ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Landbouw-Bezuiniging. Onschuldig veroordeeld. legen de werkloosheid. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK ™>oon breskens p°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Woensdag 10 Januari 1923 Nummer 279j Met de verschillende bezuini gingen in de Staatsuitgaven, welke in verband met de tegen woordige toestanden noodzake lijk zijn, diene men evenwel, wat betreft den landbouw, met deze bezuiniging rekening te houden, daar een bezuiniging zich in dit geval tegen zich zelve zou kunnen keeren, terwijl daarentegen de bevordering eener meer rationeele bodem cultuur, opvoering der bodem productie dus, een krachtig tegenwicht zal zijn van de al gemeene malaise. Het Koninklijk Nederlandsche Landbouw-comité heeft aan den Voorzitter van Landbouw a. i. een adres toegezonden, hetwelk deze meening verkondigd. Wij ontleenen daaraan het volgende „Hoewel ons Comité de mee ning is toegedaan, dat men zich bij het streven naar bezuiniging in het algemeen zal moeten neer- leggen, wenscht het toch met grooten nadruk te waarschuwen tegen zoodanige beperking van de Staatsuitgaven voor den land bouw dat daardoor maatregelen welke eene meer rationeele uit oefening van de bodemcultuur bevorderen, achterwege blijven. Door het achterwege laten toch van die maatregelen zullen niet alleen de belangen van den land en tuinbouw, maar ook die van de geheele samenleving worden geschaad. In de jaren voorafgaande aan den oorlog, vormden ver schillende landbouwproducten een hoogst belangrijk gedeelte van onzen uitvoer en door de uitvoerwaarde dier producten was het mogelijk hier te lande aanzienlijke hoeveelheden brood graan, alsmede grondstoffen en halffabrikaten voor de industrie in te voeren, zonder dat onze betalingsbalans daardoor een on gunstig beeld ging vertoonen. Natuurlijk werd tot het laatste ook door industrie, transitohan del en scheepvaart bijgedragen, 36) U weet dus niet, hoe het met deze rampzalige brillant gegaan is? riep hij uit, buiten zichzelf van opwinding en als door koorts bevangen. Maar neen waar om vraag ik u dit 1 liet is na tuurlijk vanzelfsprekend, dat u zulks niet weet. Hoe zou u anders tot op dit oogenblik ge zwegen hebben 1 Zij liet haar armen zakken en boog zich ten hoogste verwon derd naar hem toe. Mijn hemel, wat scheelt u dan toch U verwart deze zaak klaarblijkelijk met geheel iets anders. Hoe zou het anders met de brillanten broche gesteld zijn geweest, dan dat zij tot de na latenschap van mijn moeder behoort en dat mijn vader mij gedurende een tijdelijke geld verlegenheid verzocht, dit sie raad naar een pandhouder te brengen, omdat hij zich wegens zijn maatschappelijke positie toch niet zelf aan zoo'n vernedering kon onderwerpen. Rudolf dacht op dit oogen blik niet aan den valschen naam, maar toch nemen de voortbreng selen van onzen bodem eene eerste plaats in, omdat de land bouw (en veeteelt) en tuinbouw nu eenmaal zijn de meest natuur lijke welvaartsbronnen van ons Tand. Onder de tegenwoordige om standigheden is vergrooting van de uitvoerwaarde van ons land dringend geboden en daarbij komen, ondanks de verminderde koopkracht van onze vroegere afnemers, de voortbrengselen van onzen land- en tuinbouw in hun ne hoedanigheid van eerste le vensbehoeften het meest in aan merking. Eene verhooging van de uit voerwaarde van onze land- en tuinbouwvoortbrengselen zal in het algemeen slechts op twee manieren mogelijk zijn en wel a. door een grooteren uitvoer bij gelijkblijvende prijzen b door verhoogde prijzen bij gelijk blijvenden uitvoer. Met het oog op de beide ge vallen is eene regelmatige en nauwgezette bestudeering van de afzetmogelijkheden noodzakelijk en daarom meenen wij, dat de Staat zich nimmer ontslagen mag achten van de verplichting om den voorlichtingsdienst in zake afzet van land- en tuinbouwpro ducten zoo goed mogelijk in te richten. Op den prijs kunnen wij uit- teraard geen invloed uitoefenen. Men zou het evenwel de vraag kunnen achten of het streven naar een verhoogde productie onder de gegeven omstandighe den wel aanbeveling verdient. Daarom dient onderscheid ge maakt te worden tusschen eene intensiveering van het bedrijf en eene rationaliseering. Waar reeds op dit oogenblik bij een groot deel van de bedrijven de renta- biliteitsgrens is bereikt of over schreden, daar kan een verhoog de productie, die veroorzaakt wordt door een groote bedrijfs- intensiteit en die gepaard gaat met hooge productiekosten per eenheid van product, moeilijk verdedigd worden. Een verhoog de productie evenwel als gevolg waarvan zij zich bediend had, en ook niet aan de sprekende gelijkenis met Greta Willisen, die hem toch reeds opgevallen was. Hij dacht slechts hieraan dat zij zonder twijfel onschuldig was en dat voor haar daarom ter wille van haar zielsrust de waarheid verborgen moest blij ven zoolang het maar eenigs- zins mogelijk was. Hij zelf daarentegen moest deze waar heid uitvorschen, de geheele waarheid, want het ging hier immers om de eer van een an der beklagenswaardig schepsel, dat geboet en geleden had door eens anders schuld. Inderdaad, zei hij, zich tot de grootste kalmte dwingend, het schijnt, dat hier een verwisse ling van feiten plaats heeft. Antwoordt u me echter in he melsnaam op een énkele vraag kent u een zekere Mevr. Halier in B. Stellig zij is mijn tante de zuster van mijn' overleden moeder. En uw vader was het, die u de vlinderbroche gaf, nadat hij bij deze Mevrouw Haller was geweest Toen sprong zij van haar verheven zitplaats omlaag en werkelijke verontwaardiging lag van het op meer rationeele wijze uitoefenen van het bedrijf zal geen stijging van de productie kosten, maar eerder daling daar van per eenheid van het voortge brachte tengevolge hebben. De Staat nu kan op verschil lende manieren de rationalisee ring van het landbouwbedrijf be vorderen en dat wel menigmaal op zoodanige wijze dat daardoor voor andere bevolkingsgroepen bovendien de gelegenheid voor productieve werkzaamheden ver groot wordt. In de eerste plaats blijft de opbrengst van honderdduizenden H.A. gronds ver beneden het geen daarop inderdaad zou kun nen worden voortgebracht door onvoldoende afwatering. Wij denken aan de gemakkellijk aan te wijzen gevallen, waarbij de uit te geven bedragen voor ver betering, ook al zijn die in ab- soluten zin soms niet laag te noemen, toch ruimschoots gedekt worden door verwachte hoogere opbrengst. In de eerste plaats vindt men in deze uitgaven wel degelijk eene compensatie door hoogere productie en tegen meer loonen- de prijzen en in de tweede plaats wordt daardoor de gelegenheid voor productief werk voor be paalde groepen der bevolking geboden, waardoor de werkloos- heidsuitkeeringen voor geen of voor onproductief werk vermin derd kunnen worden. In de tweede plaats is de ver spreide ligging van de tot ver schillende bedrijven behoorende landerijen iets, waardoor de ra tioneele uitoefening van het be drijf belemmerd wordt. Het eenige wat bij ons te lan de nog ontbreekt voor eenege- makkellijke doorvoering van wen- schelijk gebleken ruilverkaveling is een wet, waardoor enkele kort- zichtigen of onwilligen deze voor de gemeenschap zoo belangrijke zaak niet langer zullen/ kunnen tegenhouden. In de derde plaats is het ver ouderd jachtrecht, zooals dat hier te lande nog bestaat, mede oor zaak van een onvoldoende op- op haar gelaat te lezen. Dit verhoor is belachelijk, mijnheer 1 En ik heb geen zin u verder te woord te staan. Ik weet immers heel goed, met welke bedoeling u plotselng deze laffe rol van rechter van instructie begint te spelen. Hoe u weet dat, juffrouw van Ranten Natuurlijk! Het is vanwege dat onnoozele visitekaartje van mijn vriendin Melanie, dat ik u in plaats van het mijne gaf. Daarom acht u zich thans gerechtigd, mij verschrikt en angstig te maken, opdat ik u als een boetvaardige zondares om vergiffenis zou smeeken, of opdat ik misschien zelfs foei, ik durf het niet eens zeggen. Maar u heeft zich in mij ver gist. Ik wil niet meer met u te maken hebben en ik verzoek u, mij mijns weegs te laten gaan. Zij had haar bergstok en haar hoedje snel opgenomen en storm de Rudolf voorbij, terwijl zij hem nog een laatsten fonkelen den blik toewierp. Hi] deed echter geen poging haar tegen te houden, want het was hem, alsof al zijn ledematen verlamd waren en hij was niet in staat een woord te uiten of ook maar een heldere gedachte te vormen. brengst van vele H.A. gronds, hetzij doordat ongeveer alle cultuur achterwege wordt gela ten, hetzij doordat de oogst bij in cultuur gebrachte gronden in meerdere of mindere mate ver nietigd wordt. In de vierde plaats meenen wij, dat het bewijs geleverd is, dat het landbouwonderwijs in al zijn geledingen in hooge mate heeft bijgedragen, om de gevol gen eener vorige landbouwcrisis te boven te komen en eene ratio neele uitoefening van het bedrijf te verhoogen. En daarom meenen wij, dat in de tegenwoordige crisis en met het oog op de toekomst onder geen beding op zoodanige wijze op de kosten voor het landbouwonderwijs in al zijn geledingen bezuinigd mag wor den, dat daardoor het nuttige effect verlaagd zou worden. Bij dit punt willen wij er ook nog op wijzen, dat naast het theoretisch onderwijs het aan schouwelijk onderwijs, zooals wij dat kennen in proefvelden, proefboerderijen en demonstra tie-boerderijen van het aller hoogste gewicht blijft. Waar juist dit aanschouwelijke onder wijs den weg opent voor eene snelle verbetering in de productie is zeer zeker geen inkrimping, maar wel uitbreiding der Staats zorg noodig. In het algemeen meent ons Comité, dat voorstellen tot ver- laging van de uitgaven voor het landbouwonderwijs nimmer ge daan of aangenomen mogen wor den zonder dat de landbouwor ganisaties de gelegenheid hebben gehad zich daarover nauwkeurig uit te spreken. Te New-York is een organi satie gesticht genaamd „National Unemployment League". Het initiatief voor de stichting is uit gegaan van honderd vooraan- Eerst na verloop van verschei dene minuten kwam hij uit de rotsblokken te voorschijn en ging het bosch in. Zijn houding was gebogen, alsof er een zware last op zijn schouders drukte, en hij daalde langzaam bergafwaarts als iemand, die zeker is, dat hem aan het einddoel van zijn weg niets anders te wachten staat dan harteleed en bittere ontgoocheling. Van Lili zag hij niets meer, maar voor in het dorp riep iemand hem bij den naam en doctor Stahlschmidt hield hem bij de slip van zijn jas vast, omdat hij wel aan Rudolfs gezicht kon zien, dat deze niet genegen was iemand te woord te staan. Nu heb ik het uitgevischt, wie zij is, fluisterde hij hem gewich tig en geheimzinnig toe. En ik acht het mijn plicht je te waar schuwen. Mij te waarschuwen voor wie Voor de kleine tooverheks met de prachtvolle oogen, of liever voor haar vader, want van het meisje kan men tot op heden niet veel kwaads vertellen, of het moest dan zijn de vrije op vattingen, die zij er op nahoudt. Maar de oude van Ranten schijnt een heel gevaarlijke kerel te staande mannen en vrouwen op godsdienstig, juridisch, politiek en maatschappelijk gebied en uit de arbeidersbeweging te New-York en te Washington. Het doel van de League is, de zaak van de menschelijke wel vaart te bevorderen door pogin gen om aan iederen man en vrouw in tijden van industrieele depressie arbeidsgelegenheid te verschaffen, hoofdzakelijk door het doen uitvoeren van publieke werken door de regeering, de staten en gemeenten, aldus alle arbeiders in staat stellend in hun eigen onderhoud te voorzien en door hun koopkracht bij te dra gen tot den algemeenen bloei des lands j en ter bevordering van dit doel wettelijke maatre gelen te bepleiten en de publieke belangstelling gaande te maken, boeken, brochures en periodieken uit te geven en doen circuleeren,- en onderzoeken in te stellen, nuttig of noodig ter voorberei ding daarvan. Uiteengezet wordt dat voor iederen man, die aan zulk werk wordt gezet als wegenaanleg, drie andere personen noodig zijn in de geregelde industrieën des lands voor het vervaardigen en vervoeren van de materialen. Betoogd wordt dat het probleem er niet een is van het te werk stellen van alle werkloozen aan publieke werken, doch dat de tewerkstelling van een derde, of zelfs een vijfde der werkloo zen aan dergelijken arbeid het industrieel leven des lands zoo zeer zou doen opleven, dat daar door alle onvrijwillige werke loosheid zou worden weggeno men. Wat betreft de wijze van uit voering van zulke publieke wer ken wordt gezegd dat de wet ze moet regelen en dat noch obligatieleeningen, noch belastin gen voor dezen arbeid zouden worden gevoeld door een volk, dat de verzekering ontvangt van geregelden arbeid. wezen een algemeen bekende doorbrenger, die het groote ver mogen van zijn gestorven vrouw reeds lang verkwist heeft en een vrijgevochten leventje lijdt vol gens Lili's recept. Men beschreef hem mij als een beroepsspeler en avonturier als iemand die den eenen dag met briefjes van honderd smijt en den anderen dag niet meer weet hoe hij aan den kost moet komen. Sedert twee jaar is hij onvermoeid op jacht naar een rijken schoonzoon, want hij beschouwt het mooie gezichtje van zijn dochter ver moedelijk als zijn beste troef kaart. Of jij in zulke omstan digheden ook maar eenigszins kans hebt en of het aanbevelens waardig zou zijn, nauwere familiebetrekkingen met den heer van Ranten aan te knoopen, laat ik na deze beslist vertrou welijke mededeelingen aan je eigen oordeel over. Het is goed, Stahlschmidt, zei Rudolf verstrooid. Ik dank je zeer voor je vriendschappe- lijken raad. Maar ik verzoek je mij te verontschuldigen, want ik kan me thans niet langer op houden. Eer zeer gewichtige zaak, die geen uitstel kan dul den, roept mij naar huis. (Wordt vervolgd.) 16'

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1