tssli Nieuws. Binnenland. De Geschiedenis van de familie Brakman. Rechtszaken. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws GEDENKBOEK 1923. De Firma Holkema Waren- dor£ te Amsterdam zal, ter ge legenheid van de herdenking van het 23-jarig rigeeringsjubileum van H. M. de Koningin, een ge denkboek uitgeven. De redactie van dit Gedenk boek heeft prof. 11. Brugmans op zich genomen, terwijl de heer C. A. I-ion Cachet de typografi sche uitvoering van het werk zal controleeren. Als medewerkers hebben zich o.a. reeds verbonden de volgende Nederlanders: Prof. Joh. W. Pont, generaal WT. de Meester, Staatsraad J. J. Rambonnet, C. K. Elout, prof M. W-. F. Treub, dr. F. E. Posthuma, dr. H. G. van Wijn gaarden. prof. J. D. van der Waals jr., prol', l'h. Kohnstainin, prol, D- G. Stibbe, mr. A. C. Josephus Jitta, mej. mr. E. C. van Dorp, J. F. L. de Balbian Ver6ter. J. D. Santilhano, prof. J. Prinsen j. Lzn.. Willem Kloos, dr. J. L. Walch, S. van JVlille- gen, prof. II. W. Martin, 11. J. M. Walenkamp Czn., mevr. Ch. Boissevain Pijnappel, H. Ch. G. J. van der Mandere, G. A. Pos, Leo Lauer, e.a. Het werk zal in vier stukken verschijnen, te weten drie stuk ken vóór de leesten en het vier de stuk hetwelk een beschrij ving der feestelijkheden zal be vatten en onder leiding van den heer 11. Ch. G. L. van der Man dere zal verschijnen direct na de feestelijkheden. Het gedenkboek wordt opge dragen aan II. M. de Koningin terwijl een opgave d»r feestcom missies en een naamlijst der 1n- teekenaren het werk zal vol tooien. Vele illustraties in kleuren en zwartdruk zullen het boek ver luchten, zoodat dit werk een waardig aandenken zal worden aan het zilveren regeeringsjubi- leuin van II. M. de Koningin. Breskens. De loop der bevolking was in 1922 als volgt: Op 31 Dec. 1921 bestond zij uit 2481 zielen. Zij vermeerderde door ge boorten met 54 en door vestiging .met 141, samen 195, totaal 267<> zielen. Zij verminderde door over lijden met 21 en door vertrek met 211, samen 232. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1922 uit 2444 in woners en verminderde alzoo met 3/. Er werden 21 huwelijken ge sloten, 1 echtscheiding. Oostburg. Woensdag 10 Januari hoopt de heer Joz. Smoor alhier, den dag te her denken, dat hij vóór 35 jaar in dienst trad als Kantonnier op den Rijksweg Oostburg-Draaibrug. Op de hotstede van den landbouwer Vermue te Schoon- dijke deed zich een zeer ernstig ongeval voor. De werkman C. A. M. de 1'. alhier kwam Maan dagmorgen met de rechterhand bekneld in een dorschmachine, met het noodlottig gevolg, dat nog deuzelfden namiddag dat lichaamsdeel in het St. Antho- nius-gesticht alhier werd geam puteerd. Oostburg. De loop der be volking bestond op 31 Decem ber 1921 uit 1214 m. en 1343 vr., totaal 255/ zielen. Zij vermeerderde door vesti ging met 122 m. en 100 vr., samen 222 zielen, en door ge boorte met 24 m. en 19 vr., samen 43, totaal 265. Zij verminderde door vertrek met 98 m. en 87 vr. samen 185 en door overlijden 25 m. en 17 vr. samen 42, totaal 227. Totale vermeerdering 23 m. en 15 vr-, samen 38. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1922 uit 1237 m. en 1358 vr. of totaal 2595 zielen. Er werden 29 huwelijken gesloten, het aantal lévenlooze geboorten bedroeg 4. IJzendijke. De vorige week is de conducteur S. alhier in dienst van de Z.-Vlaamsche Tram Mij naar Middelburg over gebracht in verband met oneer lijke en minder eerbare feiten, gepleegd in den tram op het traject Sas van Gent-Philippifie. Zuidzande. Onder voor zitterschap van den Burgemeester kwam de Raad dezer gemeente Zaterdagmiddag jl. in voltallige zitting bijeen. Onder de ingekomen stukken, die werden medegedeeld, be hoorde ook de bekende circu laire van Ged. Staten dezer provincie, betredende de jaar- wedde-regeling van de Burge meesters. De Raad ging accoord met het voorstel van Gededuputeer- den, om met ingang van 1 Jan. 1924 op de jaarwedde van den Rurgenièéster de aangegeven korting van 15 pCt. toe te passen. Vervolgens kwam aan de orde het verzoek van de „Vereeni- ging tot bevordering van het landbouwonderwijs voor Z.-Vl. Westelijk Deel, gevestigd te Oostburg", om subsidie in den aankoop en inrichting tot land bouwschool van een perceel te Schoondijke (de vroegere wo ning van Notaris de Smidt aldaar.) Niettegenstaande de Raad voor de oprichting van een landbouwschool destijds circa f1800 toestond, niettegenstaande ook het krachtig pleidooi van den heer P. J. de Vlieger tot inwilliging van het verzoek, dat nu zoo ongeveer de helft be droeg van het destijds toegestane bedrag werd de aanvrage om subsidie met vier tegen drie stemmen verworpen. (Tegen de HU.J. Ph. Salome, P. Luteijn- Vermeulen, A. J. Lako en M. de Witte voor de I1H.J. Ris- seeuw-de Hullu, I. Luteijn-Bou- wens en P. J. de Vlieger). Ten aanzien der verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten besloot de Raad accoord te gaan met de regeling dien aangaande getroffen met het burgergasthuis te Aardenburg, onder conditie evenwel, dat ook de overige gemeenten van W.Z VI. met deze regeling zouden mede gaan. „Met eerbied zij he/dacht, uit [wie wij zijn gesproten En 't ouderlijke bloed, blijv' (kenbaar in de loten". Zoo luidt de Ledeboeriaan- sche ontboezeming op 't wijdings blad van. bovenstaand grootsch werk, door J, A. Brakman te 's Gravenhage en gedrukt ter Electrische Drukkerij „Cadsan- dria" te Breskens. Een kwarto uitgave van 186 bladzijden en tal van groote uitslaande tabellen. Een arbeid van een tiental jaren, waarin de samensteller de ge schiedenis van zijn geslacht beschrijft en van de aangehuwde families de geslachtslijsten van de vermaagschapping af tot op den huidigen dag heeft uit gewerkt. Wie in Zeeuwsch-Vlaanderen kent niet de familie Brakman. Interessant is het te lezen, hoe deze samensteller alles heeft uitgevorscht om deze stamboom uit te werken. In zijn inleiding zegt de samen steller o.a.Wie meenen mocht, dat deze Geschiedenis er eene is van mannen, die schitterende daden hebben verricht, groot in deugden (en ondeugden), of van mannen, die een belang rijken invloed op hunne omge ving hebben uitgoetend, vergist zich. Wat hier volgt is slechts de geschiedenis van eenvoudige menschen, die bescheiden heb ben geleefd, en met grooten ijver hebben gewerkt voor hun gezin, doch daardoor, ai is het op kleine schaal, nuttig voor de maatschappij zijn geweest en die dus niet tevergeefs hebben geleefd. Zij hebben geleefd. Zij hebben zich niet op den voor grond geplaatst en vooraanzit- ting gezocht en hebben zelden openbare ambten bekleed, waar naar zij geen verlangen hadden. Nog ten huidigen dage zijn bij vele leden der familie deze karaktertrekken aanwezig, want zij hebben nog hun vrijheid lief." De genealogie vangt aan met Wibrecht Brakman te Antwer pen circa 1540 gevestigd, die in 1595 schriftelijk consent ver leende tot het huwelijk van zijn zoon Hans met Rebecca Veke- mans eu op 21 Juli 1596 per soonlijk getuige was bij den doop van zijn kleinkind Janneke Brakman in de Nieuwe Kerk te Middelburg. De zoon Mans, geb. te Antwerpen circa 1570, legde op 20 Juni 1595 den eed als poorter te Middelburg af en was toenmaals koopman in vette waren. In 1652 trok de familie naar Cadzand, waar enkele leden bleven. Een ander deel zette zich neder te Nieuwvliet en in 1/09 te Groede, waar thans nog énkele leden wonen. Vandaar verspreidden zij zich in de negen tiende eeuw over velschillende plaatsen. Voorts bevat het werk een historische beschrijving over Wulpen en Wulpenpolder. Het werk, dat er zeer net uitziet, is voor de familie- of aanverwante leden van onschat bare waarde. Leiteren en Kunst* OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent: Donderdag 11 Januari nm. 7.30: Eva, beroemd zangsp. in 3 bedr. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van Vrijdag 5 Jan. lieden werden de volgende zaken behandeld E. J., 21 j., vlasbewerker te Retranchement, thans gedeti neerd te Middelburg, werd be klaagd dat zij op 29 November 1922 te Oost- en West-Souburg een rijwiel hetft weggenomen. Eisch 2 jaar gev. straf. F. J. V., 27 j., zonder beroep, te Hoofdplaat, werd beklaagd dat zij op 27 Nov. j.l. te Hoofd plaat B. J. M. T. tegen zijn borst heeft gestooten. Eisch f 20 of 20 d. hecht. W. C. M., 21 j., schippers knecht Hoofdplaat, werd ten laste gelegd, dat hij op 25 Nov. 1922 C. W. gewelddadig heeft geschopt en met appels tegen zijn rug heeft gegooid. Eisch 15 of 15 d. hecht. J. C. L., 23 jarbeider te Aardenburg, werd beklaagd dat hij op 26 November 1922 te Aardenburg heeft mishandeld door hem met een spade tegen zijn gezicht te slaan. Eisch £20 of 20 d. hecht. Hoog watergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 10 Jan. Donderdag 11 Vrijdag 12 6.11 7.14 8.32 6.35 7 38 8.56 L. Kw. Woensdag 10 Jan. vm. 1.14. Licht op «oor Rijwielen enz. Woensdag 10 Jan. 4.39 nam. Donderdag 11 4.41 Vrijdag 12 4.42 SCHOONDIJKE. Geboorten. 5 Dec. Levin a Neeltje, d. van C. J. den Hol lander en J. C. Zonnevijlle. 16, Johannes, z. van J. de Feijler en J. van Hoeve. 18, Pieter Abraham, z. van A. C. Rookus en j. S. D'Hont. 26, Abraham, z. van J. Neufeglise en W. Luci- eer. 30, Elizabeth Katharina, d. van F. J. Huigh en C. E. v. der Meulen, EEN LIEFDESDRAMA. In de gemeente Brunssum, nabij den Heksenberg in Lim burg, heeft een 18-jarige jongen zijn meisje van het leven beroofd en daarna zelfmoord gepleegd. Het geval heeft zich als volgt toegedragen Een 2l-jarige onderwijzeres, te Amsterdam woonachtig en daar op een der scholen werk zaam, was met de Kerstvacantie op bezoek bij haar broer in Brunssum. Deze laatste was gehuwd met een Duitsche we duwe, die een zoon had van 18 jaren, P. genaamd. Tusschen de onderwijzeres en dien jongen was een liefdesbetrekking ont staan, die door de ouders niet goedgekeurd werd. Het meisje zou Donderdagmiddag weder naar Amsterdam vertrekken. Haar broer die in Heerlen werkzaam is, zou daar afscheid van haar nemen. De broer zag echter zijn zuster niet aan den trein en begal zich, denkende dat zij te laat was gekomen, naar Brunssum, waar hij, een. door het meisje geschreven brief vond, waarin zij meedeelde, dat zij in deze wereld toch niet gelukkig kon worden en daarom afscheid van allen nam. Uitvoe rig had zij in den brief geschre ven wat inet haar bezittingen gebeuren moest. Ook de jon gen had eenige regels geschre ven, waarin hij te kennen gaf, eveneens te willen sterven daar hij te veel van het meisje hield. Onmiddellijk werd de politie te Brunssum gewaarschuwd, die aanvankelijk vermoedde, slechts met een kwajongensstreek te doen te hebben, maar toch voor alle zekerheid de omgeving af zocht. Zaterdagmiddag ontdek te de - broer, die al zoekende nabij den Heksenberg gekomen i was het lijk van zijn zuster en dat daarnaast van zijn stiefzoon. Onmiddellijk werd de politie van een en ander in kennis gesteld, die zich daarop dadelijk naar de plaats van den moord begaf. Het meisje bleek met 'n revolver schot in het linkeroor gedood te zijn door den jongen, die ver volgens en eveneens met een schot in het oor zich zelf van het leven beroofd had. Vooraf had hij nog de haren van het meisje over het oor gedaan en een portret met de woorden „voor mijne ouders" te voor schijn gehaald. Beiden moeten, zooals uit de ligging der lijken valt op te maken, onmiddellijk dood geweest zijn. Het uraraa moet zich onge veer 24 uur hebben afgespeeld. Door de justitie wordt een onderzoek ingesteld. EEN HANDIGE OPLICHSTER Bij de Arnhemsche politie wertl in den loop der vorige maand eenige malen aangifte gedaan door winkeliers, dat zij waren opgelicht voorbedragen aan geld door een hun onbekend meisje. Ilet is de Arnhemsche politie thans gelukt haar op het spoor te komen. De oplichster is een meisje van 19 jaar, uit Huissen afkomstig die daar als dienstbode in be trekking was. Ze ging als volgt te werk Wanneer zij in de stad iemand, waarvan ze wist, dat hij te Huis sen woonde, een winkel zag binnengaan, onthield zij dit adres van den winkel en vereerde den winkelier eenigen tijd later met een bezoek, vertelde dan, dat zij de dienstbode was van die en die uit Huissen, dat zij voor haar patroon verschillende bood schappen in de stad moest doen, maar nu vergeten had geld mee te nemen En daarop volgde het verzoek haar een 40 te leenen, waaraan meestal door den winkelier werd voldaan. Maar het geld zag men nooit terug. N, Arnh. Ct. DOODELIJK ONGELUK Zaterdagnamiddag is de 17-jarige F. Scholl, bij het rangeeren aan de cokeslabriek te Maastricht, tusschen twee wagens doodge drukt. GEVAARLIJK GOEDJE. Zondagavond, terwijl de kin deren van den schoenmaker Hof huis te Zwolle alleen thuis waren heeft het vierjarig dochtertje een deel van een pakje zeeppoeder opgegeten. Toen de ouders thuis kwamen leed het kind aan hevige benauwdheden, liet werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar MOORDAANSLAG TE GEERVLIET. Te Geervliet is een moord aanslag gepleegd op den land bouwer A. Piek, aldaar. Als gewoonlijk begaf deze zich des avonds 8 uur naar zijn woning, ongeveer 20 minuten gaans buiten de gemeente. Hij ging ais altijd een binnenweg door, door een aan hem toebe- hoorende weide. Toen hij de plank, welke over een sloot ge legd was, over ging, kwam hem iemand achter op, die op zijn „Goedenavond" geen antwoord gaf, maar zich op hem wierp en hem een klap in het gezicht gaf, waarschijnlijk met een boks beugel. Piek viel op den grond. Toen hij om hulp riep, werd hij door zijn aanvaller op het gezicht getrapt. Daarna boog de aanvaller zich over Piek heen en trachte een zijden das om diens hals te bin den, waarschijnlijk om hem te worgen. Met inspanning van alle krach ten gelukte het Piek, dit te be letten. Zijn aanvaller wierp P. daar op in de sloot, die echter maar weinig water bevatte, zoodat ge vaar voor verdrinken was bui tengesloten Op de woorden van Piek „Man, wat heb ik je mis daan", liet de aanrander los en zeide: Hou je smen ver dween. P. kon zich nog naar huis be geven, waarna de dokter ont boden werd, terwijl tevens de politie op de hoogte werd gesteld. Men vermoedt hier te doen te hebben met wraak, daar van roofzucht niets is gebleken. In verband met een en ander is aangehouden zekere 11., die echter ontkent, zelfs ter plaatse van den moordaanslag geweest te zijn. Wel is hij met P. gecon fronteerd, doch deze herkende hem niet. De toestand van P. is redelijk. FAMILIEDRAMA. Een 33 jarige vrouw is te 's Gravenhage in een vlaag van waanzin met haar twee kinderen te water gesprongen en verdron ken. Zij had vaak huiselijke twist, doordat haar man, die goed ver diende, het geld grootendeels verbraste. De buren hadden allen medelijden met de vrouw, die van nature erg zenuwachtig was. Nadat de man eenige nachten was weggebleven, kwam hij vrij dagavond om tien uur even thuis trok zijn goede kleeren aan en vertrok weder. Dit alles heeft de vrouw in een hoogst overspan nen toestand gebracht en blijk baar in een vlaag van waanzin is' zij 's nachts oin vier van haar bed opgestaan, heeft haar beide kinderen gegrepen eu is luid gillend in haar nachtkleeren de straat opgevlucht, in de richting van den Zuid-Buitensingel. Een der buren heeft zich daarop spoe dig aangekleed en is de vrouw op de fiets nagereden, zonder haar echter te kunnen vinden. Bij het dreggen werd eerst het lijk der kinderen, en daarna dat van de moeder opgehaald. BRUTALE GASTEN. Men verkeert in hetGeldersche grensgebied in toenemende on rust over het meer dan brutale optreden van Duitsche landloo- pers, marskramers of verkapte kooplieden. Diefstallen zijn na melijk aan de orde van den dag. Terwijl b.v. in verschillende om liggende dorpen schier eiken dag Duitschers de huizen afloopen om onderstand of reisgeld, dat zij onder allerhande voorwend sels weten los te kloppen, nemen zij enpassant mede wat van hun gading is. Een paar feiten. De winkelier Franken te Gendrin- gen trof 's avonds een Duitscher in zijn winkel, die zich ouder de toonbank had verstopt. Hij werd aan de politie overgeleverd. Een andere Duitscher ontvieemdde uit de gang van den heer van Dieien aldaar een spinteruieuwe overjas, die hij' even later bij

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 2