ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. 13 veroor m VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 32e Jaargang Zaterdag 16 December 1922 Nummer 2785 De Marine-begrooting en het Ontwerp Vlootwet. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. B O O M—B L I E K TNO.,02? BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Eé.i vogel in de hand is beter dan tien in de lucht. Dat begin nen de Turken blijkbaar ook te begrijpen, liet feit is, dat de vereenigde Entente-mogendhe- den de baas zijn in Europa en als het er heelemaaf op aan komt ook nog wel in het nabije Oosten en dat de Russen wel een grooten mond hebben, maar niet de daarmee overeenstem mende macht. Ongetwijfeld zijn de Turken het volkomen met de Russen eens, dat Turkije de vrije beschikking behoort te heb ben over de zeeëngten even goed als Engeland over Liverpool en de Italianen over de Straat van Palermo en dat daaruit hun onverkort recht volgt die engten te versterken en zoonoodig te verdedigen, dus in oorlogstijd er ieder uit te houden, die zij er niet hebben willen. Zij zullen eveneens wel van de Russische meening zijn, dat het niet alleen voor Rusland maar ook voor hen voordeeliger is, zoo ze het recht en de macht hebben, onge- noode gasten buiten hun deuren te houden. En ten slotte zal hun onverzettelijke eisch van volkomen onafhankelijkheid wat moeilijk te verzoenen"zrjn rrrerde beperking hunner souvereiniteit, die een tegemoet komen, geheel of gedeeltelijk, aan de verlan gens van Engeland aan de En tente inhoudt. Maar gedachtig aan het spreekwoord van de vogels in de lucht en in de hand zullen ze geredeneerd hebben, dat, zoo Engeland hun een toe stand wou garandeeren, die van de volkomen souvereiniteit feite- lijk niet zoo heel veel verschilde en wier gevolgen met de vrije beschikking een heel eind over eenkwamen, een positie ten op zichte van de zeeëngten dus, die hen in geval van noodzakelijk heid toch de vrije beschikking liet en de macht om gevaarlijke gasten buiten de deur te houden, het dan verstandiger was met een dergelijk accoord zich tevre 30) Geeft u me dan uw hand maar, en weest u niet bang. Ik ben sterker dan ik er wel uitzie. Zoo hier omlaagEn nu draait u uw gezicht naar de rots en vertrouwt u verder ge heel aan mijn leiding toe. Zet u kalm den eenen voet achter den andere er kan u werke lijk niets overkomen. Zij behandelde hem zoo na tuurlijk, zooals ze ongeveer met een verdwaald kind gehandeld zou hebben. Indien hij bang was geweest voor de gevaar volle onderneming, hetgeen ech ter absoluut niet het geval was, dan zou de onbezorgde zeker heid van dit m irkwaardige jonge meisje stellig zijn angst geheel en al hebben doen verdwijnen. Zij ging voor hem uit, met haar rug naar den rotswand en het gelaat naar den afgrond gericht, waaraan het smalle pad grensde. Met vaste hand hield zij zijn vingers omklemd en zij ver moedde klaarblijkelijk niet, dat de levendige warmte, die hij uit den te stellen dan de kans te loopen, dat hun begeerigheid naar het onderste uit de kan hen het lid op de neus zette. De geallieerde mogendheden van haar kant zullen begrepen hebben dat wanneer Turkije, door Rusland gesteund, onver zettelijk bleef, waarop gezien de Turksche mentaliteit wel kans bestond, een nieuwe oorlog on vermijdelijk was en dat ze voor een dergelijken oorlog niet alleen geen geld hadden, maar ook bezwaarlijk de instemming van de volken zouden krijgen, en dat het dus het verstandigst was, wildenjze hun prestige en gezag voor alle eventualiteiten veilig weten, de Turken een beetje in 't gevlei te komen en onder den schijn van de Turken de wette stellen zich in werkelijkheid naar de Turksche eischen zoover te schikken, dat ze in de zeeëngten toch altijd nog een oogje in het zeil konden houden. Ze hebben bovendien ongetwijfeldeen flauwe hoop gehad de Turken door deze tegemoetkomingen van hun Russische bondgenooten te schei den en zoodoende uit de minder voordeelige regeling althans dit voordeel te halen, dat de tot standkoming van een voor hun positie in het nabije Oosten hoogst gevaarlijk vast aaneen gesloten Turfcseh-Russisch blok vookomen werd. En krachtens dat inzicht hebben ze Lord Curzon gemachtigd in antwoord op de Russische eischen zijn voorstellen te doenonbeperkte vrijheid van doorvaart door de zeeëngten voor koopvaardijsche pen in vrede en oorlog met dien verstande, dat ingeval van een oorlog, waarbij Turkije be trokken is, dit het recht van doorzoeking heeft, en voor oor logsschepen vrijheid in vredes tijd, maar geen mogendheid mag meer schepen in de Zwarte Zee hebben dan de sterkste oever- staat en in oorlogstijd alleen voor neutrale schepen, wanneer Turkije zelf oorlogvoerende par tij is, en voorts voor de gede militariseerde zeeëngten een internationale commissie, waar zich voelde tintelen, hem veel meer in verwarring bracht, dan de groote gevaren die aan dezen moeilijken tocht stellig verbon den waren. Doch slechts enkele minuten en het gevaar was geweken. Nu zijn we op de plek, waar u bij eenige terreinkennis wel al een half uur geleden had kunnen zijn, zeide zij, terwijl zij zijn hand losliet. Vanaf dit punt gaat het zoo gemakkelijk en veilig bergafwaarts, dat men in geval van nood den weg wel blindelings zou kunnen vinden. Men komt nog wel een gevaar lijke plaats tegen, maar die is door een stevige leuning vol doende beschermd. Indien wij niet toevallig denzelfden weg moesten hebben, dan zou ik het overbodig achten u verder te begeleiden. Des te beter voor mij, dat wij denzelfden weg hebben, juf frouw 1 Hoe moet ik het echter aanleggen, om u naar behooren voor uw hulpvaardigheid te danken U moet mij heelemaal niet bedanken. Het spreekt toch vanzelf, dat in zulk een geval iemand zijn medemensch hulp verleent. En bovendien is het van een Turk voorzitter is. De Turken bleken daar al dadelijk ooren naar te hebben. En wan neer de Russen zich aanvanke lijk verzetten, dan was het zeker vooral om de geallieerden de viees aan te jagen, dat het nog zoo gemakkelijk niet gaan zou. In de geheele geschiedenis schij nen de Russen met wederzijdsch Tursch-Russisch goedvinden de rol van den gedresseerden hond vervuld te hebben, die voort durend dreigt den tegenstander in de beenen te bijten. Hun groote mond heeft dan ook onge twijfeld zijn dienst wel gedaan. De geallieerden zijn er blijkbaar zoo van geschrokken, dat ze maar gauw met voorstellen kwa men aandragen, waartoe ze anders zeker in geen maanden te krijgen zouden geweest zijn. En wanneer ze nu meenen, de zaak handig voor elkaar gebracht te hebben door althans niet toe te geven en de Russen en Tur ken van elkaar te scheiden, dan kan men er zeker van zijn, dat die heeren samen in een hotel te Lausanne zitten te gnuiven over het lukken van hun list en over de kool, dien ze der En tente gestoofd hebben. Misschien is het maar te hopen, dat de Entente het zelf niet be gint te begrijpen. De stemming te Londen en straks te Brussel kon er wel eens onder lijden en Duitschland de dupe er van wor den. Frankrijk wil nu de scha devergoeding voor goed e*n be slist geregeld hebben. Dat een moratorium onvermijdelijk is, be grijpt het wel. Maar dan wil het waarborgen en panden. Men hoeft er niet lang naar te raden welke dat zijn. Na de vorige Londschen conferentie, die zon der resultaat eindigde, zei Lloyd George „de Franschen wilden met de Roer in den zak thuis komen". En de Temps schrijft nu openlijker nog „Daarom behoeft Frankrijk vooral de exploitatie van de Roermijnen als onder pand voor Duitschland's betaling. Maar Lloyd George, openlijker ook en beslister nu hij als een voudig Lagerhuislid geen blad het onaangenaam vinden, als u daarover nu nog een enkel woord verspilde. Er klonk in deze laatste op merking een voorname afwijzing, die volgens Rudolfs meening, met haar gedrag tot nu toe slecht overeenkwam, doch on danks dit hem in 't geheel niet onaardig toeleek. Reeds bij den eersten aanblik had hij het zekere gevoel gehad, dat zij een jonge dame van goeden huize moest zijn, en hoewel de bijna jon- gens-achtige vrijheid van haar geheele doen en laten hem daaraan eerst wel wat in twij feling had gebracht, voelde hij dat zijn eerste indruk de juiste was geweest. Hij hield het dan ook voor geraden zijn eigen houding daarnaar te regelen. De eigenaardige omstandig heden, waaronder onze kennis making heeft plaats gehad, zei hij, mogen tot mijn verontschul diging dienen, dat ik mij nog niet aan u heb voorgesteld. Ik ben advocaat Rudolf Imberg uit B. en ik zou het als een groote gunst beschouwen, indien u mij meedeelde, wie ik in den ver volge als mijn levensredster mag vereeren en hoogachten. De weg was nu breed genoeg, meer voor den mond hoeft te nemen, waarschuwt opnieuw Frankrijk, een deel van Frankrijk althans wil den linker Rijnoever en het gevaar bestaat, dat de bezetting gedurende 15 jaren onder een of ander voorwendsel verlengd wordt tot in het onein dige. Zal de huidige Engelsche regeering na de waarschuwing, den Franschen drang kunnen weerstaan als de voorgaande het op die andere Londensche con ferentie deed? Haar positie is er niet gemakkelijker op geworden, nu Italië onder Mussolini's dicta tuur vrijwel overstag schijnt te gaan. „In Europa", heeft Lloyd George in zijn heftigen aanval op de Fransche politiek geschre ven, „zijn 70 miliioen Duitschers. In één generatie zijn het er mis schien 100 miliioen. Zij zullen geen rust hebben, zoolang mil- lioenen hunner landgenooten op den anderen oever van den Rijn onder een vreemd juk zuchten en het zal slechts een kwestie van tijd zijn en van omstandig heden, op welk tijdstip de onver mijdelijke bevrijdingsoorlog be gint." Poincaré spot wat over de spookbeelden, die Lloyd George ziet. De Londensche en Brus- selsche conferentie zal het uit maken wie gelijk heeft. Het is een moeilijk ding zijn eischen te matigen, als men zelf geld noodig heeft. Maar werkelijk, één vogel in de hand is beter dan tien in de lucht. In een artikel onder boven- staanden titel worden door de Centrale Commissie voor Bezui niging uit de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel eenige beschouwingen gepu' liceerd van haren militai ren deskundige omtrent de be dragen, welke op verschillende belangrijke posten van de Marine- begrooting voor, 1923 zijn aan loopen en Rudolf bemerkte, dal zij naar aanleiding van zijn laatste woorden hem eenige oogenblikken uitvorschend aan keek, alvorens zij hoewel aarzelend, antwoorddeIk heet Lili van Ranten. Op ver eering maak ik echter absoluut geen aanspraak, omdat ik mij niet bewust ben dat ik deze verdiend heb. Deze naam klonk hem in de ooren, alsof hij hem niet voor de eerste maal hoorde, en op nieuw, zooals het bij haar eer sten aanblik reeds het geval geweest was, voelde hij een sober vermoeden in zich op rijzen, dat hij dit bekoorlijk jonge meisje, dat zoo gemakke lijk naast hem voorttrippelde, niet voor de eerste maal in zijn leven ontmoette. Hij brak zich het hoofd, waar hij haar eerder gezien kon hebben, maar hij kwam spoedig tot de overtui ging, dat een of andere toeval lige gelijkenis hem in de war bracht, want zijn omgang met dames uit de hoogere kringen beperkte zich tot eenige zoo sporadische gevallen, dat hij 't zich stellig herinnerd zou heb ben, indien juffrouw van Ranten onder die dames geweest zou gevraagd en omtrent de finan cieele gevolgen, welke ooi in verband daarmede d aanneming van het ontwerp Vlootwet mede zou brengen. De schrijver van het artik vestigt in de eerste plaats d aandacht op de cijfers, welk door de Tijdelijke Gemengd Commissie van den Volkenboni zijn geleverd in de bekend vergelijkende statistieken aan gaande de militaire uitgaven ii verschillende landen. Hij wijs er dan op hoe ongunstig d cijfers voor Nederland wa de Marine aangaat afsteke bij die in sommige andere lan. den. Als sprekend voorbeeli vermeldt hij, dat de begrootinj voor Nederland sinds 1913 me 43 pCt. is toegenomen, terwi die in Frankrijk met 68 pCt. i vermind;rd. De oorzaak vai die verhoogde uitgaven r echter niet gevonden worden i vooruitgang van onze Marine integendeel, de Nederlandsch Zeemacht kwijnt doch i nagenoeg uitsluitend te wijtei aan het onderhoud van bijzondei duur beroepspersoneel, dat sind 1913 in het genot is van een vermeerdering van bezoldiginL welke de verhooging van hel index-cijfer verre overtreft. Hier ligt de oorzaak van dei achteruitgang van onze Marinel want de duurte van het perso^ neel belet het aanschaffen e onderhouden van de meest noo' dige zaken. Indien volgens schrijven niet gebroken wordt met h heerschende stelsel van duur e in sommige lagen zee slecht beroepspersoneel, dan z nimmer verbetering in den toe stand kunnen komen en zal h óók niet mogelijk zijn, dat d Nieuwe Vloot volgens de on werp-Vlootwet, tot stand komé Voor deze Nieuwe Vloot vaij „klein materieel" is weder vé te véél beroepspersoneel uitge trokken. De noodzakelijkheid daarvan ontkent de schrijver e er moet met het tegenwoordig stelsel gebroken worden, want zegt hij Hun gesprek was na de weder zijdsche voorstelling minder vlo 2 van stapel geloopen. De liel'J tallige gids was het, die hef eerst het stilzwijgen verbrak terwijl zij op een plaats, waa. het kronkelende pad wee smaller werd, op een ruw ge timmerde houten leuning aai den rechterkant wees. Kijkt u hier eens naar om laag! Dit is de zoogenaamde adelaars-rotswand, 'n bijna lood; rechte afgrond. Als het nu a[ niet zoo donker was, zou u hiei' kunnen lezen, dat er vier jaar geleden een jonge schilder naaü beneden is gevallen en op di^l plaats dood is gebleven. Natuurlijk heeft men pas nal dit ongeluk de beschermend^ leuning aangebracht. Rudolf had aan haar wenscf gevolg gegeven en was vlak bi] de uit jonge boomstammen samei' gestelde boistwering gaan staan Somber en zwart als de nacht gaapte de peillooze diepte aai^ zijn voeten hem tegen. U vertoeft vermoedelijk reedi sedert langen tijd hier in dr' bergen, juffrouw van Ranten - zei hij, omdat u met alles zocs: op de hoogte is. ar Word^vtrvolgcL)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1