Binnenland. De Tentoonstelling van Postduiven te Oostburg. Rechtszaken. had zij het over verschillende punten an de vredesverdragen en verdedigde de annuleering der strafbepalingen. De tweede spreekster was dr. Naatje Surowzowa uit Oekraïne, die het had over het gewelds- principe van de vredesverdragen van Brest Litofsk en Riga. Verder klaagde zij over de onderdrukking van Duitschland en verklaarde dat de honger welke in de Oekraïne geleden wordt, een gevolg is van de vre desverdragen. Toen kwam een Francaise aan het woord Madame Duchène, presidentie van de Fransche af- deeling, die zeer verheerlijkt bleek over de eensgezindhheid opdeze vrouwen-conferentie. Ook zij trok van leer tegen den Vol kenbond en eischte een herzie ning der verdragen. Verschillen de dames stortten hierop nog haar gemoed uit tot ook enkele heeren aan de discussies deel namen. Zekere heer Gieswin uit Hon- farije deelde mede dat dit de ste vredesconferentie was, waar aan hij dit jaar reeds deelnam, wat hij een zeer verheugend ver schijnsel vond Onder veel ap plaus pleitte hij voor de stichting van de Vereenigde Staten van Europa. Nadat afgevaardigden uit België, Duitschland en Oosten rijk hadden gesproken, werd de volgende resolutie, van de En- gelsche afdeeling, met algemeene stemmen aangenomen: „De conferentie, van tot en met 9 dezer te 's-Gravenhage bijeen, verzoekt den geallieerden Minister-presidenten, die op 9 December te Londen bijeen komen, nadrukkelijk ten aanzien van de vraagstukken van herstel een regeling te treffen, waardoor het vertrouwen in de wereld her steld wordt en de stabiliseering der valuta, de wederopbouw van den internationalen handel en de vernieuwing van de internationale samenwerking mogelijk worden gemaakt." In de middagzitting werd door de dames Fox (Engeland) en Witgner (Zweden), verslag uit gebracht over een onderzoek dat zij in het bezette gebied van Duitschland hadden ingesteld naar de heerschende toestanden. Volgens Miss Fox heeft deze bezetting de ellendigste gevol gen, ze verhoogt den woning nood, bevordert de tuberculose door gebrek aan melk, en werkt de prostitutie zeer in de hand. Mevrouw Lückers, lid van den Duitschen Rijksdag, deed ver volgens eenige mededeelingen omtrent de toeneming der ge slachtsziekten in 't bezette gebied, met name in de Polto, waar de stijging sedert 1917 '18 niet minder dan 300 procent bedraagt. Ten slotte deelde Spr. mede, dat de Rijksdag verleden week de reglementeering der prostitutie voor Duitschland heeft opge heven. Hierop werden eenige mede deelingen van huishoudelijken aard gedaan. Daaruit bleek, dat ter conterentie aanwezig zijn twaalf delegaties uit Frankrijk, 14 uit Duitschland, 3 uit Hon garije, 1 uit Ierland, 2 uit Noor wegen, 4 uit Polen, 4 uit Zwe den, 36 uit Engeland, 2 uit Bul- 1 uit Canada, 4 uit Oostenrijk, 4 uit België, 4 uit Tsjecho Slo wakije, ruim 30 uit Holland, 1 uit Italië, 3 uit Oekraïne en 20 uit Amerika. NED. PAVILJOEN VOOR BELGISCHE OORLOGSWEEZEN. Zaterdag is te Lede bij Aalst het Ned. paviljoen ingewijd, dat bij het Koninklijk gesticht van weezen werd gebouwd met de gelden, welke een Nederlandsch comité onder voorzitterschap vah mevrouw Oldewet Olten voor de noodlijdende Belgische kinde ren heeft bijeengebracht, en die zij na den wapenstilstand aan Koningin Elisabeth heeft ter hand gesteld. MEVROUW RUYS DE BEERENBROUCKf Mevr. Ruys de Beerenbrouck, de moeder van den minister-pre- 1 i i Breskens. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het bericht omtrent het ongeval van den 14 jarige I. de K., plaats gehad hebbende Donderdag jl. in zooverre niet juist was, dat genoemde de K. de honden niet heeft geplaagd doch dat deze naar hem toe zijn gesprongen, met gevolg, dat hij kwam te vallen op de voor hem nood lottige wijze. Breskens. Vrijdagavond werd alhier door het Christelijk Meisjekoor een Familie-avond gegeven, onder leiding van de heeren I. van Melle en R. Hin- drichs, in de nieuwe Concertzaal van de N. V. Van Melle's Con fectionery Works. Een honderd vijftig tal genoodigden hadden de uitnoodiging, om dezen avond bij te wonen, aangenomen. De nieuwe zaal maakt een aangenamen indruk, en beant woord zeer goed aan haar doel. De weerkaatsing van het ge luid door de geheele zaal komt goed tot zijn recht. Voor dezen avond was de zaal kwistig met bloemen en planten versierd. Na het zingen van Psalm 100, werd de avond door Ds Bremer met gebed geopend, waarna de heer Van Melle de aanwezigen welkom heette. Het programma werd geopend met „Het Angelus van Cath. Rennes", wat door het meisjes koor zeer aardig werd gezon gen. Zoo ook „Gij kind'ren Isrels" van Mendelsohn klonk zeer mooi. En forsch klonk het Speelmanslied van Nicolai, gezongen door den bariton Drucks. En niet in het minst bracht een Sonate mi mol, gr. terts van Mozart ons in verrukking, verdienstelijk weergegeven door den pianist Schijve en den violist Hii drichs. Ook vergaste de heer Schijve ons op een Polonaise en een cis mol Etade, beide van Chopin. Het geheel werd vlot en zeer goed afgewerkt. Jammer, dat van de 8 koren, er slecht» 3 Hollandsche waren, de overigen, alsmede bariton solo waren in het Duitsch. Tijdens de pauze werden de gasten onthaald op versnape ringen. Het was een gezellige en genotvolle avond, welke met dankgebed door ds Bremer werd gesloten. De vorige week werden alhier de diploma's der voor oefeningen uitgereikt aan J. A. Kense, K. Maas, P. Verduijn, P. Vergouwe, M. M. Verschelling, I. A. de Visser en S. A. C. de Smit, waardoor hun diensttijd wordt verkort met 4 maanden. Bij genoegzame deelneming begint de nieuwe klasse 6 Janu ari a.s. Groede. Zondagavond heeft alhier een vreeselijke brand gewoed, zoo vreeselijk als wij in onze omgeving nimmer heb ben bijgewoond. De landbouwschuur met stal len van den landbouwer Iz. Becu-van Dijke is met al het daarin aanwezige graan en vee een prooi der vlammen gewor den. Niet minder dan 25 koeien, 9 paarden, 2 varkens en een hond zijn aan het vuur ten offer gevallen. Deze ramp moet wor den toegeschreven aan kwaad willigheid. Reeds in de maand Mei is een poging tot brand stichting in dezelfde schuur ge schiedt. Daarna is door de politie nachten achtereen ge waakt, totdat de onverlaat Zon dagavond zijn kans veilig heeft gezien om tot zijn intens laag en gemeenen daad over te gaan. Toen wij des avonds 7 uur op het terrein van het onheil aankwamen was de brandweer van Groede met twee spuiten in actie. De schuur was reeds ingestort, bedekkende de arme beesten, welke over en naast elkaar lagen te verkoolen. Met groote moeite is het den eige naar nog mogen gelukken het kleine paardje van de kinderen te redden, maar dat was ook alles, daar bij een tweede po ging het dak reeds instortte. ners der hofstede was groot, wat men zich kan indenken, zoo plotseling van alles te zien ont roofd, terwijl de vlammenzee bezig was nog alles te vernielen, wat in haar macht kwam. Om twaalf uur kon een ploeg der brandweer inrukken, terwijl de andere ploeg aanwezig bleef om het eventueel overslaan van het vuur naar het woonhuis en verdere gebouwen te verhoeden. Op het terrein was aanwezig de Burgemeester van Groede, alsmede de gemeente- en rijks politie, welke de toegestroomde menigte op een afstand hield. Des anderen daags was het aanschouwen van de ramp ijzing wekkend. Toen eerst kon men al de kadavers van de ongeluk kige beesten zien liggen. Wij vragen ons af, wat moet er omgaan in het gemoed van het individu, dat tot zulk een laffe daad in staat is geweest. Naar de politie ons mede deelde, zijn in het land, gren zende aan de hofstede, voet sporen gevonden, doch of die tot opheldering zullen leiden, zal moeten worden afgewacht. Te hopen is het, dat deze zeer lage wraakneming tot op heldering komt, opdat de laffe dader zijn gerechtelijke straf niet ontgaat. Waterlandkerkje, Bij den landbouwer A. F. Sturm alhier is Mond- en Klauwzeer uitgebroken. Nieuwvliet, Zaterdagavond gaf de Rederijkerskamer van Sluis een uitvoering in het lokaal van den heer P. Cornelis-Luteijn alhier. Het tooneelstuk „Wan trouwen", in drie bedrijven, gevolgd donr het blijspel „De gevolgen van een kus" in één bedrijf, werden uitstekend op gevoerd. De Sluizenaar verdie nen hierdoor alle lof. De lach spieren werden aanhoudend in beweging gebracht, vooral door Teunis, de bediende, in het blij spel. De zaal was tamelijk goed bezet. Er heerschte gedurende de uitvoering een algeheele stilte, hetgeen, voor de werkende leden van groot bejang is. Na alloop der uitvoering was het bal. Tot in de kleine uurtjes bleef men gezellig bijeen. .Bij het uur van scheiden heb ben de aanwezigen met de de werkende leden gezamenlijk gezongen „adjeu, vaarwel tot wederziens". Nu, wij hopen onze Sluizenaars hier nog eens op de planken te zien. En daarom roepen wij hun een tot weer ziens toe. Cadzand. De heer C. van Houte alhier is benoemd als Ontvanger-Griffier van het Wa terschap Tienhonderd en Zwarte. Oostburg» Zaterdagmiddag werd op de bovenzaal van Ho tel „De Commerce" bij M. Ma- besoone te Oostburg de tentoon stelling van postduiven gehouden van wege den Bond van post- duivenliefhebbers in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, geopend in tegenwoordigheid der Heeren D. H. van Zuyen, Burgemeester van Breskens en Mr. F. J. N. van Dam, Kantonrechter te Oost burg, terwijl de Heer P. Erasmus Burgemeester van Oostburg be richt van verhindering had doen toekomen. De Heer A. van Dale te Cad zand, eere-voorzitter, sprak het openingswoord, hetwelk zij zeer gepast kunnen noemen, en waarin hij in korte trekken de geschie denis van den Bond, den 5 Fe bruari 1915 opgericht, schetste, en die thans in groei en bloei is toegenomen, getuige het groot aantal inzendingen van ?79 voor eene tentoonstelling in eigen kring. Hij bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur van Oostburg, aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik voor de geschonken eere-medailles, en aan de overige gevers van medailles en prijzen. Verder bracht hij een woord van dank tot den Heer B. P. de Ridder te Cadzand, als secretaris van den Bond, aan de inzenders en de verzorgers, terwijl hij zich verder in het bijzonder richtte rispelijke wijze, waarop zij zich van hunne moeilijke werkzaam heden hebben gekweten. Na het openingswoord van den eere-voorzitter, daartoe in geleid door den heer M. A. Mabesoone, voorzitter van den Bond, werd de tentoonstelling door de aanwezigen bezichtigd. De duiven zijn ten toon gesteld op lange rijen, geplaatst in door den Bond aangekochte tentoon stellingsmandjes, zoodat het ge heel een zeer aangenamen en rustigen indruk maakte. De madailles, ten getale van 35, zijn op eene smaakvolle wijze met de verschillende gegevens op het eind der zaal in een ver sierde hoek tentoongesteld. Door de Jury werden de ver schillende bekroningen als volgt toegekend Klasse 1, blauwe doffers: (14 klassen oude duiven, geboren vóór 1922.) A. A. van Weijns- berge, Hoofdplaat, le prijs. A. van Gijs, Breskens, 2e. lz. San ders, Sluis, 3e. J. J. Risseeuw, Zuidzande, 4e. J. I. Schijve, Nieuwvliet, 5e. G. Ganiere, Sluis, zeer eerv. verm. en Iz. Sanders, Sluis, eerv. verm. Klasse 2, blauwe duivenP. F. Boerjan, Groede, le. J. de Hullu en Dobbelaere, Schoon- dijke, 2e. B. P. de Ridder, Cad zand, 3e. J. Simpelaar, Oostburg, zeer eerv. verm. enjac. Jacobs, Breskens, eerv. verm. Klasse 3, blauwe kras doffers: P. F. Boerjan, Groede, le. (med. van Mr. F. J. N van Dam, Kan tonrechter te Oostburg), P. M. van Zwaarde, Cadzand, 2e. I'. van de Velde, Breskens, 3e. P. M. van Zwaarde, Cadzand, 4e. P. F. Boerjan, Groede, 5e. W. P. de Zwart, Schoondijke, 6e. J. P. Duste, Oostburg, 7e- J- Buyck, Oostburg, 8e. A. J. Aal- bregtse, Zuidzande, 9e. J. Sim pelaar, Oostburg, 10e. J.Ï.Schij- ve, Nieuwvliet, zeer eerv. verm. en A. P. Haartsen, Schoondijke, eerv. verm. Klasse 4, blauwe kras duiven: J. I. Schijve, Nieuwvliet, le. J. J. Buyck, Oostburg, 2e. J. P. Duste, Oostburg, 3e P. M. van Zwaarde, Cadzand, 4e. A. de Die, Cadzand, 5e. M. A, Mabe soone, Oostburg, 6e. id. 7e. Iz. Sanders Sr, Sluis, 8e. J. de Hullu- en Dobbelaere, Schoondijke, zeer eerv. verm. Iz. Schijve, Schoondijke, eerv. verm. Klasse 5, roode kras doffers W. Brevet, Cadzand, le. J. I. Schijve, Nieuwvliet, 2e. id. 3e. J. M. Besemer, Breskens, zeer eerv. verm en A. A. van Weijns- berge, Hoofdplaat, eerv. verm. Klasse 6, roode kras duiven Iz. Sanders, Sluis, le. en W. Brevet, Cadzand, 2e. Klasse 7> vale doffers M. A. Mabesoone, Oostburg, le. en Joz. Pleijte, Bi e6kens, zeer eerv. verm. Klasse 8, vale duiven A. van Dale, Cadzand, le. Klasse 9, zwarte doffersF. de Block, Schoondijke, le. Klasse 10, zwarte duiven Gebrs. Kools, Zuidzande, le. Klasse 11, bonte doffers: A. de Gardein, Cadzand, le. (med. van D. H. van Zuyen. Burge meester van Breskens). P. F. Bo'erjan, Groede, 2e. J. I. Schijve, Nieuwvliet, 3e. Iz. Sanders Sr. Sluis, 4e. J. B. Claeijs, IJzendijke, zeer eerv. verm. en W. P. de Zwart, Schoondijke, eerv. verm. Klasse' 12, bonte duivenJ. de Hullu en Dobbelaere, Schoon dijke. le, A. v. Gijs, Breskens, 2e, M. A. Mabesoone, Oostburg, 3e, G. de Hondt, Groede 4e, J. A. de Ligny, Zuidzande, zeer eerv. vermelding en A. Daan- sen Oostburg, eerv. verm. Klasse 13, doffers zonder ge noemde kleurJ. I. Schijve te Nieuwvliet le en W. Brevet te Cadzand, 2e. Klasse 14, duiven zonder ge noemde kleur G. Caniere, Sluis eerv, verm Klasse 15, blauwe doffers: (jonge duiven, geboren in 1922): F. de Block, Schoondijke Ie, J. I. Schijve, Nieuwvliet, 2e P. Jacobs, Breskens, 3e A. A. van Weijnsberghe, Hoofdplaat 4e. Klasse 16, blauwe duiven: P M. van Iwaarde, Cadzand, le, J. I. Schijve, Nieuwvliet, 3e, id. 3e, W. Brevet, Cadzand, zeer eerv. verm. Klasse 17- blauwe kras dof- Ie, Ch. Sturm te id., 2e, Gebrs Kools, Zuidzande, 3e, W. P. de Zwart, Schoondijke, 4e, J. de Hullu en Dobbelaere, Schoon dijke, 5e, id. 8e, F. de Block, Schoondijke, 6e, M. Modde te IJzendijke, 7e, C. de Meyer te Sluis, zeer eerv. verm. en E. Welvaert, St. Kruis, eerv. verm. Klasse 18, blauwe kras dui ven: A. P. Haartsen, Schoon dijke, le, A. de We, Cadzand, 2e, M. A. Mabesoone, Oost burg, 3e, P. Jacobs, Breskens, 4e, A. de Vos, St. Kruis, zeer eerv verm Klasse 19, roode kras doffers: Iz. Sanders Jr. Sluis, le, P. van Hee, St. Kruis, 2e, H.deBaare, Breskens, 3e, Abr. de Pauw te Groede, 4e, en id. zeer eerv. Klasse 20, roode kras duiven: J. de Hullu en Dobbelaere te Schoondijke, Ie en id. zeer eerv. verm, Klasse 21, vale doffers: G. de Meijer, Sluis, le en. P. F. Boerjan, Groede, 2e. Klasse 22, vale duiven B. P. de Ridder' Cadzand, le. Klasse 23, zwarte doffers geen prijzen toegekend Klasse 24, zwarte duiven geen prijzen toegekend. Klasse 25, bonte doffers Gebrs. Kools, Zuidzande, le. A. van Gijs, Breskens, 2e. P- van Hee, St. Kruis, 3e. F. de Block, Schoondijke, zeer eerv. verm. en J. de Hullu en Dobbelaere, Schoondijke, eerv. verm. Klasse 26, bonte duiven W. Brevet, Cadzand, le. en Iz. San ders Sr., Sluis, 2e. Klasse 27, doffers, zonder ge noemde kleurgeen prijs toe gekend Klasse 28, duiven zonder ge noemde kleurgeen prijs toe gekend Klasse 29, Bordeaux-vliegers W. Brevet, Cadzand, le. B. P. de Ridder, Cadzand, 2e. W. P. de Zwart, Schoondijke, 3e. J.J. Buyck, Oostburg, 4e. Gebr. de Badts, Schoondijke, zeer eerv. verm. A. J. Albregtse, Zuidzande, eerv. verm. en Jac Pleijte Gz. Breskens, eerv. verm. Klasse 30, Bordeaux-vliegsters M. A. Mabesoone, Oostburg, le. en id. zeer eerv. verm. Als extra-prijzen werden toe gekend de med. van H. M. de Koningin voor de mooiste oude duif aan J. I. Schijve, Nieuw vliet De med. van Z. K. H. Prins Hendrik voor de mooiste oude doffer aan W. Brevet, Cadzand. De med. van P. Erasmus, Bur gemeester van Oostburg, voor de mooiste jonge doffer aan lz. Sanders, Jr., Sluis. De med. voor de mooiste duif aan J. de Hullu en Dobbelaere, Schoondijke. Idem voor de beste Borde aux-doffer uit Oostburg, aan J. J. Buijck, aldaar, en id. voor den eigenaar met de meeste bekroningen aan J. I. Schijve, Nieuwvliet, met 11 bekroningen. Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent: Donderdag 14 Dec. nam. 7-30 De dansgravin, operette in 3 bedrijven. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 8 Dec. Heden werden de volgende zaken behandeld A. L., 27 j., en B. J. L., 25 j., arbeiders te Biervliet, wer den beklaagd, dat zij in den nacht van 24 op 25 Juli j.l. te Biervliet te zamen en in ver- eeniging A. A. hebben mishan deld door hem te slaan en te vnrwonden. Eisch ieder 3 mnd. gev. straf. G. M., 26 j., schipper te Hoofdplaat, werd ten laste ge legd, dat hij op 4 November jl. te Terneuzen W. P. D. heeft mishandeld, door hem een slag in zijn gezicht te geven. Eisch 20 of 20 d. hecht. W. A. d. B., 21 j., voerman, Breskens, werd beklaagd, dat hij op 29 Oct. jl. te Breskens D. B. en F. d. K. slagen op hun hoofd heeft gegeven.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2