ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkscii Oveizicht. Onschuldig veroordeeld. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALtE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitkever E. BOOM—BLIEK TNo,02Ï BRESKHNS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 32e Jaargang Zaterdag 6 Januari 1923 Nummer 2790 Het is altijd moeilijk zijn goed humeur te bewaren, wanneer men zijn zin niet krijgt. En dit ver klaart ook de gepiikkelde toon der Engelsche en Fransche pers gedurende de laatste weken en de verwijten, die de Turksche diplomatie, zooals die zich te Lausanne vertoont, te hoorei) krijgt. De Turken vechten te Lausanne voor hun rechten of voor wat ze als hun rechten be schouwen. En zij blijken daarbij zeer naijverig op de volle maat hunner souvereiniteitsi echten. Zij willen niet langer als een on mondige of als kind behandeld worden en niet eenmaal als de Zieke Man, waartoe Europa het Turksche rijk gedegradeerd had. We zijn frisch en gezond en kiachtig beweren ze. En wie het niet gelooven wil, moet het maar eens aan de Grieken gaan vra gen. We verbeelden ons dezelfde rechten te hebben als ieder ander volk en volkomen in staat te zijn die rechten als het moet te verdedigen en te handhaven. En we zouden niet weten waarom we dan niet bevoegd en gerech tigd zijn onze rechten in hun vollen omvang uit te oefenen als ieder ander vrij volk. Maar wanneer we daartoe gerechtigd zijn, dan hebben jullie Europee- sche groote mogendheden ons ook met je bemoeienissen van het lijf te blijven, zooals je dat Griekenland en Nederland en Polen doet en ons vrij te laten op ons eigên gebied en ter\er- dediging van dat gebied en ook in onze binnenlandsche aange legenheden zelfs wanneer jullie in Turkije wonende onderdanen daarbij betrokken zijp, die we trouwens niet gevraagd hebben bij ons te komen en die vertrek ken kunnen, zoodra ze daartoe lust gevoelen en nog veel meer wanneer het betrekking heeft op Turksche, niet-Mohamme- daansche onderdanen van andere nationaliteit. De Entente-mogendheden voe- gBBH.3E.BT6M. 35) Een gespannen hangmat en een boek, dat naast haar berg stok op den grond lag, getuigden van de zalige vrije uurtjes, die juffrouw Ljli hier had vertoefd. Toen hij zich bukte om het boek op te nemen, nam zij het hem haastig uit de hand. Neen, u behoeft niet te weten, ik lees. Maar zegt u nu s, is het hier niet wonder- 31? Had ik geen gelijk, toen net sprookjesslot noemde ponlaan gaf hij uiting aan verrukking, die echter eer- aan dit zoo zeer verlangde weerzien was toe te schrijven dan aan iets anders. Zij echter scheen de eigen lijke reden van zijn vreugde in het geheel niet te vermoeden, want zei ze vroolijkWelnu, ik geef u dit plekje ten geschenke. Vanavond komt mijn vader en dan is het met mijn eenzame strooptochten gedaan. Zij had zich op een uitste kende rotspunt omhooggewerkt en zat daar met gekruiste armen en beenen, terwijl haar gelaat len wel, dat ze tegen die bewe ring niet veel in kunnen bren gen. Maar omdat ze niettemin hun wenschen niet willen opge ven, worden ze nijdig, zooals iedereen nijdig wordt, die zijn zin niet krijgen kan en boven dien voelt, dat hij eigenlijk on gelijk heeft. En het is die nijdig heid, waarmee de Turken toch rekening hebben te houden en die hen soms verplicht toe te geven. Is die grens van die toegeeflijkheid bereikt, dan hokt het natuurlijk te Lausanne en praat men van afbreken der conferentie. Maar ten slotte zijn de geallieerden dan toch nog voorzichtig en verstandig genoeg om het daarop, wanneer de Tur ken voet bij stuk houden, niet te laten aankomen. En zoo is men. op de conferentie onder veel tegenwind en laveeren ten slotte de zeeêngten door kunnen zeilen en de moeilijke engte der minderheden en al een heel eind die der capitulaties. Maar er kunnen zich bij een dergelijken loop van zaken natuurlijk ge makkelijk kwesties voordoen, waarbij noch de Turken noch de tegenpartij willen toegeven, wanneer beider belangen er te sterk bij betrokken zijn. En dat blijkt nu wel het geval met de kwestie van de petroleumvelden van Mosoel, die beider begee- righeid hebben opgewjLt. Over 't algemeen kunnen de menschen het over beginselen en ideëele rechten nog wel tame lijk met elkaar eens worden en zijn 'ze, wanneer die alleen in 't geding zijn, nog wel aardig toe schietelijk tegenover elkaar. Maar o wee, wanneer je aan hun portemonnaie komt. Dan is het met alle vriendelijkheid op slag uit. In het internatio lale leven gaat het al niet anders. Regee ringen en volken komen aller eerst voor hun portemonnaie op en zijn op dat punt onverzette lijk. En de petroleum is tegen woordig een uiterst belangrijk element in de vblkeren porte- monnaies, zoo zeer zelfs, - dat alle internationale ruzies van nu zich met het zijne ongeveer op gelijke hoogte bevond. Een paar zonnestralen speelden door haar glinsterende haren en Rudolf voelde zich geheel bedwelmd door het tooverachtige van haar in deze rustige omgeving bijna sprookjesachtige schoonheid. Wist u niet, dat ik gisteren gedurende den ganschen dag heb gezocht vroeg hij. Indien u hier boven was, dan moet u stellig mijn roepen gehoord hebben. Natuurlijk ik heb het ge hoord. En u gevoelde in 't geheel geen medelijden met mij U liet me met smartelijke teleur stelling weder omlaag gaan, zonder mij eenig teeken van leven te hebben gegeven Maar dit alles was toch maar een grap. Feitelijk lag u er immers niet veel aan gelegen mij te vinden. Het is eigen aardig, dat de mannen bij de onbeduidendste aanleiding dade lijk zulke hoogdravende woorden moeten gebruiken. Zij leunde nu ver achterover om des te beter den prachtig blauwen hemel te kunnen zien. Tusschen haar kersroode lippen schitterde een hagelwit gebit en in haar bruine oogen flikkerden en het jongste verleden van de begeerte naar petroleum stam men en de wereldoorlog ook aan die begeerte niet vreemd was, in zooverre de Duitschers op dezelfde petiileumvelden dreigden beslag te .leggen, die nu de Engelschen begeeren. Het is dus berijpelijk, dat de Engel schen het met zooweel moeite veroverde en missmien met al het bloed van den wereldoorlog betaalde Mosoel niet wenschen los te laten. Maar het is even zeer begrijpelijk, dat de Turken het willen hebben. Kwamen ze daarvoor wederzijds nu maar uitMaar dat zou zonde zijn tegen de diplomatieke gebruiken. De heeren praten niet over pe troleum, maar over Koerden, wien de petroleum zoo koud laat als een Siberische winter. En men beweert, dat Engeland in deze diplomatie zelfs nog verder wil gaan, en niet eens meer over de Koerden van Mosoel wil praten, wanneer het de petroleumvelden begeert, maar over de capitulaties, die noch met petroleum noch met Mosoel iets hebben uit te staan; anders gezegd, dat ze de ruzie over de capitulaties naar voren wil schuiven, wanneer de con ferentie op de petroleumbegeerte dreigt te stranden. Fijn bedacht, wat? Dat is nu diplomatie. Laten we eerlijk zijn. We pas sen ze zelf ook toe in het dage- lijksch leven. Ze kan daar alleen niet zulke funeste gevolgen heb ben. OfschoonMaar dat raakt Mosoel niet noch de con ferentie van Lausanne, noch de andere conferenties, die tegen woordig de internationale poli tiek beheerschen. Naast Lausanne staat thans de Parijsche conferentie vooraan. Er is verband. En de Turken voelen het blijkbaar even goed als de Duitschers. Dat verband loopt over den schakel der Fransch-Engelsche vriendschap. Frankrijk is Engeland te Lau sanne ter wille geweest. Het verwacht Engelsche tegemoet koming te Parijs. Wat wil zeg gen, dat Turken en Duitschers gouden stipjes. Toen was het met Rudolfs zelf beheersching gedaan. Maar voor mij was het in 't geheel niet onbeduidend, juf frouw van Ranten, riep hij uit. Hebt u het dan.nog niet gera den, dat ik sinds onze eerste ontmoeting aan niets anders meer kan denken dan aan u dat ik naar iedere nieuwe ont moeting smacht met alle kracht die in mij is Zie hief haar gekruiste armen niet op om hem gebiedend terug te wijzen, hoewel hij zoo vlak bij haar was gekomen, dat zij zijn snellen adem op haar wan gen voelde, terwijl hij tot haar deze woorden richtte. Wel, wel, mijnheer de advo caat, ik hoop, dat u geen mis bruik zult maken van de gast vrijheid, die ik u hier op mijn lievelingsplekje zoo vol ver trouwen bewijs. Indien U niet heel beleefd en bescheiden bent, loop ik weg. Met de rustige kalmte, waar mee zij in haar gemakkelijke houding volhardde, kon deze bedreiging niet veel schrik-aan- jagends hebben, maar ze was toch voldoende geweest om Rudolfs fel oplaaiende hartstocht te temperen. Dat zij zich hier de Fransch-Engelsche vriend schap te betalen zullen krijgen. Wanneer althans de l'ranschen niet al te veeleischend zijn. Want Bonar Law heeft met zijn En gelsche publiek te rekenen. En dat verzet zich blijkbaar beslist tegen iedere regeling van het schadevergoedingsyraagstuk, die op Duitschland's vernietiging gericht is en dus ook tegen ieder bedrag, waarvan de betaling van tevoren is uitgesloten en waarvan de vaststelling dus alleen dienen kan als voorwendsel voor nieuwe geweldmaatregelen' Het maakt zich daarom al aen beetje zenuwachtig, nu op Poin- caré's initiatief en tegen de stem van den Engelschen afgevaar digden in de commissie van herstel het opzettelijk in gebreke blijven van Duitschland in zake de levering van hout heeft vast- festeld, omdat het vreest, dat rankrijk daaruit een bewijs zal trachten te construeeren voor Duitschland's onwil en een voor wendsel voor het nemen van productieve panden, die maar aldoor in der Franschen gedach ten blijven rondspoken. Engeland wil van productieve panden en dergelijke niets weten. Het wil de schadevergoeding op een be taalbaar bedrag vaststellen, men zegt op 40 of 50 milliard goud mark in de plaats van de 132 milliard, maar de schadevergoe ding wil het dan na een mora torium van 2 tot 4 jaar, om Duitschland even op zijn verhaal te laten komen, ook zien te innen door controle op Duitschland's financiën en zoo noodig door geweld als Duitschland onwillig mocht zijn. Treedt Frankrijk in een dergelijk voorstel, dan wil het over de vermindering van zijn vordering op Frankrijk nog wel eens praten. En deze Engelsche houding krijgt nog te meer beteekenis, nu ook Amerika zijn terughou ding begint te laten varen en niet alleen tot nieuwe bemoeienis met Europeesche zaken, maar ook tot een lang uitstel aan de Europeesche schuldenaren niet ongeneigd blijkt. President Ilar- in de groote eenzaamheid geheel onbeschermd tegenover hem bevond, gaf haar volgens zijn overtuiging inderdaad recht op de ridderlijkheid van zijn ge moed. Hij schaamde zich eenigs- zins en trad plotseling 'n schrede achteruit. Neem u mij niet kwalijk, in dien ik heftiger en openhartiger was dan een kennismaking van slechts enkele dagen het in uw oogen rechtvaardigen kan, maar ik had Zij keerde haar gelaat naar hem toe en viel hem lachend in de redeOh, wat dat betreft, onze kenn'smaking is van veel ouderen datum. Ben ik dan zoo in mijn nadeel veranderd, dat u zich mij niet meer kunt herinneren Hij zocht in haar gelaatstrek ken, maar hij zocht nog steeds tevergeefs. Van het begin af had ik het gevoel, dat ik u al eens eerder moest ontmoet hebben, bekende hij eerlijk, maar ik weet niet Het was stellig een ontmoeting onder heel wat minder roman tischer omstandigheden, dan die van eergisteravond. Indertijd was u het, die mij een dienst bewees. En toen ik u herkende, verheugde het mij zeer u een ding heeft senator Borah al doen verzoeken zijn amendement, be doelende medewerking van Amerika te verkrijgen, in te trekken, omdat dit de al in gang zijnde onderhandelingen zou kunnen bemoeilijken. En de senator heeft aan dit vei zoek voldaan. Blijkbaar overweegt de Amerikaansche regeering het samenroepen van een oecono- mische conferentie, waarop ook Duitschland's betalingsvermogen en het bedrag der schade-ver goeding zouden vastgesteld wor den, een voorstelling, die alleen de beteekenis van een advies zou hebben. Misschien zou een dergelijke conferentie daarbij de Duitscbe .voorstellen kunnen ge bruiken thans te Parijs ingediend. Maar zal Frankrijk in die [rich ting mee willen Het gaat hier niet alleen om zijn zin krijgen, maar om heel wat anders nog. Dreigende kabinetscrisis in België. liet is vrijwel zeker, aldus de Hbl.-correspondent te Brussel, dat de eerste minister Theunis ontslag zal nemen, dadelijk na zijn terugkeer uit Parijs. Vóór zijn vertrek zou Theunis aan zijn collega's te kennen hebben ge geven, dat, indien zij het niet eens konden worden omtrent een oplossing voor de kwestie der Vlaamsche universiteit, hij zijn portefeuille neer zou leggen. Theunis meent inderdaad, dat de neutrale houding tot nog toe in die zaak door de regeering aan genomen, zoozeer het gezag van zijn kabinet heeft verzwakt dat het niet mogelijk is, langer op dien weg voort te gaan. Voor den Senaat wenscht hij dus een andere houding te mogen aan nemen dan de neutrale, die bij vriend en vijand niets dan spot of verwijt heeft verwekt en daar om zou hij zijn collega's hebben verzocht naar een oplossing uit te zien, die elkeen zou bevre digen. Dat zulke oplossing zou kun- wederdienst te kunnen bewijzen. Alsof een verblindende blik- 8em-straal vlak voor zijn voeten was ingeslagen, week Rudolf ontzet terug. Hoe was het dan toch mogelijk, dat hij haar niet dadelijk teruggekend had, dat hij zich op heel gevaarlijk ter rein had bevonden! Nog was hij niet in staat de gansche betee kenis te beseffen, van hetgeen zij hem thans openbaarde, maar dat in deze bekentenis iets vreeselijks moest schuilen, zeide hem de angstige beklemming, die hem bijna den adem benam en als een schrijnende wond in zijn borst voelde. De brillanten vlinderbroche stiet hij met moeite uit U was het Zijn zonderling gedrag scheen haar klaarblijkelijk onaangenaam te verrassen en haar bovenlip krulde zich eenigszins. Werkelijk was ik het, en het schijnt wel, of ik daardoor in uw oogen een monster ben geworden. Wij waren in die dagen in geldverlegenheid en moesten het sieraad verpanden. Is dat dan zoo verschrikkelijk En de broche zal intnsschen toch al wel lang weer ingeruild zijn niet waar (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1923 | | pagina 1