Rechtszaken. Burgerlijke Stand, droevend, dat er telkens nog weder leveranciers zijn, die langs alle denkbare en ondenkbare kronkelwegen verwarring trach ten te stichten. Evenzeer is 't bedroevend, dat dezen blijkbaar immer nog landbouwers kunnen vinden, die zoodanige misleiden de aanbiedingen ondersteunen. Langs dezen weg meen ik daar om speciaal alle landbouwers zeil nog dringend te moeten verzoeken, dergelijke verwar rende aanbiedingen te helpen onderdrukken. Door de Zweedsche zaaigranen van Svalöf is in de laatsi e jaren een grooten ommekeer in den Nederlandschen graanbouw te weeggebracht; moge de daar mede samenhangende zaaigraan- handel worden beschermd tegen de vele knoeierijen, die nog steeds blijken te bestaan en mo gelijk te zijn. Gelukkig kan ik hieraan toe voegen, dat vermoedelijk door de nieuwe Wageningsche een heidsrichting en de daarmee samengaande actie vanwege vele Vereenigirigsbesturen tegen alle bedoelde onzuivere verkoop methodes de aanvraag naar ori gineel Svalöfzaad zelts nu reeds die van 1922 in totaal overtreft, Daartegenover spijt het mij evenwel in hooge mate, dat van dien beteren en medewerkenden invloed in Zeeland tot heden nog bedroevend weinig merk baar is. Zou dit indirect hieraan moe ten worden toegeschreven, dat bovengenoemde onzuivere im port-aanbiedingen hoofdzakelijk steeds in Zeeland hun oorsprong vonden De belangen van het Instituut Svalöt en van allen, die jaarlijks origineel Svalöfzaad betrekken, zijn alle voorgaande jaren op schrikbarende wijze dooi bovenomschieven onzuivere en misleidende methodes onder mijnd. Daarom bij dezen een speciaal beroep om steun aan het adres van iederen Zeeuw- schen landbouwer, om die ver warrende toestanden in den zaaigraanhandel eindelijk voor goed van de baan te krijgen. Ziet advertentie in dit nummer. Tegelijk met het bovenstaan de meen ik er nadrukkelijk op te moeten wijzen, dat ondanks het onlangs te Wageningen ge nomen besluit nog meerdere cor poraties en handelaren in hun advertenties en prijscouranten verzuimen den nabouwduur bij veredelde rassen te vermelden. Ik constateer hieruit, dat bij de meeste dier aanbiedingen meerendeels alles bestaat uit ou deren nabouw, en dat men be vreesd is, daarop weinig of geen aanvraag te krijgen, indien zulks zonder terughouding wordt me degedeeld. Inderdaad is deze vrees gegrond, omdat slechts weinig landbouwers van aanbie dingen, waarbij vermeld wordt: oudere nabouw, gebruik zullen maken. Des te meer blijkt hier uit evenwel, van welk een groot plichtsverzuim iedere verkoopei zich schuldig maakt, indien hij op dit punt zijn mededeelingen achterwege laat, of erger nog, verminkt of onjuist weergeeft, i Ondergeteekende zou graag om trent alle in die richting onvol ledige of onjuiste publicaties worden ingelicht. Blijkens een uitvoerig verslag in de bladen is door den Heer J. Heemstra, Rijkstuinbouwcon- sulent te Groningen, in een der gebieden, waar de zoozeer ge vreesde aardappelwratziekte in 1922 op onrustbarende wijze is opgetreden, een zeer interessan te en vooral waarschuwende le- zing gehouden over deze ziekte. Afgaande op het verslag, werd in verband daarmee een uitvoe rige beschouwing gegeven over verschillende aardappelsoorten nl: to. voor wratziekte zeer vat bare soorten 2o. zeer weinig vatbare soor ten 3o, absoluut onvatbare soorten. Ik zou haast vermoeden, dat de verslaggever bij het weer geven van verschillende soort namen, omtrent de wetenschap op grond van deskundige proe ven, zeer groote verwachtingen heeft, een der nieuwere aard appelen per abuis verzuimd iheeft aan te duiden, namelijk de „Triuinf'-aardappel van den ..kweeker Veerkamp. Waard ze aardappel door den heer Prof. Quanjer te Wageningen be schouwd wordt als een vermoe delijk voor wratziekte absoluut onvatbare soort, als een der zeer weinige rassen, die absoluut onvatbaar is gebleken voor vuur of kringerigheid, en op grond van deze en vele andere zeer gunstige eigenschappen door Z. Hooggeleerde wordt beschouwd als de vermoedelijke plaats vervangster van de Eigenhei mer, zoo lijkt het al zeer onwaarschijnlijk, dat de heer Heemstra de Triümf heelemaal ongenoemd zou hebben laten passeeren. In een der landbouwbladen werd dezer dagen bij een op wekking over zaaizaadontsmet ting een zeer duidelijke voor lichting over dit onderwerp verstrekt. Als voorbehoedmiddelen werden daarbij genoemd kopervitriool en Uspulun, en heelemaal niet rGermisan". In andere bladen bleek uit het verslag eener landbouw- vergadering, dat men bijv. tegen stropenziekte in gerst kopervitri ool als een evengoed werkend middel beschouwde als het nieu were middel Germisan". De eene zoowel als de andere publicatie heeft mij ten zeerste verbaasd, omdat alle deskun digen in den laatsten tijd als om strijd de bijzondere werking van „Germisan,; roemen, vooral te gen bovengenoemde ziekte in gerst, De Plantenziektenkundigen Dienst in Wageningen, zoowel als elke andere wetenschappe lijke inrichting op 't gebied van plantenziekten, beveelt het „Ger- misan" onomwonden aan als het beste bestrijdingsmiddel tegen strepenziekte, terwijl darentegen bij tal van deskundige proeven is gebleken, dat kopervitriool tegen die steeds meer gevreesde ziekte een betrekkelijk slecht af weermiddel is. Het is wel zeer bevreemdend dat tegen die vele deskundige adviezen in nog een landbouw- vergadering dergelijke onjuiste en wat erger is verwarring stichtende bewering kunnen wor den geuit. Breskens. Donderdagavond hield de Vereeniging tot gelde lijke uitkeering bij het vei lies van Varkens alhier haar jaar vergadering. Ruim zestig leden waren aanwezig. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 193 bedroeg, terwijl 246 varkens ter verzeke ring. waren ingeschreven. De rekening sloot met een nadeelig slot van ƒ72.66. Het maatschappelijk kapitaal bedroeg ƒ4648.97. De inleg voor nieuwe leden blijft bepaald op ƒ3, terwijl de uitkeering werd gesteld op 25 pCt. onder de marktwaarde, welke uitkeering op den 14en dag na het sterven zal plaats hebben. De termijn van aanneming van nieuwe leden werd gesteld op 31 Mei, in plaats van 30 April. De aftredende bestuursleden P. C. Roest en W. P. van de Plassche werden herkozen, zoo ook de keurmeester W. Morel. Een voorstel van D. de Visser om van wege de Vereeniging geen inentingen te doen geschie den, werd met 35 tegen 20 st. aangenomen. Schoondijke» Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie in dit noinmer, be treffende de te houden lezing van het Groene Kruis op a.s. Maandag alhier. Daar deze lezing zeer leeizaam en interes sant is, wekken wij de Schoon- dijkenaars op, deze te bezoeken. Ook de vrouwen mogen hier niet ontbreken. Wij brengen de besturen en werkende leden der Muziek verenigingen in herinnering, dat Zondag-middag te drie uur alhier een belangrijke ver gadering wordt gehouden van den Bond van Muziekvereni gingen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Aller opkomst is dringend gewenscht. Oostburg. In deze gemeente zijn een tweetal rekesten ter teekening lo. van eenige huis eigenaren tol het bepalen van maximumsnelheid voor vracht auto's 2o. van de R.K. Midden standers tegen marktconcurrentie. Retraiichement. Het doch tertje van P. N., dat over het kanaal in een zandkuil speelde, werd onder het zand bedolven. Met veel moeite kon haar broertje het kind, dat reeds bewusteloos was, er uit delven. Met geneeskundige hulp werd het kind tot bewustzijn terug gebracht. Sluis. Door een losschietende staaf van den motor op de steenfabriek werd J. B. van St. Anna ernstig aan den arm ge troffen. School- en Kerknieuws» Sluis Mej. M. C. Stofberg alhier staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan de school te Alphen aan den Rijn. Oostburg» De heer I. Maat alhier is aangewezen als tijdelijk onderwijzer te Vlissingen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 28 Jan 1923. Breskens v 978 u Geen dienst s n 1.30 u Zondagschool. n ÖVa u ds Eykman, van Antwerpen. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen Hoofdplaat v 9.30 ds Meloen. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Schoondijke v 9' 2 ds Scholte. Waterlandk. n 2 u ds Krul. IJzendijke v 9.30 ds Castelein. Evangelisatielokaal Oo9tburg. nm. 3 u ds Beukenhorst. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 ds Zwahler. Geref. Kerk Oostburg. Oostburg v 9.30 u Leeskerk. 9 n 27a Leeskerk. Aardenburg dienst Oostburg. Aardenburg v 10 u Lezen. n 672 u Lezen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 27 Jan. Zondag 28 Maandag 29 v Dinsdag 30 Volle Maan Febr. nam. 4.13. 8.27 9.41 10.49 11.43 8.51 10.05 11.13 12.07 Donderdag 1 Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van Vrijdag 26 Jan. De volgende zaken werden uitgesproken Oplichting: P. J., 23 j., kan toorbediende te '8 Gravenhage, gedetineerd te Middelburg, 1 jaar en 6 maanden gev. straf, met aftrek van het voorarrest. Mishandeling Th. d. C 34 j., arbeider te Aardenburg, 20 of 20 d. hecht. DAMMEN. Correspondentie aan J. C. le'Bleu. Oplossingstermijn Donderdag. No. 13. Auteur J. STAND Zw.: 10, 13,18, 20/23, 36. Wit 24,26, 29, 30, 32, 34, 37, 40/43. CADZAND. Huw.-Voltr. 16 Nov. Adriaan Verduijn, 28 jen Aaltje Cruson, 19 j-, jd. Geboorten. 20 Nov. Christina Pieternella, d. van L. Meeusen en M. E. van Oosten. 5 Dec. Francois, z. van P. de Putter en J. Dieleman. Leiteren en Kunst» OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gents Zondag 28 Januari, nam. 2.30 u. Eva, beroemd zangspel in 3 bedrijven, nam. 7-30 u. Zijn Gelukskind, Volksstuk in 3 bedtijven. Maandag 29 Januari, nam. 7.30 u. De Duivel in de vrouw. Dinsdag 30 Januari, nam. 7-30 u. St. Jansvuur, Tooneelspel in vier bedrijven. Donderdag 1 Februari, nam. 7-30 u. Eva. Dinsdag 6 Februari, 35-jarig TooneeljubiLum van H. Hesselinck, opvoering van Voerman Henschel, Drama in 5 bedrijven. Brugge, VLAAMSCHE SCHOUWBURG Zondag 28 Januari, nam. 7 u- De Lustige Professor, operette in 3 bedrijven. Maandag 29 Januari, nam. 8 u. De grond, spel over het boerenleven in 3 bedrijven, door de Gruyter's Vlaamsch Volkstooneel. Zondag 4 Febr. nam. 7 u. Willem Teil, historische drama in 5 bedrijven. Iiij^ezouden. Geachte Redactie, Het standpunt door den Heer Lako in zijn tweede schrijven ingenomen is eenigzins anders dan dat in zijn eerste. Ik zal hierover niet uitwijden omdat hij zilf, bij nadere beschouwing, dit zal willen beamen. Onbegrijpelijk vind ik dat hij meer waarde schijnt te hechten aan het oordeel van enkele ge meenteraden die een afwijkende houding aannamen, dan aan de opvatting van de groote meer derheid dier raden die steun ver leenden. Het plan Oostburg werd im mers gesteund door 14 van de 16 gemeenten. Dat de school niet voldoende bezocht zal worden is een op merking, die wij bij de stichting der hier bestaande ambacht school en rijks hoogere burger school, ook telkens en telkens van de tegenstanders vernamen. Het bleek natuurlijk een onge gronde vrees te zijn. Er is dus ook hier geen reden tot dergelijk pessimisme. Ja, maar zegt de heer Lako, de cursussen worden zoo slecht bezocht. Hij zal echter toegeven dat het bezoeken van cursussen veel grooter bezwaren meebrengt dan het volgen van dagscholen. Op cursussen toch heeft men in één dag stof te verwerken voor een heele week, of de lessen worden in de avonduren gege ven, wat mede een heel groot bezwaar is. Van groot belang is verder dat men bij een school een man heeft, die zich geheel aan de zaak kan wijden. Dat er meerdere oudere land bouwers zijn die niet genoeg voor onderwijs voelen is waar, maar dat mag toch voor de voorstan ders van het onderwijs, en daar behoort de heer Lako toe, geen reden zijn het de jongeren dan ook maar te onthouden. In trouwe, waar zouden wij dan heengaan? Neen het is dan juist dubbele plicht van de voor* standers om met kracht er voor te propageeren in het welbegre pen belang van de s reek. Met dank aan U, mijnheer de redacteur, Hoogachtend. A. I. LEENHOUTS. Geachte Redactie Hoewel van uwe kolommen veel wordt gevraagd, voor de kwestie van de Landbouwschool subsidie, hoop ik, dat U voor ondergeteekende ook nog een plaatsje wilt inruimen. Waar deze kwestie voor onze streek dermate belangrijk is, zal we' op uwe bekende gastvrij heid, geen vergeefsch beroep gedaan worden. Ik verheel niet, dat het wei geren van subsidie, door enkele gemeenten, ook mij eenigszins pijnlijk heeft getroffen Daaronder ook Zuidzande. Als oud Zuidzandenaar blijf ik altijd belangstellen in de besluiten van zijn Raad Ik verheel niet, dat ik verbaasd was over zijn wei gerend besluit, en ook over het tegenstemmen van den Heer Lako, ik las dit besluit in de bladen, maar na het toelichtend antwoord van den Heer Lako, in uw nummer van 17 dezer, had ik weer alle hoop maar na het lezen van het stuk van genoem den Heer in uw nummer van 24 dezer, schokte voor een oogen blik mijn vertrouwen, en heb ik me afgevraagd, is de Heer Lako nu een besliste tegenstander ge worden. De Heer Lako weet, dat wij voorstander van d^ze school zijn, we hebben dat al eens uitvoerig besproken, thans vraag ik een plaatsje in uw blad omdat ik het stuk van den Heer Lako niet zonder eenig tegenschrift kan laten. Allereerst kan ik niet accoord gaan met de bewering, dat vier gemeenten Sluis, Oostburg, Eede en Retranchment niets willen bij dragen. Oostburg heeft de subsidie af gestemd, maar dit is wegens verschil in het te verleenen be drag, en hebben we dus alle hoop, dat dit wel terecht komt. Eede als voorbeeld aanhalen is geen gelukkig voorbeeld, zoo ver mij bekend, steunt deze ge meente geen enkel algemeen Zeeuwsch Vlaamsch onderwijs- belang, het weigeren van subsidie schijnt daar traditie te zijn. Retranchement schijnt voor mildere beoordeelig in aanmer king te komen wegens zijn finan- cieelen toestand. Sluis hopen we ook niet verloren, en ook Zuid zande niet. Omtrent de kwestie algemeen gevoelde behoefte, daarover ver schillen we ook van meening. Waar het overgroote deel van de andere gemeenten toezegden, is dit ook wat lastig vol te houden dat de behoefte, dus het nut, niet wordt ingezien. Over het nut van de Cursus sen, daarvoor hebben wij beiden waardeering, wij beiden zijn oud leerling, en denken daaraan er kentelijk terug. Steller dezes is de eenige Oud leerling, die nog in het Bestuur van de O.L. Ver eeniging is gebleven tot heden, vanaf de oprichting, hij is in dit opzicht trouw blijven dienen; de Heer Lako heeft het Bestuur verlaten. Het Comité voor de stichting van een Landbouw school staat toch ook niet vijan dig tegenover de cursussen. Het Lager Landb.-onderwijs, het motief, dat aan de L. S. ten grondslag ligt, is directe aan passing aan de lagere school, het lager onderwijs, onderhouden uitbreiden, en de noodige ken nis op landbouwonderwijsgebied bijbrengen, kortom eene eenvou dige, degelijke algemeene ont wikkeling. De Heer Lako zal me moeten toestemmen, dat dit bij een cursus niet gaat, daar is het toch immers de be doeling in een zeker getal uren zuiver een bepaald of bepaalde onderwerpen te behandelen. Hoe vaak laat zich bij een cursus niet gevoelen, dat men de schoolbanken reeds te lang achter den rug heeft. Waarom de L. S. mijne sym pathie heeft, dat is, omdat ze m. i. de beste oplossing zal blij ken te zijn, om mede te wei ken, van onzen landbouwstand te ma ken, een goed ontwikkelden sta d die zijn eigen rechten en belan gen weet en kan verdedigen, en dit nie aan pleitl 6 orgers moet opdragen. De Heer Lako en on dergeteekende hebben op de laatste jaarvergadering van reeds genoemde Oud Leerlingen Ver eeniging, dit nog zoo warm ver dedigd, maar daar ook alsover- tuiging uitgesproken, dat hij daar toe over voldoende ontwikkeling diende te beschikken. Herhaalt zich met de L. S. niet wat de geschiedenis van Z. VI. immer heeft geleerd. Moet hier weer worden gewacht. Mag ik me de vraag veroorloven, is al les, wat zich hier op het*ierrein van den landbouw, tuinbouw vertoont, in zijn vereenigingsvorm en zijn ontwikkeling als zooda nig, ontstaan uit een algemeen geuite vraag, een algemeen ini- atief, van de landbouwers, trou wens, we kunnen het ook toe passen op ander onderwijsgebied dan tengevolge, van het iniaiief van enkelen, met durf, ruimen blik, niet opzien tegen moeite, vaak belangeloos, zoowel uit de oudere als de jongere generaties .Heeft Jiun werken en-streven aan de scherpste critiek blood- gestaan, vaak in den afbrekend- sten vorm, en heeft men later niet hun werk hulde moeten bren gen. De uitdrukkingen, Uiie de Heer van Oyen zich soms liet ontvallen, wanneer hem dikwijls, bij zijn streven hulp of mede werking werd onthouden, door den landbouwstand, wij achten ze te bekend, om hier htrhaald te worden. Wij zijn vol vertrouwen, dat ieder niet ons eens is, dat een goed ontwikkelde boerenstand, zich alleen en in alle opzichten zal kunnen helpen, en waarom zou nu juist dezen stand, zijn vakonderwijs ontbreken, een boer geen ontwikkeling behoeven. Dat daarom ieder in deze streek me- dehelpe, deze school er te krij gen. Laat degenen die de school wenschen, niet gedupeerd wor den, door hen die de school niet verlangen. Van jaren her, is vaak op de Regeering gescholden, dat ze Z. VI. vergat en ook zijn land bouw. Nu de regeering ons tege- moedkoming toont mag deze niet worden genegeerd. Zuinigheid is gebiedend noodzakelijk, maar geen verkeerde. Wij herhalen, wij blijven vol vertrouwen, ook op de medewerking van de+V' Heer Lako, dat de school te Schoondijke tot stand komt. Dat deze school mede zal werken bij zijn totstandkoming, zijn aandeel leveren zal, aan een goedontwik-kelden - niet arbeid- schuwen boerenstand is mijn vaste overtuiging. Geachte Re dactie, mijn dank voor uwe gast vrijheid. I. A. RISSEEUW JoiizN*. Oostburg, 25 Januari 1923. Geachte Heer Redacteur! Mag ik een plaatsje in Uw courant hebben inzake de tot standkoming der Landbouw school, bij voorbaat mijn dank. Ik had niet gedacht dat er zulke bezwaren aan deze instel" ling zouden zijn, dat enkele ge meenten een meening hadden om te moeten afbreken. Temeer daar deze streek een landbouw streek is en de welvaart daaraan nauw verband houdt, dat de instelling voor onze plattelands bewoners als een onmisbare fac tor zeker wel hier en daar ge voeld wordt. Even goed als hier een II. B. S. is voor algemeen ontwikkeling en een Ambachtsschool voor den middenstand, die toch ook door den boer in den vorm van ge meentebelasting gesteund wordt, meen ik is het geen ongemoti veerd verzoek om medewerking voor een eigen vakschool te krijgen. Gedachtig aan de woorden van wijlen den heer de Meijer, oud hoofd der Landbouwcursussen, die adviseerde: het eerste jaar voortgezet Lager Onderwijs door die vakken in het bedrijf noodig vast te leggen. En aan de woor den van onze algemeenen voor zitter der Z. L. M. in Hulst, op de algemeene vergadering ge sproken, dat het landbouw-boek- houden zoo noodig is. Niet om de wet te ontduiken, maar om te kunnen aantoonen de renta biliteit van zijn bedrijf tegenover de fiscus meen ik den heer Lako er aan te moeten herinneren in de gewone Landbouwcursussen niet alle noodige vakken te kun nen onderwijzen. Ik had niet gedacht, van hem

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2