ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Nieufijaaiswenschen De toestand in het Oosten. Onschuldig veiooideeld. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 32e Jaargang Woensdag 20 December 1922 Nummer 2786 BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprys van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Telefoon No. 21 BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur van den Volkenbond een gelijk bedrag zouden opbrengen. Zeer ingenomen is dr. Nansen met het werk van het Amerikaansche Roode Kruis en hij hoopt, dat de overige landen der wereld even edelmoedig gevolg zullen geven aan zijn beroep op hun liefdadigheid. Want al is het probleem der voedselvoorziening voor de eerstkomende maanden opgelost, er blijven toch nog vele moeilijkheden over. Zoo zijn b. v. tenten en barak ken dringend noodig en hij ver zoekt den Regeeringen het ma teriaal hiervoor te willen schen ken. Niet minder bestaat er be hoefte aan kleeren en dekens. Hij wijst op de groote sterfte onder de jonge kinderen en hun moeders. Speciaal vestigt hij de aandacht op de dreigende epi demieën in de vluchtelingenkam pen. In alle kampen is reeds in mindere of meerdere mate dysen terie geconstateerd, en typhus, cholera en vlektyphus zijn te verwachten. Voor de bestrijding hiervan heeft Nansen zich ver zekerd van den steun der Epi demische Commissie van den Volkenbond, die reeds in Grie kenland is aangekomen en een enquête instelt. Zij heeft reeds eenige honderdduizenden buisjes pokstof laten komen om de vluch telingen tegen deze ziekten in te enten. Dr. Nansen vraagt voorts aan de leden van den Volkenbond en aan de Roode Kruis-vereenigingen, hetzij door het geven van geld, hetzij in natura desinfectiemiddelen ter beschikking der Commissie te stellen om haar in staat te stel len, de Grieksche autoriteiten daadwerkelijk bij te staan. Hij wijst verder op de groote moei lijkheden waarvoor de Grieksche Regeering geplaatst iszij moet niet alleen trachten bijna 1.000.000 vluchtelingen te voeden, maar bovendien voor het nieerendeel hunner een plaats in het econo misch leven van het land trach ten te vinden. De landbouwers onder hen, die op 550.000 wor den geschat, zullen op braak liggende gronden zijn aangewe zen, en deze oplossing zal onge twijfeld een nieuwe bron van welvaart voor Griekenland doen ontstaan, maar zij eischt veel kapitaal. Er bestaat dus behoefte aan constructiemateriaal, aan vee, ploegen, zaad en levens middelen. Bovendien moeten sanitaire maatregelen, om de moeraskoorts te onderdrukken, aan de vestiging in Macedonië voorafgaan. Voor dit alles is ook veel kapi taal noodig dat het Grieksche volk alleen niet kan opbrengen. Nansen doet aan de hand, hier voor een internationale leening, dat ook het belang van de overige leden van den Volkenbond mee brengt, Griekenland in staat te stellen, zijn economisch leven weer op een gezonde basis te vestigen. Hij hoopt, dat de be trokken Regeeringen ten sproe- digste de zaak onder oogen zullen zien, hetzij dat zij de be studeering opdragen aan den Raad, hetzij op andere wijze. Griekenland zou bereid zijn zekere inkomsten te bestemmen voor interestbetaling en aflossing der leening. Verder dient ver meld te worden, dat de vluch telingen uit Klein Azië voor een groot deel bestaan uit vrouwen, kinderen en grijsaards, wel is waar meest landbouwers, doch deze zijn niet in staat zich zon der manlijke hulp op nieuwe terreinen te vestigen. Ten slotte is het zeer moeilijk een oplossing te vinden voor de stedelijke bevolking, die 35 a 40 pCt. van de vluchtelingen uitmaakt. Sommigen zullen mogelijk in de industrie een betrekking kun nen vinden doch velen zullen moeten emigeeren naar landen aan de andere zijde van den oceaan. De hier geschetste toestand geeft een beeld van de omstan digheden, zooals die begin No vember waren, doch er zijn redenen om te veronderstellen, dat deze nog zorgwekkender zullen worden. In de laatste dagen is een nieuwe stroom vluchtelingen uit de Anatolische havens aan de Zwarte Zee naar Europa gekomen, en men vreest, dat 250.0U0 nieuwe vluchtelin- BERICHT. Met het oog op het Kerstfeest zal ons nummer van Dinsdag 26 December niet verschijnen. In het nummer vap 30 Decem ber dat des avonds zal ver schijnen, kunnen evenals vorige jaren, worden opgenomen. Beleefd wordt verzocht, deze zoo spoedig mogelijkinte zenden. DE UITGEVER. Dr. Nansen, hooge-commis- saris van den Volkenbond, heelt aan den Raad verslag uitgebracht aangaande zijn enquête in het Naburige Oosten over den toe stand der vluchtelingen, hem opgedragen door de laatste Vol kenbondsvergadering. Te Konstantinopel, Saloniki en Athene heeft hij besprekin gen gevoerd met de Ottomaan- sche en Grieksche autoriteiten en met de leiders der verschil lende hulporganisaties. Klein- Azië heeft hi] niet- kunnen be zoeken en dientengevolge heeft hij, voor zoover de toestanden in die streken betreft, moeten afgaan op inlichtingen die hem van officieele zijde en vanwege de hulporganisaties zijn verstrekt. De toestand schijnt aldaar zeer ernstig te zijn en Nansen heeft terstond maatregelen genomen om den Roode Kruis autoriteiten tegemoet te komen bij hun po gingen om den nood te lenigen. Zoo heeft hij onverwijld 200 ton graan naar Smyrna gezondeo welke gekocht zijn met de gel den die de Volkenbondsverga dering te zijner beschikking heeft gesteld. Verder heeft hij de terugzending van een aantal vluchtelingen naar hun woon plaatsen bevorderd. Kolonel Gauthier, vertegenwoordiger van de Epidemische Commissie van fBï7ïï.ï.BT©N. 31) Het is de derde zomer, dien ik hier doorbreng. Maar ik ken toch geen anderen weg zoo goed als juist dezen. Ik kom hier bijna dagelijks, want deze weg leidt naar mijn lievelings plekje. Heeft dit lievelingsplekje ook een naam, waardoor het moge lijk zou zip, dat ook andere stervelingen het zouden kunnen ontdekken Neen. Ik heb het heel alleen opgespoord en ik zal mij er wel voor hoeden het geheim te ver raden. Het zou dan immers waarschijnlijk gauw met mijn zalige bergeenzaamheid gedaan zijn. Maakt uw familie zich dan niet ongerust, als u zoo moeder ziel alleen daar boven vertoeft, juffrouw van Ranten Ik voor mij heb natuurlijk alle reden om mij daarover te verheugen, maar ik zou stellig vreeselijk over u in angst zitten, indien ik thans als uw broeder of uw vader beneden in hei dal od uw thuis- den Volkenbond, heeft een hoe veelheid geneesmiddelen en spe ciaal sera ter beschikking van het Roode Kruis gesteld. Ove rigens heeft het Internationale Roode Kruis een aantal dekens naar Smyrna gezonden, terwijl ook het Amerikaansche Roode Kruis krachtdadig helpt. Veel ernstiger nog is de toe stand in Griekenland het aantal vluchtelingen aldaar wordt op niet minder dan 900.000 (Arme niërs en Grieken) geschat. Hier onder zijn vermoedelijk meer dan 50.000 Armeniërs. Men ver moedt, dat van deze 900.000 er 300.000 afkomstig zijn uit Oost- Thracië. De toestand der eer sten is naar verhouding gunstiger dan die der laatsten, omdat zij na den wapenstilstand van Moe dania minder overhaast hun haardsteden hebben verlaten en mitsdien meer bezittingen met zich mee hebben kunnen nemen. De vluchtelingen uit Klein-Azië daarentegen hebben overhaast hun huizen moeten verlaten en zij hebben slechts eenige lichte kleedingstukken kunnen mede- nemen. Zij behoeven dus drin gend huisvesting, kleeren en dekens om hen in staat te stel len den winter te trotseeren evenmin hebben zij geld om levensmiddelen te koopen. De Grieksche Regeering heeft zich veel moeite gegeven om deze vluchtelingen over het land te verspreiden. Dit levert minder bezwaren op ten aanzien van de Oost-Thracische vluchtelingen die meest landbouwers zijn en die zich gevestigd hebben op braakliggende gronden in Mace donië en West Thracië. Ondanks de vele moeite die de Grieksche Regeering zich getroost, blijft de toestand der vluchtelingen uit Klein Azië en de Oost Thracische steden zeer ernstig en dr. Nansen doet een dringend beroep op de leden van den Volkenbond om bijdragen te geven die hem in staat zullen stellen de door .Engelend toege zegde som van 50.000 pond ster ling te verkrijgen. Deze toezeg ging werd gedaan onder voor behoud dat de overige leden Over mij maakt niemand zich ongerust, zei ze zoo rustig en eenvoudig, alsof het de natuur lijkste zaak van de wereld gold. Een broer heb ik niet en mijn vader is niet hier. De oude dame echter, aan wier zorgen ik zoogenaamd ben toevertrouwd heeft zich dergelijke dwaas heden reeds lang afgewend voor haar eigen bestwil, want ik vermoed, dat zij anders wel voortdurend in angst zou moeten zitten. Haar laatste woorden gingen weer gepaard met dat schalk- sche lachje, dat Rudolf al eer der zoo betooverend had ge vonden. Hoe gering de vertrouwelijk heid ook mocht zijn, die zij hem door haar mededeelingen bewees, toch verschafte zij hem een zeer levendig vermaak en hij zou zich dan ook nu met allen ijver er op hebben toe gelegd het gesprek nog een tijdlang voort te zetten, indien juffrouw Lili deze goede be doeling tot zijn groote teleur stelling niet verijdeld had. Zij bleef weer plotseling staan en zeiHier slaat de weg af naar villa Louise en dat is miin wee. Om in het dorp of u dete zelfde richting maar te houden. Verdwalen is thans totaal uitgesloten. Goeden nacht 1 Om zijn wedergroet scheen zij zich niet te bekommeren, waut zij snelde zoo schielijk weg, dat zij hem wel nauwelijks nog zou kunnen hooren. Rudolf voelde een oogenblik een groote verleiding haar te volgen, hoewel zij hem duidelijk genoeg gezegd had, dat dit niet zijn weg wasmaar hij bedacht zich nog juist bijtijds, dat hij daarmee een groote ongepast heid zou begaan en hij vervolgde dun ook zijn weg. Zijn gedachten echter konden zich niet levendiger tot zijn nieuwe kennis bepalen dan wan neer zij nog in levenden lijve naast hem voortgewandeld zou hebben. Ja, hij bemerkte nu pas welk een diepen indruk zij met haar sierlijke bekoorlijkheid, haar roekeloosheid, met haar lieftalligheid en opgewektheid van haar geheele wezen op hem had gemaakt. Van ganscher harte was hij het toeval dank baar voor de gunst, die het hem had bewezen, en het stond bij hem onomstootelijk vast, dat deze eerste ontmoeting met Lili yan Ranten niet ook de eenige Toen Rudolf Imberg den vol genden morgen den eersten blik door het raam naar buiten wierp, kwam hij tot de verrassende ontdekking, dat het alles sinds gisteren veel mooier was ge worden. Zoo'n prachtigen blau wen hemel, zoo'n schitteren de zonneschijn, zulk een lachen de, jubelende natuur meende hij sinds langen tijd niet te hebben aanschouwd, hoewel toch ook gedurende de laatste dagen de zon helder had geschenen en hetzelfde schilderachtige land schap met haar glans had doen schitteren. Lili van Ranten, mompelde hij, terwijl hij snel de laatste hand aan zijn eenvoudig toilet legde, een heel aardige naam 1 Als ik me nu toch maar kon herinneren, waar ik hem al eer der heb gehoord. Dus in villa „Louise 1" Kom, daar het mij toch hetzelfde is, waar ik mijn morgenwandeling doe, kan ik net zoo goed eens voorbij villa „Louise" wandelen. Dit plan bracht hij dadelijk ten uitvoer. Maar als hij ge hoopt had, dat het toeval hem wederom gunstig gezind zou zijn en hem juffrouw Lili in den tuin of minstens voor een raam gen ten laste van Europa zullei II komen. Griekenland zal dezen nieuwen last niet kunnen dragen en de gevolgen kunnen van dien aard worden, dat de vrede en de welvaart van Euiopaerdoor bedreigd worden. Nansen heeft "erder onlangs I in overleg met de Bulgaarsche Regeering maatregelen genomen om de 5000 Russische vluchte lingen, die zonder middelen in Konstantinopel waren achterge bleven, naar Bulgarije over te brengen. Feitelijk zou hiermede de ver- I antwoordelijkheid van den Vol kenbond voor het lot dier vluch telingen ophouden. Nansen heelt echter van den vertegenwoor diger van de Regeering van An gora vernomen, dat krachtens een verdrag tusschen diens Re geering en die der Sevjets te Moscou, alle Russische vluchte lingen Konstantinopel moeten verlaten vóór de Turksche bezet ting. Dit beteekent, dat ten min ste 15.000 Russische vluchtelingen! aan hun werkkring ontrukt moeter worden en Nansen ziet geen kans die thans in eenig ander lanc onder te brengen, en wel aller-) minst in een land, dat reed aar zoovele vluchtelingen gastvrije heid verleende. Hij heelt onder handeld met de Regeering var Zuid-Slavië doch, ook al steml deze er in toe er 5000 te ont- vangen, dan beschikt hij niet over de noodige middelen vooi^ hun transport daarheen en hur levensonderhoud. Men dient niet uit het oog te verliezen, dat deze 15.000 vluch-> telingen te Konstantinopel huif brood verdienen, terwijl zij weer^ geheel zonder middelen van be- staan zullen zijn indien zij Kom stantinopel moeten verlaten. Daar hun terugkeer naar Rusland bovendien onmogelijk is gewor den kunnen zij geen enkele Re! geering de bescherming inroepei^ zoodat hun toestand wanhopig wordt indien de Regeering van Angora op hun vertrek blijft staan. Voor al deze ongelukkigen doet Nansen een dringend be roep op de geheele wereld. teleurgesteld uit. En hij moest zich bovendien tot zijn ergernis tevreden stellen met slechts: éénmaal de villa te passeeren,' en een dik, misnoegd echtpaar,' dat koffie zat te drinken in het' voortuintje, had den vroegeni wandelaar bovendien met wan-S trouwende blikken gadegeslagen. Diep teleurgesteld keerde Ru- j dolf langs een omweg naar het: dorp terug. En met zijn goedr humeur, waarmee hij het begin: van dezen dag had begroet, wasf het geheel en al mis, toen hij: zich voor het grootste hotel van( de plaats bij zijn naam hoordeg noemen, en toen hij in den roepende een ouden school-^ kameraad en studiegenoot her- I kende, die met uitgestrekte] handen op hem toesnelde en"! dien hij goedschiks of kwaad-y schlk8 wel moest begroeten. J Doctor Stahlschmidt toonde; zich zeer verheugd over de even, plotselinge als onverwachte ont moeting, zoodat er voor Rudolf voorloopig aan ontsnappen niet' te denken viel, vooral niet om dat hij zich in zulke gevallen^ in principe niet van een nood-, leugentje wilde bedienen.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1