Nieuws. ZAAILIJNZAAD J.Risseeuw-Salom| Gioede Bieskens, L F. Welling J, II, y, d, Hooft- Luteijn, MoMiensl Uit liet bezette gebied. Binnenland. Gemengd Nieuws Advertengën. Biedt zich mm Breskensclie Burgerwacht. ZITDAS Donderdag 15 Februari 1923 zitting zal houden bij den Heer J. A. VAN DER HOOFT, Mr. bakker te Groede, iederen Donderdagmorgen van 9-12 uur. Friesche Witbloem. Wed. I. C0L1J N, Groede Breskens. A. J. Cambier, Levertraan Emulsie, Schipper KOEST. schen hopen, dat Duitschland ten gevolge van de Ruhrbezet- ting uiteen zal vallen. Het is niet uitgesloten, dat dit £al ge beuren, maar niets kan de Duit8chers voorgoed gescheiden houden. Op het geschikte oogen- blik zullen zij zich onder gun stiger voorwaarden opnieuw ver eenigen. Niemand weet overigens wat er gebeuren zal, wanneer het Duitsche volk de volkomen vernietiging voor zich ziet. Of het zich naar links of naar rechts zal wenden, zal van vragen van persoonlijke leiding afhangen. Een communistisch Duitschland zou Europa vergiftigen. Zou een reactionair, wraak-eischend Duitschland veel beter zijn Lloyd George zegt ten slotte: Toen de Fransche troepen naar Essen opmarcheerden, begonnen zij een beweging van de meest verstrekkende en wellicht vree- selijkste gevolgen, die Europa sedert vele eeuwen heeft beleefd. En dat doen de lieden, die de wereld in 1918 de dwaasheid van het vredesverdrag van 1871 wil den bewijzen. Verkiezing Prov. Staten. In de Vrijdag te Goes ge houden vergadering van af gevaardigden der plaatselijke Kiesvereenigingen der Christe- lijk-IIistorische Unie in onze provincie, werd de ofiicieele candidatenlijst vastgesteld en besloten om in alle zes Staten- kringen met dezelfde lijst uit te komen. Deze lijst bevat 20 namen en werd samengesteld als volgt 1. Mr F. H. Lantsheer, te Middelburg, 2. II. J. van den Ouden, Ter Neuzen, 3. L. F. Hensel, Vlissingen, 4. Mr R. M. van Dusseldorp, Westkapelle, 5. A. D. F. van der Wart, Goes, 6. M. W. Koster, Axel, 7* dr. J. J. Wallien, Breskens, 8 G. Bolier, Bruinisse, ,9. C. J. Boo- gerd, Zierikzee, 10. C. de Jonge Cz., Ierseke, 11. W. de Ridder, Vlissingen, 12. W. L. Huson, Vlissingen, 13. D. B. de Koeijer Lz., Ierseke, 14. W. P. Calliber, Vlissingen, 15. dr W. J. Talsma, IJzendijke, 16. Iz. Cappon, Nieuwe Sluis, 17. A. de Feijter, Zaamslag, 18. Mr II. van der Beke Callenfels, Middelburg, 19 H. A. Enkelaar, Middelburg, 20 C. B. Koolhaas, Kruiningen. Rekening houdende met den uitslag der laatste Kamer-ver kiezingen werd de verwachting uitgesproken, dat het viertal zetels, die op 't oogenblik door de Chr. Historischen worden bezet, belangrijk zal worden uitgebreid. Solidariteit dor Poolsche arbeiders. Uit Herlijn wordt gemeld, dat in de zitting der bedrijfsraden te Recklinghausen zich ook de Poolsche arbeiders eensgezind aan de zijde hnnner Duitsche kameraden hebben geschaard. Machinegeweren voor de Stations opgesteld. De Franschen zijn er thans toe overgegaan om voor eenige stations aan de grens van het onbezette gebied machinegewe ren op te stellen, o.a. te Sinsen aan de lijn naar Munster. In verband daarmee weigerden de ambtenaren dienst te doen. Verbod van Duitsche bladen. De „Frankf. Z." verneemt uit Straatsburg, dat voor den tijd van drie maanden den verkoop en verspreiding in geheel Elzas- Lotharingen is verboden van de Saarbiücker Z,". de „Voss. Z." het „Berl. Tag.", „Ulk" en de „Frankf. Z.". Een protest der mijn werkersbonden. De „Külo, Ztg," meldt uit Kssen, dat de vier mijnwerkers bonden protesteeren tegen de willekeur der bezetting en het terugtrekken der troepen eischen. Twijfelachtig succes. In 1' rankrijk gaan hier en daar stemmen op, die twijfel uiten over het succes der Ruhrbezet- ting. Er worden plannen geop perd om het Ruhr- en Rijnge bied te isoleeren. Waarschijnlijk zullen er meer Fransche troepen naai de Ruhr worden gezonden. DE „ZEELAND". In de vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden, Vrijdag avond te Middelburg gehouden, kwam de heer Jeronimus op te gen de wijze, waarop de Minis ter van Waterstaat de vragen van den heer Dresselhuijs heeft beantwoord ten opzichte van de „Zeeland". Vooral protesteerde hij tegen de beantwoording van de derde vraag, waaruit zou moeten blijken, dat de „Zeeland" goed heeft gedaan den nacht dienst in een dagdienst te ver anderen. Spr. wees erop, dat de „Zeeland" zijn passagiers des nachts verloor doordat er geen goede treinen meer liepen. Had men al de treinen weggenomen dan was het verkeer heelemaal verloopen. De heer M. Laernoes zeide, dat de antwoorden van den Mi nister „soep" zijn; hij sprak er den heer Dresselhuijs reeds over, die verontwaardigd is en er ze ker op terng zal komen. De heer Van Niftrik verklaar de, dat ook van andere zijdet^gen deze wijze van doen zal worden opgekomen, maar meende, dat de Kamer een krachtig protest moet doen hooren Hiertoe werd zonder hoofde lijke stemming besloten. BEZOEK VAN DEN KONING VAN ZWEDEN. EenReuter-telegram uit Stock holm bericht dat begin Maart de koning van Zweden het bezoek dat Koningin Wilhelmina hem verleden jaar in zijn - residentie gebracht heeft zal beantwoorden. De koningin van Zweden zal, met het oog op haar gezond heidstoestand, haar gemaal niet vergezellen. dat niet zou worden ingegaan j op het schrijven van Gedepu teerden met vier tegen drie stem men aangenomen. Daarna werd voor een te bou wen perceel de rooilijn aange wezen. School* en Kerknieuws. St, Kruis, De heer S. A. Reijerse alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Hervormde School te Klundert. Hoogwatergetij Breskens. Breskens. Onder Voor zitterschap van den heer J. M. H. van de Sande, hield het Ziekenfonds alhier haar 28e Algemeene Vergadering, welke door een vijftigtal leden was bezocht. Uit het jaarverslag bleek, dat de inkomsten over 1922 bedragen 930.90 en de uitgaven ƒ749.75, zoodat er een goed slot was van 181.15. Het maatschap pelijk kapitaal bedroeg op 1 Januari 1923 2147-76. Besloten werd de contributie onveranderd te laten, zijnde 40 weken a 15 cent en de eerste 12 weken vrij van betalen. De uitkeering bleef ook bepaald op 1 per werkdag. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren P. C. Roest, Iz. de Koker, J. Brocké, D. A. Crince en J. A. Smoor en in de vacature C. van Leeuwe, de heer J. Frelier, met bijna algemeene stemmen. Na afloop der vergadering werden een paar nieuwe leden aangenomen. Groede. Met ingang van 1 Febr. a.s. is benoemd tot Majoor der Rijksveldwacht alhier de heer S. Halma, thans Briga dier te Zierikzee. Zuidzande. Onder voor zitterschap van den Burgemees ter kwam de Raad dezer gemeen te Donderdag j.l. in voltallige vergadering bijeen, hoofdzakelijk ter bespreking van de bekende circulaire van Gedeputeerden, betreffende de jaarwedderege- ling van de Burgemeesters. Na uitvoerige beschouwing, waaraan meerdere leden deel namen, waarbij de heer P. Lu- teijn-Vermeulen, als zijn meening uitsprak, dat het noodig is, ter voorkoming van het kweeken van een revolutionairen geest, met deze salarisvermindering te beginnen bij de Burgemeesters van grootere gemeenten, daarna bij die der kleinere, eerst bij den, conter-boer, daarna bij de arbeiders, werd het voorstel van dezen heer, er op neerkomende DAGEN. vm. nam Woensdag 24 Jan. 5.30 5.34 Donderdag25 0.18 0 42 Vrijdag 20 7.15 7.39 Eerste Kwartier Donderdag 25 Jan. vm. 4.19. 1> A M E IV. Correspondentie aan J. C. Ie Bleu. Oplossingstermijn Donderdag. No. 12. Auteur J. STAND Zw.: 2, 7, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 30, 37. Wit: 11, 25, 26, 28, 32, 33, 34, 38, 39, 41, 44. Opl.: no. 11. Wit: 28-22,2: 17: 39, 36 31, 31 27, 29-24, 48-43, 30-24, 35 4. Goede opl. ontvangen van de heerenW. Luteijn Jr. en J. Droog te Breskens, A. Kotvis te Zuidzande. Iiig-exoiiden. De Landbouwschool-subsidie. Geachte Redactie, Naar aanleiding der beschou wing van den heer Leenhouts, betredende genoemd onderwerp, zij het ons vergund het volgende in het licht te stellen Vóór alles dient deze vraag categorisch beantwoord Heeft een eventueel in ons district te stichten landbouwschool vol doende levenskans, dat onvoor waardelijke subsidieering te ver antwoorden is Wij meenen van niet, en wel om deze redenen. Een onvoorwaardelijke sub- sidieering is slechts dan te verantwoorden, wanneer de on misbaarheid van dergelijkeschool a'gemeen gevoeld wordt, waar door hare le ensvoorwaarden a. h. w. zijn gewaarborgd. Waar echter gemeenten als Eede, Oostburg, Sluis, en, naar men ons mededeelde, ook Retran- chement niets willen bijdragen, daar moet dit wel tot voor zichtigheid dringen ten opzichte van de gevoeld wordende on misbaarheid, aan welke laatste de levensvatbaarheid der te stichten landbouwschool onver brekelijk vastzit. Hier komt nog bij, dat uit ons 16 gemeenten tellend district,voor de loopenden landbouwwintercursus, slechts zeven leerlingen zijn ingeschre ven, dat is op de twee gemeen ten nog niet één leerling, terwijl een cursus in rundveekennis, door gebrek aan leerlingen, heelemaal niet kon doorgaan Nu kan men zeggen, dat dergelijke toestanden juist wijzen op de noodzakelijkheid tot stichting eener landbouwschool, en dan stemmen wij dit in zoo ver toe, dat het te betreuren is, dat niet meerderen blijk geven voldoende te voelen voor land bouwonderwijs, maar in trouwe wat nut sticht een landbouw school, wanneer daarin reen leerlingen komen Konden wij nu maar, met eenige waarschijn lijkheid, op een grooter aantal leerlingen hopen, doch daar lijkt het niet naar, gezien de passivi teit van meerdere gemeenten, waarvan de raadsleden toch voldoende het landbouwelement vertegenwoordigen. En hier wringt de schoen de landbou wers zelf voelen o. i. de onmis baarheid niet zóó, dat onvoor waardelijke subsidieering te verantwoorden is. Het door den heer Leenhouts voorgestelde rekensommetje brengt ons dan ook geen stap nader tot een meerdere bestaans zekerheid der eventueel te stich ten school, daar, ook met mede werking van alle gemeenten, voor de te stichten landbouw school geen gunstig perspectief is verzekerd, gezien de bedroe vend weinige animo voor onze landbouw-wintercu sussen. Geen dikke woorden, alleen overtuigende bewijzen voor de levensvatbaarheid der te stich ten school, zullen ons standpunt kunnen wijzigen. Met dank voor de plaaising. Hoogachtend, A. J. LAKO. Leiieren en Kunst* OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Genl: Donderdag 25 Januari, nam. 7 30 u. St. Jansvuur. FRANSCHE SCHOUWBURG TE BRUGGE: Vendredi 26 Janvier a 8.30 h. La dame aux camélias, pière et 5 actes. SPOORWEG- DÉRAILLEMENT Zaterdagmorgen derailleerde de personentrein, die te 6.36 uur uit Roermond vertrekt tusschen Swalmen en Reuver. Er zijn geen persoonlijke ongelukken. Het ver keer is geheel gestremd. OP ROOF UIT, Vrijdagnacht werd bij den boer Korteweg, te Fijnaart (Noord- Brabant) gebeld en op de vraag, wie daar was, werd door twee personen geantwoord: „Mare chaussee". De boer opende de deur, doch zag tot z'n schrik, dat niet marechaussée's, doch 2 gemas kerde mannen met een revolver voor hem stonden. Op de vraag om f 1000 of zijn leven, antwoirdde de boer, dat hij even het geld zou gaan halen, doch sloeg en passant de deur voor de neus der bandieten dicht. Direct belde de boer z'n knecht op, wiens woning door een huis telefoon met die van hemzelf is verbonden. De knecht kwam terstond met een jachtgeweer. De bandieten sloegen uit vrees hiervoor op de vlucht. Ze gingen naar een andere boerderij, waar ze hetzelfde spelletje wilden uithalen, doch de deur bleef voor hen gesloten. De boer en z'n vrcuw waren uit. Alleen de dienstbode was thuis. Deze schoof het raam op en vroeg, wie daar waren. Tot antwoord lieten zich de schurken voor het raam zien, waarna de dienstbode terugtrad in de kamer, een jachtgeweer nam en dit op de bandieten aan legde. Toen zonk hun zeker de moed heelemaal in de schoenen, want ze gingen onmiddelijk aan den haal, zonder zich nog te laten zien. De politie doet ijverig onder zoek. EEN AANVARING OP DE SCHELDE BIJ ANTWERPEN Ter hoogte van Austruweel heeft Zaterdagavond kwart voor acht een aanvaring plaats gehad tusschen 't stoomschip „Nautilus" dat op weg was naar Londen, en het stoomschip „Australia"* De „Nautilus" werd geraakt ter hoogte van de machinekamer en zonk bijna onmiddelijk. De loods en zeventien man raakten te water. Veertien hunner wisten zich te redden of werden op het droge geholpen. De vier overigen worden nog vermist. BEETGENOMEN. Bij de wed. v. S. te Wasse- naar vervoegde zich dezei dagen als heer gekleed persoon die voorgaf door goede kennissen gezonden te zijn en met de be doeling om trouwplannen te be- ramen. Hij noemde zich H., gaf j voor te wonen in Loosduinen en daar een flinke boerderij te exploiteeren. De man viel bij de Wed. van S zoo in den geest, dat zij hem, toen hij vertrekken wilde en hij mededeelde, geen geld bij zich te hebben om on- j derweg een en ander aan te schaf fen, een briefje van f 100, dat 1 gereed lag voor betaling van pacht, ter leen verstrekte. Na enkele dagen tevergeefs op den a.s echtgenoot te heb ben gewacht, begon de weduwe te ervaren, dat zij leelijk beet genomen was In Loosduinen was geen land bouwer met name W. bekend. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Doordat een 62.jarige vrouw te Rotterdam met hare kleeren te dicht bij een lampje kwam, vlogen deze in brand. Door den Geneeskundigen Dienst, die spoe dig ter plaatse was, werden de vlammen gedoofd, doch de da me had reeds zulke ernstige brandwonden bekomen, dat zij in het ziekenhuis, waarheen zij vervoerd werd, overleed. FABRIEKSBRAND TE EINDHOVEN. Zaterdagavond omstreeks elf uur werd brand ontdekt in de kapitale sigarenfabriek der firma G. H. de Jongh en Co. te Eind hovenWoensel. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur aan alle zijden aan. De tegenover de fabriek liggende voormalige barakken der geïn terneerden werden onafgebroken nat gehouden, daar een onop houdelijk vonkenregen over de geasphalteerde daken streek. De groote fabriek, die van jongen datum is en waaraan nog steeds was bijgebouwd, kon niet meer gered worden. Tot diep in den nacht woed de de vlammenzee voort en deed een stuk van den torens- gewijs gebouwden rechtervleu gel instorten. Het kantoor bleef behouden verder is de fabriek uitgebrand. Groote partijen si garen en tabak en de inventaris gingen verloren. Alles is op beurspolis ver- zekerd De oorzaak van den j brand is onbekend. EEN SCHEEPSRAMP. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het 134 ton metende vrachtschip „Farnden", dat se dert vele jaren tusschen Cristiana en Drammen voor, in een storm omgeslagen en onmiddelijk ge- zonken. Van de bemanning van negen koppen verdronken er zeven. Het schip was op weg naar Drammen. 60.000 DUITSCHE DIENST- MEISJES IN HOLLAND! Het Berliner Tageblatt schrijft, dat op het oogenblik in tal van kleine plaatsen in Pommeren bureautjes worden opgericht, die hun bemiddeling aan huisper soneel verleenen om in de Eu- ropeesche landen met hooge j valuta een betrekking te vinden. De ondernemers van deze bure- aux maken goede zaken. Voor al bij het vrouwelijk personeel is de trek naar de landen met hooge valuta zeer sterk. Zoowel dienstboden als winkeljuffrouwen overstelpen de plaatsingsbureaux met aanvragen om een betrek king en bij hem is vooral Neder land het Dorado, waarnaar zij reikhalzend uitzien. Deze trek naar het buitenland heeft een omvang aangenomen, gelijk vroeger werd waargeno men naar Amerika. De „Deutsche Evangelische Bahnhofmission" heeft thans tot de regeering het verzoek ge richt, aan dezen uittocht van vrouwelijk pertoneel paal en perk te willen stellen. Volgens schatting van deze vereeniging bevinden zich op het oogenblik van 50.000 tot 60.000 Duitsche dienstmeisjesin Nederland Daarvan bevinden zich circa j 6000 te Amsterdam, 6000 te Rot terdam en 4000 te 's Gravenhage. Hartelijk dank aan allen voor de vele en hartelijke bewijzen vai belang stelling op mijn GOlte geboorte dag ontvangen. S. M. DE MïSIER, Ondervi jzeres. Nif.uwk Fluis, IS Jaitï 1923. De ondergetekende be richt hiermede dat hij is aangesteld als Agent voor de Firma Wed J. C. MASSEE ZOON, Goes. Handel in Landbouwwerktuigen. voor het repareert) van Sclieeps- en Landinotoren, Stoommachines, Keteiappen- dages en andere werktuigen. Aanbevelend, Algemeene Vergadering in de Wilhelmina Bewaarschool, des avonds 6 uur op Voens» dag 24 Januari* HET BESTUUR. De Ontvanger-Griffier van het Waterschap „GROEDE EN BAANST" maakt hiermede be kend, dat hij vanaf Boodschappen voor «Jen heer I. A. RLSSEEUW Jouz, Bankier te Oostburg, zullen aldaar ook gaarne in ontvangst worden ge nomen. J. Pu CIJSOUW, Ontvanger-Griffier TE BEKOMEN: echt Russischza.d met Certificaat en Aanbevelend, IJzendijke. J. OOSTERLING. OPNIEUW VOORRADIG: Waschkuipen, Spekkuipen, Koelvaten, Botervormen. Boterstempels Vlechtdraad, Waschketels enz. Aanbevelend, In lossing tot Woensdag a f21,per 1000 K.G. Aanbevelend, Bij ondergeteekende verkrijg baar van Brocades en Stheeman. Minzaam aanbevelend, Breskens—Rotterdam—Dordrechi Vertrek van: Breskens Zaterdagnam. 5 uur Rotterdam: Donderdag 12 uin Dordrecht: Vrijdag 12 uur. Telefoon Nummers 40 en 41,

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2