ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Onschuldig veiooideeld. Ooilog aan den Ooilog. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. B O O M—B L I E K 32e Jaargang Woensdag 13 Decmber 1922 Nummer 2784 De veiligstelling van den Gulden. Ét COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever ™°n BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Dé uitdrukking is verre van fraai en toont den noodlottigen invloed, dien ook onze taal van de nabuurschap van, en het in tellectueel contact met Duitsch- land ondergaat. Maar het is een uitdrukking, die zich al zoodanig, dank zij ook het veelvuldig ge bruik in regeeringsstukken, heeft ingeburgerd, dat zij iedereen on middellijk wegwijs maakt en zegt, dat het om de noodzake lijke bezuiniging gaat, die thans overal en op allerlei wijzen wordt aangeprezen. Zij is door de crisisomstandigheden van het oogenblik ontstaan en dus een crisisterm bij uitnemendheid en doelt op maatregelen, die onzen gulden moeten bewaren voor het lot van marken, kronen, roe bels en ook franken. De buiten gewone oeconomische omstandig heden, waarin de wereld vei- keert, heeft de meeste munt soorten vei beneden haar gewone waarde naar beneden gedrukt. Het sterkst hebben roebels en Oostenrijksche kronen geleden, maar marken, Poolsche en Duit- sche, volgen haar al van dicht bij. En naast deze hebben ook de muntsoorten van overwinnen de landen, franc, lire, dinar enz. haar pariteitswaarde verloren. Alleen de dollar, het pond- sterling, de Zweedsche kroon, de Spaansche peseta, de gulden en min of meer ook de Zwitser- sche franc heben zich weten te handhaven. Het is als een bre vet van vertrouwen der interna tionale geldwereld in de solidi teit, de credietwaardigheid en oeconomische toekomst der lan den, waar deze muntsoorten gel den. Dit vertrouwen is dus ge heel afhankelijk van den finan- t'ëelen en oeconomischen toe stand van het betrokken land, dat immers met zijn vermogen de volle waarde der geldende muntsoort garandeert. En het wordt bedreigd zoowel door niet-sluitende begrootingen, die het maken van schulden tenge- «ggKUUgTOTt. 29) Gelukkig herinnerde hij zich dezen echter nog bijtijds om de onzichtbare zangster niet eerst weer buiten het bereik van zijn stem te laten ontsnappen. Ik ben verdwaald, riep hij naar boven. Zou u mij geen onschatbaren dienst willen bewijzen en mij weer terecht helpen Een halve minuut lang bleef het stil, toen vroeg een stem van omhoog vlak bij hem Wilt u omlaag naar het dorp terug En langs den kortsten weg Hij keek omhoog. Het was juist nog licht genoeg, dat hij het bovenlichaam van een slanke meisjesgestalte kon ontdekken, die zich, volgens zijn meening al te roekeloos, over den rand van een klipvormigen, uitspringenden rotswand heenboog. Niets liever dan dat. Maar ik verzoek u om 's hemels wil, juffrouw, wees! u toch voorzich tig u zoudt naar beneden kunnen storten. ■fittÈÜtt volge hebben, als door oecono mischen achteruitgang, die zich o a. weerspigelt in de handels balans, wanneer die een sterk surplus van invoer boven uitvoer aangeeft. Wil men daarom den gulden op zijn normale waarde hand haven, dan zal men te zorgen hebben voor zoodanige bezui- nigingen, dat de uitgaven niet langer de inkomsten overtreffen en voor een juiste oeconomische conjunctuur, voor zoo mogelijk een bloeiend bedrijfsleven en het ongerept blijven van de oeconomische kracht van het volksvermogen in den ruimsten zin, zoodat er niet enkel het doode, maar ook het levende kapitaal van energie, werkki acht, zedelijke, intellectueele en licha melijke, onder verstaan wordt. Het eerste deel van deze taak ligt uitslutitend op de schouders van parlement en regeering, maar heeft daarom niettemin de me dewerking van het volk noodig. Het tweede moet voornamelijk door het volk, zij het onder medewerking van de regeering, vervuld worden. Maar beide deelen grijpen ineen, kunnen niet geheel los van elkaar ge dacht worden, omdat de finan- tiëele toestand van het land in hooge mate afhankelijk is van den oeconomischen toestand, die immers mede het bedrag der in komsten bepaalt en de oecono mische toestand door een slechten finantiëelen toestand gedrukt pleegt te worden. En het is met het oog daarop wel vreemd, dat men zoo uitsluitend, wanneer men over veiligstelling van den gulden praat, aan regeerings- maatregelen ter bezuiniging denkt. Het kan ook tengevolge hebben, dat die bezuinigings maatregelen een averecht-che uitwerking hebben wanneer men bij het nemen daarvan niet eerst bedenkt, of zij het volksvermo gen of de volkskracht niet op eenige wijze aantasten. En de maatregelen, die de regeering overweegt of die haar van ver schillende zijden worden aanbe volen, wijzen er wel op, dat dit gevaar niet geheel denkbeeldig zich over zijn bezorgdheid vroo- lijk maakte. Ik niet, mijnheer 1 U bevindt u echter inderdaad reeds op den kortsten weg naar het dorp. Slechts nog een paar dozijn schreden naar rechts, dan kunt u eenvoudig omlaag spiingen. Dat u echter met heele lede mater. beneden zult aankomen, kan ik u weliswaar niet ver zekeren. Ik dank u zeer voor uw vrien delijk denkbeeld, maar onder zulke omstandigheden zou ik toch liever de voorkeur geven aan een anderen weg, al was die ook wat langer. Nu, blijft u dan nog een paar minuten staan, waar u bent Ik zal naar beneden dalen om u den weg te wijzen, want alleen zou u hem ondanks alle aan wijzingen toch heel lastig terug vinden, Rudolf hoorde het kraken van takken en het omlaag rollen van kleine steenen, dïe onder springende menschenvoeten weg gleden. In veel korter tijd dan hij het voor mogelijk had ge houden, stond de onbekende helpster in den nood hijgend aan zijn zijde. is en men met de uitwerking, die sommige bezuinigingen moe ten of kunnen hebben, niet vol doende rekening houdt. Juist wanneer het waar is, wat Mr. Patijn beweert, dat de ongun stige verschijnselen op het ge bied van scheepvaart, nijverheid en handel te beschouwen zijn als de teekenen van een nieuwen oeconomischen toestand met een blijvend karakter, dient men er zich rekenschap van te geven, dat zoowel te zware belastingen als bezuiniging op sommige voor de oeconomische gezondheid van land en volk noodzakelijke uit gaven, de oeconomische kracht daarvan kunnenjaantasten en dus door de onvermijdelijke vermin dering van inkomsten, die daar van het gevolg moet zijn, ave- rechtsch werken. Het sluitend maken van een begrooting is niet het eenig noodzakelijke. Men moet ook een goede oeconomische constellatie trach ten te handhaven, dat de han delsbalans een juiste verhouding van in- en uitvoer aanwijst. Maar bovendien maakt een slechte oeconomische toestand onvermij delijk een volgende of een daar- opvolgende begrooting niet slui tend, zoodat men zulk sluitend maken niet wint. Het is duidelijk, dat de alge- meene verarming en de ont wrichting van het oeconomisch leven sterke beperking van uit gaven noodzakelijk maken. "We leven nog veel te veel van den hoogen boom. Het laatste jaar verslagvan de Algemeene Reken kamer legt nog den vinger op luxe uitgaven, die in onzen hui- digen toestand onverantwoor delijk zijn. Wij mogen thans voor de wandbetimmering van een paar kamers geen f12.000 en voor de illuminatie van een rijksgebouw geen 17000 uitge ven. Het tekort voor 1923 wordt op ruim 52 inillioen geraamd en men heeft bovendien al de ver- laging van het belastbaar inko men op 50 procent geschat. Een ieder begrijpt dus, dat er bezui nigd moet worden. De vraag is alleen maar waarop. De Commissie voor Bezuini- dat een afschuwelijke tak een groot gat in mijn rok heeft ge scheurd. Maar op mijn woord, u moet wel een zeer ongeoe fende bergbeklimmer zijn, mijn heer, dat u juist op deze plaats terecht moest komen. Een grootere keuze van prach tige mogelijkheden, om op de een of andere wijze uw nek te breken, zoudt u moeilijk ergens anders hebben kunnen vinden. De klank van haar stem en de lijnen harer gestalte hadden hem reeds eerder verraden, dat ze jong moest zijn. Dit vermoe den werd thans bewaarheid. Zij droeg zooals hij ondanks de reeds heerschende duisternis kon waarnemen, het gebruikelijke costuum van een bergbeklim- ster, een eenvoudig nauwsluitend wollen japonnetje, dat tot aan haar sierlijke enkels reikte, en een allerliefst coket Tiroler hoed je met een wiegelende veer. De kleine handjes konden nauwe lijks den dikken bergstok om spannen, waarop zij thans in ongekunsteld behoorlijke houding leunde. Haar gelaatstrekken kon hij niet meer nauwkeurig onder scheiden, maar hij meende haar te zien glimlachen, want de ging uit de Maatschappij van Nijverheid heefteen reeks maat regelen opgesomd. Zij wil het aantal ambtenaren verminderen, langer in staatsdienst laten wer ken en dure wetten -afschaffen. De sociale verzekering moet worden gereorganiseerd, zoodat de uitvoering gelegd wordt in handen van organen van werk nemers onder controle van den staat. De Raden van Arbeid moeten vervallen, de taak der Rijksverzekeringsbank kleiner gemaakt. De werkeloozensteun mag den prikkel om naar werk te zoeken niet verzwakken en kunstmatig hoog gehouden loo- nen in de hand werken. De wo- ningpolitiek moet aanmerkelijk worden ingekrompen. Het is alles heel gemakkelijk te zeggen. Maar we leven langer dan vandaag of morgen. En met één sluitende begrooting zijn we er niet. We dienen er du3 voor te waken, dat bezuinigingen de volkskracht niet aantasten. En dat kan men van bezuigingen op woningbouw, sociale verzekering, onderwijs en dergelijke alleen zeggen, wanneer ze met veel be leid en voorzichtigheid worden aangebracht. In onzen drang naar veiligstelling van den gul den denken we daar vaak te weinig aan. Juist omdat de we- reldmalaise van langeren duur dreigt te worden, moet de gul den langer dan dit jaar alleen veilig „gesteld" worden. Sluiten de begrootingen zijn noodig, ze ker. Maar, we moeten zoo huis houden, dat we ze sluitend kunnen houden, ook in de toe komst. En met die sluitende be grootingen alleen redden we ook den gulden niet. Onze oecono mische kracht is ten slotte de eigenlijke grondslag voor het vertrouwen dat de gulden in zijn waarde laat. Laten we daar om voorzichtig zijn met bezuini gen en niet met het badwater ook het kind wegwerpen. vreemdeling, dien zij tot gids wilde wezen, van den humoris- tischen kant opnam, Ik ben werkelijk voor het eerst van mijn leven in de Alpen, antwoordde hij eenigszins ver legen Maar ik zou me mijn onbedachtzaamheid nooit kunnen vergeven, indien ik moest den ken, dat u, mijn helpster in den nood, om mijnentwille in onge legenheid of zelfs in gevaar bent geraakt. Jawel, maar ik kon u toch niet zoo maar aan uw lot over laten En bovendien behoeft u zich niet ongerust te maken. Ik ken hier iederen steen en ik heb al heel wat andere klim- en glijpartijen meegemaakt dan deze. Blijft u nu maar vlak achter mij, dan breng ik ons beiden ongedeerd in het dorp terug. Hi] deed zooals zij hem be volen had. Maar ondanks zijn gymnastische behendigheid viel het hem geenszins zoo gemak kelijk, als zij het scheen te ver onderstellen. Niet slechts haar grootere geoefendheid en haar nauw keuriger bekendheid met de bodemgesteldheid, doch vooral Eindelijk dan toch is het zoo ver gekomen. Eindelijk is het nuchtere in den mensch naar voren getreden en is de kreet „Oorlog aan den oorlog" een kreet geworden, die gehoord zal- worden door de geheele wereld Een kreet, die doordringen zal tot de Vredesconferenties waar steeds andere geluiden worden vernomen. Laat men ook daar beselfen dat het uit moet zijn met een oorlog, welke mensch- dom en rijken vernietigd en ellende en verminkten tot resul taat heeft, De „Internationale vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid" is van meening dat de Vredes verdragen gebouwd zijn op haat, wraak en vrees en dat hierin in hoofdzaak de oorzaak ligt dat alle conferenties in zake econo mische en andere kwesties zijn mislukt. Nu de mannen hebben gefaald, zullen de vrouwen het eens probeeren en daarom be legde genoemde Bond een inter nationale Vrouwenconferentie in den Haag, om daar een nieuwe vrede te propageeren. Deze conferentie werd in Hotel „Wittebrug" door Miss J ane Adams uit Chicago, presiden te van het internationaal bestuur der Vrouwenbond, met een kor te redevoering geopend. In haar openingswoord betoogde zij de noodzakelijkheid dat de 5 be staande vredesverdragen aan een\ herziening worden onderworpen.,-' Overwinnaars, overwonnenen en) neutralen moeten daarbij aan; één tafel zitten, alléén dan zal het mogelijk zijn, meende zij, dat een rechtvaardige vrede zal; worden gesloten. Hierna vingen de besprekin gen aan over de algemeene en politieke gevolgen van de vre desverdragen. Mrs. H. M. S a n d- w i c h uit Londen, presidente der Engelsche afdeeling, leverde cri- 1 tiek op de samenstelling van den Volkenbond en betreurde het dat Duitschland en Rusland hierin niet zijn opgenomen. Ten slotte zedelijk overwicht, dat hem met steeds stijgende bewondering vervuld». Het onverwachte avontuur kwam hem iedere minuut be koorlijker voor. De moeilijkheden, die zij had den te overwinnen, die haar gansche opmerkzaamheid eisch- ten, veroorloofden aanvankelijk geen enkel gesprek. Slechts nu en dan keek de jonge gids vluchtig naar haar bescherme ling om, daar zij hem de een of andere waarschuwing of ook wel een vroolijk woord van aan moediging had toe te voegen. Plotseling echter, voor een ver vooruitstekende rotsmassa, waar volgens Rudolfs overtuiging geen doorkomen aan was, bleef zij staan. Dit is de gevaarlijkste plaats, verklaarde zij, maar als wij deze achter den rug hebben, zijn wij ook op begaanbare wegen. We moeten een paar passen omlaag en dan onder den overstekenden wand langs de rots. Hebt u last van duizeligheid Ik denk van niet 1 Een echte vuurproef heb ik in dit opzicht weliswaar nog niet doorstaan.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1