschil is nu, dat Franschen en Belgen krachtens dit nieuwe besluit van de Com missie van Herstel een argument te meer hebben voor een volle dige toepassing van hun voorge nomen maatregelen, die tot dus ver slechts berustten op Duitsch- land's tekortkomingen in de levering van kolen en telegraaf palen. 42) Toen tegen zes uur van den toren van het kerkje het avond klokje luidde, bevond hij zich reeds op weg. En het was maar goed, dat hij zoo vroegtijdig op pad was gegaan, want de nevelen, die steeds dichter en lager neerdaalden, maakten slechts heel langzaam klimmen mogelijk op de door vochtig heid glad en glibberig geworden rotsteenen. Hij had moeite om de plaats terug te vinden, waar hij gis teren zoo onzacht uit zijn korte roes was opgeschrikt, maar toen hij het plekje gevonden had, zag hij, dat Lili toch nog stipter geweest was dan hij. Zij leunde tegen den ingang van de kleine rotsgrot, bleek, bevend en met natte haren. Een vermoeid glim lachje gleed over haar gelaat, toen zij op hem toetrad. ik wist wel, dat u zoudt komen, zei zij, en ik dank u daarvoor hnrtelijk. Maar ik ben nu in uw oogen een slecht afkeurings- waardig schepsel niet waar? •Neen, stellig niet, julTrouw v. Met de volledige toepassing schijnen, te oordeelen naar de berichten uit Berlijn, de Fran schen haast te maken. Het heet dat de douanegrens ten deele al is ingesteld en dus de afschei ding van het Ruhrgebied van het onbezette Duitschland nog slechts een quaestie van luttele dagen is. Omtrent de gevolgen, die de ze afscheiding zal hebben voor den toestand in het Ruhrgebied is nog niet veelte zeggen. Van een algemeene staking zal voor- loopig nog geen sprake zijn, daar men de industrie in het Ruhr gebied zelf zoo lang mogelijk aan den gang wil trachten te houden. Maar of dit langen tijd mogelijk zal zijn bij de ontred dering, die van de invoering van een douanegrens dwars door Duitschland heen het gevolg moet zijn, is de vraag. Ook al wèer volgens Duitsche berichten zou de instelling van de douanegrens een uitbreiding der bezetting in kleinen omvang noodig maken, zoodat vermoe delijk ook Hagen zou worden bezet. Het verzet van het spoorweg personeel heeft de Fransche aan leiding gegeven eigen personeel te ontbieden, maar bij de inge wikkeldheid van het spoorweg net in dit zoo dicht bevolkte ge bied, zal de hulp van deze on- ervarenen van weinig belang zijn. In dit gebied, waar honderden treinen dagelijks in verschillen de richtingen worden gederigeerd kon het verkeer eerst door lange ervaring bevredigend worden georganiseerd en de minste stoor nis kan een geweldige opstop ping aan de knooppunten ver oorzaken, die heel het verkeer ontreddert. Die ingewikkeldheid van het spoorwegverkeer, waar in de bezetters geen weg weten te vinden verklaart trouwens ook dat ondanks alle maatregelen het kolenvervoer naar Frankrijk kon worden beleten daarentegen dat naar het Oosten in verhoog den omvang plaats had. Het derouteeren der treinen, zooals de Franschen (Jat noemden, mis- Ranten I En u kunt er van op aan, dat ik zeer gelukkig zou zijn, als ik u mijn diensten ter beschikking zou kunnen stellen, of u op de een of andere wijze van nut zou kunnen zijn. O, dat zou u zeer goed kun nen, maar ik geloof er niet veel van, dat u dat ernstig gemeend is. Zeer zeker, zei hij ernstig en plechtig. Wat mijn geweten mij veroorlooft, zal ik zonder be denken en met vreugde voor u doen. Is het dan een bepaalde wensch, waarvan u de vervul ling van mij verwacht Ach, ik weet het bijna zelf niet. Ik weet alleen maar, dat ik heel ongelukkig ben en vol van ontzettende angst. Mijn vader is vanmorgen bij u ge weest, en er moet iets zeer ern stigs tusschen u en hem zijn voorgevallen, want ik heb hem nog nooit zoo somber gezien als vandaag. Zegt u mij, wat er gebeurd is, of waarmee u hem gedreigd hebt, dat er plotseling zulk een verandering met hem heeft plaats gegrepen. Daartoe heb ik het recht niet. U moet hem zelf daarnaar vra gen, niet mij. Ziet u wel, hoe weinig ik op uw verklaringen kan vertrouwen. Maar ik heb een duister voor- lukte dan ook geheel en al. Nietemin, ondanks alle moei lijkheden, die zich voordoen, is de minnister Le Troqeur te Pa rijsmet zeer bevredigende indi uk ken teruggekeerd.... vooral wat de houding der arbeidersbevol king betreft. Of dit optimisme niet tot nieuwe teleurstellingen zal leiden, zal echter nog moe ten worden afgewacht. Wat er van die bevredigende indrukken overblijft, is wel luttel weinig, wanneer men elders leest van bittere haat en leidelijk verzet. De protesten zijn niet krachtig meer te noemen, maar woedend. Te Essen wordt de eene be tooging na de andere gehouden. Het Fransche groepsbevel in het dorp Kaiserhof heeft zijn kwartier tot een vestiging om geschapen. Duitsche politie moet de Franschen overal beschermen. Meermalen was de toestand zoo gespannen, dat men het ergste vreesde. Sedert twee dagen is te Essen geen post ontvangen treinen rijden wel eens op zeer ongeregelde tijden. Van de elf telegraaflijnen hebben de Fran schen er zeven in beslag geno men en de Duitschers hebben die zeven weer doorgesneden. Te Bochum is men wild, om dat men daar geheel van de buitenwereld is afgesloten. Om dat de Franschen daar bij het bezetten van de stations en van de post- en telegraafkantoren ambtenaren schijnen mishandeld te hebben, is de bevolking zoo woedend geworden, dat zij una niem besloten heeft, alles wat Fransch is, te boycotten niet één dienst en niet één brok voedsel wordt den Franschen meer geleverd. De eene ver scherpte staat van beleg na de andere wordt afgekondigd, maar de Duitschers schijnen niet voor dreigbepalingen vatbaar te zijn en het er op aan te willen laten komen. In Trier hebben de botsingen tusschen het volk en de Fran schen slachtoffers geëischttal van vrouwen en kinderen zijn gevoel, waarom het gaat. Het is vanwege die afschuwelijke ge schiedenis met die vlinderbroche, en ik alleen ben daarvan de eenige schuldige. Neen, u hebt geen reden om u verwijten te maken. Indien u tenslotte iets verkeerds deed, dan deed u het toch zonder dat u zich daarvan bewust was. Het is zeer vriendelijk van u om het zoo voor te stellen, maar u verlicht daarmee mijn hart niet. Kunt u dan niets heele- maal niets doen om mijn vader te helpen Daar u hem in deze wanhopige stemming hebt ge bracht, bezit u toch zeker ook een middel om hem daarvan weder te bevrijden. Ik vreesde wel, dat het juist het onmogelijke zou zijn, dat u van mij verlangt. Nu zult u mij waarschijnlijk niet gelooven, in dien ik u bezweer, dat ik het middel daartoe niet bezit, en dat ik niet de bewerker ben van hetgeen u zoo treurig stemt, hoe sterk de schijn ook tegen mij is. Ik ben niets anders dan het willoos werktuig van een hoogere macht, in wier gebod wij ons allen moeten schikken, u en uw vader en ik. Ik zou mijn leven voor u kunnen geven, want dat behoort mij toe j maar ernstig gekwetst. Het zijn daar de Spahi's, die de charges uit voeren. Het verkeer staat er volkomen stil. Kranten komen er niet meer uit. Evenals te Kreuznach is over Trier een scherpe staat van beleg afgekondigd. Maar te Kreuznach lieten de Duitschers zich niet door de strafbepalin gen intimideeren en hielden toch groote optochten, waar ze wil den. De Franschen hebben even wel de macht in handen. Als ze het met een charge niet knnnen redden, dan voeren ze er twee uit, desnoods honderd. En het zijn niet alleen de Fransche ka nonnen en mitrailleurs, die har der kunnen bulderen dan welke Duitsche kreet van verzet ook, maar honger en ellende staan als scherpe vijanden voor de deuren van het oude en nieuw- bezette gebied. De Duitsche bo\ - cot kan het den Franschen lastig maken, maar zelf worden de Duitschers geboycot door duurte en gebrek. Om te voorkomen, dat de ge- heele treinenloop in Duitschland op een gegeven oogenblik niet hoeft te worden 6topgezet,- is het verkeer met 20 pCt. inge krompen. Er zijn niet voldoende kolen meer. Maar wie de be sprekingen in den Duitschen Rijksdag nagaat, zal zien, dat de Duitschers zeggen Laat maai komen wat wil, wij hebben nu al zooveel ellende gehad, dat een beetje meer of minder er niet op aankomt. „Wij en onze vrienden", riep de Duitsche nationalist Ilellfe- rich, „roepen alle Duitschers cp tot den strijd op leven en dood. Wij groeten onze strijdende broeders uit het Roergebied. Wie hun in den rug valt, is een verrader" en hij oogstte een stormachtigen bijval. Hevig patriotische dingen zijn er dus nog te verwachten, nu de Franschen gemaakt hebben, dat er weer een nieuwe Duitsche eenheid den kop opsteekt. Dat de Franschen dat zelf zien, blijkt uit allerlei verboden, die ze uit- ik kan zelfs om uwentwille niets nalaten van datgene, wat plicht en eer mij gebieden te doen. Hij hield plotseling op, want hij meende in zijn onmiddellijke nabijheid een geluid gehoord te hebben als van schreden, die zich snel verwijderden. En een oogenblik kwam het hem ook voor, alsof hij tusschen de boom stammen, die zich als donkere schaduwen spookachtig uit den nevel verhieven, een zwarte gestalte snel zag wegsluipen. Hoorde u niets vroeg hij. Zou er iemand in onze nabij heid zijn geweest en ons afge luisterd hebben Lili schudde het hoofd. Neen, hier is niemand anders dan wij beiden. En na een korte pauze voegde zij er bijU hebt er mij slecht voor beloond, mijn heer Imberg,'dat ik u het ge heim van mijn „Sprookjesslot" heb verraden. En indien ik een slecht hart had, weet u wel, wat ik dan op dit oogenblik zou denken U zoudt denken, dat het beter geweest zou zijn, mij op den avond van onze eerste ontmoe- moeting in den een of anderen afgrond te laten vallen, in plaats van mij met levensgevaar op een veiligen weg terug te leiden. vaardigen zoo mag in het Rijn land het stuk Wiihelin Tell, van Schiller, niet meer worden op gevoerd het zou misschien aan leiding kunnen geven tot gevaar lijke uitbarstingen van haat. Een beroep op bet Nederlandsche Volk In Zuid-Rusland bevinden zich de landbouw koloniën van on geveer 60.000 Doopsgezinden van Nederlandsche herkomst. Toen deze door de bolsje wistische revolutie en het benden- wezen van roovende en plun derende ongeregelde revolution- nairen in de grootste ellende waren gedompeld, is in 1920 door eenige Doopsgezinden ge sticht de Algenieene Commissie voor Buitenlandsche Nooden, waarvan ds A. Binnerts Sz. te Haarlem voorzitter, Mr Jan W. van der Vlugt aldaar, penning meester en ondergetcekende secretaris is. Toen een jaar later ook Zuid- Rusland door den allerverschrik- kelijksten Hongersnood werd bezocht, die zoovele andere gouvernementen van Rusland heeft getroffen, heeft de Alg. Commissie haar werk en doel uitgebreid en niet alleen de 60.000 Doopsgezinden, maar ook de overige bevolking in die Streken, ongeveer drie millioen menschen ter zijde gestaan. Meer dan een jaar lang heeft zij nu in de Oekraine en in de Krim ongeveer 45.000 hongerlijders gevoed en in het leven gehou den, en verder aan de geheele bevolking naar omstandigheden de belangrijkste diensten be wezen. En nog altijd zet zij dit werk onverdroten voort. Om haar nu voor het vervolg te kunnen redden en nieuwe hongersnooden te voorkomen, is het noodzakelijk de landbouw ondernemingen der Doopsgezin den aldaar w eer op de been te helpen, want daarvan is de geheele bevolking afhankelijk. Die vormden den kern van den Een lichte beweging van haar hoofd zeide hem, dat hij goed had geraden. Daarna stonu zij lang stom en bewegingloos als een standbeeld, steeds maar langs hem heen in den grauwen nevel starend. Plotseling echter sloeg zij beide handen voor het gelaat en begon hevig te weenen. Ach, als ik u toch maar kon haten, snikte zij, uit het diepst van mijn hart kon haten I Waar om hebt u zich op mijn weg vertoond, omdat u toch maar alleen de bedoeling had, mij nameloos leed en ellende te berokkenen Haar geheele slanke gestalte beefde door overmatige opwin ding als door koorts aangegre pen. Radeloos stond Rudolf naast haar, want wat zou hij haar nu nog hebben kunnen zeggen, om haar te troosten 1 Zij verwachtte ook wel geen 1 troost meer van hem, want met steeds stijgende hartstocht stiet zij eenige onsamenhangende woorden met moeite uitU hebt mij bedrogen, toen u mij zeide, dat u altijd aan mij dacht, dat u er zoo ontzetfend naar ver langde mij weer te zien 1 (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1